Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

101

vineri, 30. ianuarie 2015, 19:09

Gigi , voblerele alea sint mortale, exact culoarea care trebuie..

*Baieti, nu fiti modesti, aratati-va iscusinta, este o placere sa vezi asemenea opere de arta,

si chiar daca un Picasso nu m-a impresionat niciodata, (sint mai de la tara, de..) pot sa casc gura, ore in sir la un SAVA, sau mai stii Diogene, Radu, ...

Hai treceti la treaba ! :bravo:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

102

vineri, 30. ianuarie 2015, 20:13

Si mie imi place cum lucreaza Sava.El si Andronic mi-au oferit ceva info
cand am
inceput sa ma
joc de-a
rodbuilding-
ul.Insa multe
am invatat din
filmuletele de
pe you
tube.Dupa aia
am inceput sa
am
pitici:lemn,marbling,idei de winding checks-uri :zambet:
O provocare care mie mi-a placut in mod deosebit a fost sa transform blank-uri de fly in bete
traveling
ptr.spinn.Am folosit asa ceva cu succes,pana cand din pacate un accident stupid i-a pus capat.Era o lanseta misto de linguri si voblere ce o puteai tine in masina fara sa ocupe spatiu.Am mai facut asa ceva unui amic dar nu stiu cat a folosit-o.Cand am vreme voi pune poate ceva poze.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

103

vineri, 30. ianuarie 2015, 20:27

Pe mine aspectul manerelor din lemn ma da pe spate dar cred ca au dezavantajul ca lucreaza in timp

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

104

vineri, 30. ianuarie 2015, 20:47

Posibile sunete de scartaituri la imbinarea manerului,dar ramane de vazut,nu e obligatoriu.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

105

vineri, 30. ianuarie 2015, 21:05

O arma letala pe Dunare la coltosi .Zic eu :)







O mandrina si o tema de efect ,desi putin incomoda datorita piulitei montata sus.Nu se desface. Lanseta inca virgina! :rizi: Dar cu sperante mari ... :bravo:

Ps:nu o luati ca reclama mascata! Nu e cazul. Daca incurca se poate sterge oricand de un moderator.Am pus pozele initiale ,ale rod builder-ului ,ca mi-e lene sa fac alte poze.Dar daca tot e topicul cu poze ... :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

106

vineri, 30. ianuarie 2015, 21:07

Arata foarte bine, tu ai ales tema? Cat are manerul lungime totala?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

107

vineri, 30. ianuarie 2015, 21:09

Pai nu l-am masurat. Este o idee mai lung deoarece este un bat de forta! Duce 40-45 g ...Si la o adica sa pot trage de ea :buaaaah:
Ideea nu-mi apartine ,dar mi-a placut! :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

108

vineri, 30. ianuarie 2015, 21:13

Ca sa raspund mai de la tara ...manerul este cat ...cotul meu! :rizi: Da' la o adica pot sa o pun in sold!

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

109

vineri, 30. ianuarie 2015, 22:01





Dupa multa chinuiala, am reusit sa finalizez si eu o lanseta pe blanc GLoomis. Am inceput-o mai de mult, am lasat-o, am luat-o iarasi...
Blancul e destul de tzeapan, undeva pe la 1 1/2 oz , cu conicitate pronuntata si implicit rezerva mare pe talon, motiv pentru care mi-am permis sa-i pun inele cu doua picioare. Urmeaza proba practica.

pentru ca lumina nu era cea mai potrivita mi-am permis sa fac unele mici ajustari fotografiilor astfel incat rabdarea necesara unei asemenea manopere sa iasa putin mai mult in evidenta :ochi: toata stima Florin 1948 :apl:



Multumesc frumos ! Intr-adevar, arata altfel, mai aproape de realitate. :welcome:
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

110

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 10:00

Tyrael,daca lemnul e uscat bine,de esenta mai tare si tratat cum trebuie poate sa tina dmdv.mai mult ca o Eva.La pozele care le-am pus mai sus,lemnul e luat de pe e.bay.Acolo gasesti ce lemn vrei gata uscat
in calupuri mici exact cat ptr.o lanseta.Amboyna de ex.arata bestial dar am inteles ca e mai moale ca esenta.Deci dupa ce ai lemnul si il prelucrezi la forma dorita ii dai un strat de protectie de lac.Eu prefer un ulei special,ce intra in fibra lemnului si care ii da un luciu frumos dar nici nu trage apa chiar daca ploua toata ziua pe el.Anul trecut,ca si acum doi ani dealtfel am folosit o lanseta(cea din pozele cu avatii)care e full lemn.Acelasi tratament,nu scartaie,nu ia apa,da o senzatie placuta cand tin manerul in mana.Dar totul e chestie de gusturi...
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

111

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 11:14

Uite Tyrael,de asa ceva vorbesc.
Exotic Wood Amboyna Burl Pen Blanks Shorties (PB5931), P | eBay

5 EXOTIC EXCEPTIONAL GOLDEN AMBOYNA / MAIDOU BURL WOOD PEN BLANKS PB3424 TURNING | eBay

Sunt o gramada de esente de lemn exotic,gasesti si in Germania,nu doar state unde e si mai usor cu transportul si fara vama.
Drechselholz,Zebrano x cu,Pen Blank,Edelholz,Bastelholz,Holz,Schmuckholz,Turning | eBay

Mooreiche Schmuckholz für Holzschmuck basteln Edelholz 29 | eBay

Unii isi fac stilouri din asa ceva,trebuie sa fi atent daca te intereseaza vreodata la dimensiunea care o cumperi.Pentru mai multe rezultate cauta edelholz pe ebay.de
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

112

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 20:50

Si ca tot e "calda" pun si eu ultima creatie (numa s-o gasesc ca s-o ascuns :zambet: ):
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • complet-1.jpg (123,08 kB - 51 ori coborit - ultima oara: 12. februarie 2017, 12:27)
  • maner 00.jpg (272,08 kB - 44 ori coborit - ultima oara: 12. februarie 2017, 12:27)
  • IMG_9768-2.jpg (167,16 kB - 42 ori coborit - ultima oara: 12. februarie 2017, 12:27)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

113

duminică, 8. februarie 2015, 13:48

Un roundprofile mai clasic(Abu Morrum) pe o lanseta clasica pt. reactive .St. croix Avid ,actiune moderata, linia 10-20lb,naluca de la 3.8 la 1 oz..Mi-am zis ca o tema clasica negru cu argintiu o sa fie in ton cu mulineta si o sa fie pe placul posesoului..Uff,greu mai trece iarna asta..












'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

114

duminică, 8. februarie 2015, 17:03

Frumoasa lucrare, imi place desi nu sunt adept casting :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

115

duminică, 8. februarie 2015, 19:50

:zambet:tre' sa pun 5 zambete..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

116

luni, 9. februarie 2015, 19:19

Super Gigi !
Ai mai facut un pescar fericit! :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

117

marți, 10. februarie 2015, 06:10

Dap..si acuma e cazul sa ma fericesc si pe mine, ca acusica se duce gheata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

118

vineri, 13. februarie 2015, 15:54

help

Am nevoie de un sfat....am o lanseta pe blank MHX care imi place foarte mult problema este ca are o mandrina fuji SKSS la care partea superioara s-a desprins.....pot face ceva fara sa o trimit la cineva care se ocupa cu asa ceva?
Daca se ofera cineva de pe langa Bacau sa o repare....eventual schimbat mandrina....sa imi trimita un mp.
:pescuit:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

119

vineri, 13. februarie 2015, 16:23

Salut.Strict din ce vad pe tel.din poza ta ai putea sa o rezolvi singur,adica sa o lipesti la loc.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

120

sâmbătă, 14. februarie 2015, 10:25

Am nevoie de un sfat....am o lanseta pe blank MHX care imi place foarte mult problema este ca are o mandrina fuji SKSS la care partea superioara s-a desprins.....pot face ceva fara sa o trimit la cineva care se ocupa cu asa ceva?
Daca se ofera cineva de pe langa Bacau sa o repare....eventual schimbat mandrina....sa imi trimita un mp.

Salut.Strict din ce vad pe tel.din poza ta ai putea sa o rezolvi singur,adica sa o lipesti la loc.
Cu asa ceva Epoxy 5 Minutes Products - Bison , pe care-l gasesti la orice magazin de bricolaj sau vopsele auto in principiu, rezolvi singur problema cu 25 de lei in 5 minute daca vrei doar sa repari. :bucuros: (daca faci singur iti mai trebuie niste alcool sa cureti surplusul de rasina :ochi: )
Daca vrei mandrina schimbata cu totul, cu un alt model, lucrurile se complica si te costa mai mult (atat componentele cat si manopera si transportul la si de la rodbuilder ) cheltuiala trecand binisor de 100-150 de lei. :nunteleg:

Ps. una proaspat terminata :zambet: :
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_9861-5.jpg (179,81 kB - 42 ori coborit - ultima oara: 12. februarie 2017, 12:27)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (14. februarie 2015, 10:37)