Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1 161

duminică, 13. octombrie 2013, 19:36

Mai dat gata cu salaii la Trei Ape, ..eu pe vremuri prindeam pastrav acolo..e drept sint multi ani de atunci

Da, asa-i, si io pescuiesc la 3 Ape de aproape 25 de ani si pot sa confirm ca populatia de peste a avut o dinamica interesanta. :)
Cand am inceput sa pescuiesc acolo prindeam cleni multi si mai rar pastrav dar atat ca rapitori... nu bibani, nu salau.
In plus erau multi boisteni si pietrari IN LAC.
Acu` se prinde f. mult biban, destul de des salau si clean iar pastrav n-am mai prins de multi ani.
Boisteni si pietrari n-am mai vazut pe langa maluri.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 162

miercuri, 16. octombrie 2013, 07:08





101cm,masurata.Cind am prins-o, la citiva km de noi peste Arad,bubuia si ploua de a rupt pamintul.Conditiile meteo au fost de-a dreptul timpite cu soare ,vint, ploaie,averse,bubuituri...tot tacimul,plus presiunea in crestere..Sa si vazut,pe masura ce crestea presiunea,si cerul se curata de nori,atacurile au devenit din ce in ce mai rare si mai anemice..Pina seara,am prins impreuna cu amicul meu Adrian 12 bucati..astea au fost cele mai mari..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 163

miercuri, 16. octombrie 2013, 08:49

Felicirai, Gigi, foarte frumoase exemplare, pe un lac frumos. Interesanta rana sau muscatura din prima poza. Poate cineva elucideaza ce a provocat-o. Sunt foarte curios sa aflu !
:apl: :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 164

miercuri, 16. octombrie 2013, 09:16

O stiuca mare sau un somn..alta explicatie nu exista..Am drilat multe stiuci pe balta asta,din cele care am scos la poza au fost exemplare la metru ,care nu mi-au pus probleme deosebite in dril,inafara de spectaculozitatea tumbelor.Insa am avut una(?)anul trecut care mi-a plecat pe frina intr-un pat de iarba care nu am putu sa o tin pur si simplu,cu fir de 30lb..Cred ca sint citeva exemplare in balta ce depasesc 15kg,si este si un somn mare,la vreo 2m..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1 165

miercuri, 16. octombrie 2013, 10:06

E de-a dreptul impresionant faptul că balta ţine stiuci şi somni de asemenea dimensiuni. Sincer spun mă miră şi totodată mă bucură faptul că există şi pot să ofere drill-uri de neuitat. Ca fapt divers întreb: lacul e populat sau reproducţia este pe cale naturală ? Păcat că este aşa de departe de Cluj, dar simplul fapt că sunt asemenea peşti acolo mă pune serios pe gânduri, să fac o partidă pe acea baltă. Poate-mi destăinui şi mie pe privat locaţia şi numele bălţii. Merçi anticipat, drill-uri de vis în continuare ! :bravo:

1 166

miercuri, 16. octombrie 2013, 10:08

...

Frumoase exemplare, FELICITARI !
Ps. Muscatura pare a fi o ciupitura, cel putin din cate imi dau seama ... sunt cumva pasari mari (gen cormorani) prin zona ?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1 167

miercuri, 16. octombrie 2013, 11:08

Zoli, nu cred că poate fi de la o pasăre o astfel de ciupitură. Practic i-a fost smulsă pielea pe o suprafaţă cât cutia de chibrite. Singura ipoteză posibilă legată de păsări nu văd că ar fi decât un uliu sau ceva asemănător care a vrut s-o ia din zbor şi ar fi prins cu ghiara.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

1 168

miercuri, 16. octombrie 2013, 12:01

Zoli, nu cred că poate fi de la o pasăre o astfel de ciupitură. Practic i-a fost smulsă pielea pe o suprafaţă cât cutia de chibrite. Singura ipoteză posibilă legată de păsări nu văd că ar fi decât un uliu sau ceva asemănător care a vrut s-o ia din zbor şi ar fi prins cu ghiara.


Rana respectiva seamana foarte mult cu ranile provocate de cormorani, stiuca sau somnul nu lasa in nici un caz asemenea urme, oricum Gigi stie cel mai bine ce a vazut, ca doar era pestele in mainile lui, http://www.topmix.hu/images/images/95339…e427d208126.jpg asta cu siguranta era provocata de cormoran... si seamana destul de mult...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 169

miercuri, 16. octombrie 2013, 12:02

Nu sint pasari pe balta ,de nici un fel.
Locatia este o incinta privata.Este o fosta balastiera,intr-o padure aflata la cca.10km de Arad.Accesul este foarte facil si sint pensiuni chiar acolo.Lacul a fost administrat de a.j.v.p.s.de cind ma stiu copil.Pentru mine este balta mea de suflet,practic era una dintre baltile pe care o frecventam foarte des cind eram pustan.Ca orice lucru bun,sa distrus prin nepasarea celor din ajvps,ajungind sa fie golita de peste de catre braconieri,sau de catre propietarii altor incinte private din zona care si-au sporit in acest fel efectivele din locatiile proprii.Chiar si asa,in lac au mai ramas exemplare foarte mari de crap,fitofag sau somn.Plus ceva mirle si salai si bibani.Situatia sa schimbat radical in urma cu 2 ani,cind lacul a intrat in administrarea unei persoane private,fiind denumita de atunci ''Big Pike''.Concomitent sa populat cu cca .600exemplare de stiuca,intre 2si 12kg bucata,si cu vreo 200kg de salau intre 1si 3kg.Apoi sa populat si cu ceva ciortan si caras,in scopul furajarii rapitorilor.Taxa pe zi este de 80 ron.Si evident,C@R,iar rezultatele se vad.Pretul s-ar putea sa para piperat oarecum,insa de fapt este ieftin.Si spun asta pentru ca drept alternativa exista optiunea de a bate sute de kilometrii prin balastierele Muresului,consumind benzina si uzindu-ti masina,pentru ca sa pescuiesti intr-un decor selenar(balastiere),populate de braconieri de toate soiurile,un fel de noman's land,unde fiecare face ce il taie capul.Pentru mine,primeaza placerea pescuitului si nu caratul pestilor acasa(chiar daca din cind in cind mai duc salau pentru consum)si mi se pare mult mai comod sa prind pesti unde ei exista ,decit unde nu exista,si simpla intilnire cu acestia tine de pur hazard..Conditiile de pe Vladimirescu ar putea exista si pe apele naturale,daca cei care le administreaza s-ar ingriji de acest lucru...pina atunci pescuim pe ce avem,asta este trista realitate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 170

miercuri, 16. octombrie 2013, 12:05

Referitor la rana stiucii,n-am examinat-o prea mult,caci m-am grabit sa o eliberez,dar mi sa parut o muscatura pe cale de inflamare...oricum stiuca respectiva era foarte teritoriala,atacul a fost brutal si ea foarte bataioasa,deci nu m-as mira sa se fi pus cu cine nu trebuie..sper sa se faca bine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

1 171

miercuri, 16. octombrie 2013, 12:10

...

Apropo de taxa de 80 lei/zi , o fi mult dar sunt unii care platesc aproape 2000 euro pentru un sejur de 7 zile in Suedia sau Irlanda si de multe ori nu prind "stiuci la metru".

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1 172

miercuri, 16. octombrie 2013, 12:36

Taxa pe zi este de 80 ron.


80lei mi se pare foarte mult pentru pescuitul pe o astfel de balta. E drept ca pozele pe care le publici sunt frumoase... dar mi se pare plictisitor sa pescuiesti intr-o balta in care stii ca ai sute si sute de rapitori.
Cheltuiesc mai mult de 80lei intr-o partida de pescuit, si nu prea am ce poza, dar nici nu pescuiesc in "acvariu". Chiar ma intrebam cum reusesti sa postezi atatea capturi cand majoritatea se plang de un sezon prost.
E doar parerea mea fara intentia de a te ataca intr-un fel sau altul. Sper sa nu generez un conflict. :noroc:

Apropo de taxa de 80 lei/zi , o fi mult dar sunt unii care platesc aproape 2000 euro pentru un sejur de 7 zile in Suedia sau Irlanda si de multe ori nu prind "stiuci la metru".

Depinde zic eu si ce fel de pescuit cauti sa practici. Parerea mea e ca pe o balta C&R nu se justifica o taxa mai mare de 20-30lei/zi. (asta ar putea fi subiectul unui topic separat)
Incepator in pescuitul somnului

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »diccosmin« (16. octombrie 2013, 12:43)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 173

miercuri, 16. octombrie 2013, 14:52

'''''dar mi se pare plictisitor sa pescuiesti intr-o balta in care stii ca ai sute si sute de rapitori.''''




Stiu,asa o zis si un amic de-al meu,Adrian.Asta pina o pescuit o data si o prins o stiuca de 1m.Dupa aia,ma tot intreba cind mai mergem.


Nu e nici un conflict,fiecare e liber sa creada ce vrea. :noroc:


In alta ordine de idei,mie mi se pare extrem de plictisitor sa pescuiesc pe o apa publica,goala de peste,suprabraconata,abuzata de balastiere.
Un spinigar are rezultate doar in conditiile in care rapitorii sufera o anumita aglomerare.Rapitorii singuratici sint extrem de greu de pacalit.
Scopul meu este sa prind pesti rapitori la naluci artificiale,si nu am timp,si resurse sa bat balastierele dupa pesti,desi cind am facut-o pot sa zic ca am prins exemplare de care nu imi este rusine,din contra.Cum ar fi salaul acesta...sau somnul de la avatarul meu,prins chiar in centrul orasului..





Si ma amuza chestia cu pozele..eu nu ma duc acolo pentru ca sa am poze frumoase. :rizi: Insa pot sa pun fara frica poze cu pesti prinsi pe privat,fara sa-mi fie teama ca locul va fi vandalizat.
'
Si apoi tot in alta ordine de idei..cunosc curentul conform caruia pe incinte e suficient sa 'tragi o bricheta prin apa',ca prinzi peste..Nimic mai fals..Asta poate ca a fost valabil atunci cind s-au bagat stiucile la inceput.Insa nu a durat.Te asigur ca si aici,daca nu cunosti unele chestii despre comportamentul pestilor dai o gherla de toata frumusetea.Dealtfel stiu cazuri de pescari care au venit,zicind ca e foarte simplu sa prinzi''in acvariu'',iar la sfirsitul zilei au avut 2-3 mirlite de echipa...Stau si privesc retrospectiv....au fost introduse cca 600 de exemplare..Iarna,primavara devreme,practic nu sint pescuite,ca nu prea se inghesuie nimeni.Doar in sezonul cald,mai vin...io stiu ,maximum de 2-3ori pe saptamina.Aud de capturi..10-12 buc.de persoana,altii2-3,altii 5-6,care cum...cite pot fi intepate??Sa zicem o medie de 6 pe saptamina..Inmultim cu 6 luni ori 4=24(desi pe canicula nu mergea mai nimeni la stiuca).24 de saptamini x6=144 de stiuci..Dintre care multe au fost intepate inca cel putin odata..Unde este diferenta de pina la 600??Ar trebui sa fie 456 de stiuci..'virgine'',care sa puna botul de sa rupa ,nu alta..Ei dar nu e chiar asa..pestele invata.Si dezvolta al naibii de repede o ''rezistenta'' fata de naluci..Alaltaieri pe o vreme frumoasa,stabila,2 pescari au prins 1(una) bucata ...pe la vreo 2 kg..Ieri,pe o vreme cu ploaie,furtuna cu descarari electrice,am prins 12 buc,2 pescari..Departe de mine gindul sa ma laud..insa numarul acestor capturi a fost determinat de o singura guma...una dintre sute de gume,woblere,spinerbaituri ce incapeau in 2 ditai genti..Daca era adevarata teoria aceea conform careia e simplu sa prinzi ca e ca si in acvariu,trebuia sa prindem la orice si din orice pozitie..Asa cum zice si Zoli,multi se duc si in Suedia crezind ca stiucile la metru se gasesc asa....doar arunci o naluca in apa,recuperezi si prinzi...Nimic mai gresit,poti sa dai o gherla la fel ca si pe incinte naturale..caci stiucile alea ,nu degeaba au ajuns la 1m.

Pe linga aceasta,suma de cunostinte pe care o acumulezi pe o astfel de incinta este mult mai mare si se acumuleaza mult mai rapid decit daca ai pescui pe natural(ma refer la apele din Romania),unde atacurile sint atit de rare,incit nu poti sa stii daca e hazard norocos sau o chestie care ar putea functiona si pe viitor.Avind in vedere toate acestea,mi se pare foarte ieftin 80 de ron,pe care i-as cheltui in doua iesiri prin balastierele de prin preajma Aradului,si asta fara sa prind mare lucru..cel putin in momentul asta..Cind va fi momentul,e altceva,insa din pacate despre acesta nu este sanatos sa vorbesti in public,decit dupa ce a trecut ceva timp si conjunctura respectiva...sa dizolvat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1 174

miercuri, 16. octombrie 2013, 15:32

'''''dar mi se pare plictisitor sa pescuiesti intr-o balta in care stii ca ai sute si sute de rapitori.''''
Stiu,asa o zis si un amic de-al meu,Adrian.Asta pina o pescuit o data si o prins o stiuca de 1m.Dupa aia,ma tot intreba cind mai mergem.

De aia am si zis ca "mi se pare", pentru ca n-am incercat un astfel de loc. O stiuca de 1m posibil sa-mi schimbe parerea :)
Merci pentru detalii si pentru poze (fara ironie o spun :noroc: )
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1 175

miercuri, 16. octombrie 2013, 17:56

Cosmin,stai linistit,nu e nici o problema..nu m-am simtit atacat..
Ce scriu pe aici,incerc sa impartasesc si cu altii..si nu cu oricine,dar asta poate sa fie luata ca si lauda,pe viitor voi fi mai ponderat..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 176

miercuri, 16. octombrie 2013, 19:20

Apropo de taxa de 80 lei/zi , o fi mult dar sunt unii care platesc aproape 2000 euro pentru un sejur de 7 zile in Suedia sau Irlanda si de multe ori nu prind "stiuci la metru".

apoi eu am iesit cu 500 de euro pe saptamina , cu transport si masina in patru oameni, e adevarat ca nu am depasit metrul dar am ajuns la 98 de cm , in Suedia
la lacul Vänern, desigur ca exista si alte locatii , plus ghid..etc., dar 2000 mi se pare mult prea mult pe saptamina, cu acesti bani iti poti permite deja
Nosy Bay Madagascar si acolo chiar ca prinzi pestii vietii ( Tudor poate desigur confirma)

Fir intins!

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 177

miercuri, 16. octombrie 2013, 19:26

'''''dar mi se pare plictisitor sa pescuiesti intr-o balta in care stii ca ai sute si sute de rapitori.''''




Stiu,asa o zis si un amic de-al meu,Adrian.Asta pina o pescuit o data si o prins o stiuca de 1m.Dupa aia,ma tot intreba cind mai mergem.


Nu e nici un conflict,fiecare e liber sa creada ce vrea. :noroc:


In alta ordine de idei,mie mi se pare extrem de plictisitor sa pescuiesc pe o apa publica,goala de peste,suprabraconata,abuzata de balastiere.
Un spinigar are rezultate doar in conditiile in care rapitorii sufera o anumita aglomerare.Rapitorii singuratici sint extrem de greu de pacalit.
Scopul meu este sa prind pesti rapitori la naluci artificiale,si nu am timp,si resurse sa bat balastierele dupa pesti,desi cind am facut-o pot sa zic ca am prins exemplare de care nu imi este rusine,din contra.Cum ar fi salaul acesta...sau somnul de la avatarul meu,prins chiar in centrul orasului..





Si ma amuza chestia cu pozele..eu nu ma duc acolo pentru ca sa am poze frumoase. :rizi: Insa pot sa pun fara frica poze cu pesti prinsi pe privat,fara sa-mi fie teama ca locul va fi vandalizat.
'
Si apoi tot in alta ordine de idei..cunosc curentul conform caruia pe incinte e suficient sa 'tragi o bricheta prin apa',ca prinzi peste..Nimic mai fals..Asta poate ca a fost valabil atunci cind s-au bagat stiucile la inceput.Insa nu a durat.Te asigur ca si aici,daca nu cunosti unele chestii despre comportamentul pestilor dai o gherla de toata frumusetea.Dealtfel stiu cazuri de pescari care au venit,zicind ca e foarte simplu sa prinzi''in acvariu'',iar la sfirsitul zilei au avut 2-3 mirlite de echipa...Stau si privesc retrospectiv....au fost introduse cca 600 de exemplare..Iarna,primavara devreme,practic nu sint pescuite,ca nu prea se inghesuie nimeni.Doar in sezonul cald,mai vin...io stiu ,maximum de 2-3ori pe saptamina.Aud de capturi..10-12 buc.de persoana,altii2-3,altii 5-6,care cum...cite pot fi intepate??Sa zicem o medie de 6 pe saptamina..Inmultim cu 6 luni ori 4=24(desi pe canicula nu mergea mai nimeni la stiuca).24 de saptamini x6=144 de stiuci..Dintre care multe au fost intepate inca cel putin odata..Unde este diferenta de pina la 600??Ar trebui sa fie 456 de stiuci..'virgine'',care sa puna botul de sa rupa ,nu alta..Ei dar nu e chiar asa..pestele invata.Si dezvolta al naibii de repede o ''rezistenta'' fata de naluci..Alaltaieri pe o vreme frumoasa,stabila,2 pescari au prins 1(una) bucata ...pe la vreo 2 kg..Ieri,pe o vreme cu ploaie,furtuna cu descarari electrice,am prins 12 buc,2 pescari..Departe de mine gindul sa ma laud..insa numarul acestor capturi a fost determinat de o singura guma...una dintre sute de gume,woblere,spinerbaituri ce incapeau in 2 ditai genti..Daca era adevarata teoria aceea conform careia e simplu sa prinzi ca e ca si in acvariu,trebuia sa prindem la orice si din orice pozitie..Asa cum zice si Zoli,multi se duc si in Suedia crezind ca stiucile la metru se gasesc asa....doar arunci o naluca in apa,recuperezi si prinzi...Nimic mai gresit,poti sa dai o gherla la fel ca si pe incinte naturale..caci stiucile alea ,nu degeaba au ajuns la 1m.

Pe linga aceasta,suma de cunostinte pe care o acumulezi pe o astfel de incinta este mult mai mare si se acumuleaza mult mai rapid decit daca ai pescui pe natural(ma refer la apele din Romania),unde atacurile sint atit de rare,incit nu poti sa stii daca e hazard norocos sau o chestie care ar putea functiona si pe viitor.Avind in vedere toate acestea,mi se pare foarte ieftin 80 de ron,pe care i-as cheltui in doua iesiri prin balastierele de prin preajma Aradului,si asta fara sa prind mare lucru..cel putin in momentul asta..Cind va fi momentul,e altceva,insa din pacate despre acesta nu este sanatos sa vorbesti in public,decit dupa ce a trecut ceva timp si conjunctura respectiva...sa dizolvat..


Salaul este foarte frumos Gigi, face cit 2 stiuci oriunde ar fi prinse ele,

Fir intins in continuare! :apl:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1 178

miercuri, 16. octombrie 2013, 19:29

Mai dat gata cu salaii la Trei Ape, ..eu pe vremuri prindeam pastrav acolo..e drept sint multi ani de atunci

Da, asa-i, si io pescuiesc la 3 Ape de aproape 25 de ani si pot sa confirm ca populatia de peste a avut o dinamica interesanta. :)
Cand am inceput sa pescuiesc acolo prindeam cleni multi si mai rar pastrav dar atat ca rapitori... nu bibani, nu salau.
In plus erau multi boisteni si pietrari IN LAC.
Acu` se prinde f. mult biban, destul de des salau si clean iar pastrav n-am mai prins de multi ani.
Boisteni si pietrari n-am mai vazut pe langa maluri.


pentru 3 Ape iti trebuie alt permis ?
pe vremuri cred ca trebuia ala de munte ,

:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1 179

miercuri, 16. octombrie 2013, 19:52

Cosmin,stai linistit,nu e nici o problema..nu m-am simtit atacat..
Ce scriu pe aici,incerc sa impartasesc si cu altii..si nu cu oricine,dar asta poate sa fie luata ca si lauda,pe viitor voi fi mai ponderat..

Te rog NU! Ne bucuram de cit mai multe poze.... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1 180

miercuri, 16. octombrie 2013, 19:54

Salaul este foarte frumos Gigi, face cit 2 stiuci oriunde ar fi prinse ele,

Fir intins in continuare!
pentru poza ....da! ...pentru drill ....nu! :ochi:
Ce scriu pe aici,incerc sa impartasesc si cu altii..si nu cu oricine,dar asta poate sa fie luata ca si lauda,pe viitor voi fi mai ponderat.
nu Gigi !...de ce ? si...... la mai mare :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare