Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 12

Membru din: 9. august 2014

Locație: onesti

  • Scrie un mesaj privat

81

marți, 12. august 2014, 11:16

eu eram ala din virfu barcii...., intre timp am mai facut cu iulian inca 2 iesiri de data asta cu bagaj mult mai putin barca a glisat cum ziceti voi si cu chila unflata , probabil ca cele 15 kg in minus au fpst decisive

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

82

marți, 12. august 2014, 11:58

lBun, la anul imi voi comanda barca fara chila... ii voi confectiona eu podina rigida, cel mai probabil tego
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

83

marți, 12. august 2014, 13:22

incearca din panel de termopan de 3 cm ...e usoara rau si se fixeaza bine sub baloane...

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

84

marți, 12. august 2014, 14:04

Am un Kolibri 300 cu chila gonflabila si am avut un suzuki de 5 cp, cu cizma medie. Nu conteaza oare si cizma? Vad ca aici nu se specifica.. Eu cu cele 80 aproape ale mele cel putin cand turam, la inceput mi se ridica prova..si cam dupa 10 8 s incepea glisarea..singur ! O pun pe gagica-mea nu stiu daca depaseste 55 .. ea in fata eu in spate, dar tot intra in glisaj... Vine taica-miu, cu 120 ale lui, mergea in viteza de, deplasament :rizi: Motorul avea vreo 23 kg ca era in 4 T..barca vreo 60 parca si cu noi doi cam 220 kile...maxim 20 km/h. Acum am zis ca o sa caut unul de 15..dar nu mai am rabdare si tot de 5 o sa imi iau, e mai usor, e mai mic am gasit si ma duc sa il iau daca o fi bun ! :buaaaah:
Conteaza enorm si cum se distribuie greutatea in barca...stai normal mai in fata spre prova cu mana lungita pana la acceleratia motorului..iar cand intri in glisaj te poti muta linistit pe bancuta din spate langa motor.
'' Carpe diem ! ''

85

joi, 28. august 2014, 08:05

am revenit .

eu incercam sa gasesc varianta optima pt ca am fost in delta si am avut ceva de navigat cu barca (330 chila gonflabila) si rasnita de 6cp
sincer sant multumit de el isi face treaba dar pt puterea lui.
concluzii :
---cu chila desumflata nu are nici un efect.
--- cu mine singur in barca si bagaj de spinning glisez instant fara pb, viteza ok
---cu mine si sotia gliseaza daca stau mai in fata cam in 5-10 sec intra in glisaj (adica barca si 160kg)
--- cu mine +sotie + 20 kg bagaje - o situatie delicata intra in glisaj fff greu , uneori iesea din glisaj .
--- de ex pe dunare senalul principal m-am intalnit (de fapt am depasit ) singura barca gonflabila(vazuta de mine in delta) un 2.70 m care avea 4cp , si sincer s-a vazut diferenta cum am trecut pe langa: ea eu in glisaj , el in deplasament
e deja mai mult decat ma asteptam de la el sincer . (zilnic faceam 40 -50 de km )

o sa-l pun la vanzare si trec la 15cp .


sper sa ajute

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

86

vineri, 4. martie 2016, 20:06

hydrofoil stabilizer , placi anticavitatie , aripioare glisaj stabilizatoare
Poate va ajuta poza :nunteleg:
Aceiasi problema o am si eu am o barca tip pescarus si a avut oglinda scurta iar eu iam inaltato pt k eu am motor cu cizma lunga si aceasi problema o am si eu cu pozitionarea placi amticavitatie dar la mine este alta problema la barca mea are chila (acea creasta pe mijloc iar la final unde vine oglinda barci este decupata )cateva sfaturi unde trebuie sa vina pozitionata placa anticavitatie miar fi de mare ajutor
»Robert boss« a atasat urmatoarele fisiere:

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

87

vineri, 4. martie 2016, 20:16

Salut,
din ce stiu eu la nivelul fundului barcii, maxim 1-2 cm sub .

Răspunsuri: 10

Membru din: 10. decembrie 2015

Locație: Oltenita jud calarasi

  • Scrie un mesaj privat

88

miercuri, 9. martie 2016, 11:49

Salut,
din ce stiu eu la nivelul fundului barcii, maxim 1-2 cm sub .
Mersi