Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 4. martie 2014, 08:02

Eu nu cred ca eventualele noastre actiuni, oricare ar fi ele, contra braconajului si pt. respectarea legii au mari sanse de reusita... dealtfel, cum au spus multi dintre voi, nu suntem noi cei care ar trebui sa se ocupe de aplicarea legii.
Cred ca foarte putini pesti de la noi vor scapa atunci cand povestea asta va lua sfarsit, candva... o sa ramanem si noi cu atatia pesti cu cati ursi au ramas nemtii :) ... am mai spus asta da` sa fie clar ca ce se intampla la noi, s-a intamplat si la altii, in alte vremuri.

In schimb ceea ce cred eu este ca rolul acestor actiuni este EDUCATIA.
Cred ca cei care pescuim de multi ani stim foarte bine ca nu era vorba de nici un C&R acu` 25 -35ani, exista si atunci o limita de peste capturat insa toata lumea (hai 99,5%) ducea acasa tot ce prindea... la familie, la vecini, la pisica, nu conta... d-aia se mergea la pescuit: ca sa aduci peste acasa. :)
Daca mentalitatea asta va putea fi schimbata, daca o parte mai importanta a societatii va constientiza faptul ca trebuie sa protejam natura prin orice mijloace nu s-o distrugem... atunci (sa speram ca) pestii vor reapare in apele noastre....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 10. martie 2014, 19:19

Salut. Nu sint de acord cu Informer cum ca educatia e foarte importanta E usor sa faci educatie unui pescar care cheltuie sute de RON la o iesire plus scule barca etc. si care practica pescuitul din placere si nu pentru a recupera banii investiti dar ce te faci cu pescarii care pescuiesc de foame sau pur si simplu ca nu pot rezista unui cistig rapid? Dupa parerea mea cea mai mare paguba o fac localnici care pescuiesc inca cu prostovoale in prohibitie si isi uplu carutele cu cei mai valorosi reproducatori.Dupa parerea mea ar trebui ca toti pescarii care considera pescuitul un spor si nu o activitate sa ne unim si sa semnam petitii pe internet poate reusim sa convingem legizlativul ca prohibitia e porohibitie .Pe timpul prohibitiei sa fie interzis si comercializarea pestelui din apele Romanesti nu numai pescuitul, lege care a mai fost pe vremuri nu mai stiu exact perioada,dar daca vrem rezultate trebuie actiuni drastice.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

65

luni, 10. martie 2014, 21:07

Nu sint de acord cu Informer cum ca educatia e foarte importanta

Mie in schimb mi se pare foarte... periculoasa afirmatia ta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 10. martie 2014, 21:18

Scuza-ma nu ma refeream la educatie in general, cred si eu ca e cea mai importanta .In contextul respectiv m-a refeream la educarea pescarilor care cu respect recunosc ca e cu totul alceva Mii de scuze daca s-a inteles alceva.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 11. martie 2014, 05:50

Salut. Nu sint de acord cu Informer cum ca educatia e foarte importanta E usor sa faci educatie unui pescar care cheltuie sute de RON la o iesire plus scule barca etc. si care practica pescuitul din placere si nu pentru a recupera banii investiti dar ce te faci cu pescarii care pescuiesc de foame sau pur si simplu ca nu pot rezista unui cistig rapid? Dupa parerea mea cea mai mare paguba o fac localnici care pescuiesc inca cu prostovoale in prohibitie si isi uplu carutele cu cei mai valorosi reproducatori.Dupa parerea mea ar trebui ca toti pescarii care considera pescuitul un spor si nu o activitate sa ne unim si sa semnam petitii pe internet poate reusim sa convingem legizlativul ca prohibitia e porohibitie .Pe timpul prohibitiei sa fie interzis si comercializarea pestelui din apele Romanesti nu numai pescuitul, lege care a mai fost pe vremuri nu mai stiu exact perioada,dar daca vrem rezultate trebuie actiuni drastice.
Simplu,teoretic daca ar lua cateva amenzi ,si ar realiza ca este mai profitabil sa isi caute castigul rapid in alta parte,atunci numarul acestora s-ar reduce simtitor.Insa realitatea arata ca in zone unde este peste mult ,in spatele unor astfel de oameni stau functionari ai statului,care le tin spatele ,pentru un castig in plus.Mai sant si patroni de incinte ,care le cumpara pestele pentru propriile locatii..Personal nu vad nici o solutie la iesirea din starea asta,decat daca in rindurile autoritatilor administrative si politic ar ajunge oameni de calitate.Ori in marea majoritate,nu sant..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

68

marți, 11. martie 2014, 08:31

raspuns

Am citit postarile voastre si parerea mea (de pescarita )e ca braconajul nu se va starpi niciodata atata timp cat cei care braconeaza au in spate procurori,politisti de frontiera sau diversi interlopi.Ca un exemplu mai mult decat concludent eram la pescuit acum vro 3 ani la mine la dunare(zona Chici)si abia se lumina afara cand i-am si vazut pe baietii cu curentul (au barci de fuga cu motoare putrnice)au inceput sa-iadune cu minciogul de pe langa insula si nici macar n-au tresarit cand pe mal erau vreo 20 de pescari care se uitau la iei.Am pus mana pe telefon si am sunat la112 dupa care au inceput sa ma plimbe ba la pol Galati ba la Braila,iar intr-un final mi-au zis ca nu au motorina ptr barci .Le-am propus sa fac cheta pe malul baltii sa le cumpar motorina dar mi-au inchis.Si asta e doar un episod din multe altele .ca si o varianta viabila de starpire a braconajului eu zic ca cei mai periculosi ptr fondul piscicol sunt talibanii aia care stau non stop pe malul apei cu baraci cu cate6-7 barci pe mal si care zi lumina nu fac decat sa dea cu plase ,curent si cine mai stie cu ce.Daca reusim sa-i desfiintam pe astia de pe malul apelor si sa interzica iesirea barcilor pe timp de noapte eu zic ca o mare parte din problema e rezolvata .Si da mai e educatia pescarului de a elibera pestele mai mic ,de anu lasa mizerie unde sta ,de a nu mai da muzica la maxim sa raga pe balta intr-un cuvant de a respecta natura si pe cei din jur,dar e foarte greu cu atata melteneala . :salut:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

69

marți, 11. martie 2014, 11:58

...Si mai este vorba si de atitudinea noastra civica !Pe langa educatie ,legi ,controale mai mari sau mai mici efectuate de organele abilitate! Personal recunosc ca in iarna am fost ...nu stiu cum sa ma caracterizez :doaaamne: Gasind un greblas pe malul Muresului am preferat sa-l iau la ... si sa-l trimit acasa decat sa chem Politia si sa-i faca dosar penal! Aveam si doi martori! Normal ,omul parea sa fie necajit ...Insa sunt convins ca a doua zi a fost din nou la grebla! Poate daca chemam organul si ,in final, ii tragea o amenda generoasa nu mai venea a doua zi . Preferam de multe ori sa nu ne implicam direct! De teama, de scarba, de ...orice altceva ,ca asa cum am mai spus argumente vom avea tot timpul in facvoarea noastra :drac2:

Oricum este foarte important ca ,virtual cel putin ,incepem sa ne miscam! e mai mult decat nimic! Probabil ca va urma si pasul doi ...

Exemplu: de circa doua ore ,intr-o conjuctura ,cineva m-a intrebat daca este adevarat ca acum vreo doi ani am introdus stiuca in niste balti "virgine" langa Aiud.La raspunsul meu afirmativ, a tinut neaparat sa-mi precizeze ca lumea prinde stiuca si o duce acasa...Ceva de genul "Fraiere tu ai bagat stiuca si altii o mananca" :zid:
QED. :doaaamne:

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

70

joi, 13. martie 2014, 14:06

Se pare ca indemnul de a face plangeri scrise a avut oarecare succes, dar nu in directia corecta, ca atare tot cei cu bete la oblete si carasel platesc: Braconierii lăsaţi în pace, pescarii sportivi din Vâlcea „vânaţi" de ANPA - VoceaValcii.ro

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

71

joi, 13. martie 2014, 14:37

a face plangeri scrise a avut oarecare succes, dar nu in directia corecta, ca atare tot cei cu bete la oblete si carasel platesc
:gandesc: de ce nu fost corecta amenderea celor fara permisul vizat ??? :nunteleg: ori ai permisul vizat ori nu, e aceiasi infractiune :) . La cat costa vizarea permisului ANPA
nu cred ca cineva dupa aproape 3 luni, nu putea sa -l vizeze. Ca pe ceilalti adica pe (BRANCONIERII) mari nu i-au prins e o problema de timp..zic...numa sa se vrea.
P.s... vezi problema carnii expirate,din supermarcketuri :doarecapu: ....acolo sa vrut !!! :bucuros: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

72

joi, 13. martie 2014, 14:41

A fost foarte corecta actiunea, dar nu acolo e problema cea mare

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

73

joi, 13. martie 2014, 14:47

A fost foarte corecta actiunea, dar nu acolo e problema cea mare
...acu cateva zile pe tvr2 a fost un documentar de pescuit( ceh ) ...in care spuneau....BRANCONIERI !!!...sunt din toate clasele sociale..nu doar cei saraci ... :doarecapu: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

74

joi, 13. martie 2014, 19:02

Dane,
acel articol a fost scris ca urmare a interpelarii IPJ Valcea,facute de ziarista.
nu face nimic altceva decat sa justifice activitatea si marea lor lupta cu braconierii de pe Olt (ghilimelele le puneti voi unde vreti)
sunt convins ca in acelasi timp in care cei care pescuiau cu undita primeau amenda - pe buna dreptate si fara echivoc - plasele erau sus in lac.
oricum este bine ca se fac controale, dar sincer ma indoiesc de "realitatea" lor

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

75

joi, 13. martie 2014, 20:03

plasele erau sus in lac.
..acu seara am tras o fuga pana la Timis ..e pustiu :doarecapu: ..nu mai sunt pescarii ,apa curge la vale linistita ,doar cate o pala de vant o mai misca, peste...CANCI !! :soc: .
.....pe cand stateam pe mal, apar 2 prieteni :) .....acu au scos setca zice unul ditre ei !!....si !! era goala !!...deci si in celalalt loc peste................CANCI !!:soc: .
......astazi pe Dunare.....intre Moldova Noua si Cozla.... plase fara numar....iar printre ele mai prindeau spiningarii cite un salau cat palma , peste........CANCI !! :soc: .
P.s...TARA lu...................CANCI !!!.....pana cand ??? :nunteleg: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 13. martie 2014, 20:55

Pana cand romanii or sa fie uniti si or sa mai stea si cu coloana dreapta nu numai cu capul plecat si asta in orice domeniu

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

77

joi, 13. martie 2014, 21:00

Pana cand romanii or sa fie uniti si or sa mai stea si cu coloana dreapta nu numai cu capul plecat si asta in orice domeniu
...........!! :bravo: :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

78

joi, 13. martie 2014, 21:15

Pana cand romanii or sa fie uniti si or sa mai stea si cu coloana dreapta nu numai cu capul plecat si asta in orice domeniu

:apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

79

vineri, 14. martie 2014, 06:33

Pana cand romanii or sa fie uniti si or sa mai stea si cu coloana dreapta nu numai cu capul plecat si asta in orice domeniu


Asa e, dar e realizabila doar cu persoane care au "coloana"!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com