Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

641

duminică, 14. aprilie 2013, 12:44

vineri seara la un telefon are loc o schimbare de planuri ... nu mai mergeam la pescuit de dimineata ci dupa pranz inclusiv cu ramasul cateva ore dupa intuneric. de data asta aveam sa il am partener pe Mane. la ora 2 are loc plecarea si pe o vreme de nota 10 ne intreptam plini de sperante spre locul de pescuit ...

ajunsi acolo constatam ca apa e superba, nivelul foarte bun si curentii de asemenea. ca intotdeauna eu incep sa caut vreun avat, care in ultimele iesiri e tot mai greu de gasit in timp ce Mane se dedica mai mult jigurilor cu mici scapari spre avat. dupa ceva insistente (chiar multe) la vobler dar si la jig a iesit si primul peste care ne elibera de o eventuala gherla ... asta e "monstrul" :rizi:



Mane insista mai mult pe jiguri dupa care si eu vazand ca la vobler sau oscilante nu prea se intampla nimic trec pe jiguri. intre timp Mane mai are ceva atacuri, niste mini-driluri de 1-2 metri dupa care pestele se dezgata fara vreun motiv. treburile continua la fel pentru amandoi, niste atacuri si rateuri pe acolo, inca niste mici "driluri" din care pestii reuseau sa se elibereze pentru ca dupa ce tocmai ma enervasem pe un somn ce l-am avut in lanseta vreo 5-10 secunde iasa in sfarsit unul mic de tot pentru o poza:



care mi-a distrus aproape in totalitate guma:



dupa eliberare se insista in continuare si mai avem parte de alte rateuri si "driluri" fara finalizare pentru ca dupa vreo 20 de minute sa apara unul ceva mai mare decat precedentul dar inca din grupa mica:



care a preferat aceeasi guma ca si primul (e exact aceeasi chiar daca era rupta :rizi: )



dupa eliberare eu m-am pus sa imi schimb inaintasul cand in timp ce imi faceam nodul il aud pe Mane strigand ca i-a dat unul bun. si a inceput drilul zilei, mai bine zis in cele nu stiu cate zeci de secunde cat l-a avut in lanseta i-a luat fir aproape fara oprire si nu a reusit Mane sa recupereze din pacate nici un metru de fir. s-a dus la vale dupa el pana la limita unor copaci iar cand somnul voia sa intre in niste copaci cazuti, in incercarea de a il opri a franat tamburul cu mana si din pacate s-a dus naibii firul. pacat, mare pacat mai ales ca avea o dimensiune apreciabila cu siguranta.

se revine la pescuit ... Mane insista pe jiguri in timp ce eu ma mai jucam si cu ceva naluci de suprafata in speranta vreunui avat frumos. Mane mai are parte de niste rateuri, niste mini-driluri in care pestele reusea sa se dezgate, mai am parte si eu de niste atacuri pentru ca in momentul in care deja dadea sa se inpoteze sa vina in sfarsit un avat frumos:



era plin de semne si o parte a corpului era aproape complet fara solzi ... probabil semne a sfarsitului de depunere. asta poate e si motivul apatiei totale din partea avatilor in ultimele iesiri ...

s-a pescuit si pe timp de noapte mai mult pe jiguri si mai putin pe voblere insa nu am mai avut parte de absolut nici o prezentare iar dupa vreo 2 ore de pescuit pe bezna am decis ca ar fi cazul sa ne tiram spre casa ...

cam asta e povestea partidei de ieri. am avut parte in decursul a vreo 1,5-2 ore de o activitate de necrezut, multe atacuri, multe driluri de cateva secunde, multi pesti scapati si doar putini iesiti pe mal. nu stiu care sa fie motivul pentru care nu ramaneau intepati somnii si dupa cateva secunde se dezgatau ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

642

duminică, 14. aprilie 2013, 13:24

Felicitari Mane si Anem! :bucuros2: Sunteti de invidiat!

Pozele sunt superbe.. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

643

duminică, 14. aprilie 2013, 16:59

Felicitari ! :apl: :apl: :apl: :apl:

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

644

duminică, 14. aprilie 2013, 17:01

Felicitari.... :bravo:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

Răspunsuri: 204

Membru din: 27. martie 2013

Locație: Sebes -Alba

Profesia: maistru Electro-mecanic

  • Scrie un mesaj privat

645

duminică, 14. aprilie 2013, 17:07

Felicitari Anem si Mane!!!!!!!!!! :bravo: :apl: :apl:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

646

duminică, 14. aprilie 2013, 22:18

Felicitări...ce dor mă cuprinde :nu:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

647

duminică, 14. aprilie 2013, 22:37

No coment.....tipic "Anem" si "Mane"....MAGNIFIC.. :apl: :apl: :bravo:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

648

luni, 15. aprilie 2013, 09:24

Sambata dimineata si ieri dupaamiaza am fost iesit cu barca pe Rin. La clonc s-au ridicat cateva bucati, unele chiar si frumoase, dar imediat au si disparut... nu am vut nici o muscatura.
Am incercat si side-plan-urile, functioneaza super!

Ieri a fost prima zi cu soare si s-a incalzit afara pina la 22 de grade. Apa are inca doar 10°… Sper ca in curind sa inceapa si pestii sa se miste mai bine.

Cu toate ca multi pescari de somn au profitat de apa crescuta a Rinului si au iesit peste weekend la pescuit, n-am auzit sa se prinda decit 1 somn de 2,16 metri.

PS: Thomas s-a intors dupa 1 saptamana de Spania, unde a prins 2,4 si 2,3 metri, plus citeva bucati mai mici, printre care unul colorat ca o tabla de sah. Astept pozele de la el, cum le primesc le postez...
Mario a fost pe Po 1 saptamana, am inteles ca nu a facut mai nimica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

649

luni, 15. aprilie 2013, 09:26

multam baieti ... cu ocazia acestei iesiri am reusit sa dau pe mal al 5-lea somn pe anul asta (din pacate toti erau mici) si absolut toti au fost prinsi pe gume. incet incet incep sa capat incredere in ele, cel putin in ceea ce priveste somnul. astept cu nerabdare sa inceapa si somnul pe timp de noapte la voblere in straturile superficiale ale apei, atacul este mult mai spectaculos in cazul asta. momentan a fost liniste totala cand era intuneric pe afara ...

[.....]
Mario a fost pe Po 1 saptamana, am inteles ca nu a facut mai nimica.


Po-ul in perioada asta pare mort. dupa apele exagerat de mari ce s-au mentinut constante timp de mai multe saptamani sunt in sfarsit in scadere dar in continuare exagerat de tulburi si sansele de ceva somni mai seriosi sunt destul de mici avand in vedere ca toti sunt satui dupa "festinul" ce a durat cateva saptamani ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

650

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 15:08

de data asta voi fi mai scurt ...

incep prin a spune ca aici nu exista prohibitie in ceea ce priveste speciile pe care le considera aloctone :ochi: ... asta pentru a evita eventuale discutii ce au loc pe alte topicuri :rizi:

imediat dupa ora 5 eram la locul de pescuit ... planul destul de simplu si pestii tinta clar stabiliti exact in ordinea asta: avat si somn. de data asta aveam de gand sa insist mai mult la jig mai ales in anumite zone care s-au dovedit productive in alte dati ...

pe timp de noapte rezultate fix zero ... nici un atac, nici un rateu ... efectiv nimic.

la jiguri nu am putut pescui din cauza unui vant ingrozitor asa ca am insistat la avat cu voblere si ceva oscilante. de pe la primele lansari am parte de un atac ... intep, il simt in lanseta si ma minunez de cat de mare pare a fi avatul din capatul firului, imi pleaca pe frana, da de doua ori din cap dupa care firul moale si voblerul la capat. ma enervez la gandul ratarii unui avat de dimensiunile alea si continui sa insist ...

dupa alte naluci schimbate in cautarea avatului am parte de un alt atac de toata frumusetea iar primul gand a fost ... DITAMAI AVATUL ... dar dupa cateva secunde m-am potolit simtind cum trage iar in vreo 3 minute sta asezat la o poza un somnic ...



continui sa caut avatul, mai schimb chestii, caut prin mai multe zone pentru ca la un moment dat in timp ce pescuiam cu un RNR (acelasi vobler la care mi-a dat de dimineata) sa simt iarasi un atac sanatos. in cazul asta mi-am dat seama din primele clipe ale drilului ca am de-a face cu ceva mai serios. si incepe drilul, clasicele plecari pe frana in susul sau in josul curentului, simt niste lovituri de coada pe fir, se lasa pe fund, mai imi ia niste fir dar intr-un final pestele e sub varful lansetei. ei bine, ca si facut, cand deja eram si cu manusa pe mana, inainte de a apuca sa vad pestele la un moment dat ma trezesc ca imi sare la propriu voblerul la picioare si pestele se tireaza. intr-un fel sau altul pestele a reusit sa se dezgate cand eram cu el la mal si datorita tensiunii lanseta efectiv mi-a aruncat voblerul la picioare, printre pietre ...

am crezut ca fac cu nervii ... cu siguranta era un peste sanatos. asa arata voblerul in urma drilului:



imi iau echipamentul de somn si insist. pescuiesc aproape o ora in care mai am parte de o atingere firava dupa care ma decid sa revin la avat. dupa vreo 2 ore de pescuit cu tot ce imi trece prin mine ajung la oscilanta care mi-a adus de dimineata primul somnic. in timp ce o recuperam in viteza prin curent simt un alt atac pentru ca dupa cateva minute sa iasa si el la o poza:



si cam asta a fost. nu stiu ce aveau azi somnii ... mi-au dat peste cap tot ceea ce credeam in privinta vitezei de recuperare a nalucii. pana acum eram convins ca trebuie sa recuperezi naluca la viteza cea mai mica posibila. ei bine, azi recuperam nalucile pescuind dupa avat (deci aproape viteza maxima ce o poate scoate o mulineta de 2500) si somnilor le-a placut ...

ps: si "avatoiul" din primul mini-dril era tot ceva somnic :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

651

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 16:24

astazi voi fi si mai scurt ... a iesit ratia de 2 piticei (se pare ca aia mai rasariti ma evita)



Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

652

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 16:31

Bravo Anem! Super, poate ar trebui sa-i cauti altundeva pe aia mai imbracati... Se pare ca acolo unde mergi sunt f multi micuti :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

653

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 16:36

Bravo Anem :bravo: am fost si eu noaptea trecuta la stationar si nu am prins nimic :doarecapu: asta e, poate va fi mai bine saptamana viitoare.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

654

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 16:43

...si cand ma gandesc ca nu iti placea culoarea aia la RNR :)))
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

655

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 22:05

Am fost si noi la pescuit astazi (Cata & me).
Nu va punem poze cu pestii sa nu va facem invidiosi :rizi: ... da` chiar ziceam ca dintre toate voblerele cu care am pescuit de-a lungu` timpului, RNR-urile sunt voblerele care mi se par cele mai versatile si "prinzatoare" (nu cred ca este rapitor de pe la noi pe care nu l-am prins cu ele)... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

656

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 23:17

Joi noapte am fost si noi la stationar la confluienta doua rauri ( Po si Lambro) unde primul era cam tulbure si mare.. Am folosit metoda cu pluta de grund, dar nu prea au fost rezultate din cauza ca aveau cu ce se hrănii din belsug ...buruienile si mizeria ce se prindeau de fir , erau pline de rame...asa ca era ca la loterie sa gaseasca carligele noastre :doarecapu: un amic a prins unul micut :pescuit: poate peste 2 saptamani se stabilizeaza si vremea :furtuna:
»gepe« a atasat urmatoarele fisiere :
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

657

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 23:24

buruienile si mizeria ce se prindeau de fir , erau pline de rame...asa ca era ca la loterie sa gaseasca carligele noastre
WOW.. ii ieftin la voi, inseamna, sa strangi rame. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

658

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 23:28

WOW.. ii ieftin la voi, inseamna, sa strangi rame. :rizi:[/quote]

:nervos: chiar ne gandeam ...am dat 2,50 euro pe o cutie de rame (10 rame in cutie) si fundul apei era plin de ele :buaaaah:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

659

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 23:32

WOW.. ii ieftin la voi, inseamna, sa strangi rame. :rizi:


:nervos: chiar ne gandeam ...am dat 2,50 euro pe o cutie de rame (10 rame in cutie) si fundul apei era plin de ele :buaaaah:[/quote]
Si eu dau 2,50 euro pe cutie da sunt cel putin 20 de rame, schimba magazinul :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

660

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 23:38

Ma da` aveti automate de rame la peco, asa ca la americani?... io juma` de ora nu m-am oprit din ras cand mi-am dat seama ca ce vad ii chiar ce cred io ca ii.
Am si numarat ramele din cutia aia de polistiren ce pica daca bagai $2 si chiar erau 10 de fiecare data... oricum rame de rahat, nu se comparau cu ale noastre hranite natural, erau cu hormoni, frate... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."