Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

601

luni, 18. martie 2013, 13:25

hehehheehe .... frumos Tudor. mai nasol partea aia cu imbaiatul si vremea de doi bani ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

602

luni, 18. martie 2013, 17:46

ANEM, MANE81, felicitari! :bravo:

603

luni, 18. martie 2013, 22:29

...... Eu am avut buna idee sa cad in apa la spatele barcii. Cazand pe spate m-am scufundat in intregine intr-o apa care-mi ajungea pana la brau. La 4,5° era apa foarte racoritoare. :rizi:


esti de belea Tudore, :rizi:
ai spus tu ca ai un talent aparte la cazut in apa din barca dar........
imi inchipui ce injuraturi neaose romanesti ai debitat :rizi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

604

luni, 18. martie 2013, 23:51

Nu am débitat nici o injuratura. Am ras in hohote, colegul era la inceput cam trist dar cand a vazut ca am ras a facut-o si el. :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

605

sâmbătă, 23. martie 2013, 15:08

pe azi nu prea sunt multe de povestit. pescuit de cand inca era bezna afara si timp de vreo 2 ore si ceva am parte doar de doua atacuri de avat fara finalizare. la un moment dat, de ciuda :rizi: ma pun sa dau la jig. la prima lansare mi se pare ca ceva a ciupit shadul dar nu am reusit sa intep la timp. la a doua lansare intr-un alt loc, dupa ce ating fundul de 3 ori simt ca ceva mi-l opreste ... intep si lanseta de avat e indoita bine iar frana caraia. primele secunde ale drilului mi-am zis ca am prins ditamai salaul pentru ca ulterior sa imi dau seama de fapt despre ce e vorba ... dupa vreo 4-5 minute poposeste pe mal la o poza:



si a intrat la asta:



... deci am facut si eu deschiderea la somn :rizi:

mai arunc de vreo 4-5 ori la jig, timp in care pierd vreo doua, dupa care am zis ca totusi am venit la pescuit nu la facut noduri asa ca am trecut inapoi la avat. am parte de alte cateva rateuri ... iarasi m-am pus sa dau la jig, am mai lasat vreo 5-6 pe fund dupa care m-am intors la avat :rizi:

alte rateuri dar pana la urma au iesit astia:





... dupa care m-am tirat spre casa. si cam asta a fost azi :rizi:

ps: nu stiu ce aveau azi avatii, parca erau nebuni ... sub nici o forma nu atacau serios nalucile.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

606

sâmbătă, 23. martie 2013, 17:03

da, da, da ..... :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

607

sâmbătă, 23. martie 2013, 17:18

Frumoase capturi !

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

608

sâmbătă, 23. martie 2013, 17:25

Bravo pentru capturi Anem, sunt :bucuros2: pentru tine :bravo:.Am fost si eu cu fratele meu vineri noaptea la stationar, am avut un atac scurt pe la 22:00 la o lanseta ce o aveam la fund unde mi-a "polizat" carasul, dupa care liniste pana pe la 2:30 cand a venit asta:

dupa care pauza totala pana dimineata, cand am plecat spre casa.Am luat din nou un frig destul de tare in masina, astept vara cu nerabdare. :ciao:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

609

sâmbătă, 23. martie 2013, 17:28

Mane ,daca acum ai inceput cu asta ce o sa faci in sezonul cald ? :apl: :bravo:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

610

sâmbătă, 23. martie 2013, 17:54

Am luat din nou un frig destul de tare in masina, astept vara cu nerabdare.

Dar a meritat.....frumos. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

611

sâmbătă, 23. martie 2013, 17:59

:apl: Bravo Emil si Mane! A meritat, da! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

612

sâmbătă, 23. martie 2013, 18:02

Am luat din nou un frig destul de tare in masina, astept vara cu nerabdare.

Dar a meritat.....frumos. :bravo:

Mersi, clar ca a meritat sa imi petrtec noaptea in frig in masina , numai sa pot fi la pescuit.Astept caldura ca sa ies si la spinning pe timp de noapte acum parca e prea frig si nu rezisti mult.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

613

sâmbătă, 23. martie 2013, 19:53

[.....] a venit asta: [.....]


frumos Mane, incet incet se pare ca incep sa miste ... :apl: :apl: :apl: ... si incepe spiningul de noapte :buaaaah:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

614

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 17:15

azi pe la vreo 4 fara un sfert suna ceasul. dupa o frumoasa gherla data saptamana trecuta impreuna cu Mane el a ales sa isi incerce norocul cu stationarul iar eu plecam la pescuit cu speranta ca istoria nu se va repeta. planul era simplu, cat timp e bezna caut somnul la voblere, cand se lumineaza incerc sa arunc un jig in apa de cateva ori dupa care trec pe avat. din pacate pescuitul pe timp de noapte a fost scurtat simtitor datorita cetii de pe drum, ajungand la locul de pescuit cu minim o jumatate de ora intarziere.

pescuitul pe intuneric (doar vreo 40-45 de minute) nu aduce nici un rezultat iar cand primele urme de lumina se aratau mai serios ma decid sa arunc un jig in apa. ma decid sa folosesc echipamentul de avat datorita curentului ce era si unei greutati cat mai reduse ale jigului (nu am nimic mai greu de vreo 50 de grame si data trecuta nu se tinea bine fundul nici cu 80 de grame folosind echipamentul de somn). la prima lansare, cand asteptam sa prind fundul si gandurile habar n-am pe unde imi erau am parte de un atac violent de era sa raman fara lanseta ... atacul m-a lasat fara reactie iar in secunda urmatoare firul imi era liber. ma enervez si decid sa fiu mai atent iar la urmatoarea lansare inainte ca jigul sa atinga fundul a doua oara simt un stop si o plecare laterala. intep fara ezitare si peste vreo 3 minute dansul poposeste la o poza:



eliberare si continuare. mai arunc de vreo 15-20 de ori pe acolo cu aceeasi guma dupa care decid sa ma apuc de avat. in primele 40-50 de minute am parte de vreo 3-4 rateuri dupa care timp de aproape doua ore se asterne linistea. activitate fix zero ... nimic, nici un avat.

in ciuda faptului ca apa scadea vizibil observ ca parca se tulbura si mai mult decat era inainte. ma decid sa mai dau o sansa jigurilor. aceeasi guma dar pe alta culoare zboara spre apa pentru ca dupa vreo 15-20 de minute sa simt o noua lovitura in lanseta. de data asta am reflex suficient de rapid si peste vreo alte 2-3 minute iese si el la o poza:



eliberare si insist pe jiguri timp de inca vreo ora cand un nou atac ma ia prin surprindere si nu reusesc sa intep la timp. intre timp apa s-a colorat si mai bine si ceva somni si-au facut prezenta la suprafata. iau lanseta de somn si arunc ceva voblere in apa dar fara rezultat. revin la jiguri si lanseta de avat iar dupa vreo 3-4 pierdute iau cea mai proasta decizie de azi la pescuit. nu aveam chef sa refac intr-una inaintasul care tot timpul se rupea de unde nu trebuia si decid sa leg direct pe fir. dupa vreo jumatate de ora am parte de o alta lovitura ... de data asta intep si cand dau sa recuperez ma trezesc ca celalalt capat al firului nu vine spre mine pe cat de usor as fi vrut. fortez, pleaca pe frana, mai recuperez cate putin, imi intra pe curentul cel mai afurisit din zona, il scot, imi intra in niste mure ce erau in apa datorita apei mari dar dupa vreo 10 minute il aduc la mai putin de 3 metri de mine si deja ma pregateam sa scot manusa. ei bine, exact atunci s-a dus naibii textilul probabil de la frecatul de dinti si dus a fost. cred ca individul avea destul de linistit undeva la 1,5 m si tare bine ar fi iesit in poza :rizi:

chiar daca nu mai eram in stare am continuat sa insist pentru inca vreo 45-50 de minute fara nici o activitate dupa care obosit m-am tirat spre casa.

cam asta a fost azi. din pacate lenea si prostia au fost platite.

ps: de azi pot spune ca am deja doua lansete de pe care a pocnit rasina de la cel putin un inel.

pps: poza e de data trecuta dar mi-a fost lene sa o bag. e de poveste faza cu "tronul" de pe malul canalului :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

615

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 17:41

:apl: :apl: :apl:
Foarte frumos pescuit ai avut! Sincer te invidiez pentru distractie! Daca pozai si dihania ...era prea tare deja! :ochi: Pe la voi nu sunt apele mari ca parca asa am inteles ? Imi sta in cap maine sa incerc si eu pe Mures la un vobler ,o guma ceva ,dar parca mi-e teama deoarece Muresul este aproape afara , e rece ,e namol curat ! Dar mai stii ? :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

616

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 18:07

:apl: :apl: :apl:
Foarte frumos pescuit ai avut! Sincer te invidiez pentru distractie! Daca pozai si dihania ...era prea tare deja! :ochi: Pe la voi nu sunt apele mari ca parca asa am inteles ? Imi sta in cap maine sa incerc si eu pe Mures la un vobler ,o guma ceva ,dar parca mi-e teama deoarece Muresul este aproape afara , e rece ,e namol curat ! Dar mai stii ? :buaaaah:


merci Zamfi ... stii prea bine ca oricand ai drum pe aici este loc de un pescuit :ochi:

da, apele sunt toate aproape de cota de inundatie, majoritatea sunt cafea, ceva poduri inchise si azi de dimineata erau 3 grade si o ceata de nu puteai sari de 60km/h nici pe linie dreapta. dupa 10 s-au facut vreo 12-13 grade si cand am plecat erau 15.

in orice conditii merita sa pescuiesti :rizi: ... ce ai de pierdut daca iesi pe Mures :ochi:

______________________________

later edit:
cateva poze de data trecuta. azi nu am mai facut ... apa era mai jos cu aproximativ 1-1,2m in comparatie cu weekend-ul trecut.





Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

617

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 18:25

Apai ...cateva naluci :rizi: Dar oricum daca nu ploua ma duc! Eram curios insa ca tu povesteai ca incepea sa se tulbure apa ...Deci nu era tulbure apa unde pescuiai .Si de aceea intrebam . Catre Italia nu cred ca merg decat in august anul acesta :nu: Bine ,o sa fac o tentativa de a merge incolo probabil prin iunie ,doar pentru pescuit :bucuros2: dar nu stiu daca-mi iese ca sunt o gramada de daca ...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

618

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 18:41

Eram curios insa ca tu povesteai ca incepea sa se tulbure apa ...Deci nu era tulbure apa unde pescuiai .Si de aceea intrebam .


cand am ajuns era "puscata" pentru ca undeva dupa 10 sa inceapa sa vina tulbure bine cu bucati de foi de varza mov :rizi: (pe bune) ... cand a inceput sa vina apa mai tulbure decat era initial am vazut si ceva somni la suprafata ...

in august e cam nasol dar iunie suna bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

619

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 20:41

:apl: FELICITARI Anem! Frumoase capturi si o descriere super... Sunt convins ca nu mai tra sa asteptam mult dupa +2m :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

620

duminică, 7. aprilie 2013, 14:16

Astazi am fost la prima iesire pe Rin cu barca la clonc. Aseara mi-am dat intalnire cu Erwin, sa ne intalnim la apa azi la ora 7:30. :bucuros2: Pregateli pentru toata ziua de pescuit: 5 lansete, 7,39 kg de rame, 9 calamari, HDS 7 Touch, piine, carnatz, rosii, oua de la pasti... eram hotarat sa raman pina diseara... ah, si cafea un termos intreg :cafea:
Ajuns dimineatza afara, m-am cam dezumflat cind am vazut ce valuri erau. Am hotarat sa incepem pe un golf cu apa de max 10 m. Dupa nici 10 min in deriva primul somn: IMENS! Binen-tzeles doar pe ecranul sonarului: a venit, a mirosit, a plecat.. :nunteleg: Dupa 5 minute inca unul, mai micutz, dar aceasi reactie. Am avut mari sperantze, insa partida s-a incheiat la orele 11:30 fara nici o muscatura!

A trebuit sa renuntam din cauza vantului puternic care a facut din cele 6° de afara sa ne simtzim ca la un pescuit la copca...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com