Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 28. martie 2013, 06:22

Pe Rin, greutati si streanguri lasate in apa... de pescari, dar si de la geamanduri pt sky nautic:









Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 28. martie 2013, 06:23

Pai nu m-am enervat..dara viitoare insa,poate o sa ma duc si eu in amonte,sa-mi 'amenajez' un loc..

O sa incep cu crengaraiele de pe mal...la 10 minute,una in apa,si tot asa..

Trebuie sa-mi fac alt loc,nu??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 28. martie 2013, 06:27

O sa incep cu crengaraiele de pe mal...la 10 minute,una in apa,si tot asa..

Trebuie sa-mi fac alt loc,nu??

:rizi: ... :drac:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 28. martie 2013, 07:39

Şi eu sunt de părere că nu trebuie divulgate locurile de pescuit sub nici o formă. Trebuie să ţinem cont şi de faptul că nu toţi sunt bine intenţionaţi, aici nu se mai pune problema de sinceritate, trebuie să protejezi de oameni niciâncotro care distrug pentru bunăstarea lor.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

jokyro

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »jokyro«

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 28. martie 2013, 18:24



cu scuzele de rigoare, nu freau sa jignesc dar o astfel de atitudine nu poate fi decat naiva si lipsita de realitate.
nu a-ti vazut braconieri care sa caute pe internet locuri de pescuit??!! - va asigur ca peste 50% dintre ei scaneaza siteurile si forumurile de pescuit fara sa mai vorbim de "papagalii" care repeta si dau din gura fara rost desconspirand locuri si metode
sunt oameni saraci si needucati??!! - sory, dar habar nu aveti de ce vorbiti si daca nu credeti, veniti la valcea sa va arat ce masini conduc si ce case au - nu mai vorbim de dotarea tehnica, barci motoare si alte ustensile
nu sunt constienti de ceea ce fac??!! - ooooo, ba daaa sunt extrem de constienti si stiu al draqului de bine ce fac, ba si sunt indrumati de "binevoitorii" de pe forumuri
nu au alternative, nu au unde sa muncasca??!! - hai sa fim seriosi, atata timp cat castiga din aceasta "meserie" mai mult decat un muncitor cu pregatire inalta sau decat un medic, nici nu vor vrea sa cunoasca o alta alternativa - cine nu isi doreste o afacere in care sa nu investeasca nimic dar sa scoata tot timpul ??!!!!!
deci? despre ce vorbim aici?!!!!
cea mai mare prostie este divulgarea de locuri de pescuit.
mergeti domnilor pe apa, cautati, prospectati, pescuiti, investiti timp si bani, consumati nervi, stati in vant, ploaie si ger sau batuti de soare si valuri - asta este pescuitul si asta face deliciul si esenta lui, asa capeti experienta nu stand in spatele tastaturii si capatand totul mura in gura
din punctul meu de vedere, harta aia mai mult rau o sa faca decat bine, iar cat de credibila o sa fie...............ma indoiesc (eu unul as posta locuri total aiurea, cum dealtfel au si facut destul de multi cu unele locuri si zone pe care le cunosc destul de bine).
referitor la disputa pescari de spininin versus pescari de stationar............... :gandesc:
desii am pescuit si inca o sa mai pescuiesc la stationar, cred ca acest stil ar trebui total interzis cu mai mult de trei bete - ceea ce intalnesc pe maulul Oltului si al Dunarii depaseste orice imaginatie si orice bun simt, zeci si zeci de metrii de lansete insirate de numai ai unde sa pescuiesti
nu pot sa am nici o intelegere pentru asa ceva - mai mult de trei lansete la un pescar pt mine personal depaseste orice intelegere
stiu sunt radical si o sa imi iau multe injuraturi, dar putin imi pasa, cine intelege, bine, cine nu.................o sa planga mai tarziu :ochi:
Nu-i nevoie sa ne cerem scuze. fiecare are drept la opinie in tara asta (cel putin de la un timp incoace) :)
Asadar,
Legat de braconierii needucati, care nu pot avea alte ocupatii - atentie! Am mentionat ca aceasta problema este specifica preponderent in Delta.
Legat de locuri, sa fim seriosi. O astfel de harta este pur orientativa, pin-urile respective puncteaza de obicei in centrul baltilor (deci orientativ). Ma indoiesc sa puna cineva locul exact, asa cum s-a mai mentionat in raspunsurile anterioare.

Pana una-alta, hai sa vedem si partea pozitiva: baltile particulare or sa vrea sa fie mai usor de gasit, magazinele la fel, o rampa de lansare barci vrei sa sti unde gasesti cand pleci in delta (la fel si statiile de alimentare barci).
Asta vara cautam cu disperare unde sa pot alimenta in delta. Mi-ar fi placut sa pot vedea pe harta unde-i cea mai apropiata, n-ar fi stricat deloc aceasta informatie.
Concluzia:
1) pentru braconieri, cred ca harta se va umple de locatii de-alea cu catuse (locurile braconierilor) si ma astept sa apara cat de curand si poze cu braconieri in actiune - facute de pescari. filme cu braconieri deja am vazut ca s-au incarca pe harta
2) pentru locuri de pescuit - nu ne va lua nimeni talentul de a cerceta care-i cel mai bun loc, stiind ca in lacul sau in zona respectiva este pestele dorit de noi
3) n-o sa puna nimeni locul exact pe harta - si chiar daca o va face, nu e nicio certitudine ca acolo va trage sigur pestele. pt asta ar fi buna o harta cu pesti care sa poarte emitzatoare GPS si care sa apara pe Google Maps :)) :pescuit:

salutare!

46

joi, 28. martie 2013, 19:36

este foarte clar ca fiecare dintre noi vorbeste din postura pescuitului pe care il practica si a locurilor pe care le frecventeaza.
eu pescuiesc preponderent pe Olt (peste 95% din timp) si aici un loc bun de pescuit este aur curat si trebuie tinut secret pe cat posibil
tu jokyro vorbesti din prisma pescarului de Bucuresti obisnuit doar cu baltile private din jurul Bucurestiului sau cu Dunarea la Giurgiu (care este cea mai buna alternativa pt pescarul de Bucuresti dupa parerea mea).
pe baltile private nu se pune problema desconspirarii, iar pe Dunare sau Delta........e ca la 6din49
sunt locuri diferite, practici diferite, oameni diferiti
in privinta braconierilor, mai salbatici si mai distructivi ca pe Olt nu cred sa existe in tara asta (si am umblat pe multe ape)

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 9. februarie 2015, 14:17

cand eram copil pescuiam pe canale de irigatii de 2m latime si 07m adancime , acum canalele s-au dus si cu ele si pestele. totusi am sa va arat un loc de pescuit adevarat pe care l-am gasit in cautarile mele pe you tube Light Spinning Catfish - YouTube

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 9. februarie 2015, 14:22


Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 9. februarie 2015, 14:24

iar aici un canal mai mare ...Bis di siluri19/10/11 - YouTube

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 9. februarie 2015, 16:23

Ce inseamna locul? O definitie, eventual.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (9. februarie 2015, 16:30)


Răspunsuri: 14

Membru din: 12. ianuarie 2015

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 9. februarie 2015, 18:57

stefane cred ca exagerezi un pic cu canale de irigatii de 2m latime si 07m adancime. adancimi de pana la 7 m am intalnit si eu pe canale de irigatii dar aveau latimi de aproximativ 10m si iar tevile de alimentare aveau 2 m inaltime deci pe canale puteau ajunge mici "monstri".
cat despre harta cu posibilele locuri unde se poate prinde peste este pur orientativa dupa parerea mea avand in vedere ca de la an la an locurile se schimba din cauza cotelor ridicate, a noilor randuri de pomi scufundati si multe alte motive care pot schimba structura locurilor deja cunoscute :zambet:
:prieteni: