Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

marți, 13. martie 2012, 23:07

Ai luat-o de pe okazii? Cat?

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 13. martie 2012, 23:14

Cat?
Cu tot cu drum m-a ajuns 3000 ron, si cred ca am mai bagat vreo 8-9 sute

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 15. martie 2012, 01:02

De cat timp ai luat-o? Iti poti da seama cam ce varsta are, macar aproximativ? :gandesc: Intreb pentru ca vreau sa gasesc niste repere cat de cat mai des intalnite, ca atunci cand ajung si eu in fata unei ocazii, sa ma uit bine la ce am in fata! :zambet:
Scuze, nici nu mi-am dat seama, ar trebui sa ne mutam spre alt topic, cu barci!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 15. martie 2012, 01:41

De cat timp ai luat-o?
De 2 ani, inaintea ei am pescuit cu o lotca de fibra de 5,2m, cam "jucausa" pe Dunare, ma cam "invarteam" in ancora .Nu stiu cati ani are barca de cand e facuta , mie mi-a placut mult si nu m-am mai uitat.Este foarte stabila, ies cam ultimul de pe Dunare cand este bulau mare, se comporta foarte bine pe val si are chila mare vreo 20 cm in spate . Am si lotca , o am in grija de 5 ani ,este a unui amic care mi-a dat-o sa o folosesc.El e marinar si nu are timp de pescuit :ochi: .Pana sa-mi iau motor trageam la rame de ma lua boala 2-3 km numai pe apa curgatoare, odata am uitat momeala la locul unde tin barcile, iti dai seama ca am mai tras vreo 2 km .Asta e , este frumos!
Scuze Zoran ca nu suntem in topic, dar m-a intrebat omul.
»galati« a adaugat urmatoarea poza:
  • lotca.jpg

45

marți, 20. martie 2012, 00:00

Revenind la topic, cea mai buna momeala la somn ? Mai ales primavara?

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 20. martie 2012, 12:32

In general :pescuit: merge mai bine la caras sau la platica?
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

47

marți, 20. martie 2012, 12:45

Folosesc mai des carasul, cred ca este mai rezistent! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 20. martie 2012, 12:54

In general se prinde cel mai bine cu ce-i mai mult in apa, si cu pestele mai usor de prins (ma refer la somn). Daca in apa este mult caras, atunci caras. Am avut la Dunare la caras de 1 kg muscatura, iar pe Olt la caras de 0,5 kg am prins somn de 1 kg (a rapit!).
Daca ai si caras si platica la dispozitie, atunci platica (e mai inceata ca carasul si are un alt miros). Poti linistit sa agheti in cirlig platici de 0,5 kg, si daca n-ai decit din alea mici, cit palma, pui 2 - 3 bucati.
In ape unde este mult scobar, atunci scobar.
De ex in Spania se prinde la crap mai bine decit la caras, dar chefalul acolo este pe primul loc (chiar si unul de 60 cm agatat aduce muscatura).
Pe Dunare sunt perioade (atentie, perioade) cind in plasele pescarilor intra mii de guvizi morti (floare de Dunare), care ma gindesc ca atunci sunt f usor de inghitit: deschizi gura si iti intra direct in stomac, te-ai mai chinui si obosi sa mergi la rapit?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 20. martie 2012, 13:51

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:06)


50

marți, 20. martie 2012, 21:24

La raci, ce marime? :pescuit:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 21. martie 2012, 06:53

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:07)


52

miercuri, 21. martie 2012, 19:37

Multumesc, Eugen! Sper ca pana-n prohibitie sa ies in Delta si sa fac inca o incercare pe rac; de prins nu-i greu pentru mine, eu folosesc o blana veche de oaie, cam de 25 pe 40, lestata cu plumb, pe care o las pe langa mal, pe primul prag, si.... :drac:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 21. martie 2012, 21:03

Multumesc, Eugen! Sper ca pana-n prohibitie sa ies in Delta si sa fac inca o incercare pe rac; de prins nu-i greu pentru mine, eu folosesc o blana veche de oaie, cam de 25 pe 40, lestata cu plumb, pe care o las pe langa mal, pe primul prag, si.... :drac:
iku cum este schema cu blana? :gandesc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

54

miercuri, 28. martie 2012, 23:24

N-am foto , dar imagineaza-ti ca e ca un cos, cu baza patrata,latura de 40, iar inaltimea nu e mare, e de 25 cm., oricum nu trebuie sa fie inalta tare, ca-si prind clestii asa de tare, ca ia ceva timp sa-i desprinzi! La doua colturi consecutive se pun greutati de 200 g. de plumb, iar scheletul este de fier de 6.
Ei sunt atrasi de mirosul blanii, cred; la inceput am legat oblete in cos, apoi am lasat-o goala in apa de cu seara si dimineata se agatasera 7-8 raci.De atunci o las goala.. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

joi, 29. martie 2012, 06:49

Iku,
pare interesant, dar cind ai ocazia, te rog posteaza-ne si o poza. Merci!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

56

sâmbătă, 31. martie 2012, 03:00

momela ca in kongo

saptamina trecuta am vasut un reportaj bastinasi din kongo pescuia pe riul kongo cu cuburi de sapun da da din ala de spalat pe mina
am sis ca asta merita o incercare cred ca a fost sapun fara aroma :doaaamne:
bafta fir intins

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

57

sâmbătă, 31. martie 2012, 07:45

RE: momela ca in kongo

saptamina trecuta am vasut un reportaj bastinasi din kongo pescuia pe riul kongo cu cuburi de sapun da da din ala de spalat pe mina
am sis ca asta merita o incercare cred ca a fost sapun fara aroma :doaaamne:
bafta fir intins


In Corabia judetul Olt am vazut pescuinduse cu sapun de casa. Erau cuburi de 3/3 cm. Am ramas :buaaaah:
Ziceau ca "soda caustica si untura de porc il inteapa la mustati".
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

pasat adi

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 5

Membru din: 22. martie 2012

Locație: Dr.Tr.Severin

Profesia: electrician

  • Scrie un mesaj privat

58

sâmbătă, 31. martie 2012, 21:15

momeala ca in kongo

Si la noi la Severin se foloseste sapun ''CHEIA'' patratele pe montura FIR DE PAR sau ras pe razatoare si pus pe momitor. Am un vecin care a prins cu asa ceva.Personal nu am folosit.

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

59

joi, 19. aprilie 2012, 19:00

anghila the best

unde pescuiesci eu, anghila face senzatie! Ati vazut vreunu o anghila agatata de coada si lasata in apa? ati vazut ce harababura si ce scandal face in apa face continuu asa, am tinut un bat 4 ore in suport, sa vad daca se opreste anghila din zbatut, nu s-a oprit nici o secunda, si sa va spun secretul meu :) la anghila dau la pluta, 1 metru de luciu apei, anghila tinde mereu mearga pe fundul apei, o consider o momeala irezistibila pentru somn. Daca merg undeva si am anghile, dupa ce stau o ora intr-un loc si nu prind nimic, ma mut, nu este somn in zona. Nu mi sa intamplat niciodata sa merg cu anghile si sa nu prind, si nu e pescareasca. Problema e ca sunt scumpe si le gasesc foarte, foarte rar.
Get Rich or Die Tryin'

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 19. aprilie 2012, 19:24


Pe Dunare sunt perioade (atentie, perioade) cind in plasele pescarilor intra mii de guvizi morti (floare de Dunare), care ma gindesc ca atunci sunt f usor de inghitit: deschizi gura si iti intra direct in stomac, te-ai mai chinui si obosi sa mergi la rapit?


Zoran, sigur e vorba de guvizi si nu de scoici? Eu am prins fenomenul la 500m in aval de PF2, zeci de somni la suprafata se hraneau cu scoici moarte (sute). Veneau chiar si linga barca sa ciuguleasca, si o faceau cu finetea cu care un cal ia o bucata de zahar cubic din palma. Bineinteles ca nici un vobler nu i-a atras, cu toate ca am insistat.