Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 26. ianuarie 2014, 19:46

Multumesc Mustatza .la ultima postare sint intru totu de acord cu tine.Nici eu nu puteam sa reglez din trim dar am montato pana inclinata pe pupa barcii ca s-ai maresc unghiul cu citeva grade si s-a remediat situatia Am vazut la cineva o barca indentica cu motor de 80cp pe ea ,era de vinzare pe mercador dar nu am reusit sa vorbesc cu proprietarul.barca era inscrisa la Snagov.

42

miercuri, 16. iulie 2014, 08:48

Salutare, am un motor honda 5 cp cu elice 200×190 si 7 7/8×7 1/2 si o barca gonflabila Honwave 3,5 m ( 100 kg goala inclus motor ) la care constructorul recomanda max 20 CP . Incarcat 300-400 kg total ajung la 10 km/h. Ce se poate face , referitor la elice ptr a putea glisa sau macar mari viteza ? Nu glisez nici gol adica 200 kg (eu si barca ). Doar schimbarea motorului cu unul mai puternic? Multumesc.. :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 16. iulie 2014, 08:54

gufisor, am discutat pe aceasta tema cu oameni mai priceputi ca mine la barci si uite ce-am dedus: in manualul motorului este specificata o TURATIE MAXIMA iar scopul nostru este sa ajungem "FIX" la aceasta turatie cu barca incarcata normal, asa cum o folosim si cu acceleratia la maxim.
Cred ca primul lucru pe care trebuie sa-l faci, inainte de a te gandi cu ce schimbi elicea, este sa vezi la ce turatie maxima ajungi cu motorul montat pe barca cu incarcarea de care ai zis.
In functie de asta poti vedea daca ai nevoie de un pas mai mare, mai mic etc.

Cu barca mea de 3,10m (Yamaha Yam310S) si motor de 4CP (Yamaha F4) nu intru in glisaj decat singur si doar daca folosesc un prelungitor pt. manerul de la motor, ca sa stau mai spre mijlocul barcii.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

44

miercuri, 16. iulie 2014, 08:58

in catalogul la Honda...sunt 2 tipuri de elice...din care a mea este cu pasul cel mai mare...deci este cea de viteza...am inteles..dar cum masor turatia...sa stiu ca e cea data de producator ? si daca imi permite , adica sunt sub 5500 care este max...cu ce elice ca nu ai este mai mare....ca si pas

BF5A, BF50F 3 pale 7 7⁄8 6 5⁄8 R 58130-ZV1-940ZB
3 pale 7 7⁄8 7 1⁄2 R 58130-ZV1-840ZB

mi-am pus si eu prelungitor...si dupa sonar...nu depasesc 10 si ceva...pana in 11 km/h

ce greutate are a ta goala...barca+motor ? cred ca a mea e prea grea

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (16. iulie 2014, 09:04)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 16. iulie 2014, 09:05

Pentru masurat turatia poti sa folosesti un turometru de la chinezi, este sub $20 insa tre` sa-l astepti vreo luna.
Am inteles ca este si pe la noi da-i mai scump ceva.
Eventual pot sa-ti trimit pe privat un link de la chinezi.
Io am facut unu`, daca te ajuta o schema... .
Sau poate gasesti unu` imprumut... :).

Pai daca esti subturat inseamna ca "fortezi" motorul deci asta inseamna ca pasul este prea mare nu prea mic.
Din ce am inteles, pt. deplasare e mai bine un pas mai mic dar turatia maxima permisa decat un pas mare si mers subturat din motive de putere mica a motorului.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

46

miercuri, 16. iulie 2014, 09:09

am inteles...sa vad de turometrul asta...nu cred ca gasesc in zona ...doar cand ies spre locuri cu mai multe motoare....deci ar trebui sa ma duc la cea cu pasul de 6 5/8
unde se conecteaza turometrul asta? merg in delta si poate gasesc in tulcea vreun service cu turometrutrimite-mi te rog si schema...nu ma bag in electronica...dar am un pustiulica care se pricepe...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 16. iulie 2014, 09:12

ce greutate are a ta goala...barca+motor ?


Barca mea are vreo 52Kg, motorul 22Kg, io catre 80Kg si sa zic ca mai am maxim vreo 20Kg incarcatura (ancora, bagaje etc.).

unde se conecteaza turometrul asta?


Turometrul de care zic io are o "sarma" care se infasoara pe fisa de la bujie, asta-i tot ce tre` facut.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

48

miercuri, 16. iulie 2014, 09:17

trimite-mi te rog si schema...nu ma bag in electronica...dar am un pustiulica care se pricepe...
si tu la cate kg te duci ...oricum nu ajungi la 200 incarcat ...cred ca eu sunt putin sub limita de glisare....am sa verific turatia ...si daca e nevoie imi iau o elice cu pas mai mic ..de rezerva ..ca si asa nu am ...si am sa vad...oricum nu am mai multe variante....si le schimb ..cum am nevoie...ms


deci e simplu cu conectarea

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 16. iulie 2014, 09:21

trimite-mi te rog si schema...nu ma bag in electronica...dar am un pustiulica care se pricepe...


Iti trimit da` cand ajung acasa, momentan is la scarbici. :)
Schema-i destul de simpla insa tre` sa programezi un microcontroler... pot sa ti-l programez io daca te descurci cu restul.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

50

miercuri, 16. iulie 2014, 09:22

ok, ms.cand poti pe mesaj

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 16. iulie 2014, 09:26

Stop!
Aici se pare ca e o neintelegere…

De ex, eu cu elicea cu pasul mare, daca merg singur si nu incarcat, reusesc sa ies f usor in glisaj si sa merg 48-50 km/h.
Daca merg incarcat, ies greu in glisaj sau deloc, dar dupa ce ies (daca ies in glisaj), glisez cu 45 km/h.

Din vreo 6 modele de elicii, am ales inca una cu pasul mai mic, cu 2 nr mai mic.
Acuma, daca merg singur si nu-s incarcat, nu reusesc mai mult de 43 km/h sa merg.
Daca sunt incarcat, ies usor in glisaj, dar viteza maxima ce o prinde este de 42 km/h.

Iar ptr ca deobicei merg incarcat la pescuit, folosesc doar elicea cu pasul mic. Dupa cum vezi, diferentele de viteza nu sunt chiar asa de mari, doar ca, cu elicea cu pas mic iesi in glisaj si evident vei avea o viteza mai mare decit daca nu esti in glisaj.
=======================================
Gufisor, daca tu mergi gol cu barca in glisaj si prinzi 14-15 km/h cu elicea actuala, nu vei reusi mai repede sa mergi cu elicea cu pasul mic.
In cazul tau, fiind vb doar de 1 elice cu pasul mic, nu vad rostul unei masuratori de turatii. Cumpara elicea si gata, sau incearca sa vezi daca poti sa o probezi mai intai, daca viteza ce o vei prinde iti este multumitoare.
Cu toate ca, daca producatorul recomanda 20cp ptr barca, atunci de ce nu folosesti cei 20cp? Vei zbura de la un loc de pescuit la altul…

Probabil ca, in cazul meu, as fi putut in urma masurarii turatiei sa aleg o alta elice, cu alt pas, mai optimala ptr situatia mea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

52

miercuri, 16. iulie 2014, 09:32

eu nu ajung in glisaj ...200 kg , eu si barca...max 11 km/h ..nu vreau neaparat sa glisez...dar macar putin mai repede...si nu am luat mai mare deocamdata...ptr ca inca nu am permis...sunt convins ca cu motor de 9-15 cai ajung la glisare dar creste si greutate de carat in brate.......dar vroiam ceva in conditiile actuale...cred ca am sa iau o elice...si asa imi trebuie una de rezerva...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 16. iulie 2014, 09:34

...cred ca am sa iau o elice...si asa imi trebuie una de rezerva...

F bine. Un turometru nu cred ca e necesar daca nu ai din mai multe elicii de ales. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 16. iulie 2014, 09:40

Zorane, imi pare rau dar cred ca te inseli.
Nu poti sa alegi o elice si sa mergi OPTIM cu motorul daca nu-i cunosti turatia... nu poti face asta "la ochi".
Desigur, daca nu te intereseaza ca depasesti turatia specificata sau mergi subturat, e altceva. :nunteleg:
Sa vedem, poate ne zice Bruno.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

55

miercuri, 16. iulie 2014, 09:44

Corect ce spui , in cazul meu, avand doar o varianta...nu cred ca fabricantul le-a facut sa sara motorul din parametri...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 16. iulie 2014, 09:51

.nu cred ca fabricantul le-a facut sa sara motorul din parametri..

Motorul este in parametri optimi daca folosesti "elicea potrivita la locul potrivit"... altfel de ce ar fi mai multe variante daca toate merg "la fix"?!? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 16. iulie 2014, 10:00

E corect ce spui. Dar Gufisor are posibilitatea de a cumpara doar 1 singur model de elice, cu un pas mai mic. Si are nevoie de o elice de rezerva. Adica, ori cumpara una la fel cu ce are, ori modelul cu pas mai mic.
Si, cu cit pasul e mai mic, cu atata iesi mai usor, mai repede in glisaj, doar V maxima scade, comparativ cu cealalta elice.

Var 1
- elice identica cu ce are acuma -> avantaj = elice rezerva

Var 2
- elice cu pas mai mic decit ce are acuma -> avantaj = elice rezerva + eventual glisaj
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

58

miercuri, 16. iulie 2014, 10:15

Da...merg pe varianta 2 ...dar , cei care cunoasteti curgerea Dunarii la Cazane...merg contra ei pe langa mal cu varianta de elice care o am acum ...sau ma rog de motor? Ms

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 16. iulie 2014, 10:16

Dar Gufisor are posibilitatea de a cumpara doar 1 singur model de elice, cu un pas mai mic. Si are nevoie de o elice de rezerva. Adica, ori cumpara una la fel cu ce are, ori modelul cu pas mai mic.
Si, cu cit pasul e mai mic, cu atata iesi mai usor, mai repede in glisaj, doar V maxima scade, comparativ cu cealalta elice.

OK... dar ce zici de situatia in care pui elicea cu pas mic si mergand neincarcat ajungi la 6500 rot/min in loc de 5500 rot/min?
5500 este valoarea maxima admisa in sarcina nu valoarea de mers in gol (sau aproape...), care evident poate ajunge la valori mult mai mari si probabil daunatoare... :nunteleg: .
N-as vrea sa despic firu-n patru dar as vrea sa invat lucrurile intr-un mod corect. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

60

miercuri, 16. iulie 2014, 10:18

Nu vreau sa te superi...dar este varianta sa iau o fatuca cu mine in barca...sa scad turatia la 5500
Am glumit...asta nu inseamna ca nu o fac...dar ptr mine greutatea de croaziera la un pescuit este de 400 kg, barca suporta 5 pers/700 kg