Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 23. decembrie 2012, 11:50

Exista de multi ani un trafic, mai ales de crapi mari, de pe apele publice spre balti private. Multe dintre aceste balti private se afla in UK. Din aceasta cauza legislatia in Franta si Belgia a devenit foarte dura. 22 000€ amenda daca transporti un crap viu de mai mult de 60cm.

Iata textul :


"Article L436-16 En savoir plus sur cet article...
Modifié par Loi n°2006-1772 du 30 décembre 2006 - art. 17 JORF 31 décembre 2006

Est puni d'une amende de 22 500 euros le fait :

1° De pêcher des espèces dont la liste est fixée par décret dans une zone ou à une période où leur pêche est interdite ;

2° D'utiliser pour la pêche de ces mêmes espèces tout engin, instrument ou appareil interdit ou de pratiquer tout mode de pêche interdit pour ces espèces ;

3° De détenir un engin, instrument ou appareil utilisable pour la pêche de ces mêmes espèces à une période et dans une zone ou à proximité immédiate d'une zone où leur pêche est interdite, à l'exclusion de ceux entreposés dans des locaux déclarés à l'autorité administrative ;

4° De vendre, mettre en vente, transporter, colporter ou acheter ces mêmes espèces, lorsqu'on les sait provenir d'actes de pêche effectués dans les conditions mentionnées au 1° ;

5° Pour un pêcheur amateur, de transporter vivantes les carpes de plus de 60 centimètres.

Article L436-17 En savoir plus sur cet article...
Créé par Loi n°2006-1772 du 30 décembre 2006 - art. 17 JORF 31 décembre 2006

Les personnes physiques coupables d'une infraction visée aux articles L. 436-14, L. 436-15 ou L. 436-16 encourent la peine complémentaire de confiscation de la chose qui a servi ou était destinée à commettre l'infraction ou de la chose qui en est le produit prévue à l'article 131-21 du code pénal."

Se confisca si materialul folosit la braconat si transport, deci si masina. :)

Cunosc multi englezi care nu sunt de acord cu acest trafic. Introducerea in balti inchise a unor pesti de pe ape salbatice a facut sa apara boli fata de care pestii din balti nu sunt imuni. Exemplul cunoscut de toti e Sarulestiul. O balta foarte buna pana in ziua in care lacomia lui Raduta l-a facut sa introduca si crapi din Delta. Asa majoritatea pestilor bastinasi au ajuns cu burtile in sus.
Deci traficul cu pesti vii sau morti tot braconaj e.

42

duminică, 23. decembrie 2012, 12:54

Exista de multi ani un trafic, mai ales de crapi mari, de pe apele publice spre balti private.
.....................................................
Exemplul cunoscut de toti e Sarulestiul. O balta foarte buna pana in ziua in care lacomia lui Raduta l-a facut sa introduca si crapi din Delta. Asa majoritatea pestilor bastinasi au ajuns cu burtile in sus.
Deci traficul cu pesti vii sau morti tot braconaj e.


lucrul asta ar trebui repetat la nesfarsit si spus pe toate siteurile si forumurile de profil din Romania.
poate asa vor intelege si altii de ce exista acel curent de opinie cum ca toate apele trebuiesc sa fie private si ca apele publice nu au nici o sansa si nu merita a fi salvate.
totul este facut si gandit pentru a impinge pescarul catre apele private bine populate (cu pesti din apele salbatice atat de mult hulite si blamate ), dar suprataxate
intr-un cuvant platesti bani buni pentru a prinde pestii care altfel ii puteai prinde pe apele salbatice :zid:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 23. decembrie 2012, 13:56

motive retinere:
- iti poti face trefeu, frumos lacuit, doar capul (n-am niciunul dar cred ca mi-ar placea asa ceva sa pun in camera mea de lucru/pescuit, nu stiu cand va fi asta)
- din moment ce sunca/clisa reprezinta o delicatesa pt romnau obisnuit (grasime de porc pura), poate si somnul chit ca e gras e considerat comestibil, deci la un pret avantajos s-ar cumpara
- personal am mancat dintr-unul de 6kg si nu mi-a placut dar am gustat si dintr-unul de 13 si a fost bun...deci posibil ca bucatarul face diferenta
- legale, daca eliberarea nu e permisa

motive eliberare:
- un reproducator in plus in apa, mai multe capturi fragede pe viitor
- e gras, necomestibil pt cineva cu minime cunostine de nutritie
- lipsa spatiului de depozitare
- lipsa doritori/clienti pt exemplare mari
- te poti lauda si cu poze/filmari chiar oricand
- legale, daca depasesti 5kg si ai deja pesti prinsi :))

am scris cam care vad eu ca ar fi motivele pro si contra retinerii exemplarelor mari
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 23. decembrie 2012, 18:07

Cunosc niste balti in judetul Timis, "ale nimanui" practic (teoretic tin de ANPA, nefiind administrate de nici o asociatie din cate stiu) care adapostesc f. putini pesti insa in general mari si foarte greu de prins.
Pe baltile in cauza pescuiesc DOUA feluri de pescari: cei care mananca pestele indiferent de marime si cei care-l vand "privatilor".
Acu` va intreb, dintre cele DOUA variante pe care ati alege-o? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

45

duminică, 23. decembrie 2012, 20:09

prima varianta clar.
pe cei din a doua varianta dac as avea putere i'as ineca in baltile alea private pe care le alimenteaza ei sa aibe pestii ce manca

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 23. decembrie 2012, 20:40

Gasesc foarte interesanta reactia ta.
Mi-ar placea sa discutam treaba asta peste iarna, evident daca au sa mai fie si alti doritori. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

47

luni, 24. decembrie 2012, 09:53

nu stiu cat de interesanta este reactia mea sau nu, dar stiu sigur ca asta este ceea ce gandesc referitor la cele doua situatii expuse.
binenteles ca putem discuta, doar de asta suntem aici :ochi:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 24. decembrie 2012, 15:36

Spre fericirea mea... in aceasta vara am reusit sa prin si eu un somn capital (1,95m) . Vreau sa va spun sincer ca primu lucru cand am resuit sa il aduc langa barca ... m-am gandit cum ca fac sa nu il ranesc .. asa ca nici macar nu l-am tras in barca , barca fiind plina cu echipament , ancore , patent etc... am stat cu el in apa si l-am tras la mal, apoi l-am suant pe Zoran nerabdator sa ii spun ce monstru am reusit sa prin cu ajutorul informatiilor invatate de la el dealungul verii pe Dunare...

Parerea mea personala e ca un asemenea peste este foarte important pentru sustinerea echilibrului in apa... nu orice peste are acel "noroc " sa ajunga asa mare .. de ce sa distrugem noi asta..?
De ce apare foamea in noi in acel moment? , cu un asemenea peste umpli frigiderul tau si figiderul veciniilor.... PENTRU CE? , pentru un multumesc? , pentru un simplu multumesc sa sacrifici un asemeanea exemplar???? :nervos: :nervos: :nervos: ...

Cu un aparat foto , sau o camera de filmat poti sa filmezi drilu sa pozezi pestele sum doresti pentru a arata prietenilor/ familiei ce ai resuit sa prinzi...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 24. decembrie 2012, 20:35

De ce apare foamea in noi in acel moment? , cu un asemenea peste umpli frigiderul tau si figiderul veciniilor.... PENTRU CE? , pentru un multumesc? , pentru un simplu multumesc sa sacrifici un asemeanea exemplar???? :nervos: :nervos: :nervos: ...
Nu Deyu, pentru BANI.
Cand ai copii acasa la care n-ai sa le dai sa-si cumpere un corn la scoala sau nu stii pe unde o sa scoti camasa cand tre` sa platesti intretinerea/chiria sau alte d-astea, nu prea te gandesti la ecologie cand poti sa scoti ceva in plus. Sunt si alte cazuri, desigur.
Am de gand sa scriu mai multe aici pe acest topic dar momentan sunt la soacra si sunt cam ocupat cu golit pahare si farfurii... numa` bine si distractie placuta la toti. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 25. decembrie 2012, 03:06

Alea dupa parerea mea sunt cazuri exceprionatele... cand un om isi castiga in acest fel painea nu poti sa comentezi dar cand vezi oameni care retin acesti pesti doar pentru un cap impaiat pus pe perete sau transandul si oferindul cadou.... iti schimbi parerea! :nunteleg:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 25. decembrie 2012, 15:14

Alea dupa parerea mea sunt cazuri exceprionatele... cand un om isi castiga in acest fel painea ..

...sau mai bine zis exceptii care in final...confirma regula. :noroc:
...cogito ergo sum.

52

miercuri, 26. decembrie 2012, 16:17

Alea dupa parerea mea sunt cazuri exceprionatele...


din nefericire nu sunt cazuri exceptionale si nici izolate nu sunt.
sunt extrem de multi oameni in tara asta care traiesc in pragul saraciei si la limita subzistentei.
cu un salariu de 750lei / luna din care ramane in mana cu 540lei.............nu se poate trai.
deyu, incearca sa traiesti cu 550lei/luna si mai vorbim dupa aia - dar sa mai ai si casa, nevasta si copii de intretinut??!! imposibil, crede-ma.
nu spun ca facand ceea ce fac ii aprob si sunt de acord cu actiunile lor, dar disperarea te impinge sa faci multe lucruri prostesti si gandesti cu totul altfel cu burta goala.
ceea ce vreau sa spun este ca acele cazuri izolate de care aminteai sunt enorm de multe, mult, mult prea multe si din pacate nimeni nu vrea sa faca ceva pt ei - multi dintre ei nu merita ajutati, ba din contra, dar si mai multi nu au nici o vina ca s-au trezit blocati intr-un sistem din care nu au nici o iesire.
scuze de off :)

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 26. martie 2014, 12:00

am nimerit si eu pe acest subiect si ma mananca sub limba sa comentez. Da ce sa-i faci cu lipsa de educatie din tara asta?
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 26. martie 2014, 13:24

re

Eu mai si iau acasa mai si eliberez....eu unul nu pun gura pe carnea de peste...dar sotiei si famililei ii place....am inceput sa ii dau si fetitei de 1 an si 5 luni salau..pe viitor sper si somn .....ore era mai bine sa imi hranesc copilul cu peste plin de hormoni din comert?..indiferent ca e pangasius,pastrav,somon....fiecare decide cu crede.
Mie nu imi plac extremele...nu cred in C&R total dar nici in "Retine Tot"...trebuie sa fie un echilibru.

Ca si curiozitate..sa zicem un somn > de 2 m...mai e 100% fertil?...cam la toate animalele fertilitatea scade odata cu varsta...somnul de ce ar fi o exceptie?
:pescuit:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 26. martie 2014, 13:50

Cunosc niste balti in judetul Timis, "ale nimanui" practic (teoretic tin de ANPA, nefiind administrate de nici o asociatie din cate stiu) care adapostesc f. putini pesti insa in general mari si foarte greu de prins.
Pe baltile in cauza pescuiesc DOUA feluri de pescari: cei care mananca pestele indiferent de marime si cei care-l vand "privatilor".
Acu` va intreb, dintre cele DOUA variante pe care ati alege-o? :)

Mai bine mai tarziu...decat niciodata...de fapt din cele doua variante se desprind trei, adica prima se imparte intre cei care retin peste din cauza nivelului de trai si cei care isi permit aproape orice, dar chiar si asa retin capturi capitale! Acestia din urma par cei mai vinovati, cat despre cei care "schimba domiciliul" exemplarelor mari, ca si in viata, sau in politica, alegi raul mai mic, in ce-l priveste direct pe peste si pe pescar, cata vreme pestele continua sa traiasca, iar pescarul sa se poata bucura si de un alt drill...este un rau mai mic...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 26. martie 2014, 13:59

1.parerea mea e ca cei care nu au ce manga acasa sitraiesc lalimita saraciei nu prea au echipament sascoata din apa un somn de 2 m! - nu vb de curent sau plase
2. foamea nu este o scuza, sa incalci legea
3. mentalitatea este o problema majora in Romania nu doar la pescuit......

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

miercuri, 26. martie 2014, 14:00

Ca si curiozitate..sa zicem un somn > de 2 m...mai e 100% fertil?...cam la toate animalele fertilitatea scade odata cu varsta...somnul de ce ar fi o exceptie?


Somnul traieste circa 60 de ani, si ajunge cam la varsta de 15 ani sa aibe 2 m. Chiar nu-mi vine sa cred ca restul vietii i la dat natura sa stea doar asa, tam-nesam prin rauri si balti...

In general, pestii mari sunt cei mai buni reproducatori, cu toate ca unele studii mai vechi, facute pe pesti in captivitate, studii facute special pt crescatoriile de peste, spun cu totul altceva.
De ex s-a observat ca cu cit pestii sunt mai mari, acestia nu mai "depuneau". :gandesc: Si oare care a fost cauza? Nu am stiut nici eu pina acuma de curind, cind am citit citeva lucrari stiintifice ale unui Doctor in stiinte, un neamt pe nume Arlinghaus. Si anume, in crescatorii nu este un tel ca pestii sa ajunga la dimensiuni maxime, pt ca devin necomestibili, nu se vand. Somnii in jur de 1,2 m, crapii 2-3 kg, pastravii in pastravariile din Germania in jur de 1 kg,... In alta ordine de idei, fiecare specie depune la o anumita temperatura a apei, cum ar fi de ex stiuca la 8-10° sau somnul se pregateste la 10° si isi da drumul la 21°. Eh, si pastrand in crescatorii o temperatura optima de x° pt speciile respective, ca sa nu ajunga sa depuna ci doar sa se formeze pt "muls", s-a observat ca la pestii mariicrele nu erau inca asa de dezvoltate, de coapte. Concluzie -> pestii inaintati in varsta nu mai sunt asa buni reproducatori ca si cei tineri, o conluzie total gresita dupa cum scrie Dr. Arlinghaus in lucrarile sale. Si anume, cu cit pestii inainteaza in varsta, depun mai tarziu, isi cauta mai bine momentul de depunere in functie de experientele facute in anii precedenti. Exemplarele mari pot depune pina la 4 saptamani mai tarziu. Si sa sti ca nu odata am vazut crapii in bataie, si dupa citeva saptamani mai o tura unde erau insa doar exemplare capitale. In plus, puietul ce creste dintr-un peste mare, puternis si sanatos, duce aceasta gena mai departe si are mult mai mari sanse sa creasca mare si puternic decit semenii lui ce au iesit dintr-un ou mic.
Arlinghaus a facut experiente pe un lac de stiuca care era No-Kill (nu se lua nimica), acolo stiucile mari ramaneau mari, alea mici nu mai prea cresteau, invatau repede nalucile, si dupa citiva ani aproape nu se mai prindea peste.
In alt lac, unde era o fereastra de dimensiune obligatorie de retinut, adica exemplarele mici si cele capitale trebuiau eliberate, restul retinute, populatia de stiuca s-a dezvoltat cel mai bine si pescarii prindeau in permanenta peste.

Cit despre peste cu hormoni, nu am auzit... dar sa nu crezi ca, carnea de pui, de porc sau cea de vita care o cumperi e mai ne-hormonata decit pestii de crescatorie :) . SI, f important, pestii de crescatorie nu au metale grele sau alte substante toxice de la chimicalele ce se arunca in rauri. Iar daca ar fi sa mananc peste de Dunare, sigur as alege doar un peste mai tanar, care nu a avut timp sa colecteze chimicale cu anii.

:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 26. martie 2014, 14:06

Citat


Salut Cretzu64,
nu este vorba aici in subiect de pestii prinsi pt tigaie (ceea ce fiecarui pescar ii este admis), ci de ce se omoara pestii capitali!? De ce sa nu poti zambi in timp ce te desparti de trofeu? Este punctul culminant al partidei de pescuit! Iti recomand din suflet sa incerci sa faci asta pentru a descoperi un sentiment nou.

Daca ar valora ceva? Buuaahhh! Acum 4-5 ani am fost pe perioada de concediu din Ro 350 km pana la Pensiunea Steaua Dunarii. Thomas si inca 2 nemti au vrut sa mearga la Dunare la pescuit in urma unei poze afisata pe Site-ul pensiunii, poza unui gigant. Eu am fost sa vorbesc de camera, barca de inchiriat si sa ma interesez exact cit a fost somnul de mare. Avea undeva la 2,65 m, un adevarat record. Insa, in ultima clipa s-au razgandit si nu ne-am mai dus la aceea pensiune, pentru ca s-au gandit nemtzii mei ca si asa nu-l mai pot prinde... Deci ca sa inteleaga toti ce citesc acest subiect, cam cit ar fi castigat Steaua Dunarii cu eliberarea acelui exemplar, doar de la noi: 10 zile de stat la acea pensiune, adica 4 camere (30 € de persoana + barca inchiriata (300 € pe saptamana) + mesele pentru noi (15 € de caciula pe zi)... circa 2000 de euro? Si precis ar mai fi fost multi nebuni din Germania, Austria sau alte tari care ar fi dorit sa-l re-prinda.

Ok, deci de la tine asa am inteles, ca ... banii, adica valorificarea pestelui te face sa retii chiar si somnii capitali! Bun, dar ce ai pierde, sau cit ai pierde, daca ai elibera somnii peste 1,5 metrii?


Intr-adevar, la acelasi lucru ma gandesc si eu, la ce poate produce un peste daca este lasat sa traiasca, insa prin bunavointa multora, care ne traseaza calea dupa cum vor ei, din punct de vedere politic si economic, putin mai lipseste sa o faca si din punct de vedere administrativ si teritorial, scad sansele sa se raspandeasca mai repede si mai bine aceste conceptii, cata vreme nivelul de trai scade la noi, dupa ce ca era si asa cum era, iar in alte state, chiar si dupa ce au avut probleme cu economia, inca isi mai permit luxul de a se ghida si de a trai dupa anumite principii si de a avea anumite conceptii pe care sa le poata si aplica! Indirect, cred ca intelegeti ce vreau sa spun, de unde pleaca vina, asta in cazul unde se poate aplica, in situatia celor care nu se incadreaza in categoria "cu probleme de ordin financiar", nu se mai pot gasi alti vinovati decat ei insisi, problema este ca nu stiu daca cei din urma nu sunt exceptia de la regula!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »evergreen« (26. martie 2014, 14:20)


momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 26. martie 2014, 20:07

Salut. Am citit postarea lui Zoran despre studiile omului de stiinta german si mi-am adus aminte ca acum citiva ani un roman sustinea acelasi lucru si omul chiar propunea ca ar fi mult mai benefic daca legea ar stabili o dimensiune maxima la care ai voie sa retii un peste ,pentru a proteja cei mai valorosi reproducatori . Poate ca ideia o data incoltita s-ar putea sa creasca si in viitor sa dea roade.