Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 20. aprilie 2012, 07:30

Lansete tari -> fir gros -> cirlige groase si solide
Lansete mai moi -> ... -> cirlige mai subtiri (forta de penetrare trebuie compensata atunci cu cirlige mai subtiri si mai ascutite)

Lansete tari + cirlige subtiri => ori se deschide cirligul, ori se taie pestele in gura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 20. aprilie 2012, 08:04

Da Lary, sunt 6/0 , am găsit alaltăieri într-un magazin 5 plicuri rămase de la o comandă mai veche şi le-am cumpărat ieri, are şi 4/0 şi o să cumpăr şi din astea câteva plicuri (nu am găsit la nici un alt magazin, nici măcar pe comandă).
Zoran, o să am lansetă WFT Bank Cat 200-1000 cu fir 0,66 mm, cred că sunt potrivite cele de 6/0 (?). Nu m-am gândit la ce-ai scris mai sus, am căutat cârlige cît mai groase care să aibă rezistenţa apropiată de cea a firului (85 kg).
Vă mulţumesc şi fir întins!
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 20. aprilie 2012, 09:38

lansetă WFT Bank Cat 200-1000 cu fir 0,66 mm, cred că sunt potrivite cele de 6/0 (?). Nu m-am gândit la ce-ai scris mai sus, am căutat cârlige cît mai groase care să aibă rezistenţa apropiată de cea a firului (85 kg).

Cu o mulinetă pe măsură la cele prezentate mai sus somnul este în mare pericol, fire întinse......... :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 16:58

:salut: Salut! foloseste cineva ancoritele Gamakatsu 23NS La ce stil le folositi si ce marimi!? :ciao:

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 28. aprilie 2012, 22:48

Bune la știucă, nr. 1 și nr. 2........... :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.