Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 1. aprilie 2014, 20:56

No conteaza daca motorul este cu banzina in 2 sau 4 timpi ori este un motor diesel. Sa fie clar asta!
Pai sa o luam pe rand.
Cand ai apa in ulei, asta se datoreaza simeringului de langa elice. Asta nu se vede inapa cand motorul functioneaza pentru ca apa intra.
Cand nu mai ai ulei in cutie, s-a faramat cel de al 2-lea simering. Nici asta nu se vede in apa in timpul functionarii deoarce pierdere este foooarte lenta, astfel incat urmale nu sunt vizibile
Acum sa va povestesc ce este un simering si ce vrea el "de la noi". Simeringul este ca o supapa din cauciuc in care un fluid poate circula intr-un singur sens (ceva gen dioda in electronica sau clapeta de retinere in instalatii). Etansarea simeringului pa partea exterioara se asigura de regula cu un arc sau o lamela circulara elastica. Partea care se uzeaza este cea din interior.
Ravenind la cutiile motoarelor de barca (cizme), pe axul elicei sunt 2 simeringuri. Primul, dinspre elice, are rolul de a nu lasa apa sa intre in cutie. Cel de al 2-lea are rolul de a nu permite uleiului sa iasa din cutie. Oricare dintre acestea s-a uzat, se schimba obligatoriu amandoua.
Un motiv, destul de rar intalnit este sa fie deteriorata garnitura situata in partea superioara a cutiei. Nu mai retin daca nu cumva si aici mai exista un simering care sa protejeze cutia de patrunderea apei. Chiar nu mai retin.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 1. aprilie 2014, 21:19

Salut. Mai sint inca 2 simeringuri,1 pe axul care transmite puterea de la motor la cutie , chiar sub pompa de apa si unul (care poate fi doar un oring) pe tija de schimbare a sensului de mers.Verificarea uleiului din grup se face musai de fiecare data cind motorul sta mai mult timp nefolosit ,pentru a depista eventuale urme de apa. daca apa sta mai mult timp intr-o cutie nefolosita ruginesc rulmentii si poti distruge grupul

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 1. aprilie 2014, 21:41

Uleiul din cutie (cizma) se schimba in fiecare an indiferent daca motorul este in 2T sau 4T.
ATENTIE!!! Uleiul din carter (baia de ulei) se poate schimba mai des deca o data pe an in functie de orele de functionare si de gradul de uzura al motorului. La fiecare schimb de ulei din cutie se verifica existenta apei (uleiul are o culoare gri sau chiar albicioasa daca are apa in el). In cazul existentei apei, se vor schimba cele 2 simeringuri de la axul elicei. Daca necazul cu apa persista, trebuie data jos cizma si verificate garniturile.


eu am un evinrude de 25 cp din 94 de unde as putea sa imi i-au semeringurile care vin jos la cisma ..vreau sa le am de rezerva ... :gandesc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 1. aprilie 2014, 22:22

Salut . Simeringurile pentru motoarele americane se gasesc mai greu din cauza ca masurile sint in inch .Eu am gasit o firma in Bucuresti reprezentanti recambios marinos ,am descarcat catalogul si am comandat 3 simeringuri.Piesele mi=au ajuns in 15 zile exact la pretul din statele unite plus transportul din Bucuresti impreuna cu mii de scuze ca din cauza viscolului nu au putut sa respecte termenul de 10 zile.A fost cea mai placuta expierenta pe care am avut-o de cind cumpar pe net , mai ales ca au orice pina la ultima sirmulita O sa caut factura si o sa-ti spun cum se numesc .

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 1. aprilie 2014, 22:26

Salut . Simeringurile pentru motoarele americane se gasesc mai greu din cauza ca masurile sint in inch .Eu am gasit o firma in Bucuresti reprezentanti recambios marinos ,am descarcat catalogul si am comandat 3 simeringuri.Piesele mi=au ajuns in 15 zile exact la pretul din statele unite plus transportul din Bucuresti impreuna cu mii de scuze ca din cauza viscolului nu au putut sa respecte termenul de 10 zile.A fost cea mai placuta expierenta pe care am avut-o de cind cumpar pe net , mai ales ca au orice pina la ultima sirmulita O sa caut factura si o sa-ti spun cum se numesc .

:prieteni: multumesc frumos :saluti:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 1. aprilie 2014, 22:32

l-am gasit..motoarebarci.ro :buaaaah:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 1. aprilie 2014, 22:40

Cred ca ei sint ,nu sint sigur pentru ca am cumparat iarna trecuta Daca iti dau preturile in dolari ei sint sigur (am fost placut impresionat ca nu au trecut in dreptul pretului euro cum face toata lumea) Majoritatea daca ceva costa 5 $ imediat zic 5 euro

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »momaul« (1. aprilie 2014, 22:48)


Răspunsuri: 8

Membru din: 2. mai 2014

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 2. mai 2014, 19:21

Piese schimb Johnson

Va salut,
sunt incepator in barci si motoare si am nevoie de ajutorul vostru.
de unde va procurati piesele de schimb?
Caut de ceva vreme o elice pentru un Johnson de 4 cp din 1999, nu sunt destul de priceput sau nu sunt prea multe informatii despre piesele ptr Johnson.
Atasez o poza cu elicea , rog spuneti-mi daca este cu rotatia spre dreapta sau spre stanga ?(eu cred ca spre dreapta)
Am gasit pe net in ambele directii.
»BARCAMARIN« a atasat urmatoarele fisiere:
  • ELICE.jpg (124,83 kB - 45 ori coborit - ultima oara: 9. aprilie 2018, 07:05)

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

49

vineri, 2. mai 2014, 22:45

Va salut,
sunt incepator in barci si motoare si am nevoie de ajutorul vostru.
de unde va procurati piesele de schimb?
Caut de ceva vreme o elice pentru un Johnson de 4 cp din 1999, nu sunt destul de priceput sau nu sunt prea multe informatii despre piesele ptr Johnson.
Atasez o poza cu elicea , rog spuneti-mi daca este cu rotatia spre dreapta sau spre stanga ?(eu cred ca spre dreapta)
Am gasit pe net in ambele directii.[/quote


gasesti pana in 300 de ron la epixmarine.ro sau motoarebarci.ro bafta :ochi:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »Militaru Darius« (2. mai 2014, 22:54)


Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

50

vineri, 2. mai 2014, 22:51

elicea ta este pe stanga..dar suna la ei si o rezolvi...
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 8

Membru din: 2. mai 2014

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

51

sâmbătă, 3. mai 2014, 08:36

''pe dreapta'' sau ''pe stanga'' nu are legatura cu sensul de rotatie al elicei ?

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

52

sâmbătă, 3. mai 2014, 09:22

pai cum sa nu aibe legatura dreapta sau stanga sensului de rotatie..? daca motorul are sensul de rotatie spre dreapta si esti in mars spre inainte nu....?si cand bagi in marsarier se schimba sensul din dreapta spre stanga..
iar la tine cum ai sensul spre stanga si pui elice cu pasul pe dreapta eu nu vad sa poti merge inainte... :gandesc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 8

Membru din: 2. mai 2014

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 3. mai 2014, 10:20

Scuze , nu m-am exprimat eu bine .
Din fotografie se poate vedea ca elicea se invarte ( lucreaza ) spre dreapta.
Elicea este ''pe stanga'' .
Incerc sa inteleg care sunt criteriile dupa care o elice este catalogata ''spre dreapta'' sau ''spre stanga'' :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

sâmbătă, 3. mai 2014, 12:01

Incerc sa inteleg care sunt criteriile dupa care o elice este catalogata ''spre dreapta'' sau ''spre stanga''


Traiasca google! :noroc: ... citeste aici: elice :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 8

Membru din: 2. mai 2014

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

55

sâmbătă, 3. mai 2014, 12:31

Cand va uitati la o elice , ce va indica voua ca acea elice este ''pe dreapta'' sau ''pe stanga'' ?
Asta incerc sa aflu.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

56

sâmbătă, 3. mai 2014, 12:41

Ma gandesc ca-i ca la suruburile care se invart pe dreapta... la butelia de aragaz filetul e invers, merge spre stanga-fata:



La elice de motor e tot asa, dar nu am gasit poze concludente, sorry... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 8

Membru din: 2. mai 2014

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

57

sâmbătă, 3. mai 2014, 12:50

Multumesc, Zoran , :noroc:
este limpede ptr mine acum.
In fiecare zi invatam cate ceva. :bucuros2:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

58

sâmbătă, 3. mai 2014, 19:37

Salut. Elicea ta e clar ""spe dreapta"" De fapt la motoarele mici toate sint pe dreapta. Elice gasesti din plastic in jur de 80RON

Răspunsuri: 8

Membru din: 2. mai 2014

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 6. mai 2014, 15:06

Cei de la motoarebarci nu au si nu aduc decat Solas si GLM si nu se potrivestc.
Astept sa vad ce spun cei de la EPIXMARINE.
Cred ca nu sunt singurul care detine un motor de 4 CP, voi de unde vi le procurati ?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 6. mai 2014, 15:15

Trimite un e-mail la MarineLife <sales@marinelife.ro>; Eu de la ei mi-am cumparat elice si nici nu sunt dintre cei mai scumpi.

Subiecte asemănătoare