Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 2. septembrie 2013, 15:45

Hai mai,ca stii la ce ma refer..... una e sa ''chinui''un Norizi sau Rapala sau ce vrei tu,si alta e sa pui in carlig un biet caras viu,boboc de rata sau alta creatura ,care se zbate in agonie ore intregi.Prin zbaterea ei,atrage rapitorul..Eu zic ca e mult mai sportiv si mai .....(nu gasesc cuvintul potrivit)...altfel...sa imiti acea ''zbatere''care atrage rapitorul folosind momeli artificiale.. E si pescuitul o barbarie,nu zic,dar depinde pina la grad impingi ,''barbaria''..
Stai numa` ca vine iarna si fac io coropisnita electronica cu telecomanda si am scapat de barbarie... pe bune, "unii stie"! :ochi:
Momeala artificiala pt. somn... :)


Pe de alta parte poti sa vezi si altfel lucrurile: io cand merg la stiuca, iau carasi din piata.
Iti garantez ca aia nu-s eliberati niciodata, mai degraba is dati la mâțe daca nu se vand.
Pe partea aialalta, io de cate ori am fost in ultimii 20 ani cu peste mic, la cel putin o jumatate le-am dat drumu` neatinsi iar la un sfert le-am dat drumu` cu o gaura in spate.
Un sfert au fost mancati de stiuci CATEODATA, alta data au fost eliberati si aia.
Daca ai fi caras, tu ce-ai alege? :limba:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 2. septembrie 2013, 16:24

Ma inscriu si eu la 3-5 coropisnite artificiale.Eu dau cu ele trase pe fir asa ca vezi cum faci! :prieteni:

43

luni, 2. septembrie 2013, 17:31

Ma inscriu si eu la 3-5 coropisnite artificiale.Eu dau cu ele trase pe fir asa ca vezi cum faci! :prieteni:

O bagatela pentru Costi-"coropisnita electronica culisanta" :rizi: .....pot confirma ca"e pe bune" ceea ce spune Costi :buaaaah: (am vrut sa spun "curios")
:noroc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cata« (5. septembrie 2013, 20:54)


Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 2. septembrie 2013, 20:46

Salut! Hai sa va relatez si eu din experientele mele..acu doi ani am gasit la Giroc pe Timis un loc fain de scobar, mai intra si mreana din cind in cind..
Cam a 3-a oara cind am fost , dupa amiaza apar pe malul opus doi indivizi din Urseni, eu pescuiam din apa si dadeam cu fixa in canal linga malul opus sub niste salcii, ei s-au asezat
in amonte de mine si cel care facea pe seful ii spune celuilalt pe maghiara : hai sa ne punem aici si dam pe bombele aluia..si eu tocmai ma pregateam sa momesc din nou..mai stiind un pic maghiara
am inteles ce au spus si am facut cinci pasi la vale si le-am inchis unghiul, ei dadea cu grundul..sa vezi ce s-au mai infuriat mai ales ca am inceput din nou sa prind,,,,asta e, anul trecut am fost sa vad
locul, intre timp mi-am laut o bolo ca sa am mai mare sanse la mrene.., si ce sa vezi , toate salciile erau taiate si peste canci..concluzia s-o traga cine vrea..

La Dunare acu vreo 6 ani, am stat la Apus de Soare si am tot cautat pe locuri pina am nimerit pe intinsatura cu papura (zona Divici, pe linga casa lui Omer) numai stiu exact ca de atunci nu am mai fost
acolo, fiind inca cineva cu mine, am intrat in apa si am curatat stuful pe coridor de vreo 2 -3 m, era deja, numai citeva fire ne mai stateau in drum si am inceput sa ne bagam fiecare cite 2 bete.
Seara am plecat la Apus de Soare sa dormim, a doau zi de dimineata venim iara si ce sa vezi , pescarii , vecinii nostri de o zi inainte au pus bete acolo si l-a rugamintea noastra de a ne face si noua loc.
eram numai 4 , 2 noi si 2 ei, au spus ca nu se poate ca locul este ocupat, cu toate ca la vale de ei era loc berechet!!! Noi si asa urma sa plecam in aceiasi inapoi la Timisoara , asa ca am mai incercat
in fata la Flying Fish si ne-am carat..de atunci zona Divici nu ma mai incinta..

Povesti de genul asta gasesti, din pacate , mult prea des..

Sa speram la mai bine !

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 2. septembrie 2013, 22:01

:)

Cum procedez eu in situatii de genu.primul ajuns primul servit.pe dunare mai ales.nu exista expresii de genu.stai ba ca acolo e ocupat ca vine si fratemiu sau bunicamea sau ca am momit ieri.locul de pescuit e locul de pescuit cine ajuge primul il ia.
referitor la intamplarea lui zoran. eu personal ma faceam ca ii dau 2 plumbi in barca lu` ala de nu`i mai trebuia sa vina sa dea aiurea peste mine ca el vrea sa dea la spinning sau ca la mine in fata e pestele si el trebuie sa-mi incurce toate lansetele.
asta e parerea mea si eu asa procedez
si eu daca ajung la pescuit si e locul ocupat dau in alta parte fara nici o problema.
ce ma ingrijoreaza cel mai tare e pescuitul asta cu manele,tot mai des prin locurile unde merg eu mai ales in weekend vin bucuresteni sau altii (care presupun ca n-au bani de mare) pun si ei 2 lansete acolo habar n`au ce sa faca cu ele si dai data cu manele mici dansuri pe acolo.asta sunt periculosi "tarani de oras"

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 2. septembrie 2013, 22:09

am auzit ca pe chilia vin niste angajati ai unui nene de pe acolo care e mare si tare (am uitat cum il cheama, dar aflu daca vreti) si cer pescarilor care deja au permis in regula de la ajvps sa plateasca 30 de lei (parca) pe zi, taxa de pescuit pe dunare.
mai mult, cateodata gonesc oamenii de pe locuri pe motiv ca ei au momit si asteapta clientii ca sa-i plaseze pe aceleasi locuri. cica a iesit si cu cearta, unii pescari au refuzat si indivizii au chemat ajutoare, cateodata politia de frontiera, altadata niste cefalosi care sa faca impresii pe-acolo.
tot ce spun, spun din auzite de pe pescuitul.ro, nu mi s-a intamplat mie.
atentie, vorbesc de bratul chilia, unde in mod normal nu trebuie sa dai socoteala nimanui daca ai pg si permisul vizat pe anul in curs.
mi s-a parut strigator la cer.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 3. septembrie 2013, 06:50

Fumigene.
E vorba de Raduta. Cu un numar de telefon de la ARBDD se rezolva totul.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 3. septembrie 2013, 11:17

Ce este un loc de pescuit si ce este locul meu de pescuit ? Un loc de pescuit este un loc fie el be balta sau pe rau, un loc usor accesibil cu masina, care tinde sa arate, de regula ca in poza unui coleg de pe forum cu Varsoltul, restul s-a discutat deja, nu cred ca as putea enumera vreo noutate. Locul meu de pescuit este locul unde se ajunge destul de greu, cateodata doar cu 4x4 (ma gandesc cate zgarieturi am adunat pe lateralele masinii care avea culoare negru perla), cateodata pe jos lasand masina la distante considerabile de locul de pescuit. La stationar nu sunt comod, altfel as pescui probabil ca la Varsolt, de pe mal, ca barca nu am. Si totusi si asa mi s-a intamplat ca locul sa fie ocupat de alti pescari (sportivi ori priponisti), dar in asemenea situatii m-am deplasat in alt loc, cat se putea de departe. NU am deranjat niciodata pa nimeni ! Nu-mi aduc aminte sa ma fi deranjat pe mine vreodata cineva, rar pescari trecatori cu intrebari copilaresti, si o data niste localnici care pe o vreme torida s-au apucat sa faca baie. Nu frecventez malurile baltilor si locurile "consacrate" de pe rauri, din motive usor de inteles. Nu plec la pescuit in week-end, abia zilele de luni-vineri sunt zilele in care ies pe rau. :noroc:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 3. septembrie 2013, 11:57

Fumigene.
E vorba de Raduta. Cu un numar de telefon de la ARBDD se rezolva totul.
asa domnule, raduta. mi-am scrantit creierii sa-mi aduc aminte...
cum adica fumigiene? nu-i adevarat ce se zice de el, sau ... cum? ca eu personal n-am fost pe chilia si stiu de el din auzite doar.

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 3. septembrie 2013, 14:43

Daca am ajuns primul pe un loc, nu ma dau pana cand nu termin cu locul respectiv.Au incercat vreo doi spinneri sau stationaristi sa dea pe langa mine(mai ales daca vad si ca mai prind ceva) si dupa ce s-au incurcat de mine si-au cerut scuze si-au plecat.Cateodata le mai si arunc voblerul chiar langa ei, sa inteleaga ca acolo e LOCUL PE CARE L-AM OCUPAT. Pentru 5, 10, 20 de minute...Cat vreau.Daca ma tine brandu`dau si toata ziua numai acolo :drac2:
@bogdan, Raduta ala ocupa abuziv bratul Chitila, nu trebuie sa platesti nicio taxa, in afara de cele legale.
Always C&R

IonutFishing

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 3. septembrie 2013, 19:17

Mai fac si eu de-astea. Am vreo 3 Strike Pro-uri care se duc bine. Am dat si la 60 de metrii cu ele.Chiar asta iarna la Vlahi la vreo doi,peste barca lor si am recuperat brusc cu stop. Sa-i fi vazut cum se aruncau in vasle :rizi: :rizi: :rizi: .
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 3. septembrie 2013, 19:41

La Divici a fost acum deja destui ani un caz regretabil , era un pescar mai in virsta, pescar la crap, nea Filip, care venea dinainte de deschidere si isi punea tabara unde raminea pina toamna tirziu,
Nelutu il cunoaste , nu stiu daca si Informer il cunoaste, era insa cunoscut de oamenii care bateau zona si eu am vorbit cu el de vreo doua ori , era comunicativ si puteai totdeauna afla cum sta cu
pestele...ca sa aflu anul trecut din intimplare , ca un imbecil s-a suparat pe el ca tine locul ocupat atita timp si l-a luat pur si simplu la bataie, la care omul catre 70 ce sa faca s-a strins si a
plecat, eu nu am mai aflat nimic de el dar poate mai stiu colegii timisoreni sau din zona daca a mai fost la pescuit in zona...astfel de actiuni le condamn cu desavirsire si condamn nu mai putin
si pe cei din jur ca nu au intervenit..(aici poate nu sint bine informat , scuze), o fi pescuitul patima mare , dar cind se merge prea departe este destul!
Ce minte poti avea sa te legi de un batrinel ? Si ce daca sta din primavara pina in toamna, fiecaruia ii va veni vremea...Daca merg odata intr-o zona si vad ca nu este loc , imi vad de treaba si
merg mai departe, chiar daca sint poate zeci de km in plus .
Voi ce parere aveti de acest caz ? Nu este condamnabil ?

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

53

marți, 3. septembrie 2013, 19:44

Ba foarte. SI taicamiu a avut probleme pe balta, dar cu localnici care braconau. Inainte de revolutie. Ne-am dus dupa el direct la spital. Lasat si fara echipamente.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 3. septembrie 2013, 20:02

Regretabil Cornel, sa nu-ti vina sa crezi ca asa ceva este posibil..ati actionat cumva impotriva agresorilor ?
Ati recuperat echipamentul ?

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 3. septembrie 2013, 20:09

Din pacate s-a intamplat. N-am facut nimic altceva decat sa-i multumim lui Dumnezeu ca a iesit intreg din spital. Au mai fost inca doi amici de-ai lui, dar ei au fost mai usor "atinsi" de eveniment. Probabil de-asta sunt si eu acum mai revoltat de provocarile de pe balta si nu e chiar normal.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 3. septembrie 2013, 20:09

.(aici poate nu sint bine informat , scuze),
Adi !!nu ai fost bine informat!! Regretabil ce sa intamplat dar povestea e alta . Toti au fost de vina ! :soc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 3. septembrie 2013, 20:37

Adi, cum zice si Dan, povestea e alta si Filip era un individ care la prima impresie parea OK ... dar doar la prima impresie. Poate revin maine asupra subiectului cand am ceva mai mult timp.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 3. septembrie 2013, 20:44

Adi, cum zice si Dan, povestea e alta si Filip era un individ care la prima impresie parea OK ... dar doar la prima impresie. Poate revin maine asupra subiectului cand am ceva mai mult timp.
Mai bine laso asa (nare rost sa dezgropam mortii) Regretabil ce sa intamplat :necajit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

59

vineri, 6. septembrie 2013, 19:29

Adi, cum zice si Dan, povestea e alta si Filip era un individ care la prima impresie parea OK ... dar doar la prima impresie. Poate revin maine asupra subiectului cand am ceva mai mult timp.
Mai bine laso asa (nare rost sa dezgropam mortii) Regretabil ce sa intamplat :necajit:


ca , bine zici, numai schimbam noi lucruriile,
Dane , o intrebare concreta , cum se prezinta Timisul ?

Stima!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

60

vineri, 6. septembrie 2013, 19:48

o intrebare concreta , cum se prezinta Timisul ?
Saut Adi!Timisul la ora asta arata de pe mal privit foarte bine,problema mare e sub apa.Se pare ca nu sunt prea multi pesti nu se mai vede nici rapituri nici sarituri de pasnici cu exceptia obletilor dar nici aceiia nu mai sunt ca alta data. Intrun cuvint e JALE. :doarecapu: :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA