Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 2. iulie 2013, 17:14

Pai si atunci de unde zicala..''e cusut cu ata alba''?? :gandesc:

La somn ar fi..''e cusut cu ...sfc.."" :rizi: :rizi: :rizi: Eh,daca ar fi peste nu ne-am mai bate atita capul.




@Zamfi vorbim pe privat,daca vrei.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 2. iulie 2013, 17:29

Pai si atunci de unde zicala..''e cusut cu ata alba''??
Pai iti spun: "cusut cu ata alba" se foloseste pentru a te referi la ceva fals, mincinos, neadevarat in mod evident.
Explicatia ii ca ata alba este foarte vizibila pe orice alte suprafete deoarece culoarea alba reflecta totalitatea radiatiilor luminoase incidente, indiferent de lungimea de unda. :limba:
Acu` de ce somnul prefera ceva evident fals iti spun io: vede asa prost incat vede numa` lucruri stridente, daca le vede si pe alea. :rizi:


Bine zicea cine zicea cand zicea ce zicea: hai la pescuit c-o luam in balarii. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 2. iulie 2013, 20:51

Corect,pai ce altceva e naluca,decit ceva fals,mincinos..si tre sa fie evidenta :zambet: /Da e bine ca ,pin' la urma vede el ceva,chiar si foarte prost..

'''Acu` de ce somnul prefera ceva evident fals iti spun io: vede asa prost incat vede numa` lucruri stridente, daca le vede si pe alea. :rizi:''
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

44

marți, 23. iulie 2013, 13:28

a folosit cineva voblere norizi?
cred ca in curand imi voi cumpara si eu macar vreo doua-trei naluci pentru somn, nu am pescuit pana acum decat la stationar
dar, pescuind cu naluci la specii mai mici, ma atrage tot mai mult stilul asta si ma tenteaza sa incerc si la somn, noapte, pe Dunare si in Delta

probabil ca voi lua un sfc de 11 cm, la pachet cu un rapala jointed, plus inca vreo doua rapale pentru salau (ceva ssr).
mi-am mai completat trusa saptamana asta cu niste slidere de la salmo (25 de lei bucata, lichidare de stoc la un magazin in Ploiesti), un minnow de la strike pro, gume mans (5 lei pachetul), plus cateva voblere si rotative de clean.
acum vreau si pentru somn, dar as dori si parerea cunoscatorilor despre cele doua modele mentionate mai sus

eventual, alte propuneri daca sunt, le primesc bucuros

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 5. septembrie 2013, 09:29

a folosit cineva voblere norizi?
cred ca in curand imi voi cumpara si eu macar vreo doua-trei naluci pentru somn, nu am pescuit pana acum decat la stationar
dar, pescuind cu naluci la specii mai mici, ma atrage tot mai mult stilul asta si ma tenteaza sa incerc si la somn, noapte, pe Dunare si in Delta

probabil ca voi lua un sfc de 11 cm, la pachet cu un rapala jointed, plus inca vreo doua rapale pentru salau (ceva ssr).
mi-am mai completat trusa saptamana asta cu niste slidere de la salmo (25 de lei bucata, lichidare de stoc la un magazin in Ploiesti), un minnow de la strike pro, gume mans (5 lei pachetul), plus cateva voblere si rotative de clean.
acum vreau si pentru somn, dar as dori si parerea cunoscatorilor despre cele doua modele mentionate mai sus

eventual, alte propuneri daca sunt, le primesc bucuros


Mariane, atat Norizi cat mai ales Jointed-ul de 13 au dovedit ca prnd somni. ideea este ca trebuie sa iti alegi cu grija locul in care vrei sa le incerci, asta pentru ca ambele ar cam fi niste voblere care nu se scufunda prea mult, spre deloc. ideea este ca amebele functioneaza mai bine pe ape mai mici in anumite perioade, atunci cand somnii vaneaza in maluri. se prinde cu ele (cel putin cu Jointed-ul) si pe ape mai adanci, pe timp de noapte, atunci cand somnii urca spre suprafata pentru a isi cauta prada.

inainte de a iti cumpara voblere, cel mai bine ar fi sa te gandesti in ce conditii vrei sa le folosesti ... cu toate ca e bine sa ai prin trusa naluci pentru situatii diverse.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 5. septembrie 2013, 11:56

inainte de a iti cumpara voblere, cel mai bine ar fi sa te gandesti in ce conditii vrei sa le folosesti ... cu toate ca e bine sa ai prin trusa naluci pentru situatii
un sfat binevenit :bravo: Toate v-or prinde mai devreme s-au mai tarziu! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 2. ianuarie 2014, 23:42

YO - Zuri Cristal Vibe varianta de 9 cm.chiar nu a incercat nimeni.??
Pe Dunare la niste praguri am avut chiar rafala de muscaturi de somn la chestia asta.
Drept urmare ultimele doua au luat feribotul spre bulgari si nici nu au avut nici un gand sa se mai intoarca, atat le placea la somnii aia apele teritoriale bulgare.
Asta dupa ce au golit o mulineta de fir de 40lb.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 3. ianuarie 2014, 05:15


YO - Zuri Cristal Vibe varianta de 9 cm.chiar nu a incercat nimeni.??
Pe Dunare la niste praguri am avut chiar rafala de muscaturi de somn la chestia asta.
Drept urmare ultimele doua au luat feribotul spre bulgari si nici nu au avut nici un gand sa se mai intoarca, atat le placea la somnii aia apele teritoriale bulgare.
Asta dupa ce au golit o mulineta de fir de 40lb.


Salut Mihai, ai avut permanent muscaturi la el, sau a fost doar o perioada de 1-2 zile?
Si da, sa dai pe Dunare la somn cu fir de 40 lb, tra sa ai curaj! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

49

vineri, 3. ianuarie 2014, 16:09

YO - Zuri Cristal Vibe varianta de 9 cm.chiar nu a incercat nimeni.??


ba da.e de baza.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

50

vineri, 3. ianuarie 2014, 16:11

YO - Zuri Cristal Vibe varianta de 9 cm.chiar nu a incercat nimeni.??


ba da.e de baza.

Lasa colegu povestile si pune pozele alea DE AZI !!! Apoi,daca vrei , poti pune si "arma fatala" ... :buaaaah:

51

vineri, 3. ianuarie 2014, 17:54

Pe mures din pacate arma fatala este ancora, turnata in plumb sau legat in fata lui ... a devenit sport local in ultima vreme :zid:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

52

vineri, 3. ianuarie 2014, 18:02

Pe mures din pacate arma fatala este ancora, turnata in plumb sau legat in fata lui ... a devenit sport local in ultima vreme :zid:

In ultima vreme? Fericitilor!!! La noi sunt deja cred cca 20 de ani ... :nervos:

53

vineri, 3. ianuarie 2014, 18:08

Pana acum erau doar 1-2 persoane... acum sunt grupuri, "haite" de cate 8-10 persoane la fiecare "pas", care "scaneaza" fiecare cm, iar unde este inghetat, este plin cu plase pe sub gheata :( ...

Si daca pana acum 1-2 ani se fereau ... acum "joaca cu cartile pe fata" ba chiar au devenit foarte agresivi...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

54

vineri, 3. ianuarie 2014, 18:09

Citat de la »kzoli«
Pe mures din pacate arma fatala este ancora, turnata in plumb sau legat in fata lui ... a devenit sport local in ultima vreme

In ultima vreme? Fericitilor!!! La noi sunt deja cred cca 20 de ani ...
ce misto............sa vedem, ce or sa mai prinda la vara ?............nenorocitii. :gandesc:
P s faceti permise direct la ANPA...........carnet de membru, nu mai are rost.degeaba suni ..nu vine nimeni :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

55

vineri, 3. ianuarie 2014, 18:24

"haite" de cate 8-10 persoane la fiecare "pas", care "scaneaza" fiecare cm
:zambet: auzi, acolo saonar...are toate functiile si scaneaza tot :) ....si costa sub 50 de roni bucata.. :vomit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

56

vineri, 3. ianuarie 2014, 18:28

Pana acum erau doar 1-2 persoane... acum sunt grupuri, "haite" de cate 8-10 persoane la fiecare "pas", care "scaneaza" fiecare cm, iar unde este inghetat, este plin cu plase pe sub gheata :( ...

Si daca pana acum 1-2 ani se fereau ... acum "joaca cu cartile pe fata" ba chiar au devenit foarte agresivi...


:welcome: to the club
nu scaneaza numai apele ci si forumurile de pescuit, :nervos:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

57

vineri, 3. ianuarie 2014, 21:24

Pai daca scaneaza si forumurile de pescuit ...le pot ura ,din inima, sa se indeplineasca ultima dorinta a pestelui prins! :drac2: :zid: Asta din partea pestelui ...Ca de la mine ...frigidere pline !!! :bucuros: Stiti voi...

@adiwolf

Prietene ...vezi ca cele 24 de ore acordate "ragaz" pentru postarea pozelor la "dupa partide" au inceput sa curga de cca 6 ore... :rizi: Sau crezi ca vorbesc ...vorbe! :pauza:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

58

vineri, 3. ianuarie 2014, 21:35

:welcome: to the club

.....fericitule !! bravo, ai iceput anu ..... excelent :apl: :apl: :bravo:cand cele 3 stiuci se transforma in............... :buaaaah:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

59

vineri, 3. ianuarie 2014, 21:42

Dane...am si eu o rugaminte ...mare...asa ca intre colegi...STII cumva cine imparte legitimatii la clubul asta ? :inchinare: Ca parca m-as face si eu membru... :bucuros2:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

60

vineri, 3. ianuarie 2014, 21:53

am si eu o rugaminte ...mare...asa ca intre colegi...STII cumva cine imparte legitimatii la clubul asta ? Ca parca m-as face si eu membru...
..mai intrebi..... cine!!! :) Stiucaru!!! :rizi: :rizi: :bravo:
@.....Adi !!!!cum era cu stiucile lu ...Gigi :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA