Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 21. iunie 2012, 20:12

Mersi la toata lumea.Acum plec sa incerc cateva lansari.Pentru Anem:plec pe raul Panaro unde a mai prins fratele meu sambata inca doi unul de 1,30 si unul de 1,05.E plin de somn pe Panaro, dar sunt numai din astia mici. :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 21. iunie 2012, 20:21

Mersi la toata lumea.Acum plec sa incerc cateva lansari.Pentru Anem:plec pe raul Panaro unde a mai prins fratele meu sambata inca doi unul de 1,30 si unul de 1,05.E plin de somn pe Panaro, dar sunt numai din astia mici. :ciao:


pai asteptam poze in cazul asta ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 21. iunie 2012, 20:24

Plec pe raul Panaro unde a mai prins fratele meu sambata inca doi unul de 1,30 si unul de 1,05.E plin de somn pe Panaro, dar sunt numai din astia mici. :ciao:
Maine plec si io la Mures... ce m-as mai bucura sa prind si io barem unu` d-asta "mic" :zambet: .
Fir intins! ;)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 21. iunie 2012, 20:24

Mersi la toata lumea.Acum plec sa incerc cateva lansari.Pentru Anem:plec pe raul Panaro unde a mai prins fratele meu sambata inca doi unul de 1,30 si unul de 1,05.E plin de somn pe Panaro, dar sunt numai din astia mici. :ciao:


Poate sunt multi mici, iar cei mari nu apuca sa muste de cei mici! :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 21. iunie 2012, 20:29

Mersi la toata lumea.Acum plec sa incerc cateva lansari.Pentru Anem:plec pe raul Panaro unde a mai prins fratele meu sambata inca doi unul de 1,30 si unul de 1,05.E plin de somn pe Panaro, dar sunt numai din astia mici. :ciao:


Poate sunt multi mici, iar cei mari nu apuca sa muste de cei mici! :nunteleg:


e foarte mic raul Zoran, s-au mai prins cica si ceva mai mari dar sunt foarte rari datorita dimensiunii reduse a raului ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 21. iunie 2012, 23:28

Salut.Cum zice Anem e mic raul, in unele locuri e apa si de 30, 40 cm, dar sunt putine locuri si cu apa pana la 2 metri(eu acolo pescuiesc).Din pacate in seara asta cand m-am dus toate locurile acestea erau ocupate de alti pescari si de niste baieti romani sau moldoveni care faceau baie in rau si ascultau manele si populara cu muzica la maxim.Am avut un singur atac fara rezultat la un rapala jointed sfc, dar nu a fost somn, cred ca a fost clean sau altceva oricum un peste pana intr-un kg.Un baiat pe care il cunosc mi-a acum 2 ani o poza si un filmat cu un somn de 1,80 aproximativ prins pe raul acesta la ficat.Cate kg putea sa aiba somnul acela?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

vineri, 22. iunie 2012, 08:28

Salut Mane,
cum este lanseta, ai incercato? Ai fost pe apa?
Dupa date pare cam grea cu 357 de grame greutate, dar fiind ceva mai scurta ma gandesc ca e bine echilibrata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 22. iunie 2012, 14:53

Salut.Stiu ca pare cam grea la 357 de grame lanseta, dar se echilibreaza bine cu ryobi artica 6000, probabil datorita lungimi de 2,60.Am incercat-o putin aseara si mi s-a parut super ok.Sper sa o incerc si in seara asta mai mult.O sa va anunt daca fac vreo captura la spinning. :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

vineri, 22. iunie 2012, 15:12

Salut.Stiu ca pare cam grea la 357 de grame lanseta, dar se echilibreaza bine cu ryobi artica 6000, probabil datorita lungimi de 2,60.Am incercat-o putin aseara si mi s-a parut super ok.Sper sa o incerc si in seara asta mai mult.O sa va anunt daca fac vreo captura la spinning. :ciao:


mane81 asteptam pozele :ochi: ... sa incerci sa cauti somnii si in anumite locuri in care la stationar nu ai incerca si s-ar putea sa ai surprize, mai ales daca e intuneric :ochi: ... in mod special cauta pragurile intre apa aia de 30-40cm si aia de 2m sau ruperi de curent ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 17. februarie 2013, 14:05

Salut ! Am si eu nevoie de un sfat, cunoaste cineva lansetele AHF Leitner Dyna Cast Waller Spin ?

Act. 40-180 gr
Lungime : 2,75 m
m=323 gr.

sau Sportex Team Waller Spin
Act.200 gr.
Lungime 2,75 m
m=380 gr

ca mulineta ma gindesc la Penn Atlantis 7000, ce zici de acest combo ? Bun sau exagerat ?

:saluti:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

51

duminică, 17. februarie 2013, 14:28

Salut ! Am si eu nevoie de un sfat, cunoaste cineva lansetele AHF Leitner Dyna Cast Waller Spin ?

Act. 40-180 gr
Lungime : 2,75 m
AHF Leitner Dyna Cast Waller Spin Act. 40-180 gr

sau Sportex Team Waller Spin
Act.200 gr.
Lungime 2,75 m
m=380 gr

ca mulineta ma gindesc la Penn Atlantis 7000, ce zici de acest combo ? Bun sau exagerat ?

:saluti:

AHF Leitner Dyna Cast Waller Spin Act. 40-180 gr se echilibrează mai bine cu Penn Atlantis 7000 (m=510gr) sau AHF Leitner Dyna Cast Waller Spin Act. 25-140 gr (m=290gr).

Sportex Team Waller Spin este prea greu......te rupe. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 17. februarie 2013, 14:30

salut Adi,
nu cunosc, dar ce cunosc iti pot recomanda:

Penn Overseas Light Pilk 2,7 m
sau
Mantikor Aramid Dominator Spin 2,7 m
si bine-nteles..
Tica Surf Spin UEHA527402S

Un review de pe Cabela's, din 24.12.2009
"Hi,
me and my fishing buddy own 4 Tica 2,75m(~9feet i think) 6oz rods.
We caught more than 300 eurpean catfish in the past 3 years on these rods from the bank. More than 40 of them were larger than 6 1/2 Feet (2meters) und up to 80kg (~180lbs).
These rods are still in heavy duty use with 100lbs braided lines and drag settings around 6kg (~13lbs).
Unbelieveable that these thin und lightweight rods fight these giant fishes down in short time!
Best regards from germany
Nils"



A mea Tica ajunge cam in ... max 2 saptamani :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 17. februarie 2013, 14:32

Sportex Team Waller Spin este prea greu......te rupe.


Complet de acord!

Penn Atlantis 7000 o am si eu ca tinta! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

54

duminică, 17. februarie 2013, 14:44

Penn Atlantis 7000 o am si eu ca tinta

O am eu, super mulinetă. :noroc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 18. februarie 2013, 01:28

Penn Atlantis 7000 o am si eu ca tinta

O am eu, super mulinetă. :noroc:

LARRY ai avut ceva capturi cu mulineta asta sau e inca la inceput de drum si trebuie probata?Ma intereseaza cum s-ar comporta cu un somn de 2 metri, e laudata de multi pescari si imi face cu ochiul si mie. :ciao:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 18. februarie 2013, 07:26

LARRY ai avut ceva capturi cu mulineta asta sau e inca la inceput de drum si trebuie probata?Ma intereseaza cum s-ar comporta cu un somn de 2 metri, e laudata de multi pescari si imi face cu ochiul si mie. :ciao:

Este nou achiziționată, probată la rece :rizi: .........greutate redusă 513 gr. doi tamburi metalici cu capacitate mare ( 200 m PP de 0,32 ), este cea mai bună mulinetă care o am pt. spining greu .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 18. februarie 2013, 07:31

LARRY ai avut ceva capturi cu mulineta asta sau e inca la inceput de drum si trebuie probata?Ma intereseaza cum s-ar comporta cu un somn de 2 metri, e laudata de multi pescari si imi face cu ochiul si mie. :ciao:

Este nou achiziționată, probată la rece :rizi: .........greutate redusă 513 gr. doi tamburi metalici cu capacitate mare ( 200 m PP de 0,32 ), este cea mai bună mulinetă care o am pt. spining greu .


Mulineta are si tambur de rezerva?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 18. februarie 2013, 07:35

Mulineta are si tambur de rezerva?

Da....are. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 18. februarie 2013, 08:01

Super!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 18. februarie 2013, 19:02

Multam fain baieti,
acum sint lamurit,
Tica de unde ?
How much ?

Fir intins!
:ciao:

Subiecte asemănătoare