Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

481

vineri, 8. ianuarie 2016, 21:11

Are cineva Spheros SW sau Saragosa SW marimea 6000??? ma intereseaza cat fir textil de 0,4 intra pe tambur cred ca nu suficient pentru spinning la somn de pe mal

.dupa patania din vara....mos craciun a venit cu :cadou: ....Taffi-Tackle Unlimited Vertical 1,95m 120-220g - lanseta ptr vertical si clonc
........................................................................... Shimano Saragosa SW 5000
............................................................................ Grand Slam Braid, 50 lb (22.6 kg) test, .012 in (0.30 mm) diam, Fluorescent Yellow, 150 yd (137 m)
.......un combo perfect......zic :bucuros:
.....ps....la Saragosa 6000sw incarcarea tamburului cu fir va fi ok !!!


Mersi, deci ai reusit sa pui 137m pe modelul de 5000....nu cunosc firul asta, asa ca grosime asta de 0,30mm cu ce fir mai comun gen PowerPro, Berkley etc se aseamana(la grosime).Intreb pentru ca am vazut ca difera destul de mult grosimea firelor intre producatori....am cumparat cu ceva ani in urma un textil de 0,62 parca si era mai subtire decat 0,41 de la PowerPro.

Felicitari pentru combo! :noroc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

482

vineri, 8. ianuarie 2016, 21:22





Citat de la »acuciureanu«



Am comandat-o pana la urma de la un magazin de articole de pescuit din zona. Ma ajunge 320euro si ajunge miercuri. Asta ar fi modelul nou 2016. Cealalta varianta era modelul vechi pe 290 si ceva de euro la aceeasi dimensiune. Eu am avut de la inceput in cap SW-A de 8000 si pe ala l-am cerut. Poate el nu a inteles SW-A si mi-a propos modelul nou 2016 la 320 euro. Am acceptat, dar ma duc maine sa vad ce am acceptat. Aaaa....si mi-a zis ca la modelul nou ar avea un rulment in plus la aceeasi greutate(stie ca am o problema cu greutatea mulinetei). Ma duc maine inca o data pana acolo sa imi spuna exact ce am comandat...
Apropo...ceva italieni mi-au laudat foarte tare firul Vastar. Stii ceva despre el? Ei spun ca e mai bun decat PP...


Pai daca ti-a propus modelul nou 2016 asta trebuie sa fie SW-A (descarca catalogul Shimano si o sa vezi la ce ma refer) oricum si daca ar fi modelul vechi sunt convins ca e super ok si ala Ai cumparat modelul PG?(asta e indicat la spinning dupa mustaciosi)
Nu cunosc firul Vastar.....si experimente nu mai vreau sa fac la spinning PP si la stationar GigaFish ca sa evit surprizele!

Are cineva Spheros SW sau Saragosa SW marimea 6000??? ma intereseaza cat fir textil de 0,4 intra pe tambur cred ca nu suficient pentru spinning la somn de pe mal
Mane chiar nu stiu ce am comandat. Sincer cred ca am comandat HG, dar din nou nu sunt sigur. Am fost ca un copil mic astazi in magazinul de pescuit si am fost entuziasmat ca am gasit pana la urma o varianta de pret rezonabila, dar nu stiam chiar totul despre mulineta, ci doar ca e cam ce am nevoie...maine ma duc sa vad exact ce am comandat si eventual sa modific daca e cazul. Oricum am facut ceva cumparaturi si neplanificate si speram sa nu mai trec prea curand pe acolo sau macar nu cu bani la mine...
Care e diferenta intre HG si PG si de ce PG e mai bun pt mustaciosi?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

483

vineri, 8. ianuarie 2016, 21:39

cu ce fir mai comun gen PowerPro

.....cu PP 30 lb ....asta ce ce l-am bobinat e un fir American {de la mama lui} iar tot comboul se poate transforma in combo de spining :bravo:
'........pentru trenuri a ramas dublura celui din vara adica... penn never crac fiord spin ...simano saragosa SW 80000 :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

484

vineri, 8. ianuarie 2016, 22:03

Nu-ti bate capul, ai ales o mulineta buna.
Doar ca puteai sa o gasesti mai ieftin.
Toata nebunia cu modele cred ca e intretinuta si de firme, sa nu mai stii de tine. Eu habar nu aveam ca SW-A e model 2016, tot pe asta il vedeam pe net si in august anul trecut.
In plus, pe piata europeana Shimano propune mai putine marimi/raporturi de recuperare decat pe cea japoneza, peste un an aduce si restul si le prezinta ca si noutati... :ochi:
8000 HG are raport de recuperare 5.7:1 (106 cm per tur de manivela), 8000 PG 4.8:1, 89 cm per tur de manivela. Prima e axata mai mult pe viteza, a doua pe forta transmisa. Pe siteul european Shimano e prezentat doar 8000PG, 89 cm. Daca ma pun sa caut pe un site francez de vanzari online, gasesc modelul 8000 HG, dar surpriza, dat tot cu 89 cm pe tur de manivela.
Concluzia e ca nici ei nu stiu exact ce vand. :rizi:




mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

485

vineri, 8. ianuarie 2016, 22:22


]Care e diferenta intre HG si PG si de ce PG e mai bun pt mustaciosi?[/size]



XG- Extra fast Gear
HG- Hight gear
PG- Power gear
La somn la spinning nu trebuie recuperat in viteza ca in apa sarata deci mulinete cu raport de recuperare mic :noroc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

486

vineri, 8. ianuarie 2016, 22:53

M-am lamurit. Acum stiu mai bine cum sta treaba. O sa dau totusi maine o tura sa vad ce si cum...
Poate ca o gaseam mai ieftina si stiu, dar cu mai multe batai de cap, colete, pachete si alte taxe suplimentare. Pe asta o iau de la magazinul din drumul meu zilnic si cred ca e o afacere acceptabila pentru mine.
Mai vreau si o X-zoga de care nu am reusit sa ma lipesc pe aici pe mai putin de 340euro(poate nu am cautat eu unde trebuie). Poate totusi reusesc sa o iau din Germania unde am gasit-o cu 160 euro. Aici trebuie sa mai adaug ceva taxe de transport, poate si comisioane pe bani trimisi, dar merita la diferenta asta...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

487

vineri, 8. ianuarie 2016, 23:06

M-am lamurit. Acum stiu mai bine cum sta treaba. O sa dau totusi maine o tura sa vad ce si cum...
Poate ca o gaseam mai ieftina si stiu, dar cu mai multe batai de cap, colete, pachete si alte taxe suplimentare. Pe asta o iau de la magazinul din drumul meu zilnic si cred ca e o afacere acceptabila pentru mine.
Mai vreau si o X-zoga de care nu am reusit sa ma lipesc pe aici pe mai putin de 340euro(poate nu am cautat eu unde trebuie). Poate totusi reusesc sa o iau din Germania unde am gasit-o cu 160 euro. Aici trebuie sa mai adaug ceva taxe de transport, poate si comisioane pe bani trimisi, dar merita la diferenta asta...


Despre ce model de Xzoga e vorba? Informeaza-te bine inainte in legatura cu lanseta sa nu cumperi articolul gresit :noroc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

488

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 00:17

haha... :rizi:
M-am informat bine in legatura cu X-zoga. Vreau Taga G 75(max 300gr).
Pe saptamana viitoare o sa fac si comanda asta...

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

489

sâmbătă, 9. ianuarie 2016, 12:09

Am fost sa vorbesc pentru mulineta si se pare ca am reusit sa comand ce trebuia: Shimano Biomaster SW-A 8000 PG

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

490

duminică, 10. ianuarie 2016, 21:14

nu cred ca vei fi dezamagit de mulineta ... chiar daca din cate am inteles modelele SW nu prea difera cu mare lucru fata de FB-uri in cazul Biomaseter-ului.

din cate vad te-ai hotarat si in privinta lansetei ... ar fi doua precizari.

1. Ai grija pentru ca doar greutatea blank-ului e 180 de grame ... cu componente zic eu ca bate de 300.
2. Nu stiu la ce preturi se invart dar diferenta nu poate fi atat de mare intre italia si germania. Eu cu Mane am dat parca 175 de euro doar pe blank. Fi atent ca lanseta gasita in Germania cu 160 de euro sa nu fie alta serie ... adica Mastery :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

491

duminică, 10. ianuarie 2016, 22:33

Am intrat sa vad care e treaba si..... cred ca e doar blankul... :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

492

luni, 11. ianuarie 2016, 05:56

Am intrat sa vad care e treaba si..... cred ca e doar blankul... :doarecapu:

Da Adi, este doar blankul... asa ti-am si scris in raspuns. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

493

miercuri, 13. ianuarie 2016, 23:39

Am fost sa vorbesc pentru mulineta si se pare ca am reusit sa comand ce trebuia: Shimano Biomaster SW-A 8000 PG


Sigur o sa faca fata cu brio mustaciosilor.Chiar ieri m-am jucat in magazin cu Biomasterul sw-a de 8000 si mi-a placut tare mult, iti da senzatia de forta dar in acelasi timp e "fluida" tare.E mult mai fluida decat Saragosa SW cu care deasemenea m-am jucat putin ieri.Din ce am mai citit pe net cred ca e mai rezistenta Saragosa insa si eu daca ar fi sa aleg o mulineta de spinning la somn de marimea 8000 cred ca Biomaster SW-A ar fi cea mai buna alegere pentru ca are doar 545 de grame :buaaaah: pe cand Saragosa SW, Twin Power SW-B si Stella SW-B marimea 8000 toate sar peste 600 de grame :doarecapu:.Am o mare problema la spinning la somn cu mulinete peste 600 de grame, imi e frica sa cumpar ca nu cumva sa ramana nepescuite datorita greutatii....Acum am Penn Atlantis de 7000 are in jur de 500 de grame, Anem are Saragosa F marimea 8000 ce are 585 de grame si cand am mai pescuit cu a lui am vazut ca se simte destul de mult diferenta intre combo-uri, din cauza asta cred ca la spinning din punctul meu de vedere nu prea e indicat o mulineta peste 600 de grame.
Ieri m-am jucat si cu Spheros SW 6000 si am observat ca se simte diferenta destul de mare fata de Saragosa Sw, asta din urma fara doar si poate e MULT mai fluida si pare mai bine inchegata sa zic asa insa nu stiu daca ar merita diferenta de bani :gandesc:
Ce m-a surprins placut a fost Penn Clash.Am avut in mana modelul de 5000 care sincer cred ca e peste Atlantis-ul meu la fluiditate si la cum se simte cand mulinezi, chiar mi-a placut....am vazut insa ca avea putin vopseaua sarita de pe piciorul mulinetei, la multe Penn-uri am vazut chestia asta inclusiv la ale mele :gandesc:
Luna asta scoate nenea Alan Hawk review-ul la Penn Clash...sa vedem ce ne povesteste.... :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

494

joi, 14. ianuarie 2016, 09:22

Hahahaha … sa inteleg Mane ca se anunta ceva la orizont? Ce va fi si ce va inlocui Seagate-ul? :rizi: … chiar sunt curios :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

495

joi, 14. ianuarie 2016, 18:23

A ajuns si mulineta. E exact ceea ce vroiam si am mai primit inca un discount... Sunt foarte incantat de achizitie si deabia astept sa o pun la treaba :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

496

joi, 14. ianuarie 2016, 18:29

A ajuns si mulineta. E exact ceea ce vroiam si am mai primit inca un discount... Sunt foarte incantat de achizitie si deabia astept sa o pun la treaba :pescuit:


Ce fir vrei sa pui pe ea? Sa cumperi ceva bun la o mulineta ca asta...

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

497

joi, 14. ianuarie 2016, 19:34





Citat de la »acuciureanu«



A ajuns si mulineta. E exact ceea ce vroiam si am mai primit inca un discount... Sunt foarte incantat de achizitie si deabia astept sa o pun la treaba


Ce fir vrei sa pui pe ea? Sa cumperi ceva bun la o mulineta ca asta...
Power Pro 80lbs. Inca nu l-am luat ca nu era pe stoc, dar o sa vina curand...
Ma tenta sa testez Vespar-ul de care am mai mentionat, dar am sa raman la ceva mai sigur. Am luat si o rola de Vespar de 0,15 pe care o sa o testez la spigola. Momentan nu am reusit sa ajung sa il testez, dar poate o sa ajung zilele astea...

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

498

miercuri, 20. ianuarie 2016, 10:33

Rog recomandare pentru o mulineta de spinning, de top.

Urmare sfaturilor primite, am luat o Biomaster 5000SW PG. Va fi echipata cu PP 0,32 galben.

Merci !

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

499

luni, 25. ianuarie 2016, 11:20

Am fost sa vorbesc pentru mulineta si se pare ca am reusit sa comand ce trebuia: Shimano Biomaster SW-A 8000 PG


Sigur o sa faca fata cu brio mustaciosilor.Chiar ieri m-am jucat in magazin cu Biomasterul sw-a de 8000 si mi-a placut tare mult, iti da senzatia de forta dar in acelasi timp e "fluida" tare.E mult mai fluida decat Saragosa SW cu care deasemenea m-am jucat putin ieri.Din ce am mai citit pe net cred ca e mai rezistenta Saragosa insa si eu daca ar fi sa aleg o mulineta de spinning la somn de marimea 8000 cred ca Biomaster SW-A ar fi cea mai buna alegere pentru ca are doar 545 de grame :buaaaah: pe cand Saragosa SW, Twin Power SW-B si Stella SW-B marimea 8000 toate sar peste 600 de grame :doarecapu:.Am o mare problema la spinning la somn cu mulinete peste 600 de grame, imi e frica sa cumpar ca nu cumva sa ramana nepescuite datorita greutatii....Acum am Penn Atlantis de 7000 are in jur de 500 de grame, Anem are Saragosa F marimea 8000 ce are 585 de grame si cand am mai pescuit cu a lui am vazut ca se simte destul de mult diferenta intre combo-uri, din cauza asta cred ca la spinning din punctul meu de vedere nu prea e indicat o mulineta peste 600 de grame.
Ieri m-am jucat si cu Spheros SW 6000 si am observat ca se simte diferenta destul de mare fata de Saragosa Sw, asta din urma fara doar si poate e MULT mai fluida si pare mai bine inchegata sa zic asa insa nu stiu daca ar merita diferenta de bani :gandesc:
Ce m-a surprins placut a fost Penn Clash.Am avut in mana modelul de 5000 care sincer cred ca e peste Atlantis-ul meu la fluiditate si la cum se simte cand mulinezi, chiar mi-a placut....am vazut insa ca avea putin vopseaua sarita de pe piciorul mulinetei, la multe Penn-uri am vazut chestia asta inclusiv la ale mele :gandesc:
Luna asta scoate nenea Alan Hawk review-ul la Penn Clash...sa vedem ce ne povesteste.... :noroc:
Mane, a aparut articolul:

Penn Clash 8000 - AlanHawk.com


Nu stiu de ce am impresia ca vei ramane la Shimano.... :ochi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

500

luni, 25. ianuarie 2016, 13:01

]Mane, a aparut articolul:

Penn Clash 8000 - AlanHawk.com


Nu stiu de ce am impresia ca vei ramane la Shimano.... :ochi:


Ma pun sa il citesc :noroc:

Subiecte asemănătoare