Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

381

marți, 15. septembrie 2015, 20:52

Eu din exeprienta mea la stationar,am 4 mulinete FIN NOR Offshore 9500 si nu as pescuii cu alta marca de mulinete momentan...

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

382

marți, 15. septembrie 2015, 21:17

Cred ca undeva m-am exprimat gresit sau nu am reusit sa ma fac inteles. Nu vreau o mulineta sau orice alta scula doar ca si moda, pentru ca este de o anumita culoare sau pentru ca si alcineva o are. Am depasit varsta si sunt chiar atent cand cumpar ceva care inseamna tehnologie de orice fel. Insa nici uniforme nu prea imi place sa imbrac. Cer o parere si recunosc atunci cand o fac, ca sunt multi alti pescari si colegi de forum mult mai experimentati decat mine care pot sa imi ofere ajutor prin experienta lor. Intreb pentru ca nu vreau orice mulineta si nici sa o folosesc doar un sezon. Totusi recunosc si ca la 2-3 ani mai cumpar o alta mulineta daca este mai noua ca si tehnologie si mai eficienta iar pe cea veche o voi folosi tot mai putin si intr-un final va ramane pe un raft si deci nu consider ca este necesar ca o mulineta sa tina 20 de ani pentru ca nu o sa o folosesc atat si nici nu consider ca sculele de top isi au rostul in cazul meu si nici sa cheltui exagerat pe ele.Totusi nu ma consider superficial pentru ca atunci asi cumpara chiar orice mulineta si asi spune ca si una de marca este la fel cu una dintr-un magazine chinezesc obscur. Chiar nu am vrut sa ocup spatiu pe forum fara sa ma intereseze cea ce intreb . Scuze!

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

383

marți, 15. septembrie 2015, 21:30

Singura mulineta care as alegeo pentru Spinning ar fi Quantum CABO


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

384

marți, 15. septembrie 2015, 21:36

Singura mulineta care as alegeo pentru Spinning ar fi Quantum CABO

De ce? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

385

duminică, 20. septembrie 2015, 10:25

Dupa cateva zile de sapaturi am ramas cu urmatoarele 2 obtiuni : Fin Nor Lethal 80 si Okuma Salina SA 65. Lanseta pe care urmeaza sa fie montata una din ele este Rage Cat Spin 3m, cu actiune 55-175 gr si pe care o voi folosi de pe mal cu naluci peste 50 gr si ocazional chiar peste 100 gr, pe Dunare sau Mures si eventual Olt. Nici una din mulinete nu o am in apropiere sa o pot incerca pe bet si sa imi dau seama cum se simte si cum echilibreaza intreg ansamblu. De folosit o sa o folosesc de maxim 10 ori pe an cand reusesc sa ajung in Clisura, Delta sau pe urile interioare. Cu Okuma, combo-ul ar ajunge pe la 900 gr iar cu Fin Nor pe la 1000 gr. Este adevarat ca am peste 90 kg dar Hercule ii clar ca nu is. Pe de alta parte nici mai mult de 2-3 zile succesiv nu am cum sa fug la cate o partida. Personal ma tenteaza mai mult cea de la Fin Nor datorita robustetii si chiar si ca aspect. Chiar nu ma pot decide. Help!!!! :zid:


:salut:
Cu cit mai lunga este o lanseta, tinde sa devina mai dezechilibrata.
De ex daca o lanseta de 2,4 sau 2,7 mm este destul de echilibrata cu o mulineta de 600 gr, aceasta combinatie poate se poate pescui si mai multe ore pe zi fara dureri de mana.
Aceasi mulineta cu o lanseta de 3 m, poate forma un combo dezechilibrat, sa traga in permanenta in fata, si astfel in nici o ora sa te doara tare incheietura mainii. Si in cazul acesta poate o mulineta mai grea sa aduca echilibrul dorit in acel combo si sa iti ofere mai multa satisfactie.

Ceea ce vreu sa spun este ca, daca de ex iti cumperi o Stella care are 400 gr sa nu o poti pescui relaxant pe o lanseta de 3 m, care cantareste 350 gr si e foarte dezechilibrata!

As incerca cu mulinete ce le am pe acasa, sau de la prieteni, indiferent daca sunt de crap sau altceva, sa vad care potriveste cel mai bine dpdv al greutatii, incercand sa egalez greutatile mulinetelor ce vreau sa le achizitionez:
Fin Nor Lethal 80 = 700 gr fara fir, 750 gr cu fir
Okuma Salina SA 65 = 600gr fara fir, 650 gr cu fir

Si daca abia cu o mulineta de 900 gr s-ar echilibra, atunci as avea in vedere ori sa schimb lanseta, ori sa vad cum se poate contra-echilibra in capatul manerului lansetei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

386

duminică, 20. septembrie 2015, 18:57

Exact asa am judecat si eu problema. O lanseta lunga si care are centrul de greutate destul de in fata, are nevoie de o contragreutate mare in spate pentru a fi echilibrata. Cu un Penn Sargus 2 8000 de 950 gr cu tot cu fir, pe care il folosesc la stationar, este dezechilibrata putin pe spate asa in cat ma gandesc ca una de 700 gr ar fi ok iar una de 600 gr prea putin. Cat despre un spinning mediu si unul mai greu la somn este si chestie de preferinte si depinde de apa pe care o faci si de nalucile folosite si de pestii vizati.

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

387

duminică, 20. septembrie 2015, 19:28

Ca parere personala... atata timp cat mulineta vine tinuta in mana, adica in punctul de echilibru nu va influenta foarte mult felul cum pica sau nu lanseta in bot. Ca sa se echilibreze gretuatea ar trebui adaugata cat mai spre capat. Adica e cam ca si la o balanta... degeaba adaugi in punctul de sprijin greutate....

test personal... am un cromoran 40-120 de 3m, si care pica rau in bot. Am testat-o cu diferite mulinete printre care daiwa 4000, Spheros de 6000 sau o tica Scrambler tot de 6000. La fel de incooda era de pescuit. Aiai ma refer la spining unde stai tot timpul cu ea in mana.... Dupa ce i-am adaugat aprox. 50 g in cotor e deja alta treaba... se poate pescui chiar ok la spin.

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

388

duminică, 20. septembrie 2015, 20:34

Pare destul de logic ce zici. In 2 zile imi ajunge mulineta si o sa vad atunci cu mulineta pe lanseta cate este situatia. Daca este prea greu combo-ul sau daca mai trebuie echilibrat cu greutati de capat.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

389

luni, 21. septembrie 2015, 13:16

Ca parere personala... atata timp cat mulineta vine tinuta in mana, adica in punctul de echilibru nu va influenta foarte mult felul cum pica sau nu lanseta in bot. Ca sa se echilibreze gretuatea ar trebui adaugata cat mai spre capat. Adica e cam ca si la o balanta... degeaba adaugi in punctul de sprijin greutate....


Corect, asa este :ochi:

...Si daca abia cu o mulineta de 900 gr s-ar echilibra, atunci as avea in vedere ori sa schimb lanseta, ori sa vad cum se poate contra-echilibra in capatul manerului lansetei.
Eu as sugera din prima schimbarea prizei pe lanseta daca e posibil si apoi echilibrarea lansetei prin adaugare de lest in cotor. E de preferat sa adaugi 30 de grame de lest decat o mulineta cu 150 de grame mai grea mai ales daca priza este 2-2.
Motivele am incercat sa le explic aici : Echilibrarea :ochi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (21. septembrie 2015, 13:29)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

390

miercuri, 23. septembrie 2015, 09:22

[…..]
Eu as sugera din prima schimbarea prizei pe lanseta daca e posibil
[…..]


Asta e cea mai buna indicatie. Am observat ca schimband priza se rezolva o gramada de probleme si anumite mulinete care par prea usoare reusesc sa echilibreze mult mai bine ansamblul. De vreun an am schimbat priza intre degetul mic si inelar si … e altceva.

Dar totusi, o lanseta de 3m lungime nu e grea si incomoda la spinning?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

391

miercuri, 23. septembrie 2015, 09:54

Poate părea grea si incomoda dar când nu ai barca este o solutie la pescuitul de pe mal. Pe o apa lata cum ii Dunărea si unde ai nevoie de lanseuri lungi si cu năluci grele eu zic ca este o solutie de compromis. O sa vad peste o săptămână când ajung la Dunăre cum ma descurc cu ansamblul respectiv.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

392

miercuri, 23. septembrie 2015, 15:56

Buna ideea...pacat ca nu am aplicat-o si la 3 blank-uri pe care mi le-a echipat Cristi...mai am inca 2...un Sage 386 si un Lamiglas 708(mai vechi, din fibra de sticla...incredibil de bine se simte in mana...:)...nici nu ma curentez...in caz de furtuna...:)...pe care vreau sa le dotez cu posibilitatea echilibrarii suplimentare.
Apropo...fata de cum mi se pare ca se echilibreaza lansetele de feeder...as incerca si aici...la doua lansete...desi...ma codesc putin...imi vine greu sa modific un lucru de calitate...e vorba de doua DM-uri...unul pe care il am...al doilea...in vreo 2 saptamani...:)...sper...:)...si cu o modificare a centrului de greutate...sun tare curios cum ar iesi...poate caut inca o lanseta de feeder medium heavy - heavy, mai de tavaleala...pentru Dunare si conditii extreme...cu mal bolovanos...si sa incerc cu ea...mai intai...sa o echilibrez...altfel decat e acceptiunea din domeniul feeder-ului...:)...sa ies din canoane...:)...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

393

joi, 24. septembrie 2015, 07:11

Ştie cineva, BLACK CAT SHADOW SPIN 60 are rotorul din aluminiu? Au referinţe bune?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

394

joi, 24. septembrie 2015, 12:14

Nu stiu exact sa-ti raspund dar din cate am vorbit cu mai multi pescari straini sunt bune mulinetele,dar mai bune sunt Quantum CABO.Eu asta as alegeo daca m-as apuca de pescuit la Spinning.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

395

joi, 24. septembrie 2015, 12:17

Singura mulineta care as alegeo pentru Spinning ar fi Quantum CABO

De ce? :)

Multi pescari straini o lauda,nu am experienta necesara sa argumentez mai multe lucruri cand vine vorba despre pescuitul prin metoda Spinning,dar daca vreodata o sa pescuiesc la Spinning asta o sa o folosesc.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

396

joi, 24. septembrie 2015, 16:12

Da, are rotorul din metal....in rest e copy/paste dupa Fin-Nor Lethal, cu un rulment in plus.



Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Nemo« (24. septembrie 2015, 16:25)


Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

397

joi, 24. septembrie 2015, 21:31

Pai este un FIN NOR Lethal,putin modificat :ciao:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

398

vineri, 25. septembrie 2015, 07:16

Nu mai ştiu pe unde am citit că Fin nor Lethal ar avea rotorul la cele de la 60 în jos din compozit. Am văzut şi eu că diferenţa între cele două este doar acel rulment.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

399

vineri, 25. septembrie 2015, 21:56

Mulinete spining

Fin Nor Lethal 60, 80 si 100 sunt full metal; 40 are rotor de plastic.

Va atasez o poza (nu foarte reusita) pentru a se vedea diferenta de gabarit Shimano Spheros 8000 PG / Fin Nor Lethal LT 80
»Tavi1967« a adaugat urmatoarea poza:
  • P1230954.JPG

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

400

miercuri, 30. septembrie 2015, 09:03

Fin Nor Lethal 60, 80 si 100 sunt full metal; 40 are rotor de plastic.

Va atasez o poza (nu foarte reusita) pentru a se vedea diferenta de gabarit Shimano Spheros 8000 PG / Fin Nor Lethal LT 80


huh ... din poza mulineta aia pare un adevarat monstru. adica mie si Spheros-ul de 8000 mi se pare giganta dar vazand FinNor-ul ala m-am speriat de-a dreptul.

ca o chestie pozitiva la el mi se pare tamburul usor supradimensionat ... chestie care teoretic te ajuta in lansare. dar auzind ca aseaza firul putin cam ciudat cred ca fara tamburul ala nu reuseai sa arunci mai deloc cum trebuie. combinat cu greutatea si lipsa de fluiditiate pot spune ca e o mulineta care nu ma atrage mai deloc.

de la FinNor stiu ca imi placea mult de tot un Inshore (parca) ... dar si aia am auzit ca aseaza firul cam nasol ... ca de invartit se invartea bine si imi placea cum se simtea in mana.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare