Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

marți, 26. martie 2013, 13:52

Pe ape curgatoare albia se modifica la fiecare viitura, creeand astfel locuri noi si distrugand pe cele vechi, insa daca stii ce sa cauti si unde te poti orienta destul de usor... pe o apa necunoscuta daca ai niste repere schitate pe o harta sunt de un real ajutor, si in functie de seyon si conditii climaterice stii la ce sa te adaptezi, oricum chiar daca ai coordonate GPS despre unele locuri promitatoare asta nu inseamna ca gasesti si peste acolo si chiar daca sunt acolo(vezi pe sonar) nu inseamna ca poti sa prinzi... pescuitul somnului si nu numai este un lucru mai complex, iar gasirea locului pe unde stau pestii este doar 50 % din reusita... trebuie sa ademenesti la momeala si dupa ce reusesti sa pacalesti incepe distractia, daca reusesti sa scoti pe mal sau in barca, asta depinde uneori doar de "noroc" ... dar aceste lucruri tin de frumusetea si tainele pescuitului ;) :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 26. martie 2013, 15:41

Anul trecut,am fost de citeva ori pe un loc consacrat de somn ,linga Arad,si de cel putin 3 ori nu am putut pescui din cauza unor pescari de somn la fix,care asa au inteles pescuitul asta ,de pe un mal pe altul,cu cite 3-4 lansete fiecare,basca nush ce pari legati linga malul nostru de care era legata nush ce montura..La plecare au lasat in urma lor cite un pet de 5l,legat de un bolovan sanatos,plasat numai bine cit sa-ti inchida toate unghiurile daca dadeai de pe mal,si sa te incurce la maximum in caz de dril..Incercarea de a scoate pet-ul si greutatea lui,de pe mal,folosind un fir sufix de 30 lb,sa soldat cu esec..

Parca eram pe Ghioroc ,la invazia craparilor...tot malul e a lor pe sute de metri si de pe un mal pe alltul,ba mai si striga la tine cu voce groasa..''bah,am fir acolo..''

Daca nu vreti sa patiti faze din astea,tineti-va secrete locurile..poate,.. peste un an,doi,cind se mai schimba cursul,...mai pomenesti de ele.. :zambet:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

23

marți, 26. martie 2013, 15:46

La stationaristi este la moda sa pescuiasca de pe un mal pe celalat ... din pacate am avut destule neplaceri incercand sa trec prin zonele impanzite de fire cu caiacul ... "de la injuraturi pana la bolovane" am avut parte de toate... cu toate ca nu am agatat nici un fir...

jokyro

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »jokyro«

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 26. martie 2013, 15:50

@kzoli: corect! altfel n-ar mai avea pescuitul niciun farmec. daca am merge de fiecare data in acelasi loc, asta chiar ca s-ar transforma in monotonie ;) pestele umbla, locurile se schimba, doar pescarii tot pescari raman :)

harta cu locuri de pescuit eu o voi folosi pentru orientare de genul... daca merg la locul X ... macar sa stiu c-au mai prins si altii somn acolo. am vazut cateva locatii despre care nici nu stiam ca tin somn :pescuit:

25

marți, 26. martie 2013, 16:22

Eu am 2 -3 locuri mai speciale pe care o verific cu nalucile ori de cate ori trec pe acolo si niciodata nu mi s-a parut plictisitor sau monoton ...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 26. martie 2013, 16:25

kzoli, neaparat sa le pui pe harta ca poate mai vor si altii sa le verifice... :rizi: :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

27

marți, 26. martie 2013, 17:05

:bucuros2: daca "vin altii, pe unii" o conduc eu personal, daca am timp cu ceea mai mare placere :)) iar pentru ceilalti care impanzesc apa cu fire, am o solutie... ba chiar doua... doar "nu sunt usa de biserica"... dar asta eventual pe privat :) sa nu dau idei :drac:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 27. martie 2013, 06:48

Anul trecut,am fost de citeva ori pe un loc consacrat de somn ,linga Arad,si de cel putin 3 ori nu am putut pescui din cauza unor pescari de somn la fix,care asa au inteles pescuitul asta ,de pe un mal pe altul,cu cite 3-4 lansete fiecare,basca nush ce pari legati linga malul nostru de care era legata nush ce montura..La plecare au lasat in urma lor cite un pet de 5l,legat de un bolovan sanatos,plasat numai bine cit sa-ti inchida toate unghiurile daca dadeai de pe mal,si sa te incurce la maximum in caz de dril..Incercarea de a scoate pet-ul si greutatea lui,de pe mal,folosind un fir sufix de 30 lb,sa soldat cu esec..

Parca eram pe Ghioroc ,la invazia craparilor...tot malul e a lor pe sute de metri si de pe un mal pe alltul,ba mai si striga la tine cu voce groasa..''bah,am fir acolo..''

Daca nu vreti sa patiti faze din astea,tineti-va secrete locurile..poate,.. peste un an,doi,cind se mai schimba cursul,...mai pomenesti de ele.. :zambet:


Acum ceva ani am facut o iesire la Dunare cu nemtzii mei. Ne-am instalat fain cortul pe insula si am tras 12 fire la somn (4 insi). Bine-nteles, galagie: "... nu se poate asa ceva, asta-i locul meu de salau...!" Ideea era ca i-am inchis un loc, intradevar. Dar, mai avea cel putin 100 de locuri in jurul insulei pe care le putea pescui din barca timp de 51 de saptamani. Si cu toate ca avea o duzina de salai prinsi, io mai trebuit si din locul acela cel putin inca unul mai :doarecapu:

In alt loc la Dunare au venit repede la branconat, cu barca tare si plase din mono, reusind sa-mi ia 2 fire. M-au lasat complet fara, bine c-am fost pe faza, ca altfel mi-ar fi tras si lansetele in apa.

In Spania, unui prieten, au venit extra cu barca si i-au taiat la 3 lansete firele de jumatea distantei trase, vreo 60 ~ 80 m de pe fiecare linie. Firele nu au incurcat circulatia nautica, si dupa ce i-au taiat firele au strigat ceva de genu': "tara mea - apa mea"

-----------------------------------------------------------------------------------------

Pescuitul cu fire trase pe alt mal sau la geamandura nu este interzis! E drept ca se blocheaza un loc sau doua de pescuit, dar restul ramin libere si cei ce merg la spinning pot alege intre zeci de locuri. Dar, folosind aceasta metoda, trebuie sa ne asteptam ca pe celalalt mal sa vina spinningari, sau pe apa alti pescari cu barca. Montura trebuie semnalizata, sa fie bine vizibila si trebuie sa fim tot timpul atenti. Daca se intampla incilcituri, asta este...

Totusi cred ca este mai mult o problema ... mai delicata cum abordam treaba. Cu ceva intelegere din ambele parti cred ca avem cu totii destule locuri de pescuit. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 27. martie 2013, 15:49

Citat de la »semlecangheorghe«



Anul trecut,am fost de citeva ori pe un loc consacrat de somn ,linga Arad,si de cel putin 3 ori nu am putut pescui din cauza unor pescari de somn la fix,care asa au inteles pescuitul asta ,de pe un mal pe altul,cu cite 3-4 lansete fiecare,basca nush ce pari legati linga malul nostru de care era legata nush ce montura..La plecare au lasat in urma lor cite un pet de 5l,legat de un bolovan sanatos,plasat numai bine cit sa-ti inchida toate unghiurile daca dadeai de pe mal,si sa te incurce la maximum in caz de dril..Incercarea de a scoate pet-ul si greutatea lui,de pe mal,folosind un fir sufix de 30 lb,sa soldat cu esec..

Parca eram pe Ghioroc ,la invazia craparilor...tot malul e a lor pe sute de metri si de pe un mal pe alltul,ba mai si striga la tine cu voce groasa..''bah,am fir acolo..''

Daca nu vreti sa patiti faze din astea,tineti-va secrete locurile..poate,.. peste un an,doi,cind se mai schimba cursul,...mai pomenesti de ele..

Acum ceva ani am facut o iesire la Dunare cu nemtzii mei. Ne-am instalat fain cortul pe insula si am tras 12 fire la somn (4 insi). Bine-nteles, galagie: "... nu se poate asa ceva, asta-i locul meu de salau...!" Ideea era ca i-am inchis un loc, intradevar. Dar, mai avea cel putin 100 de locuri in jurul insulei pe care le putea pescui din barca timp de 51 de saptamani. Si cu toate ca avea o duzina de salai prinsi, io mai trebuit si din locul acela cel putin inca unul mai

In alt loc la Dunare au venit repede la branconat, cu barca tare si plase din mono, reusind sa-mi ia 2 fire. M-au lasat complet fara, bine c-am fost pe faza, ca altfel mi-ar fi tras si lansetele in apa.

In Spania, unui prieten, au venit extra cu barca si i-au taiat la 3 lansete firele de jumatea distantei trase, vreo 60 ~ 80 m de pe fiecare linie. Firele nu au incurcat circulatia nautica, si dupa ce i-au taiat firele au strigat ceva de genu': "tara mea - apa mea"

-----------------------------------------------------------------------------------------

Pescuitul cu fire trase pe alt mal sau la geamandura nu este interzis! E drept ca se blocheaza un loc sau doua de pescuit, dar restul ramin libere si cei ce merg la spinning pot alege intre zeci de locuri. Dar, folosind aceasta metoda, trebuie sa ne asteptam ca pe celalalt mal sa vina spinningari, sau pe apa alti pescari cu barca. Montura trebuie semnalizata, sa fie bine vizibila si trebuie sa fim tot timpul atenti. Daca se intampla incilcituri, asta este...

Totusi cred ca este mai mult o problema ... mai delicata cum abordam treaba. Cu ceva intelegere din ambele parti cred ca avem cu totii destule locuri de pescuit.

Salut.Eu fac parte din amandoua categoriile: merg si la stationar, merg si la spinning :zambet: .Trebuie numai intelegere intre noi, stiu ca la pescuit poti intalni tot felul de pescari, unii mai pusi pe harta, unii mai calmi trebuie sa ne intelegem intre noi indiferent de stilul de pescuit.Toti vrem sa pescuim acolo unde credem ca stau pestii atat la stationar cat si la spinning mie faptul ca abordez amandoua stilurile ma ajuta sa inteleg mai bine situatia pe apa, asa imi place sa cred.Recunosc ca e mai dificil de inteles pentu un pescar ce abordeaza doar un stil, pentru pescuitul cu naluci se doreste sa nu ai monturi legate de geamanduri, de pari, de malul opus si e acelasi lucru si la stationar dupa ce imi lansez sau plantez monturile mi-ar placea sa nu vina nimeni sa lanseze voblere langa momelile mele existand riscul sa imi agate firul sau sa-mi sperie mustaciosii :zambet: .Sper ca m-am facut inteles eu cred ca trebuie doar putina INTELEGERE :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 27. martie 2013, 15:55

Sper ca m-am facut inteles eu cred ca trebuie doar putina INTELEGERE


:prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 27. martie 2013, 15:59

Nu stiu daca intelege toata lumea, insa numai asta e cea mai sanatoasa solutie, sa ne intelegem :bravo:

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 27. martie 2013, 16:45

Nu stiu daca intelege toata lumea, insa numai asta e cea mai sanatoasa solutie, sa ne intelegem :bravo:

Pe site şi între noi, ne înţelegem(am observat că unii şi-au luat catrafusele) :prieteni: . Pe apă - mai trebuie lucrat.
Ne mai trebuie încă o juma de secol de educaţie ca să se ducă cocălarii.
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 27. martie 2013, 17:33

Chestia cu greblatul este atat de raspandita incat aproape ca nu exista iesire fara sa-i vezi si pe "greblasi"("hatari") sau si mai bine zis braconieri.Mai trist este faptul ca multi dintre ei au si "spatele" asigurat.Cred ca au dreptate colegii cand spun ca un loc deconspirat este un loc de adunare a braconierilor,adica un loc pierdut.

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 27. martie 2013, 17:46

Lucruri de genul :aici e locul meu, aici nu ai voie ca bagam noi crasnicul ,du-te dupa la ,etc .am patit si eu .Neavand ce face m-am deplasat ,i-am salutat ,am incercat sa nu-i incurc ,am prins si eu ceva ,insa la final ,din ciuda sau ingamfare cred ,m-am ales cu un :,,Vezi sa nu faci pana "!
Daca eram mai mare si nu singur probabil le aratam cum se simt submarinele :rizi:

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 27. martie 2013, 19:49

Asa este , aveti dreptate, nu de putine ori mergand la un loc la pescuit de somn, stiut, l-am gasit ocupat si a trebuit sa recurg la celelalte doua ,teri locuri de rezerva in cel mai fericit caz. Dar au fost si situatii cand am scos din portbagajul "BREAKULUI", sacul de plastic si m-am apucat de strans la peturi,doze si alte cutii de conserve, dupa care( de regula cand merg la pescuit am la masina un hirlet, o sapa, cu coada scurta, un firez si un topor) mi-am amenajat locul de pescuit pentru trei,patru lansete. Nu ma deranjaza sa-mi amenajez un loc nou. Referitor la educatia pescarului " pescuitul este un sport,nu un mijloc de a te imbogati " !

36

miercuri, 27. martie 2013, 20:50

Atentie mare la amenajarea locului, cu un pic de ghinion poti sa dai de belea... adica de o amenda usturatoare :zid: detalii gasesti in "legea apelor " 107/1996 art. 27 .... ( http://www.mmediu.ro/legislatie/acte_nor…r/legea_107.pdf) . si varianta reactualizata : Legea apelor

37

miercuri, 27. martie 2013, 22:15

cred ca-i prea putin probabil ca braconierii sa caute pe internet locuri. cred ca, din contra, ei le stiu mai bine ca oricine! ar putea ei sa ne invete pe noi unde sa pescuit daca ar vrea.. de obicei sunt oameni saraci, needucati, care, cel putin in delta fac asta din doua mari motive: 1) nu au alternative unde sa lucreze si li se pare mai usor sa castige astfel bani pentru familie 2) nu sunt constienti de raul pe care il fac (tot din lipsa de educatie)

noi, pescarii, mergem cel mai adesea in locurile frecventate de acestia. daca-i deconspiram si pe ei si pe locurile lor, facem zarva - la un moment dat am putea reusi sa facem si autoritatile sa se sesizeze. am vazut multe miscari anti-braconaj si pe facebook, si pe acest nou site. usor-usor pescarii se mobilizeaza... nici in alte tari nu s-au produs schimbari peste noapte. zic! :pescuit:


cu scuzele de rigoare, nu freau sa jignesc dar o astfel de atitudine nu poate fi decat naiva si lipsita de realitate.
nu a-ti vazut braconieri care sa caute pe internet locuri de pescuit??!! - va asigur ca peste 50% dintre ei scaneaza siteurile si forumurile de pescuit fara sa mai vorbim de "papagalii" care repeta si dau din gura fara rost desconspirand locuri si metode
sunt oameni saraci si needucati??!! - sory, dar habar nu aveti de ce vorbiti si daca nu credeti, veniti la valcea sa va arat ce masini conduc si ce case au - nu mai vorbim de dotarea tehnica, barci motoare si alte ustensile
nu sunt constienti de ceea ce fac??!! - ooooo, ba daaa sunt extrem de constienti si stiu al draqului de bine ce fac, ba si sunt indrumati de "binevoitorii" de pe forumuri
nu au alternative, nu au unde sa muncasca??!! - hai sa fim seriosi, atata timp cat castiga din aceasta "meserie" mai mult decat un muncitor cu pregatire inalta sau decat un medic, nici nu vor vrea sa cunoasca o alta alternativa - cine nu isi doreste o afacere in care sa nu investeasca nimic dar sa scoata tot timpul ??!!!!!
deci? despre ce vorbim aici?!!!!
cea mai mare prostie este divulgarea de locuri de pescuit.
mergeti domnilor pe apa, cautati, prospectati, pescuiti, investiti timp si bani, consumati nervi, stati in vant, ploaie si ger sau batuti de soare si valuri - asta este pescuitul si asta face deliciul si esenta lui, asa capeti experienta nu stand in spatele tastaturii si capatand totul mura in gura
din punctul meu de vedere, harta aia mai mult rau o sa faca decat bine, iar cat de credibila o sa fie...............ma indoiesc (eu unul as posta locuri total aiurea, cum dealtfel au si facut destul de multi cu unele locuri si zone pe care le cunosc destul de bine).
referitor la disputa pescari de spininin versus pescari de stationar............... :gandesc:
desii am pescuit si inca o sa mai pescuiesc la stationar, cred ca acest stil ar trebui total interzis cu mai mult de trei bete - ceea ce intalnesc pe maulul Oltului si al Dunarii depaseste orice imaginatie si orice bun simt, zeci si zeci de metrii de lansete insirate de numai ai unde sa pescuiesti
nu pot sa am nici o intelegere pentru asa ceva - mai mult de trei lansete la un pescar pt mine personal depaseste orice intelegere
stiu sunt radical si o sa imi iau multe injuraturi, dar putin imi pasa, cine intelege, bine, cine nu.................o sa planga mai tarziu :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 27. martie 2013, 22:27

mai mult de trei lansete la un pescar pt mine personal depaseste orice intelegere
stiu sunt radical si o sa imi iau multe injuraturi, dar putin imi pasa, cine intelege, bine, cine nu.................o sa planga mai tarziu
Apai nici nu esti chiar asa radical avand in vedere ca patru-i legal... :rizi: .

Despre braconaj io am o idee fixa: nu-i vorba ca au bani sau n-au bani... e vorba de lipsa de educatie... si nu ma refer la cate diplome poate sa-si cumpere fiecare! :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 28. martie 2013, 06:01

Anul trecut,am fost de citeva ori pe un loc consacrat de somn ,linga Arad,si de cel putin 3 ori nu am putut pescui din cauza unor pescari de somn la fix,care asa au inteles pescuitul asta ,de pe un mal pe altul,cu cite 3-4 lansete fiecare,basca nush ce pari legati linga malul nostru de care era legata nush ce montura..La plecare au lasat in urma lor cite un pet de 5l,legat de un bolovan sanatos,plasat numai bine cit sa-ti inchida toate unghiurile daca dadeai de pe mal,si sa te incurce la maximum in caz de dril..Incercarea de a scoate pet-ul si greutatea lui,de pe mal,folosind un fir sufix de 30 lb,sa soldat cu esec..

Parca eram pe Ghioroc ,la invazia craparilor...tot malul e a lor pe sute de metri si de pe un mal pe alltul,ba mai si striga la tine cu voce groasa..''bah,am fir acolo..''

Daca nu vreti sa patiti faze din astea,tineti-va secrete locurile..poate,.. peste un an,doi,cind se mai schimba cursul,...mai pomenesti de ele.. :zambet:


Acum ceva ani am facut o iesire la Dunare cu nemtzii mei. Ne-am instalat fain cortul pe insula si am tras 12 fire la somn (4 insi). Bine-nteles, galagie: "... nu se poate asa ceva, asta-i locul meu de salau...!" Ideea era ca i-am inchis un loc, intradevar. Dar, mai avea cel putin 100 de locuri in jurul insulei pe care le putea pescui din barca timp de 51 de saptamani. Si cu toate ca avea o duzina de salai prinsi, io mai trebuit si din locul acela cel putin inca unul mai :doarecapu:

In alt loc la Dunare au venit repede la branconat, cu barca tare si plase din mono, reusind sa-mi ia 2 fire. M-au lasat complet fara, bine c-am fost pe faza, ca altfel mi-ar fi tras si lansetele in apa.

In Spania, unui prieten, au venit extra cu barca si i-au taiat la 3 lansete firele de jumatea distantei trase, vreo 60 ~ 80 m de pe fiecare linie. Firele nu au incurcat circulatia nautica, si dupa ce i-au taiat firele au strigat ceva de genu': "tara mea - apa mea"

-----------------------------------------------------------------------------------------

Pescuitul cu fire trase pe alt mal sau la geamandura nu este interzis! E drept ca se blocheaza un loc sau doua de pescuit, dar restul ramin libere si cei ce merg la spinning pot alege intre zeci de locuri. Dar, folosind aceasta metoda, trebuie sa ne asteptam ca pe celalalt mal sa vina spinningari, sau pe apa alti pescari cu barca. Montura trebuie semnalizata, sa fie bine vizibila si trebuie sa fim tot timpul atenti. Daca se intampla incilcituri, asta este...

Totusi cred ca este mai mult o problema ... mai delicata cum abordam treaba. Cu ceva intelegere din ambele parti cred ca avem cu totii destule locuri de pescuit. :pescuit:


Eu cred ca voi nu ati inteles ce ma suparat mine..
Pot sa trec peste faptul ca locul e ocupat,ca nu-i Muresul lu' tata..

Nu pot sa trec peste faptul ca la plecare,desteptii aia doi,au lasat ditai geamandurile facute din pet-uri,plus un par in mal.
Geamandurile inchideau numai bine toate unghiurile daca vroiai sa pescuiesti de pe mal.In plus ,situatia a durat cam toata vara..

Un gest plin de bun simt ar fi fost sa si le scoata afara,la plecare.Probabil ca s-au gindit ,ca e bine sa le lase acolo ,pentru o iesire ulterioara..

Cu alte cuvinte,s-au comportat,ca si cum e Muresul lu'tat-su... :nervos:

Si plus,eu cind ies afara din oras la pescuit,caut locuri unde nu este ocupat,si nu ma duc sa dreanjez pe nimeni,fie spiningari,fie stationaristi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 28. martie 2013, 06:13

Eu cred ca voi nu ati inteles ce ma suparat mine..
Pot sa trec peste faptul ca locul e ocupat,ca nu-i Muresul lu' tata..


Eu cel putin am inteles, si pt ca s-a mai discutat o data aceasta chestia nu voiam sa intru in detalii: Cum inteleg unii pecuitul la somn

Sa sti ca nu doar in Ro se intampla asa ceva, ci peste tot in lume sunt oameni inconstienti si nepasatori de raul care il fac. M-am invatat sa nu ma mai enervez pt asta, nu are sens si nu face bine la suflet. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com