Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

joi, 2. ianuarie 2014, 07:51

Tttddd, intre barajul de la Ciuslea si cel de la Padureni, pe care-l preferi? Unde-ai avut rezultate? :pescuit:


Lacul de la Padureni este preferatul meu de departe,pot sa zic ca e difertenta de la cer la pamant intre cele 2 locatii, niciodata nu m a dezamagit.E plin de rapitor si nu numai.Akm de vreo 4 ani baga unii plase(zic ca au autorizatie) dar sa nu te lasi intimidat de cei 2 paznici , noi akm 2 ani chiar am luat atitudine si le am aplicat o corectie prieteneasca(poate ai auzit)le -am scos din plase si le-am darmat cabana si....;), ei au drept de pescuit doar pe vreo 10% suprafata lacului in zona din coada lacului, din pakte sunt tinuti in spate de politia locala fiind vorba de fiul primarului din localitatea Sascut(asa mi s a spus).

Cat despre barca am inteles ce am de facut...

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 2. ianuarie 2014, 10:59

Daca tot a deviat topicul, vroiam sa te intreb daca pescuiesti la spinning? eu am fost asta toamna in golf 1 cu sonarul si activitate era zero. Am tot incercat si nimic. Daca pescuiesti la spinning in ce zone te duci pe Padureni?

23

joi, 2. ianuarie 2014, 18:33

Salut ,

Dau la spining 90% din timp, gloful 1 nu mai tine peste de multi ani...lacul Padureni are o particularite fff ciudata, pestele sta la o adincime fff mare , si se misca de la o ora la la alta, prinzi in 2 ore 10 salai ,si dupa aia il cauti o spatamana si nu l ,mai gasesti.La fel si crapul, il gasesti printre cioate nu poti sa-l scoti, dai de caras ,si numai caras peste 600 gr, prinzi o ora si dispare....Si un alt lucru fff , 75% din pestele prins are o culoare fff ciudata, e negru , dar negru ca smoala ,si nu glumesc.Dak poate cineva sa explice as fi tare curios sa aflu explicatia.
Pestele il gasesti la adincime si in zona malului cu padure, dar trebuie sa -l cauti mult, dar si dak il gasesti il omori in ziua aia...si atat! A doua zi o iei de la capat cu cautarile...
Baietii dau in zona portilor la somn, la twister si pilkere din barca,si prind mai mereu dak ai sonar e imposibil sa nu l gasesti.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 2. ianuarie 2014, 21:18

Baietii care dau la pilkere la porti... este vorba de Toni Stanciu?
Cu privire la pestele negru ca smoala cred ca sta in zone maloase si e o chestie de mimetism. Poate ne bedem vreo data pe balta... daca vad vreun bic am sa stiu ca tu esti

25

joi, 2. ianuarie 2014, 23:22

Da,
Toni Stanciu da in fata portilor, mai vin si alti baieti dar nu i cunosc sincer.
Poate ne vedem pe balta .

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 3. ianuarie 2014, 23:53

salut. Un priten a avut asa ceva ,pe apa linistita era ok dar o data pescuia la crap la citiva metri de mal pestele nu tragea si a adormit in scaunul pliant pe care si-l pusese ca sa stea mai comod si barcuta l-a pedepsit basculindul in apa instantaneu.acum si-a luat una de aluminiu de 3.5m cu un motor de 5 cp,care cu o persoana merge excelent dar tot trmura serios pe Dunare cind sint valuri, iar cind sint valuri mari nici nu se gindeste sa traverseze.In curte ti se pare ditamai barca dar pe dunare parca e o coaja de nuca.trebuie sa te gindesti bine ori iti iei o barca adevarata ori nu mai iei de loc cu apa nu e de joaca.acum citva ani in zona unde pescuiam a venit un bucurestean cu sotia la pescuit.Avea o barca pneumatica din aia cade colac .desi avea peste 3 m noi i-am spus ca e o jucarie si sa fie foarte atent.La inceput a fost mai precaut si traversa bagajele pe insula unde pescuiam in 5-6 ture,dar dupa citeva luni aprins curaj si toata dunarea era a lui.Intr-o zi cind pleca acasa a trcut-o pe sotia lui si ceva bagaje dupa care s-a intors si a incarcat barca cu toate bagajele pe care le avea abia putea vizli de bagaje.in mijlocul dunari dracia a explodat si s-a dus naibii tot calabalicu .abia l-am scos pe el si epava din bagaje nu am recuperat nimic .nea multumit frumos a baut cu noi o cafea si nu l-am mai vazut de atunciAm scris toate astea ca sa intelegi ca nui de gluma .am barca cu motor de 25 de ani si am patit si vazut multe in viata asa ca te rog credema pe cuvint

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 6. ianuarie 2014, 19:21

la padureni un vint de la sud mi-a umplut laguna 480 cu apa la trecerea de pe un mal pe altul , e drept ca aveam numai 4 cai pe ea.din experienta o pneumatica urca pe val ,fibra il taie

28

luni, 6. ianuarie 2014, 19:33

Asa e ,m am cam grabit cu Bic ul,akm deja ma uit dupa o Baracuda de 2.70,toata lumea o lauda...

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 6. ianuarie 2014, 21:26

din experienta iti pot spune ca poti pescui si din 2,4 gonflabila ,e cam inghesuit dar merge,una de 2,7 e perfecta pt o persoana la spining cu bagaj ai si loc ,poti sa dai si din picioare,pt doi e cam inghesuit trebuie una mai mare si daca iti iei una mai mare tre sa iei si motor mai mare si tot asa :doaaamne:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 6. ianuarie 2014, 21:31

Eventual uita-te si la barcile kolibri

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 11. ianuarie 2014, 21:11

Daca tot s-a deviat pe barci...cred ca e important unde ,ce si cum ...O barca mare asigura confort si siguranta ,insa e grea de carat! Daca mergi doar singur la pesti e mai greu de manevrant o gonflabila de 45 kg .Daca mergi in doi ...Eu mi-am luat ,de exemplu ,o barcuta de 2,40 tocmai ca sa o pot pune singur pe apa .Si mai ales sa o scot singur de pe apa! Este inghesuiala clar ,insa ...

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 11. ianuarie 2014, 21:40

Zamfi..... marca,model? Si a mea e tot de 2,40

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 11. ianuarie 2014, 22:07

salut, nu datu la apa e proplema. Eu am o barca de 4m 1,75 cam 350kg cu motor si o dau singur la apa si o scot tot singur.Problema era la plecarea de pe malul apeidar am rezolvat cumparindu=mi o dacia papuc 4x4care face toata treaba.Deci cu astea am rezolvat dar acum cind fac socoteala cit ma costa o iesire la peste imi vine sa-mi iau si o pneumatica desi am cam inbatrinit si nu cred ca as mai da confortul de pe vaporul meu unde stau intr-un fotoliu si am tot ce vreau la indemina pe inghesuiala dintr-o pneumatica. Dar daca tot se maresc taxele nu se stie...

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 11. ianuarie 2014, 22:21

Eu si zamfi pescuim pe zone aproape identice si ma indoiesc ca ai putea pune o barca de 350kg pe zonele astea. In ceea ce priveste inghesuiala.... nu te contrazic

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 11. ianuarie 2014, 22:29

salut eu pescuiesc numai pe dunare si chiar si acolo nu poti lansa barca la apa acolo unde pescuiesti .In zona unde pescuim ne deplasam intre 10 si 30 km de unde lasam masina dar cu o barca relativ rapida nu-i mare scofala.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 11. ianuarie 2014, 22:59

Pe rauri mici nu ai prea mult loc de defilare

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 11. ianuarie 2014, 23:06

corect pe Buzau nu-ti trbuie decit niste cizme sold

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 12. ianuarie 2014, 09:27

Energoteam este barcuta mea.Modelul cel mai mic al lor.Mica, mica dar ...ridica :ochi: La 1, 86 m si 95 kg pot pescui si din picioare.Cu bun simt , normal...

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

39

duminică, 12. ianuarie 2014, 20:29

am avut si eu 4 ani o barcuta de la energo de 2,4 m.am pescuit pe barajele de pe siret din ea ,am prins citeva furtuni pe apa cu ea , dar a facut fata cu brio,acum am luat o samba de 2,65 mult mai grea dar i-am facut un sistem de roti si o pot lasa si scoate singur din apa.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 12. ianuarie 2014, 21:03

Corect.Initial m-am gandit si eu la un sistem cu roti .Bun pe baraje ,dale ,insa pe Mures sunt locuri in care tot carca e de baza! :) Si la 21 kg cat are coaja este ok .Pentru mine.

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

sonar