Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 18. noiembrie 2012, 20:59

Pe ecran sunt maxim 6 urme de pesti, dar cred ca au fost 5 pesti. Am putea deschide un subiect un sa postam poze de sonare si sa ne dam cu parerea... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 18. noiembrie 2012, 21:02

E greu de citit sonarul fara sa-ti arate cineva. Noi fiind la o distanta de 3000km nu eu o sa pot sa-ti arat. Dar functia fish id trebuie sa fie off intotdeauna. Dupa aia lasa o naluca sub barca si incearca sa o vezi. :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 18. noiembrie 2012, 21:19

Daca anulez functia de fish ID, cum fac diferenta dintre pesti si frunze? Pestii in acest caz cum apar pe sonar ?
Dupa parerea mea NU poti sa faci diferenta si nici sonarul nu poate, cu tot cu FishID. :)
Nu cred ca un sonar poate face diferenta intre un peste care sta intre ape nemiscat sau un butuc "suspending". :)
Parerea mea eset ca trebuie sa observi traiectoria unui obiect, daca momeala ta care se apropie il influenteaza etc. etc. etc. ... si intr-adevar, anuleaza FishID-u`, ala-i pt. "gospodine". :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 18. noiembrie 2012, 21:27

Plus ca induce in eroare. O traiectorie ce se vede pe ecran este un peste. Tie ti-a aratat pe aceeasi traiectorie imagini de pesti repetate, cu toate ca este doar un peste.
Ce s evede pe ecran sunt 5 pesti (direle) si nu un banc de pesti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 18. noiembrie 2012, 21:45

..... Dupa aia lasa o naluca sub barca si incearca sa o vezi. ...

Asta a fost primul test pe care l-am facut. Am lasat usor la adancime un shad. Cu fish ID on imi arata peste in functie de adacimea pe care cobora naluca. Pe off arata o dunga care se ridica de pe fund pana la barca.
Am mers o bucata de lac pe off, dar am avut "dare" pe diferite culori sau pe culori combinate. Aceste culori ce reprezinta?
Alta intrebare care ma macina de mult timp: cum interpretezi daca e un peste mare sau un peste mic? :doarecapu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 18. noiembrie 2012, 21:51

Alta intrebare care ma macina de mult timp: cum interpretezi daca e un peste mare sau un peste mic?
Un peste care se deplaseaza apare pe ecran sub forma unei dare care de regula NU este perfect paralela cu substratul... daca nu-i vreo stiuca amortita intre ape. :)
Cu cat grosimea darei este mai mare, cu atat pestele ii mai mare... sau ma rog, obiectu` care se deplaseaza. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 18. noiembrie 2012, 21:54

Si culorile? Ce vor sa zica? :nunteleg:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 18. noiembrie 2012, 22:09

Si culorile? Ce vor sa zica? :nunteleg:
Din pacate nu stiu/pot sa-ti raspund la intrebarea asta si nici nu cred ca exista un raspuns "batut in cuie". :nunteleg:
Un sonar receptioneza reflexii ale ultra-sunetelor pe care le emite si afisaza culori mai intense (negru la cele B/W sau rosu (setabil) la cele color) atunci cand obiectul este "clar" detectat (ecou puternic) sau culori mai sterse (gri respectiv galben/verde) in cazul reflexiilor mai slabe.
Totusi interpretarea celor afisate de sonar necesita o anumita practica pentru ca o bula de aer sau o creanga ce se ridica de pe fund sa nu fie confundate cu un peste.
Poate ne intalnim vreodata la pescuit si facem schimb de experienta. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 18. noiembrie 2012, 22:24

Daca ai drum prin zona, te invit la mine in barca sa interpretam sonarul la un salau, ca sa fim in ton cu subiectul acestui topic. :prieteni:
»kistler« a atasat urmatoarele fisiere:
  • salau.jpg (56,83 kB - 14 ori coborit - ultima oara: 2. ianuarie 2014, 21:09)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 18. noiembrie 2012, 22:38

Idem daca treci prin zona pe la noi. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 19. noiembrie 2012, 08:31

Poti trece peste un peste mare dar el sa apara mic, pentru ca este la marginea conului sau numai partial in con. Astfel un somn de 2m50 apare foarte mic cand ii intra numai coada pe conul sonarului. Cand intra insa corpul in centrul conului, deci exact sub barca (daca sonda e bine reglata), atunci dara devine foarte groasa si cu mult rosu.

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 19. noiembrie 2012, 08:32

Ce vrei sa spui prin "daca sonda e bine reglata"? Cum trebuie sa stea?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kistler« (19. noiembrie 2012, 08:40)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 19. noiembrie 2012, 08:36

Am vrut sa spun "e bine reglata"

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 19. noiembrie 2012, 08:42

Am modificat mesajul. Deci care e pozitia corecta? La urmatorul pescuit o sa pun niste poze la suportul de sonda, l-am facut sa stea pe laterala barcii, pentru a nu mai primi date false de la elicie si a evita lovirea cu aceasta. Voi face postarea la topicul in care se discuta acest lucru.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 19. noiembrie 2012, 10:34

Sonda trebuie sa trimita semnalul cat mai perpendicular cu substratul. Asa vezi ce se intampla sub barca, pentru mine asta conteaza la somn dar si la salau. La salau pescuiesc mult pe verticala tinand un shad sub barca in conul sondei. Il las pe substrat, ridic 5cm, cat sa se vada pe sonar, si gata. Miscarile barcii ajung ca sa animeze shadul corect. Din cand in cand il las din nou pe substrat si il ridic din nou. Salaul il vezi numai cand se deslipeste de fund si vine sa vada shadul. Cata vreme sta lipit nu-l vezi. Am facut de cateva ori scufundari, pe apa foarte limpede, si de fiecare data am gasit salaii asezati jos in nisip. Poti pune mana pe ei, dar cum ii atingi fug. De aceea nu se prea vad la sonar decat cand binevoiesc sa se dezlipeasca.

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 19. noiembrie 2012, 17:50

Foarte interesanta tehnica, am s-o incerc si eu.

Subiecte asemănătoare