Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 7. martie 2014, 10:32

Cred că o altă alternativă ar fi Mustad Ultrapoint 1/0, sunt mai mici decât 1/0 ST66 sau TR16, din câte ştiu şi foarte tari.

Mare greșeală..... :doarecapu:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 7. martie 2014, 10:34

Ancoră Mustad Ultrapoint de 2/0 nu o îndoi între degete, 1/0 n-am încercat. Raportul dintre raza de curbură şi grosimea tijei şi binenţeles şi oţelul la conferă rezistenţă foarte bună, sigur, nu se compară cu Owner sau Gamakatsu dar cred că totuşi sunt de luat în considerare. La jiguri situaţia-i alta şi mai ales după experienţa ta din teren.

Lary, ai avut experienţe neplăcute cu cele de 1/0?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (7. martie 2014, 10:42)


larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 7. martie 2014, 10:49

La spinning e intotdeauna un risc mai ridicat, si asa ...
In ideea de a monta pe un shad o ancora de 1/0 sau 2/0 - ST66, shadul trebuie sa fie destul de ...solid, si putin in forma de V ptr a nu pica pe lateral.
Nu toate shadurile de 12 cm suporta o ancora de 1/0 sau 2/0 de grosimea/marimea ST66. Iar la unul de 10 cm trebuie deja coborat la 1/0 St41. Asta mai ales la shadurile inguste.

St 41 sunt o idee mai subtiri, iar cu ST41 2/0 sau scos si somni de 2,4 m. Clar ca nu cu frana la maxim stransa, si nu intr-un drill de 10 min.

Un ST66 marimea 1/0 este la fel de greu ca un ST41 marimea 2/0, dar mai compact, mai "echilibrat" pe shad. Sub 12 cm shaduri nu as cobora nici eu, mai degraba pt Mures, unde apa nu are 12 - 20 m adancime ca la Dunare, chiar si shaduri de 15 cm.

Nu vorbesc de pe Google ci din propria experiență, am pescuit și cu și cu iar dacă dau un sfat nu doresc să fie în bătaie de joc, atașez o poză cu o parte din ancore, pe care le-am testat personal .



:prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 7. martie 2014, 10:54

Lary, ai avut experienţe neplăcute cu cele de 1/0?

Da....multe ratări 90%, nu recomand, mai bine Grizzly 4x .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 7. martie 2014, 11:01

Nu vorbesc de pe Google ci din propria experiență, am pescuit și cu și cu iar dacă dau un sfat nu doresc să fie în bătaie de joc, atașez o poză cu o parte din ancore, pe care le-am testat personal .


Deci parerea ta este: ST 41 sub nici un fel! E bine de stiut...
Asa cum arata si poza din deschiderea subiectului, exista riscuri, e adevarat.

Poti sa ne faci te rog o mica tabelare, marime shad (daca se poate si cu nume) si cu ce ancore le imperechiezi? Merci.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 7. martie 2014, 11:01

Lary, dacă n-aş fi tinut cont de ce spui, în sensul că spui cu bună intenţie şi din experienţă nu aş mai fi întrebat, nu am pus la îndoială nimic din postările tale. Am şi Mustad Ultrapoint de 2/0 şi 3/0 şi Gamakatsu 1/0 şi 2/0 dar le-am testat doar la rece, Gamakatsu net superioare, cu ultrapoint 2/0 a scos un prieten somn peste 2m din barcă, atât ştiu. Eram curios ce-ai păţit cu ele :prieteni: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 7. martie 2014, 11:12

:pauza: io vad alfel situatia !! :) un somn, agatat in ancora ,in parte carnoasa a gurii va rezista ,indiferent de marimea pestelui,si viceversa ,agatat in partea
osoasa ,vor fi probleme, mari sanse ca ancora sa se indoaie..... indiferent de cine le fabrica, si ce scrie pe cutie :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 7. martie 2014, 11:16

eu folosesc niste jiguri de la Mustad, de la 2/0 pana la 6/0 daca imi aduc bine aminte, dar nu stiu sa iti spun codul. cert este ca multe dintre ele le deschid cu PP de 15lb ...


Eu unul nu as folosi deloc carlige de jiguri la somn, doar ancoritze.


Zoran, daca ai pescui in locurile in care pescuiesc eu dar si in felul in care pescuiesc te asigur eu ca nu ai folosi triple. Folosirea triplei combinata cu stilul de pescuit care aduce rezultate (lipit de fund mai tot timpul - pe timp de zi) ar insemna ca la fiecare lansare sa lasi pe fund naluca :ochi: ... si cu jigul simplu agati intr-un mod crunt atata timp cat stai lipit de fund, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar insemna o tripla :doarecapu:

stii cum e ... fiecare are stilul lui de pescuit si incerce sa se adapteze la conditiile date. sa zicem ca pentru mine pierderea unui somn nu este echivalentul unei tragedii. prefer sa mai pierd cate un somn pentru ca mi-a indreptat carligul decat sa fac noduri non-stop pe malul apei si sa pierd saci de naluci (la ultima iesire am lasat pe fund minim 25-30 - ce s-ar fi intamplat daca dadeam cu tripla :rizi: )
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 7. martie 2014, 11:25

sa fac noduri non-stop pe malul apei si sa pierd saci de naluci (la ultima iesire am lasat pe fund minim 25-30 - ce s-ar fi intamplat daca dadeam cu tripla )
...... atunci de ce nu dai cu carligul ascuns in guma ?? se poate monta guma pe jig normal , nu e neaparata, folosirea offset-ului !!! :nunteleg: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 7. martie 2014, 11:27

Anem,
si Larry are precis radacini si crengaraie in Dunare, si foloseste ancore. Clar ca pierzi, dar dupa ce pierzi citeva, te si inveti unde sa ridici sa nu mai ageti, inveti sa feresti.
Daca de ex pescuiesti la inceput cu ST41 pina „inveti“ locul, strici citeva ancore pt ca le indrepti la tras afara, in agatatura. Dupa cunoasterea locului, poti pune ST66 si feri agataturile. Vei pierde mai putine monturi, dar vei prinde si mai multi somni, si poate si mai mari.
Cel putin eu asa o vad: nu prea e diferenta marea de a agata un carlig de jig ce sta in sus, sau o ancora ce e infipta in spatele shadului, si sta tot in sus.

Ai lasat atatea pe fund pt ca probabil s-a prins capul jigului, si nu doar carligul. Poate ar trebui sa incerci si alte forme de cap, poate un football!?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 7. martie 2014, 11:42

Anem,
si Larry are precis radacini si crengaraie in Dunare, si foloseste ancore.
..Zoran !! cand pescuiesti de pe mal ,intr-un loc plin de agataturii,indiferent de (Larry, Emil )pierderile vor fi mari,singura solutie e barca+sonar...in rest dumnezau cu mila :) .
Poate ar trebui sa incerci si alte forme de cap, poate un football!?
....toata lumea lauda football jigul ca te ajuta...o fi ? no fi ? posibil :nunteleg: : in padure dora BARCA te salveaza si atunci... doar daca curentul apei e mic :bucuros: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 7. martie 2014, 11:59

toata lumea lauda football jigul ca te ajuta

Pai ii mai lat si intra numa` in "gauri" mai mari... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 7. martie 2014, 12:15

Anem,
si Larry are precis radacini si crengaraie in Dunare, si foloseste ancore.
..Zoran !! cand pescuiesti de pe mal ,intr-un loc plin de agataturii,indiferent de (Larry, Emil )pierderile vor fi mari,singura solutie e barca+sonar...in rest dumnezau cu mila :) .
Poate ar trebui sa incerci si alte forme de cap, poate un football!?
....toata lumea lauda football jigul ca te ajuta...o fi ? no fi ? posibil :nunteleg: : in padure dora BARCA te salveaza si atunci... doar daca curentul apei e mic :bucuros: .


Dane, vorbim de aceleasi situatii: de pe mal!

Si da, agataturile se reduc f mult cu footbalul (experienta personala), odata ca-i ceva mai lat, al doilea ca nu pica naluca pe o parte asa usor ca la cap rotund.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 7. martie 2014, 15:18

Agataturile se reduc substanțial când înveți locul și îl abordezi cum trebuie ( stil de pescuit, echipament adecvat ). :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 7. martie 2014, 16:24

indiferent de ce cap folosesti, atata timp cat pescuiesti in pietre destul de mari, plase de sarma pe alocuri si fire rupte de altii inaintea ta, te vei agata fara dar si poate. nici macar nu poti spune ca eviti pierderile invatand locul. pescuiesc in locul ala destul de mult si e adevarat ca stiu ce agataturi clare pot evita, dar oricum ma bag prin altele. daca as vrea sa nu ma agat atunci ar trebui sa nu ating fundul decat in maxim 2 locuri ...

pierderile fac parte din partida de pescuit, ideea este sa le minimalizezi cat de putin poti ... daca pun triple voi agata intr-una. s-a incercat si pescuitul drop-shot si pe langa plumbul pierdut se agata si naluca intrand pe sub bolovani sau printre ochetii sarmei.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 22. aprilie 2014, 15:39

Salut!
Ce parere aveti despre ancorele acestea: Owner Stinger Treble Hook 3X ST-56



Sau varianta Owner ST-46 Tin 2X Treble SNP



Le voi folosi la spinning cu jiguri de 80-100g cu fire de 15-30lbs , de reglua zpe adanci si curentul nu-mipermite fire mai groase...
Ma intereseaza daca le-a folosit cineva si daca sunt de incredere...
De regula dupa ce am atac de somn, arunc sfoara ancorei (cu baliza) si plec cu barca dupa peste...
Merci
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 22. aprilie 2014, 16:05

ST56 am eu pe cateva voblere si nu am avut inca nici o problema cu ele. mi se par foarte foarte apropiate de ST66 ... astea din urma fiind ceva mai groase in carne. am deschis putin atat 56 cat si 66 o data sau de doua ori cu fir de 80lb, dar in agatatura nu in gura somnului. cu fir de 30lb nu cred ca vei reusi sa deschizi sub nici o forma 56-le.

de 41 nu pot spune nimic, nu reusesc sa le gasesc prin magazinele de pe aici cu toate ca as vrea sa pun pe niste naluci cu care dau la avat prin anumite locuri si pe care nu de putine ori imi intrau somni (56-le sau 66-le sunt prea mari si grele pt. nalucile alea)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 22. aprilie 2014, 17:32

Multam Anem!
Da.. asa ma gandeam si eu...
Pe de alta parte, schimbatul ancorelor pe voblere, mai ales pe cele de avat... e un compromis interesant... nici prea grele, ca strica evolutia..nici prea moi...
Totul e un echilibru intre lanseta, fir si ancora...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...