Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 8. iunie 2013, 20:28

O Doamne,
Si e ata de simplu de inteles :doaaamne:
Sa trecem la cele sfinte :pescuit: :pescuit:
PS. S-a deschis pescuitul , sa ne bucuram de EL :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Foarte bine spui Ediseu, doar ca din pacate la noi este :furtuna: si se prevede si pentru urmatoarele zile :furtuna: :furtuna: :furtuna:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 8. iunie 2013, 23:04

salut Fredoom,

:welcome: in barca noastra!

P.S. ahha .....mai intai ai spionat pe aici si dupa te-ai inscris.............. :zambet: :zambet: :zambet:

Răspunsuri: 204

Membru din: 27. martie 2013

Locație: Sebes -Alba

Profesia: maistru Electro-mecanic

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 9. iunie 2013, 11:02

salut FREDOOM, bine ai venit pe forum :welcome:

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 9. iunie 2013, 13:34

Aseara am fost iarasi , am crezut ca vine furtuna dar ma ocolit , am prins unu de 10 kg , tot la pluta , Muresul crestea , am ajuns la pescuit la ora 18 si dimineata la 6 cand am plecat muresul deja crescuse vreo 1,5 metri , au fost mule atacuri de somni in marginea apei , pestele la-m eliberat revin cu poze in cateva minute!

Am pescuit la rame de ploaie , care au o eficienta foarte buna pe Mures :




Cu 4 undite si una la pluta pentru momeala vie :






In ciuda faptului ca muresul crestea si era foarte urat au aparut si preimele rezultate:)





Si dimineata pe la ora 5 : 40 Si unul mai mare :







Pesti au fost eliberati ! :bucuros2:

Scuzati iarasi pozele dar am fost singur la pescuit!
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 9. iunie 2013, 20:31

Extras din lege...

Art. 64. - Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se sancţionează cu amendă de la 6.000 lei la 10.000 lei şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între 1 şi 3 ani:

j) deţinerea, transportul sau comercializarea fără documente legale a peştelui, icrelor ori produselor din peşte obţinute din pescuit;
l) pescuitul cu ostia, suliţa, ţepoaica şi cu orice alte unelte înţepătoare sau agăţătoare, prin greblare sau harponare;
m) producerea, importul, deţinerea, comercializarea sau utilizarea uneltelor de plasă de tip monofilament.


Atentie mare la ce scrieti pe forumuri! :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Fredoom

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Fredoom«

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 9. iunie 2013, 20:34

se pare ca ai ceva cu mine de parca la ani mei eliberai tot ce prindeai , oricum am permis de pescuit si tot ce imi trebue , eu va parasesc bafta in continuare
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 9. iunie 2013, 20:43

Nu am nimica cu tine, vreau doar sa-ti fac clar ca ceea ce scrii tu pe forumuri, nu este legal si mai bine ti pt tine :gandesc:

Atata timp cit pescuiesti C&R, sau daca mai iei pt consumul personal, nu are nimeni nimica cu tine :prieteni:

Dar, sa sti ca ma simt vinovat pt acel peste... cum a scris si Anem, macar daca-l consumai cu familia. Eh, si ce ma deranjeaza, ca multi cititori isi insusesc toate cunostiintele despre metode si tehnici, dar cum sa faci o poza, cum sa respecti natura, sau macar sa citeasca regulamentul forumului, nu ii intereseaza.

Cit despre eliberatul pestilor cit stateam in Ro, nu, nu eliberam dar nici nu-i consumam. Efectiv asa am fost invatat, si asta rau sau prost, cum vrei sa o iei, sa duc tot ce prind acasa, macar sa se bucure pisica. Cu timpul mai citesti, vezi si inveti si altceva. Poate ca daca eram ramas in Ro, daca nu aveam acces la net, daca nu aveam contact cu C&R, poate tot asa as fi facut. Pt ca asa am fost invatat... :nunteleg:

Dar, daca as fi avut posibilitatea sa citesc si sa ma documentez, sigur nu as fi pus poze pe un forum C&R un somn spanzurat... :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 9. iunie 2013, 20:58

Nu are nimeni nimic personal cu tine, dar unii colegi sunt trişti vis-a-vis de faptele unor români care se plâng de conducătorii lor (de politicieni şi atitudinea acestora) dar faptele lor nu sunt cu nimic mai prejos decât ale politicienilor, considerat la altă scară desigur. Ştiu situaţia din zona ta şi înţeleg şi tinereţea dar, ar fi bine să citeşti ce s-a scris în unele subiecte pe forum şi poate o să percepi altfel lucrurile. Prinzi un somn şi-l vinzi , mai prinzi unul şi încă unul şi-i vinzi si se termină că nu-s prea mulţi şi nu eşti singurul care face aşa şi apoi gata, nu mai prinzi nimic nici acum nici mai târziu şi eşti şi fără bani şi fără loc de muncă şi cu o concepţie nesănătoasă despre viaţă. Alegerea este doar a ta între a fi om pe picioarele tale sau a fi doar un speculant căruia să nu-i pese decât de clipa lui. Nu-ţi spun asta ca să te jignesc, este simpla realitate a lucrurilor, nu te cunosc şi poate nici nu o să te cunosc vreodată.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 8. septembrie 2013, 15:54

Imi pare rau sa citesc ce am vazut aici! Totusi, se poate incerca o alta abordare, daca vrem sa schimbam ceva, mai ales prin forum, daca venea din partea unei institutii a statului, era mai de inteles, dar mi se par destul de dure reactiile in aceasta situatie, mai multa ponderare nu strica, ba din contra, se poate transmite mai bine mesajul :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 8. septembrie 2013, 17:24

Imi pare rau sa citesc ce am vazut aici! Totusi, se poate incerca o alta abordare, daca vrem sa schimbam ceva, mai ales prin forum, daca venea din partea unei institutii a statului, era mai de inteles, dar mi se par destul de dure reactiile in aceasta situatie, mai multa ponderare nu strica, ba din contra, se poate transmite mai bine mesajul :gandesc:
Sunt de acord.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 8. septembrie 2013, 17:44

...dar mi se par destul de dure reactiile in aceasta situatie, mai multa ponderare nu strica, ba din contra, se poate transmite mai bine mesajul :gandesc:


Reactii dure? Da' ce, am banat pe cineva din cauza asta? :gandesc: Asta mi se pare o reactie dura!

Se poate sa fie asa pt multi altii! Dar, parerea mea este ca, nu poti sa vi undeva si sa afisezi ceva, ceva ce este total contrar regulamentului si directie acelui forum! Cu toate ca sta destul de explicit in regulament, regulament ce este ignorat de unii cu tupeu, tot ei se simt ofensati dupa ce le atragi atentia. Daca e nevoie noi le atragem si de 3 ori atentia ca au gresit, si ii rugam sa isi refaca greseala, cerindu-ne tot noi scuze... Ca raspuns primim doar ofense, si mai rau, unii chiar recunosc ca au vandut pestele pe bani, urlind in gura mare. Ceea ce este interzis prin lege!... si acest forum nu doreste sa aiba de a face cu asa ceva.
Nu stiu daca ma intelegi, Evergreen, dar din moment ce Tu sti ca cineva a facut ceva ilegal si taci, este considerat in Germania complice si pici la fel ca el la o adica: vinovat!!!

Am rugat, am explicat, am scris si mesaje private, si tot indignare am primit! :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 8. septembrie 2013, 22:45

Nu cred ca ai inteles exact ce doream sa spun, Zoran! Era vorba de a-i indruma(dupa cum ai spus si tu ca ai invata treptat, pe masura ce te-ai informat, dar mai ales dupa ce ai plecat din tara) intr-un mod mai ponderat, punand accent pe motivele pentru care nu e bine sa procedezi intr-un fel si este mai bine sa il adopti pe celalalt(fel)! Mai ales ca multi sunt abia la primele contacte cu modul acesta de gandire si ideea cred ca era sa incercam sa-i apropiem, nu sa-i indepartam, iar prin puterea exemplului sa incercam sa schimbam ce se poate schimba! Nu de alta, dar era mai bine daca erau mai perfizi si taceau malc? Asa, barem, poate mai au o sansa, nu sunt chiar toti pierduti, fara posibilitatea de a se mai putea schimba!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 9. septembrie 2013, 03:20

Asa, barem, poate mai au o sansa, nu sunt chiar toti pierduti, fara posibilitatea de a se mai putea schimba!

Sunt convins de asta! Dar la fel cum 95% de aici de pe forum invata tehnici, locuri si monturi noi, momeli si sisteme, DOAR citind, asa vor invata cindva ca isi distrug singuri apele umorind tot ce prind, mic si mare, doar citind.
Deja primul pas e facut daca macar se conformeaza regulamentului! Dar nu, acesta nici nu vine citit, si dupa ce le spui ca e un forum c&r, se supara si pleaca! :nunteleg:

Scuze ca nu am inteles din prima ce ai incercat sa transmiti. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tag-uri folosite

df ffdg