Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 1. martie 2012, 08:37

Am si eu citeva, cumparate la recomandarea cuiva. N-am prins nimic cu ele, nimic! Dar motivul este ca n-am pescuit cu ele, niciodata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 29. martie 2012, 17:24

A folosit cineva shaduri de la Black Cat? Daca da cu ce rezultate?
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 17. aprilie 2012, 22:31

Hai sa mai incerc odata cu "piscoturile" ...Ca si exemplificare nu neaparat ca alea din link sunt cele mai bune sau unice!
Oscilanta EFFZETT STANDARD SILVER/GOLD
ale naiba de linguri, nu am avut absolut nici un rezultat cu ele
si cu ce sperante le-am achizitionat................


si astea (ca si kastmaster) daca le lansezi cu bolta cloncanesc la intrarea in apa. apai daca asta o fi secretul sau vibratia emisa de alama grea nu mai stiu sa-ti spun. :zambet: cert este un singur lucru: curenti de apa diferiti de regula cer naluci diferite.
Mai exact pe baraj a mers mai bine la dolinger si sub mai bine la ratlinguri. invers inca n-am avut rezultate.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 13. februarie 2013, 09:15

Sliderele dau rezultate la somn? A încercat cineva?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 13. februarie 2013, 09:46

Sliderele dau rezultate la somn? A încercat cineva?


de cateva ori le-am incercat jucandu-le pe langa maluri unde nu era curent prea puternic (spre deloc) de 10 si 12 cm dar fara nici un rezultat. sunt voblere bune dar din punctul meu de vedere pentru alte specii ... nu pentru somn.

s-ar putea sa ii placa in cazul in care folosesti unul floating pe post de top water si sa il joci in suprafata ... dar treaba asta o fac si alte voblere care poate sunt mai indicate.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 13. februarie 2013, 10:23

Am găsit un Salmo floating de 14cm cred, foarte ieftin şi mă gândeam să-l folosesc la staţionar în curent (Montura cu geamandură), eventual să-i pun şi un zgomocel :gandesc: ?
»ovidiu« a adaugat urmatoarea poza:
  • S-SD12-2.jpg
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 13. februarie 2013, 10:34

Am găsit un Salmo floating de 14cm cred, foarte ieftin şi mă gândeam să-l folosesc la staţionar în curent (Montura cu geamandură), eventual să-i pun şi un zgomocel :gandesc: ?


lasa-l Ovidiu pentru cei care pescuiesc la spinning in cazul asta. voblerele nu sunt facute sa le folosesti la stationar si daca prin absurd s-ar folosi in felul asta Slider-ul sub nici o forma nu e cel mai indicat. e genul de vobler care nu prea are miscare proprie (data de o barbeta de obicei) si atunci in curent nu va face mai nimic exceptie facand o mica oscilatie stanga/dreapta ...

slider-ul e un vobler caruia pescarul trebuie sa ii dea o miscare de stanga/dreapta prin miscari/smuciri ale lansetei (jerkbait se numeste tehnica) ... deci trebuie animat pentru ca la o recuperare liniara face si el niste miscari largi stanga/dreapta dar care sunt atractive pentru rapitori doar in anumite situatii (exceptie facand avatul caruia ii place miscarea respectiva de regula)

foloseste la stationar pestisor viu mai bine :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm