Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

predator

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 3. februarie 2014

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 4. februarie 2014, 09:18

de rupturi in drill nu prea am avut parte in schimb de agataturi ale somnului da, dar nu e nicio placere mai mare decat sa-ti vezi lanseta curbandu-se catre apa...
la "legat" sau la suprafata pescuiesc sau leg montura in fata crengilor, inspre mine la confluenta curentului cu apa lina( sub care de obicei se afla cate o limba de nisip/pietris. o lanseta o leg in amonte de crengi(85% din cazuri e cea norocoasa). ca momeala folosesc platica de la 1,5 kg+. Metoda asta o folosesc doar cand nu iese de pe culcus.
nu folosesc textil pe Somes (desi as prefera), din cauza stancilor si altor obstacole ascutite. folosesc 0,70 mono, principal si forfacurile ddupa caz cum urmeaza:
- la suprafata sau grund, cand folosesc carlig triplu+ carlig, la peste viu 0,90-1.00 mm monofilament, ramane rigid si nu se face "fir de telefon"
- la grund, la momeala moarta folosesc 2 carlige 5/0 legate in serie, tot cu mono de 0.55-0.60 mm

folosesc mono ca forfac deoarece este mult mai maleabil decat fluorocarbonul, si mult mai rezistent la abraziune decat braid-ul la grosimile pe care le apreciez. nu se-ncurca la lansat...

aaa... era sa uit, in fiecare primavara fac 2 zile cu barca de la Rus la Benesat, pentru a gasi noi locuri retrase, "impadurite" si cu potential. in functie de loc, nivel perioada imi fac planul de atac.

predator

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 3. februarie 2014

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 11. februarie 2014, 11:40

... a inceput sa pape la rama groasa. detalii nu pot da pana nu stiu concret ( pana cand ma duc la pescuit). ieri, frate-miu a prins un puiut de 4,5 kg, C&R si alte cateva trasaturi anemice. a pescuit la feeder :pescuit:cu carlig de 10, inaintas mono de 0,18, drill-ul cica a fost divin . in mincioc, a scuipat o mreana de-o palma+ ca mai avea in el cateva :gandesc: .
la sfarsitul saptamanii sunt pe apa... indiferent de vreme :furtuna: ca prea fierb de nerabdare
revin cu poza fratelui dupa ce o primesc.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »predator« (11. februarie 2014, 11:45)


Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 11. februarie 2014, 23:23

... a inceput sa pape la rama groasa.
Multumesc de informatie.Daca nu imi strica nimeni planurile viziteaz si eu somesul duminica.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 13. februarie 2014, 19:53

@ robert_29

...in ce zona ?
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 13. februarie 2014, 21:05

...in ce zona ?

Ma duc in inima greblasilor pe la Ulmeni pe langa fabrica (de vizavii cica ua luat astia la grebla mustaciosi acuma de curand) vreau sa purec un pic la spining malul ala pana la bolovani in jos.Sper sa ma lase vegetatia. Te bate gandul la una mica??

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 13. februarie 2014, 22:26

Daca reusesti hai sambata pe la magazin si mai vb sau daca nu ne auzim la un telefon.Pana atunci vad daca reusesc sa ma informez clar daca pot sau nu sa aduc inelele despicate de care am vb astazi. :bravo:

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 14. februarie 2014, 14:55

OK
...multam fain !
....ne vedem la magazin.
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Subiecte asemănătoare