Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 19. iunie 2014, 01:02

cOMPORTAMENT

Probabil pesti sunt foarte sensibili la conditiile meteo(fazele luni,presiune atmosferica) alfel nu prea inteleg care sunt motivele in care intr-un an dai dupa peste si nu se arata iar anul urmator,tot in aceiasi perioada sunt foarte multe prezentari. :gandesc:

22

miercuri, 4. martie 2015, 20:29

Depinde fiecare ce intelege prin "daunator"... orice lucru trebuie dezbatut din mai multe privinte... Eu si cativa colegi de ai mei o consideram daunator, in comparatie cu alti rapitori, raportat la greutate
Salutare!
Francezii, tot fac studii de ani multi si cred ca si nemtzii asemenea :bravo:
Un mic pasaj dintr-un studiu- ca tot ne intrebam cat "haleshte" domnul somn....


La ration alimentaire annuelle des juvéniles correspond de 300 à 500 % du poids total. Chez les individus matures cette ration annuelle diminue et varie entre 177 et 297 % du poids total (Orlova et Popova, 1986).




Adica un somn mic pana-n 70cm consuma de 3-5 ori greutatea sa in hrana/an=3.5kg=300 gr/luna, iar unul matur intre 1.7-2.9 ori greutatea sa in hrana/an.
"C'est traduit par": unul de 10 kg mananca cam 30 kg hrana/an=2.5 kg/luna=80 gr/zi.....mie unul mi se pare ff putin, chiar daca aici, cred ca, "oportunismul" n-a fost luat in calcul :idee:
Ce ziceti? E asha daunator? Sau sunt si alte studii??
:ciao:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 4. martie 2015, 20:52

Ce ziceti? E asha daunator? Sau sunt si alte studii??
....daunator ?? :nunteleg: ....dar uni zic !!! ca somnul e ( TOMBERONUL ) apelor :vomit:
P.s..... mananca ....tot RAHATUL !!! :drac2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

24

miercuri, 4. martie 2015, 21:02

....daunator ??
Danee....aia cu "tomberonul" ... ALTA DATA..., am incercat sa ma raportez la titlul topicului :ochi:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 4. martie 2015, 21:23

Si sa nu uitam ca ceea ce mananca sunt si raci, melci, scoici, rame, mortaciuni, samd... Hrana lui nu e 100% doar peste viu. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

26

miercuri, 4. martie 2015, 21:25

Plasticele, voblerele, tablelele nu le pui la socoteala ? :zambet: :bucuros2:

27

miercuri, 4. martie 2015, 21:31

lasticele, voblerele, tablelele nu le pui la socoteala ?
Ba da Gufi, erau incluse la "oportunism"
:noroc:

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 4. martie 2015, 22:16

Prin 80...81 am vazut un somn pe care l.au aproximat chibitii undeva la 300 kg.....fusese prins intre o epava si mal ...prins adica naufragiat nu capturat...a venit militia cu cateva salupe si o macara ,au tras de epava pana au eliberat somnul....prindeam frecvent moace pana in 5 kg pt ca mai mult nu duceau sculele deci era mult somn pe dunare ...dar era si mult crap sau caras....prin balti prindeam caracuda sau lin...acum a disparut somnul mare , sunt ani cand se prinde moaca la grund , in prima parte a verii , dar nu foarte multa . A disparut crapul mare , carjanca , caracuda si in general populatia piscicola in dunare s.a diminuat in raport cu anii 70...80....nu somnul este vinovat...cred ca mult mai vinovat este micul guvid aparut de cativa ani pe dunare , si omul.....
un alt factor al esecurilor pe timpul verii eu cred ca este si radiatia luminoasa. Astazi la braila a fost soare....ma dureau ochii de la albeata luminii...

29

joi, 5. martie 2015, 08:13

Intr-o balta de aproximativ 1.5 Ha, avand forate vreo 12 puturi de fantana pentru alimentare, unde era plin de carasi, rosioare si crapi au introdus "gazdele" 7 exemplare de somni intre 5-7 kg .... in mai putin de 5ani balta a fost secata de pesti pasnici si crapi de 4-5 kg au fost juliti de solzi...Acelasi chestie pe rau pe un lac format dintr-un brat mort care colcaia de pesti pasnici dupa ce au fost introdusi cativa somni in scurt timp a disparut "albitura" ... Concluzia ca e daunator sau nu trageti singuri.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 5. martie 2015, 08:20

In baltoace devine daunator. Dar mai daunatori sunt cei care au introdus somnul. Pe raurile mari nici o problema.

31

joi, 5. martie 2015, 08:34

In crescatorii toamna tarziu in bazinele de iernat se introduc ptr somni de 5-7 ori cantitatea de albitura/ kg de somn si in primavara abia mai gasesti pesti pasnici printre ei ... deci mananca mult si bine chiar daca apa e rece si are gheata de o palma deasupra.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 5. martie 2015, 09:52

Parerea mea este ca in crescatorii orice specie de peste mananca mult si bine, cit primeste, atata mananca. Indiferent ca este crap, pastrav sau somn, telul crescatoriilor este de a cistiga bani, de a face pestii in scurt timp cit mai mari, ptr ai putea vinde cu un profit cit mai mare. Nu cred ca putem compara comportamentul pestilor pusi la ingrasat cu cei pe ape naturale.

Si eu am lacuri pe care pescuiesc, si mici si destul de mari in zona, care sunt pline de platica, babusca, crapi, obletei, avati, si mai ales somni, chiar si capitali. Singurele specii de pesti ce sunt populate de catre asociatie pe lacurile mari sunt salaii si stiucile. Iar pe lacurile mai mici, se baga si multa babusca. Nu ptr somni, ci ptr stiuci, ptr ca si astea mananca ca nehalitele!

Cu toate astea, sunt ani unde se prind foarte rau platicile, cu toate ca se vad in apa; alti ani merge salaul foarte prost, cu toate ca s-au bagat, de ex, 5000 de puieti…
Factori care duc la aceste “abstinente” de la hranire ale unor specii sunt diferite, cum ar fi de exemplu calitatea apei, temperature apei, namolul de pe fundul apei… in apa exista nenumarate procese biologice, care duc la o apa moale sau tare, acida sau alcalina, o innabusire a lacului cu plante, sau un proces indelungat de putrefactie al plantelor ce mor.
Iar in rauri, si aici situatiile sunt diferite. Daca se canalizeaza un rau, se curate de plante si copaci cazuti in apa, incet vor disparea unele specii care chiar de asa ceva au nevoie ptr depunerea icrelor.

Si in Germania sau facut studii despre cita hrana au nevoie pestii, si se vorbeste despre somn de un coefficient de 5-6:1 ptr exemplarele mici, in crestere, iar exemplarele mari de un coefficient de 2:1 pina la 3: 1, depinde mult si de temp apei. Adica, un somn de 50 kg are nevoie de 100-150 kg de hrana pe an.
La stiuca coeficientul e putin altfel, si anume de 10:1, aceasta avand o alta digestie, mai rapida ca a somnului. O stiuca la temperaturi de 7° C se simte déjà excellent, si nimica nu o opreste din mancat. Ar fi atunci asa ca, 2-3 stiuci de 5-6 kg pot hali annual cam tot atata cit are nevoie si un somn de 50 kg.

Daca putem da crezare unor astfel de studii, nu stiu ce sa zic… fiecare dintre noi e mai mult sau mai putin sceptic, si ne vine foarte greu sa credem ca o stiuca poate manca mai mult decit un somn, raportat la aceleasi kg greutate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 5. martie 2015, 10:35

De prin documentarele pe care le-am vazut am tras o concluzie, poate gresita sau nu: in apele in care nu a existat si nu exista somn si acesta este introdus ... se va inmulti peste masura si va face ravagii intre pestii locali, chiar sa-i decimeze. In apele in care somnul a existat dintotdeauna se pare ca se formeaza un echilibru intre specii, numai mama natura stie cum, dar nu va fi niciodata un dezechilibru intre pesti. Singurul care strica armonia in natura este omul, prin masurile pe care le ia, adica braconaj, modificari de cursuri de ape, introducerea de specii noi care gasesc medii propice de dezvoltare in dauna speciilor autohtone, etc. :nervos:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 5. martie 2015, 11:19

Daca ar fi fost atat distrugator somnul nu s-ar fi perpetuat specia atatea mii de ani.
La fel sa spus si despre bass, chiar exista un topic pe rapitori.ro in care acest peste era prezentat mai ceva decat un vampypiranha..ca daca acest peste s-ar introduce la noi, ar face ravagii..

Ei bine, sa introdus.Linga Arad , pe o incinta privata-Egreta Lipova.Dupa o saptamana de la introducere 9 din 10 bassi prezentau muscaturi de salau ori stiuca.Dupa doua saptamani abia mai prindeai cativa.Acuma nu mai dau nici un semn, cati or fi ramas, daca au ramas..nu se stie..

La fel cred ca este si cu somnul..mult zgomot pentru nimic..

Avem si noi lacuri mari linga Arad, foste balastiere..una dintre ele tine sigur somn mare, stiu eu capturi de somn de 2m si nu este unul singur.Culmea e ca se prinde platica la 1-3 kg, caras mare, crap, albitura de tot felul..nu o decimat somnul tot..Va spun cine a decimat -cei care ''administreaza'' aceasta apa impreuna cu localnicii(siruri,curent,setci)...Vinovatul oficial, de serviciu, e clar , este somnul..si deci trebuie si el curentat, priponit,plasuit, nu??..Ma tem ca scenariul asta prinde intr-o gramada de locuri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

35

vineri, 6. martie 2015, 07:18

Daca intr-un lac sunt rapitori mari stiuca, salau, somn, NU se populeaza cu puiet de bass... pana se acomodeaza puietul trece 10 -15 zile si in acel timp poate sa scada populatia chiar si 70 % ... fiind halit de salau si stiuca.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 7. martie 2015, 05:23

Pai in Lipova este puzderie de albitura,platica,obleti, carasi..rapitorii sigur nu faceau foame.Dar pe basi i-au exterminat.Dealtfel nici biban romanesc nu se mai prinde, ca erau si din astia..Acuma am auzit ca o introdus ceva somni :) Chiar sant curios ce se va intimpla mai departe..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 7. martie 2015, 12:02

Lumea crede ca daca somnul are 2m si 68kg(de exemplu)e cel mai daunator....deci se asociaza mult marimea cu daunele,ce ne facem atunci cu maruntisul care rade totul din cuiburi(obletele,bibanul,bibanul soare etc...)distrug milioane de icre :gandesc:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 7. martie 2015, 12:44

eu zic sa omoram toti pestii ca sa nu se mai manance unul pe altul! unde mai pui ca mai fac si caca in apa si unii vor sa se duca la scaldat in apa poluata de pesti!

39

sâmbătă, 7. martie 2015, 18:09

Cristi, eu spun ca totusi, daca omoram toti pestii, dispar unele meserii, de exemplu....electricienii...nu ti-e mila de ei?! :drac2:
Sau sa fii obligat sa-ti afunzi mana-n buzunar pentru a-i da pomana lui Raduta, ajuns pe drumuri? :cadou:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

40

sâmbătă, 7. martie 2015, 19:21

Exact, si pe linga electricieni o sa dispara si ''agricultorii'' aprigii manuitori, intre altele , de greble..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: