Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 25. octombrie 2012, 10:55

Parerea mea vis-a-vis de prima intrebare este asa: daca frana de la mulineta tine X kilograme la maxim iar cu batul poti ridica de jos o greutate de Y kilograme atunci daca Y >= 1,2 * X atunci lanseta este safe. :)
Evident ca daca desfaci frana, o sa fie cu atat mai sigur si poti pescui cu lansete care n-ar rezista la solicitarea maxima a franei mulinetei.
Ca sa fie clar, 1,2 (120%) l-am scos din burta da` mi se pare rezonabil ca marja de siguranta. :)

In ce-i priveste pe americani, cred ca lor li se rupe de cat fir intra pe mulinete, pe aia-i intereseaza numa` cat ține. :)
Capacitatea pe care-o dau pe tamburi este strict orientativa data fiind variatia diametrelor firelor cu aceeasi rezistenta... nici macar alea mono nu se potrivesc.
Parerea mea... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 25. octombrie 2012, 10:59

Bun, dar atunci, cu privire la intrebarea 1, daca lanseta e safe din punct de vedere al franei de la mulineta, ce importanta mai au pt lanseta specificatiile firelor?

Mi se pare mai important a da puterea minima / maxima a franei de la mulineta, decit cea a firelor. :gandesc:

Iar cu privire la grosimea firelor, pe mine ma intere f mult datele reale atat asupra grosimii firului cit si al tractiunii acestuia.
De ex, la un fir de spinning nu ma intereseaza doar sa tina 30 kg, ci sa fie si un fir de 0,3 mm care sa tina 30 kg! Ca daca firul este de 0,4 mm si tine 30 kg, inseamna ca se lasa mult mai rau lansat, intra cam 30% mai putin pe tambur, nu pot folosi naluci decit mari, firul nu este strans impletit, deci nici atat de rezistent la frecare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 25. octombrie 2012, 11:13

Bun, dar atunci, cu privire la intrebarea 1, daca lanseta e safe din punct de vedere al franei de la mulineta, ce importanta mai au specificatiile pt fire?
Nu pot decat sa-mi dau cu presupusul si-i foarte posibil sa gresesc: posibil ca ei sa testeze cu o "mulineta fara frana" si de aici sa determine limita maxima de rezistenta a firului a.i. sa nu puna in pericol lanseta.
Limita minima nu mi-e foarte clar cum o determina... la urma urmei poti da cu un bat de somn si la scobar cu 0,10, atat ca nu te ajuta in lansare si nu amortizeaza socurile in drill... da` nu ca n-ai putea... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 25. octombrie 2012, 11:17

De ce nu-i la fel de importanta maximum de forta a franei de la mulineta? La o frana de max. 20 lb pot avea si fir de 100 lb, ca tot nu se rupe lanseta, sau?


Dar cine a zis ca rezistenta franei la mulineta nu e importanta? Si da, daca pe lanseta e specificat ca tine fire de 30lb si tu pescuiesti cu 100lb iar pe mulineta frana o ai maxim la 20lb atunci nu vei rupe lanseta pentru ca va lucra frana ... cel putin teoretic.

Specificatiile alea sunt puse acolo in mod special pentru a defini puterea unei lansete, adica iti poti da seama de ce este in stare sa faca lanseta pentru ca, dupa cum ziceam intr-un mesaj precedent, nu greutatea pe care o lanseaza o lanseta defineste puterea acesteia.

Si mai am una, sau mai bine zis o parere personala:

Mie imi este f important sa stiu si ce lungime de fir imi intra pe mulineta, aceasta fiind calculata in functie de grosimea firului, si nu de tractiunea acestuia.
Si aici americanii dau capacitatea mulinetelor in functie de forta de tractiune a firelor. Este corect?
Si in functie de grosimea + tractiunea firului imi pot face o idee daca firul e bun sau mediu, daca e ceea ce imi doresc.
Mie personal mi se par aceste date f importante, ambele impreuna, iar americanilor dimpotriva.

Cum vedeti voi aceasta chestiune de interpretare a firelor: tractiune + grosime?


La fel cum toata lumea foloseste standardul ISO doar americanii au ANSI si la fel cum americanii folosesc alte unitati de masura decat europenii se intampla si in cazul asta. Fiecare dupa cum s-a obisnuit, pe aia ii intereseaza rezistenta firelor si nu grosimea in timp ce pe aici multi sunt interesati de grosimea firului. Care are dreptate si care face mai bine? ... habar n-am si nu prea are rost sa iti bati mintea cu chestia asta ...

Cat despre intratul firului pe mulineta ... nu prea ai de ales decat sa incerci si sa incerci pana ajungi unde vrei ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 25. octombrie 2012, 11:48

...

De ce nu-i la fel de importanta maximum de forta a franei de la mulineta? La o frana de max. 20 lb pot avea si fir de 100 lb, ca tot nu se rupe lanseta, sau? :gandesc:


Revin la aceasta intrebare care inca nu a primit raspuns...


am crezut ca e pusa in gluma intrebarea de asta n-am raspuns :nunteleg:


deci, serios vorbind, nu ti se pare logic ca , respectand rezistenta maxima admisa a firului recomandata de producator pentru o lanseta , indiferent ce mulineta pui (cu ce drag) tot asa se va rupe firul inainte de a pusca lanseta?
Nu ti se pare logic ca, punand fir cu rezistenta mai mare decat drag-ul mulinetei il pui degeaba? pentru ca el nu va putea fi fortat mai mult decat duce drag-ul mulinetei? Deci la exmplu tau cu drag de 20 de lbs ori ca pui fir de 30 de lbs ori ca pui de 100 de lbs tot dracu ala e pentru ca folosind acea mulineta nu poti sa exerciti o forta mai mare de 20 de lbs pe acel fir (pentru ca pur si simplu ca incepe sa sae invarta tamburul mulinetei si sa cedeze fir). :ochi:

---------------------------------------------------------------------------



Si mai am una, sau mai bine zis o parere personala:

Mie imi este f important sa stiu si ce lungime de fir imi intra pe mulineta, aceasta fiind calculata in functie de grosimea firului, si nu de tractiunea acestuia.
Si aici americanii dau capacitatea mulinetelor in functie de forta de tractiune a firelor. Este corect?
Si in functie de grosimea + tractiunea firului imi pot face o idee daca firul e bun sau mediu, daca e ceea ce imi doresc.
Mie personal mi se par aceste date f importante, ambele impreuna, iar americanilor dimpotriva.

Cum vedeti voi aceasta chestiune de interpretare a firelor: tractiune + grosime?




deci, pentru americani e foarte importanta rezistenta firelor pentru faptul ca ei isi aleg firele in functie de rezistenta recomandata pentru batul respectiv. La ei calculul e foarte simplu : un bat ma costa 100$ iar un fir 10$. Prefer sa rup firul decat batul punct.
Mai e o treaba , am tras cu cantarul de cateva fire americane si japoneze precu si de cateva fire europene sau facute prin alte parti in Asia. Alea americane toate au tinut putin peste rezistenta inscrisa pe ele sau cel putin atat (prin comparatie astea europene au tinut cam la jumatate din cat scrie pe ele sau cel mult 2/3 din rezistenta inscriptionata)
mai departe daca stiu ca voi pescui cu 12lbs si vanez pesti care fac sprinturi si de 100m atunci clar ma intereseaza sa am pe mulineta mai mult de 100m de fir de 12 lbs nu mai mult de 100m de fir de 0,20mm(care poate avea 8lbs sau 16 lbs functie de declaratia producatorului )
In plus ei stiu ca un fir de 10 livre poate avea grosimi diferite de la un producator la altu(mai ales la multifilamente) .
capacitatea mulinetelor o dau si americanii si europenii si japoneazii avand ca etalon firele mono (ma rog, cu exceptia japonezilor care pentru unele modele dau capacitatea si pentru mono si pentru multifilament). pe langa asta, toti dau acele capacitati cu o toleranta (de regula aproximativ 10% tocmai pentru a acoperi acele diferente de grosime).
intradevar in mare calitatea unui fir consta si in raportul dintre rezistenta si grosimea lui dar nu numai. Mai conteaza si rezistenta la abraziune si silentiozitatea la trecerea prin inele si altele.
Reiau pentru americani e importanta in primul rand rezistenta pentru ca isi aleg firul in functie de bat si mulineta in functie si de fir (pe langa alte criterii).
Astfel, pentru ei poate fi mult mai importanta finetea mulinetei, drag-ul, raportul de recuperare (inclusiv cel de multiplicare) decat capacitatea de fir a mulinetei.
In spinning te intereseaza mai putin cat fir poti pune si mai mult celelalte caracteristici (spre deosebire de stationar unde mulineta ori ca are 1kg ori numa juma' de kg e tot aia dar daca nu poti pune pe ea 150m de fir de somn ca sa pescui pe malul celalalt iti e inutila).
cam asta e. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 25. octombrie 2012, 12:11

...

De ce nu-i la fel de importanta maximum de forta a franei de la mulineta? La o frana de max. 20 lb pot avea si fir de 100 lb, ca tot nu se rupe lanseta, sau? :gandesc:


Revin la aceasta intrebare care inca nu a primit raspuns...


am crezut ca e pusa in gluma intrebarea de asta n-am raspuns :nunteleg:


deci, serios vorbind, nu ti se pare logic ca , respectand rezistenta maxima admisa a firului recomandata de producator pentru o lanseta , indiferent ce mulineta pui (cu ce drag) tot asa se va rupe firul inainte de a pusca lanseta?
Nu ti se pare logic ca, punand fir cu rezistenta mai mare decat drag-ul mulinetei il pui degeaba? pentru ca el nu va putea fi fortat mai mult decat duce drag-ul mulinetei? Deci la exmplu tau cu drag de 20 de lbs ori ca pui fir de 30 de lbs ori ca pui de 100 de lbs tot dracu ala e pentru ca folosind acea mulineta nu poti sa exerciti o forta mai mare de 20 de lbs pe acel fir (pentru ca pur si simplu ca incepe sa sae invarta tamburul mulinetei si sa cedeze fir). :ochi:


...


Intrebarea nu era o gluma, ci era o intrebare pusa pt a primi un raspuns care sal inteleaga toti forumisti, nu doar pt a-mi satisface personal curiozitatea ;)

Chestia e ca, mi se pare mult mai logic sa treci pe o lanseta puterea minima si cea maxim admisa a frinei de la mulineta, in loc de puterea firului recomandat. De aceea eu nu dau asa mare importanta acestei specificatii .. line wt (lb).

Si cu toate astea, sunt fire ce rezista peste 80 de kg, insa mulinete cu un drag asa de mare, mai putin. Oare chiar e inutila folosirea acestor fire?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 25. octombrie 2012, 12:17

Si cu toate astea, sunt fire ce rezista peste 80 de kg, insa mulinete cu un drag asa de mare, mai putin. Oare chiar e inutila folosirea acestor fire?
Cred ca toata lumea a fost nevoita uneori sa franeze tamburul mulinetei cu mana... motivele sunt diverse, nu intru in detalii, ce vroiam sa spun este ca limitarea adusa de frana mulinetei poate fi depasita cu usurinta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 25. octombrie 2012, 12:17

practica bate logica kingofbeasts :D
vad ca omiti faptul ca un fir gros iti asigura o rezistenta mai mare la abraziune si faptul ca daca te tine muschiul, poti opri tamburul, adaugi un plus la frana prin actiunea degetelor :D
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 25. octombrie 2012, 12:38

practica bate logica kingofbeasts :D
vad ca omiti faptul ca un fir gros iti asigura o rezistenta mai mare la abraziune si faptul ca daca te tine muschiul, poti opri tamburul, adaugi un plus la frana prin actiunea degetelor :D


dragul meu, discutia era despre ce recomanda producatorii si de ce. :ochi:
Nu o sa auzi nici un producator de muilinete sa zica "ia-o p-asta de 2000 cu drag de 7 lbs si la nevoie mai pui si tu mana pe tambur " :rizi: in schimb iti vor spune sa iei una cu drag mai mare daca cu dai cu bat care tine 12 lbs pe care il vei folosi cu fir de 12 lbs.
nu zice nimeni sa nu pui un fir cu rezistenta mai mare decat tine batul din motivele enuntate de tine (chiar si eu o fac uneori) insa daca-l pui si n-ai abraziune intri in zona de risc unde poate pusca batul iar, daca mai pui si mana pe tambur , acele sanse de rupere cresc vertiginos. Ei(producatorii) tocmai asta vor sa te avertizeze :ochi: In plus daca te duci sa te plangi ca a puscat batul si vrei garantie exista riscul sa n-o vezi daca nu poti dovedi ca l-ai folosit in parametrii recomandati. Mai mult ti se va spune daca pescuiesti cu fir de 20 de lbs de ce dai cu bat care duce maxim 12lbs? ia unul care sa tina 20 de lbs sau mai mult si nu vei mai avea probleme :bravo:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 25. octombrie 2012, 12:58



Intrebarea nu era o gluma, ci era o intrebare pusa pt a primi un raspuns care sal inteleaga toti forumisti, nu doar pt a-mi satisface personal curiozitatea ;)

Chestia e ca, mi se pare mult mai logic sa treci pe o lanseta puterea minima si cea maxim admisa a frinei de la mulineta, in loc de puterea firului recomandat. De aceea eu nu dau asa mare importanta acestei specificatii .. line wt (lb).

Si cu toate astea, sunt fire ce rezista peste 80 de kg, insa mulinete cu un drag asa de mare, mai putin. Oare chiar e inutila folosirea acestor fire?



Zoran , ca sa culeg informatiile astea pe mine m-a costat un timp de studiu (cateva luni mai exact) si asta din dorinta de a intelege niste fenomene atunci cand m-am apucat de construit (mai bine zis montat) lansete . Pentru ca nu sunt eu cel mai bun profesor, nu pot decat sa le recomand tuturor sa-si satisfaca curiozitatile preluand informatia direct de la sursa (asta e si motivul pentru care am obiceiul ca atunci cand argumentez ceva sa pun si un link in care se gaseste problema respectiva dezbatuta, ilustrata sau explicata). Totusi, pentru unele lucruri nu trebuie sa cauti raspunsuri dincolo de propria-ti gandire cum era si cazul la acea intrebare.
Apropo de puterea franei as fi curios sa-ti aud argumentatia conform careia aceasta ar fi mult mai indicata decat rezistenta firului.
Sunt fire cu restinta asa mare pentru ca firele sunt supuse si uzuri si abraziunii (mai ales in apa sarata unde se folosesc de regula fire asa groase). Probabil ca deja sti ca proprietatile unui fir nu-s aceleasi la iesirea pe poarta fabricii si atunci cand au stat o vara sub actiunea razelor uv, cand au fost frecate de pietre si de cioate sau cand au fost lasate ude pe tamburi in pivnita la intuneric si racoare.
In plus mai e si o chestie la nivel psihologic care sa-i dea incredere pescarului (cu cat e cifra mai mare cu atat mai increzator e omu) :ochi:
De cutiozitate , cati dintre voi au luat un bat, cu o mulineta si un fir iar, legand firul de un cantar electronic sa trageti de bat sa vedeti cam ce forta sunteti capabili sa exercitati asupra batului stand pe 2 picioare (fara sa va puneti in genunchi fara sa va sprijiniti de ceva si fara sa va legati de pom cu centura)?
Va garantez ca facand acest exercitiu o sa deveniti constienti de propria voastra neputinta. O sa vedeti ca batul cu ditai puterea de aruncare e facut covrig, va ganditi ca trageti deja cu 20de kg forta de peste si in realitate cantarul abia indica 7-8kg (asta in timp ce mmai e putin si va pusca o vena la tampla) :pauza: :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 25. octombrie 2012, 13:13

[.....]
De cutiozitate , cati dintre voi au luat un bat, cu o mulineta si un fir iar, legand firul de un cantar electronic sa trageti de bat sa vedeti cam ce forta sunteti capabili sa exercitati asupra batului stand pe 2 picioare (fara sa va puneti in genunchi fara sa va sprijiniti de ceva si fara sa va legati de pom cu centura)?
Va garantez ca facand acest exercitiu o sa deveniti constienti de propria voastra neputinta. O sa vedeti ca batul cu ditai puterea de aruncare e facut covrig, va ganditi ca trageti deja cu 20de kg forta de peste si in realitate cantarul abia indica 7-8kg (asta in timp ce mmai e putin si va pusca o vena la tampla) :pauza: :ochi:


asta e un alt motiv pentru care nu prea vad rostul folosirii unei lansete cu o putere excesiva pentru ca oricum forta pe care majoritatea dintre noi o putem pune pe o lanseta (in conditii normale cum ziceai si tu - fara a ingenunchea, sprijini sau tine de ceva) nu ajunge de fapt la limita superioara la care a fost construita lanseta in discutie.

degeaba folosesc o lanseta ce rezista la niste fire de 60-80lb cand eu nu sunt in stare sa trag de ea pana la punctului respectiv ... poate si asta e doar o chestie psihologica pentru ca nu iti vezi de fapt lanseta indoita la fel de mult ca una ce e data pana in 30lb.

sunt constient ca in cazul meu, datorita mulinetei si lansetei, un fir mai rezistent de 30lb nu se justifica dar prefer eu de 65 si 80 tocmai pentru eventuale frecari si invechirii lui, chestii care evident il slabesc in anumite puncte.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 25. octombrie 2012, 13:42


...Apropo de puterea franei as fi curios sa-ti aud argumentatia conform careia aceasta ar fi mult mai indicata decat rezistenta firului. ...


Piatra, hartie, foarfeca

Pentru mine personal, decit Line wt (lb) 12 - 30 lb (un caz oarecare..), ar fi mai indicata specificatia: min Drag- 12 lb, max. Drag 30 lb
Si aici putem min Drag elimina, pt ca poti deschide frina la maxim, si atunci, orice fel de fir ai, nu se poate rupe. Si de aici, si min Line wf este inutila, pt ca o pot juca din frana mulinetei.

Si astfel ramane ca specificatie importanta doar max. Drag.

1. Folosind astfel o mulineta cu max. drag de 30 lb, pot folosi si fire sub 30 lb dar si de 100 lb: nu se rupe lanseta, nu se rupe firul, si mai am sansa sa si drill-uiesc pina la capat pestele cel mare.

2. Daca plec de la specificatia max. Line wt - 30 lb, si folosesc fir de 30 lb sau mai putin, dar mulineta e stransa la 40 lb, risc sa se rupa firul in timpul drill-ului, deci pierd si pestele.

3. Daca plec de la specificatia max. Line wt - 30 lb, si folosesc fir de 35 lb, dar mulineta e stransa la 40 lb, risc sa se rupa lanseta in timpul drill-ului, deci pierd si pestele.


...cam ce forta sunteti capabili sa exercitati asupra batului stand pe 2 picioare ...


Asta depinde de mai multi factori: lungimea lansetei, compozitia lansetei, puterea pescarului...

(Am avut inainte o lanseta de 50 lbs de la Sportex - Magnus, dintr-o bucata, de 2 metri. Era f rigida, si am reusit sa trag remorca cu tot cu barca pe ea, fara ca aceasta sa se indoaie pina la capat. Cu lansetele de la WFT de 200 - 1000 grame actiune, o compozitie mai moale in material, fiind si mai lungi, nu prea ma mai pot pune cu remorca. Iar cu lanseta de spinning, nici cea mai mica sansa...
Dar, daca inlocuiesc remorca cu un somn mare, acesta trage la fel din cealalta parte ca si mine...)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 25. octombrie 2012, 15:48

practica bate logica kingofbeasts :D
vad ca omiti faptul ca un fir gros iti asigura o rezistenta mai mare la abraziune si faptul ca daca te tine muschiul, poti opri tamburul, adaugi un plus la frana prin actiunea degetelor :D


dragul meu, discutia era despre ce recomanda producatorii si de ce. :ochi:
Nu o sa auzi nici un producator de muilinete sa zica "ia-o p-asta de 2000 cu drag de 7 lbs si la nevoie mai pui si tu mana pe tambur " :rizi: in schimb iti vor spune sa iei una cu drag mai mare daca cu dai cu bat care tine 12 lbs pe care il vei folosi cu fir de 12 lbs.


m-am referit strict la ce ai zis, te citez mai jos

Citat

Nu ti se pare logic ca, punand fir cu rezistenta mai mare decat drag-ul mulinetei il pui degeaba? pentru ca el nu va putea fi fortat mai mult decat duce drag-ul mulinetei? Deci la exmplu tau cu drag de 20 de lbs ori ca pui fir de 30 de lbs ori ca pui de 100 de lbs tot dracu ala e pentru ca folosind acea mulineta nu poti sa exerciti o forta mai mare de 20 de lbs pe acel fir (pentru ca pur si simplu ca incepe sa sae invarta tamburul mulinetei si sa cedeze fir).
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 25. octombrie 2012, 17:36

@Jonny Bravo, ma repet ceea ce am zis eu tinea strict de interdependenta intre diversele piese ale unui echipament de pescuit , adica de modul cum sunt gandite unele in raport cu altele astfel incat toate impreuna sa lucreze bine in timpul utilizarii normale. Mana pe tambur nu intra la capitolul utilizare normala ci la capitolul abuz de echipament (abuz care s-ar putea lasa cu distrugerea unei parti din echipamentul de pescuit indiferent ca vorbim de mulineta , bat sau fir.) Deci ceea ce am facut eu acolo a fost doar sa scot in evidenta rationamentul pe care-l au la baza producatorii atunci cand fac recomandari si cand concep noi produse cu caracteristici specifice.



@Zoran, in general intr-o utilizare normala se alege batul, in raport cu care se alege firul in raport cu care se alege mulineta In felul asta intreg ansamblul va lucra in parametrii optimi fara a exista riscul ca una din aceste parti sa cedeze. Daca una dintre aceste piese o supradimensionezi la celelalte 2 ramase va apare riscul de distrugere. Daca una din ele o subdimensionezi ansamblul per total nu va putea lucra la potentialul lui maxim . Puterea maxima a unui ansamblu e dat de puterea maxima a celei mai slabe piese din componenta lui. Repet din nou, vorbim de utilizare normala nu de abuzuri.
In rest fiecare e liber sa-si calibreze cum doreste echipamentul trebuie doar sa stie caror riscuri se supune , sa le inteleaga si sa accepte probabilitatea producerii lor. :ochi:



Ps. pe vremuri, la origine, mulineta avea ca unic scop stocarea firului iar batul era doar unealta cu care plasai firul unde trebuie astfel ca, cea mai importanta piesa intr-un echipament de pescuit era chiar firul . :ochi:

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (25. octombrie 2012, 17:46)


Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 25. octombrie 2012, 18:21

@Jonny Bravo, ma repet ceea ce am zis eu tinea strict de interdependenta intre diversele piese ale unui echipament de pescuit , adica de modul cum sunt gandite unele in raport cu altele astfel incat toate impreuna sa lucreze bine in timpul utilizarii normale. Mana pe tambur nu intra la capitolul utilizare normala ci la capitolul abuz de echipament (abuz care s-ar putea lasa cu distrugerea unei parti din echipamentul de pescuit indiferent ca vorbim de mulineta , bat sau fir.) Deci ceea ce am facut eu acolo a fost doar sa scot in evidenta rationamentul pe care-l au la baza producatorii atunci cand fac recomandari si cand concep noi produse cu caracteristici specifice.


ok, totul e clar acum :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 26. octombrie 2012, 09:32

voi ce putere considerati ca e suficienta pentru somn ... sau mai bine zis, lansetele pe care le folositi ce putere declarata au?

cred ca un 30lb e cam suficient din ce am vazut, adica pana acum m-am descurcat OK cu puterea asta si inca nu am avut ghinionul sa scap vreun somn din cauza lipsei de putere a lansetei ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 26. octombrie 2012, 10:05

Salut Anem,
nici asta nu se poate pausaliza...
Depinde de stilul de pescuit, de metoda folosita, de apa unde pescuiesti, si uneori, chiar si de momeala folosita:

Spinning, stationar, barca, mal, clonc, verticala..
Grund cu plumb, cu piatra, la pom, geamandura, wobbler sau lingura grea...
Dunare, Mures, Rin, Po, Ebro, Nekar...

Cu toate ca si pe Mures poa sa-ti intre ca si pe Nekar somn de 2,35 metri, si tra sa mai poti sa-l si coordonezi, ca acolo nu-i ca pe Rin: vana, fara crengi sau copaci in apa.

Plus ca 30 lb nu se simte la fel la lansetele de carbon pur, ca si la cele din composit fibra-carbon, sau ca si la cele doar din fibra.
O lanseta de 30 lb din fibra e elastica tare. Aici ai nevoie deja de 50 lb, pt a putea drill-ui un somn de 2 m in Rin, sau de 80 lb pt a te duce la sigur pe Po, cum s-au adeverit lansetele de la Sportex:
50 lb - Sportex Baltic
80 lb - Sportex Wolga

La lansetele din composit care le am eu, cele de 1000 grame, cu astea multi se duc cu o siguranta maxima pe orice rau.

La pescuitul cu boilies (mai ales cind lansezi de pe mal), aici deja e nevoie de lansete mai lungi, mai "suple", aici compositul e mai mult carbon decit fibra, asa ca, aici sunt lansete de 200-400 de grame actiune folosite.

La spinning, avand in vedere ca lanseta tra sa fie "usoara", actiunea de 150 - 250 grame. La lansetele mai ieftine se baga mai multa fibra, dar nu-s chiar atat de usoare, iar cele scumpe, din mai mult carbon sau chiar carbon pur, alea sunt ceva mai rigide.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 26. octombrie 2012, 10:33

am uitat sa precizez ca faceam referire in mod special la spinning pentru ca la stationar cred ca ai nevoie de ceva mai puternic pentru a putea arunca monturile folosite.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 26. octombrie 2012, 10:55

La stationar nu prea poti arunca monturile, aici e cel mai bine sa le duci cu o barcuta conflabila si sa le plasezi pe canturi sau inainte de cioate. nu poti arunca monturi cu pestisori in capat, acestia se rup din carlig... in cele mai multe cazuri trebuie dus si "plantat".

Altceva este pescuitul la pluta, aici dai drumul la montura in curent.

Cit despre spinning... ce sa zic, in Rin nu-s agatatori, dar e un curent fantastic de puternic. Daca dai sansa pestelui sa intre in curentul principal, nu-l mai scoti nici cu lansete de 500 de grame. Tudor poate confirma puterea curentului de pe Rin, in zona pietroasa.

Lanseta Tica de care vorbeam mi s-a confirmat ca oboseste in 6 minute un somn de 2,35 metri pe Ebro, cel mai mare somn prins cu ea de catre Martin Sack, care o foloseste din cand in cand chiar si la pescuitul cu boilies.
http://forum-pescuit-la-somn.com/articol…0-%20SPANIA.pdf
Tot el mi-a relatat ca lanseta e dintr-un blank extraordinar, dupa parerea lui acelasi ca si blank-ul CTS LRS (blank care, dupa spusele lui Jan Guitar este blank-ul nonplusultra in spinning-ul la somn).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 23. noiembrie 2012, 10:07


[.....]
Cit despre spinning... ce sa zic, in Rin nu-s agatatori, dar e un curent fantastic de puternic. Daca dai sansa pestelui sa intre in curentul principal, nu-l mai scoti nici cu lansete de 500 de grame. Tudor poate confirma puterea curentului de pe Rin, in zona pietroasa.

Lanseta Tica de care vorbeam mi s-a confirmat ca oboseste in 6 minute un somn de 2,35 metri pe Ebro, cel mai mare somn prins cu ea de catre Martin Sack, care o foloseste din cand in cand chiar si la pescuitul cu boilies.
http://forum-pescuit-la-somn.com/articol…0-%20SPANIA.pdf
Tot el mi-a relatat ca lanseta e dintr-un blank extraordinar, dupa parerea lui acelasi ca si blank-ul CTS LRS (blank care, dupa spusele lui Jan Guitar este blank-ul nonplusultra in spinning-ul la somn).


Zoran, ca a scos nu stiu cine un somn de 2,35 pe Ebro cu lanseta aia in 6 minute asta nu inseamna ca e valabila peste tot. Asa cum si tu ziceai de Rin, iti pot spune si eu de Po ca are curent puternic si daca ti-a intrat un somn sarit de 2 metri in curent garantat nu il scoti in 6 minute ... eventual cu ceva pari de stationar dar nu sunt tocmai sigur ca oricine ar avea suficienta forta sa traga pestele ala atat de rapid.

Si stii prea bine ca sunt somni si somni ... adica unii “se predau” mai repede ca altii in timp ce altii lupta incredibil de mult pana sa ii scoti.

Ps: ce blank e CTS LRS ala de care pomeneai in mesajul anterior? cine il produce?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare