Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 26. august 2014, 11:37

astept permisul ca sa pot pune un 9.9CPmodificat la 15CP in loc de cel de 4CP(ambele doua batrane Yammy.)

Apropo de asta, nu stii modalitatea de modificare a unui Yamaha 4T/4CP la 6CP :) (motoarele de 4CP si 6CP au aceeasi greutate/dimensiuni, aceeasi cilindree etc.)?
Daca implica schimbarea carburatorului, nu stii cumva de unde si cu cat se poate procura unul adecvat?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 26. august 2014, 11:53

astept permisul ca sa pot pune un 9.9CPmodificat la 15CP in loc de cel de 4CP(ambele doua batrane Yammy.)

Apropo de asta, nu stii modalitatea de modificare a unui Yamaha 4T/4CP la 6CP :) (motoarele de 4CP si 6CP au aceeasi greutate/dimensiuni, aceeasi cilindree etc.)?
Daca implica schimbarea carburatorului, nu stii cumva de unde si cu cat se poate procura unul adecvat?
Scuze de off-topic.....iti pot spune ce si cum si unde dar pe privat sau la telefon( 0757333357) pentru ca nu stiu daca cel care mi-a facut asta este de acord sa o faca public.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 26. august 2014, 12:26

Scuze de off-topic.....iti pot spune ce si cum si unde dar pe privat sau la telefon( 0757333357) pentru ca nu stiu daca cel care mi-a facut asta este de acord sa o faca public.

Aha... pai io ma gandeam la ceva "DIY", de genul: "cumperi un carburator model xxx de la firma yyy cu atatia bani".
Daca-i vorba de-o persoana din partile Bucurestiului, oricum n-ajung cu motoru` p-acolo.
Multzam fain oricum.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 26. august 2014, 12:29

Scuze de off-topic.....iti pot spune ce si cum si unde dar pe privat sau la telefon( 0757333357) pentru ca nu stiu daca cel care mi-a facut asta este de acord sa o faca public.

Aha... pai io ma gandeam la ceva "DIY", de genul: "cumperi un carburator model xxx de la firma yyy cu atatia bani".
Daca-i vorba de-o persoana din partile Bucurestiului, oricum n-ajung cu motoru` p-acolo.
Multzam fain oricum.
:noroc:
Am inteles...dar il poti suna si intreba( este o autoritate in materie de motoare Yamaha) si daca il prinzi in toane bune poate iti si raspunde.... :saluti: iti dau nr pe PM

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 27. august 2014, 12:11

Daca yamaha de 4 este de 129 cc poare fi facut de 6. Alfel nu. Si tre sa aiba la serie cmhA. Cand ajung acasa pot stii mai precis

26

vineri, 29. august 2014, 08:24

pe mine m-a contolat la giurgiu am mot de 6cp colantat cu 4cp , si nu mi-au zis nimic
mi-au cerut buletinul si actele barcii /motorului
i-am dat doar buletinul si i-am spus ca nu am acte la ele pt ca le-am cumparat sh si nu au zis nimic
(precizez ca aveam vestele pe noi)

in schimb am inteles ca toate motoarele pana in 5 cp au rezervor incorporat si dupa asta se cam uita
(la suzuki mot de 4,5,6 cp difera codul carburatorului si pasul elcei ) :noroc:

pt inceput e bun un mot mic ( 6cp) pentru a te obisnui , si dupa un an sigur incepi sa cauti un 15cp :bravo:

ps: politia de frontiera te intreaba strict de pg si buletin !

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 2. septembrie 2014, 10:46

Baieti, am o nelamurire ... la orice motor se poate adapta sistem de guvernare ?
Born to fish, forced to work...

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 26. septembrie 2014, 12:12

Mai repet intrebarea veche
Baieti, am o nelamurire ... la orice motor se poate adapta sistem de guvernare de la distanta?
Si inca una,
Daca se intampla sa dai cu elicea in ceva .. piatra butuc ... (exclud aici motoarele rusesti cu stift) ce se poate intampla in cel mai rau caz? Exista vreo protectie?
Born to fish, forced to work...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 26. septembrie 2014, 14:11

Baieti, am o nelamurire ... la orice motor se poate adapta sistem de guvernare de la distanta?


Te referi la consola cu volan? Din cite stiu eu, nu. Ele pleaca din fabrica cu maneta (?) sau cu montare cu volan.

Iar elicea, din viteza care o are, chiar daca scapa ambreajul la o lovitura, se poate ciobi. Putin sau mai mult, si daca e prea mult, asta sa influenteze viteza barcii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 26. septembrie 2014, 15:06

Te referi la consola cu volan?
Da, am vazut o salupa care avea un Evinrude cu maneta, dar era legat la consola.
Cu lovitul elicei am tot auzit ca se f**te tot in motor daca dai cu elicea serios in ceva... imi venea greu sa cred ca nu exista vreun sistem de protectie in astfel de cazuri
Born to fish, forced to work...

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 29. septembrie 2014, 19:06

Si eu sunt de moda mai veche. Parca preferam stiftul la elice. Cu motorul nou am emotii. Nu stiu cum se va comporta la o lovitura mai nasoala. Voi avetii experiente negative in acest sens!???

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 30. septembrie 2014, 07:01

M-am mai documentat putin si cica ar exista o bucsa proiectata sa absoarba socurile din motor si sa se rupa in caz de impact major. dar nu se poate schimba "pe teren" pt ca implica demontarea cismei din cate am inteles
Born to fish, forced to work...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 30. septembrie 2014, 07:13

M-am mai documentat putin si cica ar exista o bucsa proiectata sa absoarba socurile din motor si sa se rupa in caz de impact major. dar nu se poate schimba "pe teren" pt ca implica demontarea cismei din cate am inteles


Da... asa e, desi nu toate motoarele alea au acea bucsa... Bucsa este in elice e dintr-un plastic/cauciucos sau cauciuc plasticos... si am intalnit la un amic sa se foota pe apa dupa ce e dat cu elica la full-speeed in ceva piatra.
Oricum cred ca si pe motor il doare in astfel de situatii :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 7. octombrie 2014, 20:41

Si daca m-i se rupe in mijlocu Dunarii la 20 KM mai jos de unde e peridocu ce dracu fac!!????
Trageam la mal si schimbam stiftul si TOT INAINTE.!!
Acuma sun la 112!!???
Voi a-ti patit-o??? Cum v-ati descurcat???

Subiecte asemănătoare