Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 29. ianuarie 2014, 17:37

Blinker Jörg pescuieste cite 2 sezoane cu asta: http://www.angel-domaene.de/SPRO-Blue-Ar…753628d228bfa21

Mulineta cantareste 590 gr, si o are pe 2 lansete: una de 3 m cu fir mai subtire pt lanseuri la distanta, si pe una de 2,7 m de putere mare. Ambele lansete cantaresc intre 330 si 350 grame. Deci se poate si mai greu, mai ales acolo unde se asteapta somni mari!... si multi! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 31. ianuarie 2014, 07:43

Aici mai am o intrebare fara raspuns... daca se poate? :noroc:

...

Nu este ok sa-ti cumperi mulineta inainte de a termina lanseta? Asa poti pozitiona mandrina citiva cm mai sus sau mai jos, pt a o echilibra bine cu o mulineta plina cu fir... intreb, pt ca nu stiu, nu ma pricep la rod building-uri...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 31. ianuarie 2014, 07:51

Cred ca in conditiile expuse de tine se poate fara probleme. Cand nu discutam de bete custom , e bine ca mulineta sa incerci sa o iei dupa batul care-l ai. Ma refer la greutatea ei ,la diametrul tamburului ,firul care-l folosesti,pestele tinta (daca e cazul unei "specializari" )etc. Cand insa iti faci batul custom ,cred ca nu e nici o problema sa faci batul dupa mulineta! :ochi: Ca si echilibrari ma refer ,normal.

...
Pentru mine este foarte important sa "simt" batul si mai precis ansamblul ok. Altfel am mici probleme :rizi: Unii colegi stiu la ce ma refer. Am bete care-mi plac "din prima", ca sunt pe mana mea si am bete care ,desi "celebre" nu ma multumesc. Ultimul exemplu? Duminica duc la Cluj un Avid 8'6" MH sa i se schimbe inelele ,eventual repozitioneze. L-am pescuit din vara dar ,desi un bat apreciat de multi , nu este pe mana mea :nunteleg: Am schimbat 4 mulinete pe el si ...Senzatia este ca batul da "in nas" !Si cum nu vreau echilibrare din butt ,optez pentru inele mai mici si mai usoare. De aceea spuneam eu ca este important ca batul sa fie pe mana pescarului.Indiferent cum il cheama! :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 31. ianuarie 2014, 08:15

Asa tra' sa fie? :gandesc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 31. ianuarie 2014, 09:14

Dpmdv da , in sensul ca batul trebuie sa se echilibreze unde tii mana de obicei! Eu obisnuiesc sa tin mana si in fata piciorului mulinetei,pentru a ajunge la talon cand dau cu gume si atunci centrul de greutate trebuie mutat in fata piciorului. Cel mai important este cum simti tu ansamblu Zoran ...

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 31. ianuarie 2014, 12:13

Zamfi si eu am ca si tine tot un Avid , dar de 9ft H ... la inceput nu realizam ,mi se parea OK . La prima partida nu am ratat nimic.Apoi am inceput sa dau in gol , ca un fraier -credeam ca batul e totul ,dar nu e asa ...apoi m-am obisnuit cu el . Prinderea o fac cu 3 degete deasupra de talpa si unul jos , normal nu !!!!
Apoi am pus mana tot pe acelasi tip , dar echilibrat in baza cotorului cu 80g si am simtit diferenta .Am pus si la mine ,dar parca dupa un timp nu mai imi pica bine (sigur am inceput sa simt mai bine batul) si dai cu modificari si pana la urma am ramas pe 40g cum este si acum si mi se pare super ok ... :bravo:
Am incercat si alta mulineta si era bine ,asa ca nu mai schimb m-am obisnuit e super .
Problema pe care o am este cu blocarea la inelul de varf si asta am mai auzit-o si altii
Sigur ,daca vrei sa schimbi inelele cu F SIC titanium clasa superioara mi se pare ok :bravo: Cu repozitionarea nu stiu ... am retineri ,daca faci asta sigur stii tu de ce :apl:
" Cu cat trage pestele mai slab sau nu e... (stie Dan M. ce spun) atunci cresc pretentiile " -Ma recunosc


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 31. ianuarie 2014, 14:09

Corect! :rizi:
Gurile rele spun insa ca dupa ce dai jos vopseaua si schimbi inelele de pe Avid nu mai recunosti batul...Probabil este o exagerare .Insa inelele de fabrica sunt chiar greoaie ...Nu-mi schimb eu inelele ,este un baiat de la Cluj care pricepe ...Nu cred ca trebuie repozitionate.Insa conceptul KR de la Fuji cica da rezultate ...maxime.Chiar daca pui tot Alconite si top sic.Daca pui titanium... :bravo: Daca lucrurile merg ok , o sa-mi schimb si de pe Avidul de 7' inelele .Acolo merita titanium deoarece acolo vorbim de finete maxima! La 8'6" nu e cazul.Hai ca ne muta imediat Zoran topicul de aici :rizi:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 31. ianuarie 2014, 18:12

Asa-i ai dreptate maxima :bravo:
De la mulinete - la boate s-a ajuns .... dar "educativ" ca doar vorbeam si de echilibrul suprem :apl:
Nici un rateu eficienta totala :prieteni:

29

vineri, 31. ianuarie 2014, 23:21

boala grea asta cu betele si mulinetele
se vede ca este plina iarna si plictiseala multa printre pescari.
nu sunt de acord cu sintagma "faci bat custom dupa mulineta pe care o ai" - consider ca este gresita pentru ca un bat de pescuit daca ai noroc si esti grijuliu cu sculele il poti avea multi ani, foarte multi ani, dar o mulineta iese din joc in 2-4 ani de spinning (asta daca mergi la pescuit cu adevarat si nu esti pescar virtual doar, cum sunt din ce in ce mai multi :drac2: )
un bat ar trebui sa se echilibreze cam cum arata Zoran in poza, dar ar fi ideal sa poti adauga in cotor prin infiletare, diverse greutati pentru echilibrare - cum erau niste bete facute de Cabela's
in felul acesta ai o marja mai mare de echilibrare cu diverse mulinete.
cat priveste schimbarea inelelor "de serie" cu altele mai performante si repozitionarea lor este cat se poate de clar ca schimba actiunea batului si daca mesterul care executa asta stie ce face, lucrurile pot sa fie chiar placute - intrebarea ramane daca se merita sa cumperi un bat de serie dupa care sa il refaci custom sau mai bine il faci direct custom de la inceput?!!!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 1. februarie 2014, 20:09

Zoran trebuie sa tai de pe unde crezi si sa faci un topic separat cu echilibrare bat-mulineta .Sa nu se supere omul ca ii stricam topicul! :bucuros:

Deci clar ca este mai bine sa faci de la inceput un custom! Si atunci,daca ai un meserias care stie sa te asculte o sa-ti faca un bat pe mana ta. Daca insa acest lucru nu se nimereste? Ca sunt bete si bete ,indiferent cum le cheama...Azi am avut placuta ocazie (ii multumesc prietenului Andrei pentru excursie!) sa ma joc cu niste bete superbe de spining ,realizate de firme mari ca St.Croix, Megabass, Lamiglas .La St.Croix chiar varfurile...
Placut impresionat (pana la lacrimi!) de St.Croix Legend Elite LES70MF si deceptionat de ultimul racnet Legend Extrem 2013- LXS70MF ! :nunteleg: Si eu si ...proprietarul lor! :ochi: Si atunci ce e de facut? Pai ori vindem batul si pierdem niste bani ,ori facem un pic de custom si ...pierdem bani! :rizi: Ca asta-i viata! Cu cine am povestit azi ,probabil cel mai titrat pescar de stationar din tara si un prieten de al lui ,era impotriva modificarii unui bat factory-made! Si pe buna dreptate...Si eu zic la fel ca americanii stiu ce fac ,de ce le echilibreaza asa ,etc,etc.Corect insa cred ca uitam un lucru ...multe bete americane ( ca tot veni vorba) nu sunt gandite pentru pestii si nalucile noastre :soc: As avea chiar curajul sa spun ca Avid 8'6" MH ,batul pe care vreau sa-l modific eu ,este gandit pentru un peste care nu exista in RO! Sigur ca deja am luat-o pe aratura :rizi: ,ca iarna e de vina ,ca nu trage pestele , insa ...un sambure de adevar exista! Si atunci fiecare incearca ,doar ,doar ...Eu o sa incerc pe timpul si banii mei sa vad daca merita ! Dupa care o sa va spun rezultatul...

Ps: normal ca rezultatul va fi ceva de genul "Excelent,fantastic ,nu mai este acelasi bat! Este cu totul altceva ,mult mai senzitiv,usor ,rezistent ,pestii sar singuri pe mal acuma ,sunt verzi,rosii.." :rizi:
Ca doar nu oi fi nebun sa va zic ca am dat banii de pomana ... :ochi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 5. februarie 2014, 15:29

Xzoga Taka G66 si un drill superb cu o bestie:

Spinningdrill von Hans mit dem Taka G66 von Xzoga - YouTube

  • Autorul acestui subiect este »Andrei Ghioghiu«

Răspunsuri: 10

Membru din: 23. ianuarie 2014

Locație: Aiud

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 5. februarie 2014, 15:44

De-abia astept sa ajunga blanku..

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 5. februarie 2014, 15:45

Lasa colegu ca intr-o zi doua ajunge blancul la colegul Andrei ,se "customizeaza" si dupa aia o sa-mi dau si eu cu parerea :) Cine va face batul chiar stie asa ca ...nu-mi va parea rau cand o sa-l cumpar de la Andrei :rizi:

200g la gata... :bravo:

upss ca a postat deja Andrei.Postul meu era pentru Tyrael.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 5. februarie 2014, 15:51

Chiar as vrea sa imi spui si mie cum este, cum se simte, poate colegul ne da niste poze cand e gata. Desi mi se pare un bat foarte puternic, daca iese la 200 de grame... este excelent. Si totusi nu iese cam usor??

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 5. februarie 2014, 15:53

Xzoga Taka G66 si un drill superb cu o bestie:

Spinningdrill von Hans mit dem Taka G66 von Xzoga - YouTube


:rizi: ... unul dintre locurile mele de pescuit pe timp de vara :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 5. februarie 2014, 15:54

... unul dintre locurile mele de pescuit pe timp de vara


Inteleg si de ce este preferat.....

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 5. februarie 2014, 15:55

Pai daca in DE se poate la 200-220 g de ce sa nu se poata si in RO? Nu cred ca iasa prea usor...eventual iasa prea scump! :rizi: Dar sper ca o sa ai ocazia sa pui mana pe bat ,la toamna, stii tu pe unde ca-l dau pe "brazda" pe colegu si-l aduc la prima lui dragoste... :apl: Plus ca vreau sa vad si eu x-zoga ala a tau .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 5. februarie 2014, 16:10

pt. cei interesati de X-Zoga, mai jos un filmulet ce merita vazut :ochi:

Xzoga Field Test Demostration Kuala Rompin Clip 1 of 8 - YouTube
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 6. februarie 2014, 08:23

Astea-şi merită banii, dacă-ţi permiţi :necajit: . Destul de sensibil pe vârf pentru năluci şi cu rezervă de putere enormă pe cotor, indestructibile :soc: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 6. februarie 2014, 08:29

... indestructibile :soc: .


Sa nu uitam totusi, ca sunt din carbon 99%! Adica, sensibile la soc, casante! Trebuie avut maaare grija cu ele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare