Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Glad_I

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 26. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 1. octombrie 2012, 11:11

Mda. Ce sa zic... deocamdata ii caut pe cei mai mici 10-20 kg cum spui tu. Nu caut inca marea captura. Mie mi s-au parut bune multe mulinete. Am cautat ieri daiwa advantage. Nu mai sunt. M-am uitat la penn spinfisher v. Nu a aparut inca. O sa incerc sa iau o decizie fara mai multe sfaturi si probabil asa... o sa fiu eu in cazul sa zic da sau nu la cei ce urmeaza pe forum.
:)
ASta daca o sa ma pot abtine sa nu intreb.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 1. octombrie 2012, 11:27

Mda. Ce sa zic... deocamdata ii caut pe cei mai mici 10-20 kg cum spui tu.

Din nou intelegi gresit :rizi: ... nu consider mici somnii de 10-20kg, eu unul ma bucur si la un somn de 5kg. In mesajul meu am zis ca mulineta din punctul meu de vedere garantat va face fata unor somni ce nu sar de 10-20 de kg iar pentru cei care depasesc greutatea asta, unde implicit vei avea nevoie de fire mai groase, nu sunt convins ca mulienta va face fata. Asta este tot, nu ca somnii de 10-20 de kg sunt mici ...

Nu caut inca marea captura.

Glad_I ... nu trebuie sa cauti marea captura dar ea poate intra :ochi: ... si atunci cand vei avea in lanseta un somn ce sare de 40 de kg poate o sa simti un mare nod in gat (ca sa nu spun ca eu simteam un “nod” in alta parte :rizi: ) cand vei vedea ca mulineta nu reuseste sa ii faca fata.

. O sa incerc sa iau o decizie fara mai multe sfaturi si probabil asa... o sa fiu eu in cazul sa zic da sau nu la cei ce urmeaza pe forum.
:)
ASta daca o sa ma pot abtine sa nu intreb.

Este cel mai bine tu sa fie cel care ia deciziile si nu un X de pe vreun forum ... vezi ce iti pica tie mai bine si in ce ai tu incredere. Insa nu cauta comfort prea mult in sculele adresate somnului pentru ca doar din noroc vei face fata unui dril serios cu echipament sub-dimensionat :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 2. octombrie 2012, 07:13

... si atunci cand vei avea in lanseta un somn ce sare de 40 de kg poate o sa simti un mare nod in gat (ca sa nu spun ca eu simteam un “nod” in alta parte :rizi: ) cand vei vedea ca mulineta nu reuseste sa ii faca fata...


Si dupa mai multe capturi de somni ce sar de +2 metri, sunt convins ca, cei ce merg doar la spinning, nu vor putea trece pe linga un model de 7000 sau 8000, unii nici chiar de Stella.

Eu personal, si deocamdata, merg f rar la spinning. De aceea un 5000 mi-ar ajunge. Vazind insa ce s-a intamplat cu mulineta lui Anem, cred ca nu va fi un 5000 oarecare, ci un Shimano Twin Power sau un Penn Atlantis...

Daca nu ma mai pot scapa de spinning dupa prima captura mare in acest stil, mai mult ca sigur voi recurge la un 7000 sau 8000 din modelele de mai sus, pentru o siguranta de durata si de marime!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 2. octombrie 2012, 11:38

eu sunt foarte curios (de fel ar zice unii :zambet: ) cati dintre voi se uita la robustetea bratului care sustine galetul atunci cand aleg o mulineta de somn? mie imi pare ca piesa aia mica preia o foarte mare parte din forta pestelui in drill in mod direct si, intre noi fie vorba, poa sa fie mulineta aia si marimea 10000 daca minunea aia e din grafit mai ales daca si surubul care tine galetul e mai subtire ca scobitoarea. :gandesc:
e oarecum ca la masini cand vrei motor potent, frane pe discuri ceramice , si pui cauciucuri numa bune de pingelit dar ai pretentia sa stai pe curbe la viteze mari :doarecapu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 2. octombrie 2012, 11:48

Teoretic ai dreptate.
Practic surubul in cauza este solicitat la forfecare distanta intre cele doua forte fiind foarte mica.
Am rupt de zeci daca nu de sute de ori fire groase tinand tamburul cu mana si tragand pe orizontala (STIU ca nu se recomanda!!!) si nici nu mi s-a taiat galetu` nici nu mi s-a forfecat surubul niciodata, la ce mulinete am avut.
Daca o sa mi se intample, o sa pierd probabil un peste si o sa reconsider toata treaba.
Parerea mea... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 2. octombrie 2012, 12:24

nu m-am gandit chiar asa departe (desi am vazut un galet la care s-a rupt partea in care se infileteaza acel surub -si asta la o mulineta destul de scumpa, culmea din magneziu-) . Aveam in minte mai degraba uzurile premature care pot aparea acolo la driluri mai in forta care pot duce destul de repede fie la distrugerea rolei de la galet, fie a arcului de la picap ,fie la jocuri mari si deranjante care sa scurteze viata mulinetei. E suficient ca elasticitatea grafitului in care e infiletat surubul de la galet sa-i permita acestuia o flexare in sarcina astfel incat sa apara blocarea rolei de la galet prin atingerea de restul galetului. De aici si pana la galet taiat (de catre firul textil ), fir ros, peste scapat nu mi se par prea multi pasi.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 2. octombrie 2012, 12:26

Intr-adevar, e destul de solicitata piesa aia de care vorbesti King-ule dar daca stai putin si te gandesti la cum sunt fortele si care sunt punctele de sustinere vei vedea ca totusi e nevoie de o forta mult mai mare decat o poate exercita un peste pentru a o rupe. Ai auzit si tu cazuri in care s-a spart galetul si piesa aia sau surubul care sustine galetul nu a cedat.

Eu unul nu ma uit de exemplu la chestia aia cand cumpar o mulineta insa trebuie sa recunosc ca mi-a placut si imi place in continuare cum arata intreaga zona de la galetul Arctica-ului (vezi mai sus o poza). Sunt de parere ca inainte de a ceda chestia aia fara dar si poate cedeaza firul ...

Ps: o alta chestie care nu prea are de-a face cu galetul dar care mie imi confera o senzatie de “mai inchegat” e sistemul ala denumit de cei de la Daiwa “Air-Bail” si care apare inclusiv la Arctica II. Nu stiu din ce cauza dar dintre toate mulinetele pe care le am, cele cu “Air-Bail” mi se par cele mai tepene chiar daca stiu ca este doar o chestie psihologica, pentru ca “sarma” aia nu prea are de-a face cu rezistenta unei mulinete.

Si pe post de pps: imi aduc aminte si acum la o iesire cu Mane81 cand i-a dat un somn bine imbracat la nici 5 metri de el si frana (defecta) de la mulineta ii era stransa la maxim de s-a chinuit ulterior sa o destranga cu mana ... lanseta ii ajunsese deja in “sanie” si efectiv i s-a deschis/inchis in repetate randuri pick-ul clantaind intr-una pentru vreo 3-4 secunde pentru ca dupa aia sa cedeze firul de 80lb. Huh, efectiv am ramas mut atunci cata forta am vazut din partea unui peste ... acum, cand stau si ma gandesc la chestia aia bag seama ca erau sanse mari ca mane81 sa fie tras in apa, mai ales ca pescuiam de pe niste bolovani unde stabilitatea nu este tocmai un punct forte ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 2. octombrie 2012, 13:16


Ps: o alta chestie care nu prea are de-a face cu galetul dar care mie imi confera o senzatie de “mai inchegat” e sistemul ala denumit de cei de la Daiwa “Air-Bail” si care apare inclusiv la Arctica II. Nu stiu din ce cauza dar dintre toate mulinetele pe care le am, cele cu “Air-Bail” mi se par cele mai tepene chiar daca stiu ca este doar o chestie psihologica, pentru ca “sarma” aia nu prea are de-a face cu rezistenta unei mulinete


Cunosc sentimentul pentru ca si D.A.M.-urile pe care le am eu au picap din "teava" de aluminiu (nu din sarma) si paraca inspira mai multa incredere. Mi-am luat acum un shimano Mg C 3000 pentru jigging (pe care abia o astept sa vina) care are din pacate picapul din sarma si cu toate ca stiu ca are drag de 10 kg tot firava imi pare.
Vorba ta, la unele chestii efectul psihologic conteaza cateodata mai mult parca decat unele caracteristici tehnice.
Si apropo de efect psihologic , o stare de confort psihic imi da si faptul ca stiu ca firma producatoare ofera pentru produsul pe care tocmai l-am cumparat si service post-garantie precum si piese de schimb. De multe ori avem tendinta de a spune ca mulineta cutare produsa de firma X e scumpa comparativ cu cea produsa de firma Y care are aproximativ aceleasi caracteristici dar e mult mai ieftina ,insa nu tinem cont si de faptul ca produsul mai scump il pot repara si dupa ce iese din garantie pe cand produsul mai ieftin tre sa-l arunc si sa iau altul pentru ca nu gasesc nici piese si nici service pentru el .

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 16. ianuarie 2014, 07:40

TICA TALISMAN TG8000 Spinning

Nu ştiu cât de bune calitativ sunt piesele dar ca şi concepţie a angrenajului rivalizează cu Shimano Stella iar diferenţa de preţ, din ce am văzut pe ebay, nu suportă nici un comentariu. Este undeva la 250 euro.

Pinion şi ax melcat din oţel inoxidabil, 14+1 rulmenţi, 675g, 4,1:1, 30kg - frână,antirevers instant.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 16. ianuarie 2014, 07:47

Pinion şi ax melcat din oţel inoxidabil, 14+1 rulmenţi, 675g, 4,1:1, 30kg - frână,antirevers instant.
Tica Talisman TG8000 : The Review :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 16. ianuarie 2014, 08:37

Am citit Dane, concluzia este că are o cutie de angrenaje indestructibilă, nu-i perfect impermeabilă şi merge superb cu frâna reglată sub 15 kg iar peste această valoare apar probleme. Raport calitate preţ este super.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 16. ianuarie 2014, 14:38

Adevarul este ca ...toata lumea are dreptate! :ochi: Dar ,asa cum spunea si anem ,trebuie vazut locul unde pescuieste fiecare ...Ma pot da pe mine exemplu (cel mai corect nu?) : pe Mures folosesc in spinningul greu o mulineta de 4000 de la Daiwa cu un Stren de 40 lbs. Suficient cat sa dezdoi in drill ancorele de pe un J13 ...E drept ca ,parca si mulineta era la limita... Anul trecut ,pe Po , cu acelasi echipament m-am simtit mic si umil! :rizi: Iar cand un "pisoi" s-a intors langa mine am zis simplu ..."Hai acasa" :soc:

Pentru colegul Glad_I , pentru Mures si Somes, consider ca ajunge o mulineta buna de 4000 Daiwa sau 5000 Shimano. Asa cum s-a mai spus somnii peste 40 kg nu intra toata ziua si sa dai ca nebunul cu superechipament in speranta ca-ti intra balaurul...
Consider ,in acest caz, ca nu este vorba de o subdimensionare a echipamentului ci ,de fapt, o armonizare a lui cu locul si pestii REALI din zona! Cine merge ,pe Mures, direct dupa dihanii de peste 2m poate da,tot direct, cu mulinete de 7-8000 si fire de 80 lbs. In rest ...cum am zis!

Ps:pentru Po ...o sa inchiriez scule ! :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 16. ianuarie 2014, 15:28

Ps:pentru Po ...o sa inchiriez scule !

Si pt Dunare! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 16. ianuarie 2014, 17:30

Si pentru Dunare daca zici ...Desi ,pentru mine unul situatia pe Delta (tot un fel de Dunare...) sta cam asa: un somn normal (asta-i greu de definit :rizi: ) il scot pe Dunare intr-un timp oarecare ,fie el si foarte lung ; un somn "din ala" care intra doar in anume momente ( si cei care cunosc Delta probabil ca stiu la ce fel de somn ma refer,de asemenea la ce momente ) nu il voi scoate nici cu automacara de 12 t ! :rizi: Nu mai merg eu prea des in Delta ,insa am vazut momente cand somnii mari iasa la vanatoare si atunci rup orice scula intalnesc in cale ! Si aici ma refer la scule profesionale , montate iscusit de localnici. De altfel si ei recunosc ca in acele momente pescuitul la somn este de fapt doar paguba! Dupa umila mea parere ,indiferent cat pare de fantezista opinia ,in Dunare exista inca exemplare de somn care trec de 200 kg ... :bucuros2: Ma pot hazarda sa spun ca ,pe zona Romaniei , este cel putin o bucata care trece de 250 kg! :inchinare:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 16. ianuarie 2014, 18:28

un video cu un astfel de somn ar fi demn de un Oscar!

Hai la mai mare! Fir intins! :saluti:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 16. ianuarie 2014, 20:13

un video cu un astfel de somn ar fi demn de un Oscar!

Hai la mai mare! Fir intins! :saluti:


Stai sa se faca cald... :rizi:

Serios vorbind ,pescutzul 'cela imbalsamat de la Antipa avea cica vreo 300 kg . Eu zic/sper ca mai sunt .Numai daca ne gandim la adancimea apei din clisura ...Nu pot fi braconati toti! Dovada ...Muresul! :noroc:

Oare ce mulineta ar merge la un pescutz din ala ? :buaaaah:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 16. ianuarie 2014, 20:39

In clisura sustin cu tarie ca traiesc niste bestii uriase

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 17. ianuarie 2014, 07:05

Zamfi, legat de mărimea somnolor am aceeaş părere, şi eu cred că sunt somni peste 3 metri. Legat de mulinetă, nu trebuie să iei de 8000 sunt şi de 60000 şi mai mici cred, problema este că la banii ăia nu cred că găseşti ceva mai bun, utăte ce mecanisme are Tica Talisman - AlanHawk.com. Ca mulinetă de somn poate fi folosită la clonc, spining, jighing, staţionar din barcă. Nu ştiu câţi metri de fir intră pe tambur, cred că are tamburul mai micuţ, în rest :apl:.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 17. ianuarie 2014, 08:46

în rest .


Mie mi-o placut pasaju` asta: "This is the definition of "stupid"! Where the handle screws into the reel there is a seal. Not a single or a double, but a scary TRIPLE seal that belongs to a bloody submarine, not a reel that is marginally resistant to water splashes!! With three separate lips this seal produces a lot of drag and makes the handle as heavy to rotate as a Van Staal." :rizi:

Na nu contest ca-i OK ca doar are piese de otel :rizi: da` morala review-ului ii doar ca-i destul de buna la banii aia. Sincer decat sa dau 250 euro pe asta mai bine as mai vinde din ce am si mi-as lua o Stella din US, cam la dublu pret.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 17. ianuarie 2014, 11:24

Adevarul este ca ...toata lumea are dreptate! :ochi: Dar ,asa cum spunea si anem ,trebuie vazut locul unde pescuieste fiecare ...Ma pot da pe mine exemplu

intrutotul de acord :prieteni:
as mai completa doar cu cateva chestiuni si anume:
1. Depinde si de clasa de naluci cu care pescuieste fiecare la somn cu acea mulineta. Nu-i tot una sa dai cu rective mari (rotative xxl si voblere mari crank sau deep diver) sau sa dai cu gume mici pe bile usoare la jig. Pe reactive mari e nevoie de ceva foarte solid si robust care sa aibe sanse sa reziste bine in timp si care sa acomodeze bine fire groase iar pe gume mici si bile usoare ai nevoie doar de drag cat de cat puternic pentru ca in timpul recuperarilor nu e supusa uzurii mulineta (mai ales daca joci guma din bat nu din manivela). :relax:
2. Depinde de restul echipamentului folosit pentru ca degeaba ai tanc de mulineta par de bat si dai cu papiota sau cu carlige sau triple de duzina. :bucuros:
3. Depinde de pretentiile de fiabilitate ca daca, spre exemplu, esti o persoana care se plictiseste repede de echipament si-l tot schimba n-are rost sa-ti iei ceva foarte fiabil si implicit foarte scump si viceversa daca iti faci mana pe ea si vrei sa o ai ani de zile nu dai banii pe gunoaie :bravo:
4. Depinde cat de mult pecsuiesti cu ea la o partida ca daca dai 2-3 ore maxim pe zi e una :nunteleg: si daca dai intre 8 si 16 ore pe zi cateva zile la rand e altceva :doarecapu: (atat de altceva incat mulinetele peste 300 de grame devin indezirabile si ai da jos si vopseaua de pe ele numa sa le faci mai usoare :nervos: ). dupa un sezon cu 8-10 ore de jigging/zi cu mulineta de juma de kil si Arnold se uita rusinat la brandu' tau :buaaaah: :drac2:
5. Depinde ce iti ofera producatorii :ochi: de exemplu foarte greu gasesti mulinete cu raport mic de recuperare (atat ca multiplicare -rotatii pe tura- cat mai ales ca cm/tura de manivela) si care mulinete sa fie si usoare si robuste. Peste prinzi cam cu toate doar ca, in timp, constati ca cu unele prinzi mai bine chiar daca e mai grele. :idee: :bucuros: :relax:
Una peste alta e bine sa ai echipamentul adaptat cerintelor personale nu recomandarilor altora (exceptand cazul in care sti ca cei ce recomanda pescuie cam la fel cu tine) :zambet:

Subiecte asemănătoare