Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

361

duminică, 18. noiembrie 2012, 11:26

Adevarat ce spui Adi, insa un incepator va capata mai repede incredere intr-un shad sau grub supralestat, pesntru ca in felul asta simte mai usor substratul. Incet, incet va decide singur unde mai scade din lest si unde mai adauga.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

362

duminică, 18. noiembrie 2012, 11:26

hehehehehe, Zoran si pe aici e destul de frig, de dimineata erau 6 grade si cand am plecat erau in jur de 10. Ca nu se vad prea multe haine pe mine se datoreaza faptului ca nu suport haine groase pe mine ( care sa imi limiteze miscarile) si atunci prefer sa imi caut chestii cat mai subtiri si calduroase.

Adiwolf ... ai dreptate, in cele mai multe locuri in care am pescuit ieri 14 grame era mult dar astea sunt cele mai usoare jiguri din trusa si atunci am fost nevoiti sa ne descurcam cu ce aveam. Prin majoritatea locurilor in care pescuiesc ai nevoie de gramaje de la 14 in sus si tocmai din motivul asta in trusa nu gasesti chestii mai usoare. Din lipsa de altceva ieri am pescuit cu 14 grame inclusiv in locuri cu apa de creo 3-4 metri fara strop de curent unde e evident ca erau prea grele.

Inca mai sunt multe de invatat in ceea ce priveste stilul asta de pescuit si inca mai sunt multe achizitii de facut pentru a ma considera cat de cat pregatit pentru a pescui corect in locuri mai variate. Toate vin cu timpul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

363

luni, 19. noiembrie 2012, 13:23

shad-ul avea 7,5cm, jigul cred ca avea 14 grame (dar nu sunt sigur pentru ca l-am primit) ... apa de maxim 2 metri si curentul era variat :rizi: ... si vorbesc serios ca era variat pentru ca de fapt pescuiam exact sub un fel de cascada si stateam pe un pod deasupra apei ... deci in capat de lanseu (lansam la vale paralele cu curentul) curentul era moale de tot si cu cat recuperam firul cu atat curentul devenea mai puternic pana la foarte puternic ...


astazi am aflat ca jigul nu avea 14 grame cum credeam ... se pare ca avea 10 grame. chiar si la 10 grame s-a simtit cam prea greu pentru conditiile in care am pescui (cu exceptia unui loc).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

364

marți, 20. noiembrie 2012, 16:53

Important e ca ai avut trasaturi si ,mai mult, ai prins! Mai departe o sa mai vezi ce si cum ,pentru ca si aici e o teorie intreaga legata de raportul dintre greutatea jigului - grosimea firului-profilul shadului -curentul apei si ...gradul de activitate al rapitorului ! Dar ,cum spuneam asta e o teorie ampla care necesita ...topic separat! Oricum bravo pentru captura.

Ps: eu am "inecat" duminica unul cam la 2 kg la un shad de 7,5 cm , BBB, cu un jig de ...3 g si PP de 10 lbs...E drept ca apa avea cca 40 cm...Si atacul s-a concretizat mai mult prin deplasarea laterala a firului decat prin "ciocan".De aia iti spuneam eu ca e discutie mare :pauza:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

365

marți, 20. noiembrie 2012, 17:03

[.....] Dar ,cum spuneam asta e o teorie ampla care necesita ...topic separat! Oricum bravo pentru captura.

[.....]De aia iti spuneam eu ca e discutie mare :pauza:


pai hai sa continuam discutia aia: Jigging dupa somn ... si nu numai ... ca daca tot s-a facut frig pescuitul la jiguri ne aduce capturi mai multe decat o poate face un vobler.

Ps: eu am "inecat" duminica unul cam la 2 kg la un shad de 7,5 cm , BBB, cu un jig de ...3 g si PP de 10 lbs.


frumos frumos ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

366

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 17:39

fiind din nou sambata, ceasul la ora 5 da desteptarea iar la 5:30 ne intalneam in fata blocului ... eu cu mane81. planul era sa invatam sa pescuim la salau cu gume asa ca o intindem direct la locul ce il aveam in minte.

ajungem acolo cand inca era intuneric si ne punem sa ii cautam. destul de rapid vine unul mic pentru mane81 urmat de inca vreo 3 cam de aceeasi dimensiune in decursul a mai bine de doua ore de insistente:



deja intr-o oarecare masura cu gandul la urmatorul loc am mai lansat pe acolo in anumite zone pe care inainte nu le prea bagam in seama (un tunel :rizi: ) si apare surpriza din intuneric.



nu e cine stie ce dar pentru un incepator in de-ale salaului si gumelor e mai mult decat bine-venit. am mai insistat pe acolo nu mai mult de 15-20 de minute dupa care plecam cu gandul la Po dar aveam in program sa oprim intr-un anumit loc 2 sa vedem cum merg niste jiguri de 5 grame ce le consideram OK pentru locul respectiv. am oprit, am incercat, nu ne-a placut, am dat cu chestii mai grele si pe langa o serie de dintr-astia:



au venit si niste mici surprize pe lanseta lui mane81:



iar imediat dupa si specia care face motivul forumului ...



si intorsul la locul lui:



dupa o serie de multe rateuri si destule capturi (din pacate toate erau mici) am decis sa mergem sa vedem daca dam de vreun avat pe Po.

ajunsi la locul 3 dupa ceva insistente apare si un argintiu:



dupa care s-a facut liniste totala. decisi am plecat spre locul 4, locul care pana ieri era sub ape de vreo 4 saptamani si unde, din pacate am avut rateul anului la avat, dezgatandu-se la mai putin de 2 secunde dupa ce a plecat pe frana pe care un avat de 67 de cm nu a miscat-o nici un milimetru. rateul a fost urmat de un alt rateu de un avat destul de sanatos care m-a facut sa ma decid ca data viitoare la vobler sa pescuiesc cu o lanseta mai moale ...

cam asta-i tot ... o iesire misto, cu destul de multi pesti capturati la gume ... toti in afara avatului. incet incet prind incredere :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

367

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 18:29

Splendid! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

368

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 18:59

Frumoasa iesire. :bravo:
Hai ca ies si eu duminica viitoare.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

369

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 19:02

Frumoasa iesire. :bravo:
Hai ca ies si eu duminica viitoare.


Maine-i duminica! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

370

duminică, 25. noiembrie 2012, 08:59

Astazi e vant de 80km/h. Duminica viitoare ies.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

371

duminică, 25. noiembrie 2012, 10:08

Am fost si eu ieri la pescuit...bibani. Rahat, iara n-au vrut sa manince asa cum mi-as fi dorit... apa a scazut f f brusc, oare aia sa fi fost cauza?

Primii 2 au fost miniaturi, ca. 10 cm. Apoi a urmat o super babusca de cel putin 30 de cm, dupa care si un avatel la fel de lung:


.


Apoi...pauza. Cu toate ca bancurile de pești se vedeau clar pe ecranul sonarului, n-a mai vrut sa munce nimica :nunteleg:

In depărtare se auzeau pocniturile de puști vânătorești. Era o zi de vânătoare în Franța.
Am schimbat locatia si am mers pe golful imens... unde la fel, 2-3 bibanasi cit palma.

Deodata aud insa ca inoata ceva in apa... Intorc capul, si ce sa vezi? Un CANGUR inota direct spre barca mea. Asta a fost prima vedenie, apoi mi-am dat eu seama ce era. In fuga disperata de a scapa de vanatori, o caprioara s-a hotarat sa inoate pina pe insula golfului. Parca stia ca este zona ocrotita si picior de om n-are ce cauta acolo.

In graba de a scoate aparatul foto, mi-am rupt varful de lanseta de bibani. Acuma este exact cum mi-am dorit, o lanseta ceva mai rigida decit 0 grame actiune.


.


La plecare m-am intors in primul port, unde am reusit sa mai prind 4 bibanasi pe la 40 cm... pusi toti 4 cap-la-cap :rizi:

Sa spram ca weekend-ul ce urmeaza va fi mai bun. :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

372

duminică, 25. noiembrie 2012, 10:14


.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

373

duminică, 25. noiembrie 2012, 11:15

:buaaaah: Frumoasa creatura, ma face sa-mi vina dor de satul bunicei mele, unde vedeam destul de des caprioare.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

374

duminică, 25. noiembrie 2012, 12:00

vor veni Zoran si partide mai bune.

si eu azi trebuia sa fiu la pescuit dar aseara in timp ce imi pregateam chestiile lanseta a suferit un accident care a facut-o sa fie ne-pescuibila azi ... si voiam sa ies neaparat cu lanseta aia dupa anumiti pesti ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

375

duminică, 25. noiembrie 2012, 12:51

vor veni Zoran si partide mai bune.

si eu azi trebuia sa fiu la pescuit dar aseara in timp ce imi pregateam chestiile lanseta a suferit un accident care a facut-o sa fie ne-pescuibila azi ... si voiam sa ies neaparat cu lanseta aia dupa anumiti pesti ...


:zambet: Dorim detalii! Ce s-a intamplat cu lanseta? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

376

duminică, 25. noiembrie 2012, 13:06

hehehehe ... curiozitatea pisicii ...

adica nu s-a putut abtine sa nu vada el ce e cu jigul ala proaspat legat pe lanseta ... astfel, intr-un fel sau altul s-a agatat de jig cand nu eram atent la el, a dat cu lanseta pe jos pe gresie si speriindu-se a luat-o la fuga pe scari la etaj tarand lanseta dupa el. asta s-a blocat la baza scarilor si jigul s-a desfacut ... rezultatul (vizibil) a fost pastila de la inelul de plecare sparta si un alt inel indoit. lanseta se pare ca nu a fost afectata, adica am indoit-o pe aici, am tras de ea, am verificat-o de fisuri si totul pare OK.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

377

duminică, 25. noiembrie 2012, 16:57

Si pisica?? :gandesc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

378

duminică, 25. noiembrie 2012, 17:06

Si pisica?? :gandesc:


pisica n-are nimic, am verificat si acolo :rizi: si nu am dat de nici un strop de sange ... deja cred ca intr-un fel sau altul nici nu s-a agatat de jig (chiar daca era indreptat carligul) ci doar s-a incolacit cumva firul ... habar n-am, pisica e OK si lanseta merge maine la "doctor" ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

379

duminică, 25. noiembrie 2012, 21:31

Deci lanseta e ok ,matza la fel :rizi: , da' scuza-mi lipsa de indiscretie , de ce pesti anume era vorba? :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

380

duminică, 25. noiembrie 2012, 22:27

Deci lanseta e ok ,matza la fel :rizi: , da' scuza-mi lipsa de indiscretie , de ce pesti anume era vorba? :buaaaah:


hehehehe, pai pestii aia ce apar tot mai des prin pozele mele, aia cu dinti de se prind cu gume pe fundul apei :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm