Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 13. aprilie 2015, 18:57

Cazarea la cort langa locul de pescuit...plus accesorii cazare

Suntem pe forum suficienti pescari ce dau si la stationar!
Ne confruntam mereu de cazarea langa malul apei, pentru a putea pescui si noaptea (oare de ce!). :apl:
Ce recomandati in privinta cortului, sacului de dormit, saltelelor, scaunului, patului de pescuit, .... ?
Daca se poate, cu exemple personale! :noroc: :pescuit:

2

luni, 13. aprilie 2015, 19:30

hai ca sunt curios ce recomandati, tocmai sunt in cautare de un cort bun si ieftin (stiu ca nu exista, dar macar sa fie rezonabil :zambet: ) dupa ce, cel pe care l-am avut nu s-a mai intors la mine cand l-am imprumutat :zid:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 13. aprilie 2015, 19:42

Iku, ptr o innoptare, sau 1 saptamana? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

luni, 13. aprilie 2015, 20:07

Iku, ptr o innoptare, sau 1 saptamana? :gandesc:

Pentru o partida de pescuit! Din punctul meu de vedere, la pescuit, indiferent ca e la crap sau la somn, bine este sa ai ceva timp alocat, atat pentru odihna dupa drumul cu masina, instalare, nadire, apoi de ce sa nu punem in calcul si faptul ca urmatoarea zi poate ploua, bate vantul, si ai nevoie de adapost. Minim o noapte, pentru pescuit sa ai amintiri! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 13. aprilie 2015, 20:46

Pai patul de crapar e intotdeauna la mine, ori ca-i ptr o noapte, ori ca-i ptr 7 nopti.
Ptr 1 noapte imi iau un cort slim cu mine, ceva ce se deschide ca o umbrela si nu are fund. Ruck-Zuck... in 2 minute e montata su impachetata. Dar daca te apuca o ploaie dementiala, trece prin. De obicei ma uit la starea vremii si daca vine ceva de genul :furtuna: nu mai ies, raman acasa.

Cind merg pe mai multe zile, un cort ceva mai solid, ceva de la JRC
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

luni, 13. aprilie 2015, 20:58

Uitati-va si spuneti ce parere aveti! :noroc:
http://bcove.me/75gw1rgq

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 13. aprilie 2015, 21:01

Zoran cat costa un cort din ala tip umbrela care i-ai dat la cristi?
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

8

luni, 13. aprilie 2015, 21:10

Un cort usor de montat si ieftin , obligatoriu cu folie de nailon si ptr caldura si ptr ploaie, saltea si sac de dormit (temp de confort -10 grade), sezlong home made, ceaun, wok, gratar, lada frig, etc....
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 1.gif (183,8 kB - 90 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:37)
  • 2.gif (232,29 kB - 88 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:37)
  • 3.gif (230,84 kB - 78 ori coborit - ultima oara: 14. septembrie 2020, 19:37)

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 13. aprilie 2015, 21:14

Este o intreaga nebunie cu camparea la cort si iti trebuies o sumedenii de accesori care ocupa un spatiu enorm in masina.Mie imi place sa am tot confortul cand plec pe undeva care implca:
-frigider sau frigidere unde sa imi tin vinul la rece si mancarea
-generator pentru a putea folosi frigiderul si pt.a avea lumina
-pavilion pentru vreme rea si cu plase pentru tantari
-mese,scaune,lopata,topor,drujba
-barca pneumatica+motor
-apa potabila,vin
-aragaz,tigai,ceaune
-saltea de burete de 10 cm cu dimensiunile 200=140,adik exact platforma remorcii
Toate astea incap intr-o remorca cu prelata.
De dormit dorm in remorca unde buretele gros de 10 cm imi asigura un confort ca in patul de acasa,nu agreez deloc saltele alea gonflabile.
Uneori daca mergem doar 2 persoane mai dorm si in masina.
Poti alege varianta cu spatiu mai mic daca nu ai remorca sau masina mare
-cort quequa nu este voluminos,usor de monta si de strans.
-saltea gonflabila
-pavilion obligatoriu pentru ca daca ploua sa ai unde sa stai la dos si unde sa bei si sa mananci.
-pentru racit berea,apa,vinul, poti sa mergi pe varianta de aruncat in apa intr-un sac de rafie dar cand apa este calda nu ai nici-un randament.
-lazile frigorifice cu pastile nu iti asigura o autinomie mai mare de 1,2 zile asta in conditiile in care pleci cu ele reci de acasa.
Pe tema asta sunt multe de discutat.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

10

luni, 13. aprilie 2015, 21:17

Uitati-va si spuneti ce parere aveti!

E misto tare...dar nu e cam mult ptr un pescuit si 1-2 persoane ? Deja e de 4 stele.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 13. aprilie 2015, 21:18

Zoran cat costa un cort din ala tip umbrela care i-ai dat la cristi?


Unul nou costa de la 70 in sus, Cristi la cumparat pe al meu folosit cu 35€.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

luni, 13. aprilie 2015, 21:21


-lazile frigorifice cu pastile nu iti asigura o autinomie mai mare de 1,2 zile asta in conditiile in care pleci cu ele reci de acasa..

Incearca lada frigorifica cu bidoane de cel putin 2 litri inghetate, masa mai mare de gheata tine mai mult timp. La o lada mai mare, serioasa , am vazut la niste prieteni cu gheata in bidoane de 5 litri. tine 5-6 zile ...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 13. aprilie 2015, 21:21

Se scoate partea din spate de la portbagaj(placa de sub luneta),rabateaza scaunele din spate ale masinii( se culca pe bancheta), se trag scaunele din fata, in fata la maxim, se pune patura, perne, etc, rezulta ditamai patul unde poti sta intins bine mersi confortabil. Functioneaza mai bine la masinile combi, sau hatchback(fara portbagaj lung).
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 13. aprilie 2015, 21:43

Zorane, ala ("Ruck-Zuck") nu-i cort, ala-i o tentativa nereusita de umbrela ancorata, te apara cel mult de o roua usoara... :rizi: .
Va recomand sa va uitati pt. corturi la cele din oferta "pt. crapari", modele de la Trakker, Nash, Fox, JRC etc.. Nu sunt in general ieftine dar in nici un caz nu trebuie sa mergi cu nylon-u` suplimentar chiar daca ploua torential o saptamana.
Evident, nu sunt corturi de carat in rucsac, sunt corturi "de masina".
Eu am un JRC STI 2 MAN si-s multumit de el da` sunt sigur ca sunt si altele la fel sau mai bune.
(da` si eu, de lene, pt. 2-3 zile prefer sa dorm pe "platforma" din spate de la VW... :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 13. aprilie 2015, 21:44

Incearca lada frigorifica cu bidoane de cel putin 2 litri inghetate, masa mai mare de gheata tine mai mult timp. La o lada mai mare, serioasa , am vazut la niste prieteni cu gheata in bidoane de 5 litri. tine 5-6 zile ...

Sunt testate, randamentul mi se pare mic plus ca o lada frigorifica in care sa incapa si bidoanele de gheata ocupa spatiu mult si prefer sa car generatorul cu mine ,care este micut ca volum.Cand pleci la pescuit o saptamana in 4 insi cu palnia lunga si vrei sa ai si mancarea la rece si spriul sau berea rece nu mai faci fata cu lazile frigorifice.Generatorul consuma 4 l la 13 ore .In august ai sa vezi randamentul.
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 13. aprilie 2015, 21:48

Mita la mine in Polo daca fac ce ai zis tu inca stau chircit :)) dar sunt de acord cred ca e varianta cea mai buna daca permite masina, am dormit asa..
Si eu sunt in cautare de cort, dupa experienta de vara trecuta de la Bazias :rizi: cand nu am mai stiut pe ce parte sa ma mut sa nu ma picure in cort
Cu toate astea nu ma incanta ceva cu o kila de bete groase. ceva ancorat bine si impermeabil si care ocupa cat mai putin spatiu strans... mai asteptam pareri :noroc:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 13. aprilie 2015, 22:01

Cu toate astea nu ma incanta ceva cu o kila de bete groase

Corturile moderne nu mai sunt ca alea poloneze din anii 80 cu 10Kg de bare de fier pe care daca se stergea marcaju`, de fiecare data iti iesea alt cort... :rizi: .
Corturile noi folosesc in general o combinatie de tevi de aluminiu si bare elastice da` sunt mult mai usor de asamblat, tevile sunt de regula 'conectate" cu benzi elastice... asa erau si alea poloneze, da` rezistau pana la un an... :).
Intr-adevar, scheletu` nu cantaresc sub Kg da` vorbim aici de un cort in care intra 1-2 paturi, ai loc sa-ti incalzesti mancarea daca-i vant afara etc.... nu vorbim de corturile in care intri pe burta sa dormi si atat... sau? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 13. aprilie 2015, 22:21

Corturile moderne nu mai sunt ca alea poloneze din anii 80 cu 10Kg de bare de fier pe care daca se stergea marcaju`, de fiecare data iti iesea alt cort... .
Corturile noi folosesc in general o combinatie de tevi de aluminiu si bare elastice da` sunt mult mai usor de asamblat, tevile sunt de regula 'conectate" cu benzi elastice... asa erau si alea poloneze, da` rezistau pana la un an... .
Intr-adevar, scheletu` nu cantaresc sub Kg da` vorbim aici de un cort in care intra 1-2 paturi, ai loc sa-ti incalzesti mancarea daca-i vant afara etc.... nu vorbim de corturile in care intri pe burta sa dormi si atat... sau?


Uaiii lasa ca am avut si de-ala "polonez" si tuna si fulgera afara si eu aveam o teava de aluminiu langa cap :)))
Nu, ma refeream sa nu fie f voluminos si greu cand e strans ... asa mi se par mie alea de crap.
Am gasit de exemplu cu bare elastice dar au mai multe arce pe mai mlulte directii si sunt f rezistente la vant... dar nu sunt prea bune la buzunar. sunt accesibile doar alea de care spuneai tu ca intri pe burta si mai ai loc sa pui lanterna de cap pe langa saltea
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 13. aprilie 2015, 22:51

Mita la mine in Polo daca fac ce ai zis tu inca stau chircit :)) dar sunt de acord cred ca e varianta cea mai buna daca permite masina, am dormit asa..
Si eu sunt in cautare de cort, dupa experienta de vara trecuta de la Bazias :rizi: cand nu am mai stiut pe ce parte sa ma mut sa nu ma picure in cort
La bazias...este cazare la 70 lei camera de 4 persoane(deci 17 lei/caciula), sau de 2 pers,apa calda, satelit, bucatarie proprie ( in constructie noua, si aproape de locurile de pescuit, deci nu in SAT)...eu asa mai merg, ca doar cat poti sta in masina sau cort, daca stai mai multe zile, bun mai stau si in masina etc, dar mai tre sa bagi un dush, sa dormi o noapte calumea, etc. Nu dau detalii ca nu stiu daca e voie, dar cine este interesat anul asta poate, sami dea mesaj privat si va spun unde,etc.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 13. aprilie 2015, 23:22

Daca este sa aduni: cort bun+paturi+lada frigorifica buna+butelie cu arzator++++ ajungi la pretul unei rulote bune in care ai de toate Eu am dat pe rulota mea 2000 euro este fuul accesorizata cu un interior impecabil. La sume mai mici chiar 1000 euro gasesti rulote acceptabile. Nu zic ca de afara daca le aduci te costa mai mult drumul.

Problema apare daca ai si barca cu peridoc.