Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 23. ianuarie 2013, 21:40

Organizarea in pescuitul la clonk

Dragii mei, am deschis acest topic pentru a discuta despre "descoperirile" majore sau minore pe care le-ati constatat de-a lungul timpului in pescuitul la clonk, exemplu: unde tin betele in timpul navigarii, in timpul pescuitului, ce ustensile obligatorii trebuie sa am la mine , unde pozitionez motorul electric, sonda sonarului, unde pozitionez PESCARUL...etc.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 24. ianuarie 2013, 08:06

Cre` ca in primu` rand conteaza ce fel de barca ai, pneumatica sau rigida... io am pneumatica.
1. Betele in timpu` navigarii le tin la orizontala, iesite in lateral sau spre varf, functie de ce posibile obstacole ar putea exista. Daca-s scurte si am loc, le tin in barca, in lungul ei. Le-as tine vertical ca sa nu fie probleme sa agat ceva insa suporti d-aia ca pt. barcile rigide n-am vazut (ceva serios).
2. Motorul electric, termic si sonda sonarului le prind de oglinda barcii pt. ca n-am deocamdata cum altfel. Pt. sonda sonarului intentionez sa fac un suport lateral prins de balonul barcii da` n-am apucat inca.
3. Batul de clonc se tine a.i. momeala sa fie cat mai la verticala transducerului sonarului. In cazul meu il tin sprijinit cu manerul de bancheta transversala a barcii si cu partea din fata sprijinita de oglida, langa suportul sondei. In timpul asta eu stau asezat in lateral, langa balonul barcii in asa fel incat sa cloncanesc comod cu mana dreapta.
4. Ce am totdeauna la mine: manusi, cleste cu cioc pentru scos carlige, 2-3 monturi de clonc gata facute, cleste de taiat firu` ( :) ), 2-3 cloncuri, momeala, aparat foto/telefon, apa/bere, vasle. Poate mi-o fi scapat ceva din viteza, ma mai gandesc... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 24. ianuarie 2013, 16:17

:salut:
Cit mai putine lucruri in barca, dar tot ce este necesar!

Tot ca si informer, cu ceva completari...

1. accesorii pescuit: o cutiuta cu carlige, ancore, plumbi, plute, 2-3 monturi gata facute, carabine, stopere si leader
2. scule: manusi, patent/cleste, foarfeca, cutitas
3. diferite momeli intr-o frigorifica, ramele in plina vara sunt fleoasca in 10 min (dar grija mare, nici sa nu inghetze!)
4. peste viu, diferite secii intr-un vas cu pompa de oxigen, cuplata la bateria sonarului sau a motorului electric
5. 1 lanseta clonc de persoana + 1 lanseta rezerva (mai multe nu are rost, incurca)
6. cloncuri: toate ce le ai!
7. prosop de sters mucii de somn (periculosi si in barca, aluneca ca dracu')
8. aparat foto si telefon
9. vasle!!!
10. ochelari pt polarizare pt a ocroti ochii (unii sunt sensibili la reflectiile soarelui pe apa, ca la sudura) si pe cap o sapca sau tricot

Ce am totdeauna la mine... apa/bere...


11. apa sau bere fara alcool!!! Pe caldura si in barca trebuie sa fim extrem de atenti cu alcoolul, mai ales ca e cunoscut pt incetinirea reactiilor si pt neatentie sporita urmata de accidente
12. montura sa stea direct sub loviturile de clonc, dar in asa fel incat sa fie bine vizibila in conul sonarului

Am avut un articol scris si aproape terminat, tra' sa-l caut...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 24. ianuarie 2013, 17:28

Ce am totdeauna la mine... apa/bere...
11. apa sau bere fara alcool!!! Pe caldura si in barca trebuie sa fim extrem de atenti cu alcoolul, mai ales ca e cunoscut pt incetinirea reactiilor si pt neatentie sporita urmata de accidente
Bineeeee... no sa nu uiti... :rizi: :noroc: .
Acu` lasand gluma la o parte sa stii ca io intotdeauna is foarte atent cu berea... sa n-o uit sau sa n-o vars cumva prin barca. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 24. ianuarie 2013, 17:56

Ce am totdeauna la mine... apa/bere...
11. apa sau bere fara alcool!!! Pe caldura si in barca trebuie sa fim extrem de atenti cu alcoolul, mai ales ca e cunoscut pt incetinirea reactiilor si pt neatentie sporita urmata de accidente
Bineeeee... no sa nu uiti... :rizi: :noroc: .
Acu` lasand gluma la o parte sa stii ca io intotdeauna is foarte atent cu berea... sa n-o uit sau sa n-o vars cumva prin barca. :ochi:


:rizi:
:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

joi, 24. ianuarie 2013, 18:28

:salut:
Mai adaug:
1.Ancora(greutate)+franghie(eu am 2 de 100m).Ati putea spune: "Ancora la Clonk????".Eu as folosi o greutate de 5Kg ptr.micsorarea vitezei de deriva.Franghia e bine s-o ai oricum la tine.
2.Burete-eu am unul mare de spalat masina, pe care il folosesc sa strang apa lasata de franghie, bidonul cu pesti rasturnat, apa/berea rasturnata(vorba lu' Informer)
3.Manusi (ptr. scosul mustaciosului, dar eu le folosesc si cand ridic ancora).
4.Imbracaminte (camasa cu maneca lunga foarte subtire, in care nu transpiri si nici insolatie nu faci)-dar pentru asta poate ar trebui alt topic.
Si eu sunt de acord cu Zoran, ca in barca nu prea are ce cauta alcoolul :apl: , dar atunci cand nu am bidonul cu pesti, la ce-mi mai foloseste BURETELE? :gandesc: :rizi: :rizi: :rizi:
:ciao:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 24. ianuarie 2013, 18:42

La cele enumerate pana acum, mie nu-mi lipseste ancora de deriva care mi-a fost de un real ajutor si mi-a salvat cateva partide.
Pentru pastrarea ramelor in regim de maxim vara, recomand tinerea lor intr-o galeata de vopsea lavabila, cu mult pamant, iarba sau frunze verzi deasupra si sub nicio forma acoperta cu capac.

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 24. ianuarie 2013, 19:36

Gafa(cange),aparat de curentat,topor,multi saci :rizi:
...cogito ergo sum.

9

joi, 24. ianuarie 2013, 20:25

Si uite asa, se prefigureaza o lista cu lucruri indispensabile in pescuitul la clonk (excluzand gluma lui junior9007), si topicul isi atinge scopul. :apl:
Sunt sigur ca mai sunt si alte amanunte.... :gandesc:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 24. ianuarie 2013, 21:01

Mai adaug:
1.Ancora(greutate)+franghie(eu am 2 de 100m).Ati putea spune: "Ancora la Clonk????".Eu as folosi o greutate de 5Kg ptr.micsorarea vitezei de deriva.Franghia e bine s-o ai oricum la tine.
Pfoaaaa... 200m de franghie :soc: ... da` ce faci frate cu atata, te ancorezi in mijlocu` cazanelor? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

11

joi, 24. ianuarie 2013, 21:26

Mai adaug:
1.Ancora(greutate)+franghie(eu am 2 de 100m).Ati putea spune: "Ancora la Clonk????".Eu as folosi o greutate de 5Kg ptr.micsorarea vitezei de deriva.Franghia e bine s-o ai oricum la tine.
Pfoaaaa... 200m de franghie :soc: ... da` ce faci frate cu atata, te ancorezi in mijlocu` cazanelor? :rizi:

In mijlocul cazanelor apa nu are mai mult de 90m(ceea ce am vazut eu pe sonar), dar cand mergi in deriva cu greutate pe fund, sti bine ca sfoara devine din cateta in ipotenuza(ce tare sunt!!!), si n-am spus ca innod cele doua franghii de 100 m :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: .Le-as innoda numai ca sa tractez un sarb in malu RO sa-i arat cum lucra clonkurile lu' Tilo :rizi: :rizi: :rizi:

12

joi, 24. ianuarie 2013, 23:26

La cele enumerate pana acum, mie nu-mi lipseste ancora de deriva care mi-a fost de un real ajutor si mi-a salvat cateva partide.


la ce te referi cand spui ancora de deriva? la acel con din panza legat de barca pe care il lasi in apa?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 25. ianuarie 2013, 05:56

Da Adi, unii ii spun parasuta, dar "parasuta" poate avea muuult mai multe intelesuri :rizi:

sa vezi tu ce "rau" iti face o ancora de deriva cand sufla vantul cu putere amonte pe apa curgatoare si in loc sa plutesti la vale stai pe loc :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 25. ianuarie 2013, 15:33

La mine organizarea pescuitului la clonc e forte simpla.
Lanseta sta in suportul ei ce se afla in spatele meu, eu stand pe bancheta din spate pe dreapta barcii. Pick-upul mulinetei e deschis iar eu tin firul in mana stanga. Cu drepta cloncanesc. Sonarul este chiar in fata mea. Nu utilizez nici un fel de ancora. Am motorul electric la apa si-l pilotez cu telecomanda de picior daca este nevoie. Asta-i tot.

15

vineri, 25. ianuarie 2013, 17:26

La mine organizarea pescuitului la clonc e forte simpla.
Lanseta sta in suportul ei ce se afla in spatele meu, eu stand pe bancheta din spate pe dreapta barcii. Pick-upul mulinetei e deschis iar eu tin firul in mana stanga. Cu drepta cloncanesc. Sonarul este chiar in fata mea. Nu utilizez nici un fel de ancora. Am motorul electric la apa si-l pilotez cu telecomanda de picior daca este nevoie. Asta-i tot.

:apl:" Pozitionarea lansetei in timpul cloncanitului " -chiar la acest lucru ma gandeam.Am un suport de bat de inox, pe care o sa-l montez dupa cum spui si tu ca este bine, in spatele meu, dar de data asta pe partea stanga(eu fiind stangaci).Am vazut pe site-ul lui Tilo ca el il are pozitionat in fata sa.Crezi ca e vreo diferenta?
De ce deschizi pick-upul? cum mai dai contra? Eu, mai bine, as slabi putin frana.Gresesc?Multumesc :bravo:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cata« (25. ianuarie 2013, 17:32)


Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 25. ianuarie 2013, 17:30

Io am o ladita de plastic cu 4 cutii. una cu shaduri-15-32cm, una cu voblere 7-15cm, una de clonc cu plumbi, ancore si maruntisuri si una mica cu voblere de avat. Bete duc acum doua de clonk,unul de spin somn si unul de spin avat. In rest acareturile barcii care locuiesc in permanenta acolo, adica visla, ancora Hall de 4kile cu 20m de sfoara, un colac de sfoara de rezerva de 30m, bateriix2, electric etc. Desi is un betiv ordinar, bautura nu iau niciodata in barca la pescuit, daca e agrement atunci apare un cooler cu gheata si beri. :noroc: Ah si am uitat,........ gagici!! :love:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 25. ianuarie 2013, 21:02

Cata, si eu sunt stangaci dar la clonc sunt ambidextru. Stau pe dreapta pentru ca sonda e pe partea dreapta a barcii, ecranul e si el tot pe partea dreapta, daca-l pun pe stanga se vede negru cu ochelarii polarizanti, pick-upul e deschis pentru ca las fir cand trebuie sa cobor repede, teapa dau cu mana. Ah, suportul lansetei e in spate pentru ca asa e construita barca. Nu-l pot deplasa.

18

sâmbătă, 26. ianuarie 2013, 17:31

Cata, si eu sunt stangaci dar la clonc sunt ambidextru. Stau pe dreapta pentru ca sonda e pe partea dreapta a barcii, ecranul e si el tot pe partea dreapta, daca-l pun pe stanga se vede negru cu ochelarii polarizanti, pick-upul e deschis pentru ca las fir cand trebuie sa cobor repede, teapa dau cu mana. Ah, suportul lansetei e in spate pentru ca asa e construita barca. Nu-l pot deplasa.

Multumesc Tudor,
Acum am inteles ce important este sa tii firul in mana (cu pick-upul deschis) :bravo:
Eu o sa pozitionez batul in suport in stanga in spate, PESCARUL in stanga-spate (dar in fata suportului), sonda sonarului in stanga PESCARULUI, ecranul sonarului in fata PESCARULUI, voi tine firul cu mana dreapta si voi clonkani cu stanga.Teapa o s-o dau cu dreapta :doarecapu:
:noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 30. iunie 2015, 23:18


12. montura sa stea direct sub loviturile de clonc, dar in asa fel incat sa fie bine vizibila in conul sonarului

Am avut un articol scris si aproape terminat, tra' sa-l caut...
de ce montura sub clonk? chiar asa tintit vine muciosul de nu se abate din drum 1 m daca montura e pe cealalta parte a barcii ? :gandesc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 30. iunie 2015, 23:27

King eu de exemplu nu am observat diferente, in sensul ca daca bat eu apoi bate colegul nu am observat sa urce aiurea, cum spui si tu, e cam 1 metru. Teoretic asa cred ca si eu ca e bine ca sa bati exact unde e si firul, doar ca eu sunt obisnuit sa stau altfel intr-o gonflabila

Subiecte asemănătoare