Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Dark17

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Dark17«

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 23. iulie 2014, 22:20

din pacate si populatia de vidre creste de la an la an ... nimeni nu se ocupa sa mai reduca din ele deja sunt foarte multe

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 23. iulie 2014, 22:22

din pacate si populatia de vidre creste de la an la an ... nimeni nu se ocupa sa mai reduca din ele deja sunt foarte multe

Ce te face sa crezi ca cineva trebuie sa omoare vidrele pt. ca sunt prea multe? :soc:
N-as vrea sa-mi dau cu parerea despre ce-ar trebui facut cu mult mai raspanditele "vidre" cu 2 picioare....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Dark17

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Dark17«

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 23. iulie 2014, 22:26

ai dreptate informer , dar si vidrele astea mananca foarte mult peste si daca ai ghinionu sa treaca una pe unde pescuiesti la revedere trasaturi ..
iar cu vidrele cu 2 picioare as avea eu multe solutii doar ca nu am puterea necesara :))

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 23. iulie 2014, 22:31

Niciodata din ceea ce cunosc eu vidrele n-au afectat echilibrul ecologic... ceea ce nu s-ar putea spune despre oameni.
Ca cei din urma arunca vina pe niste biete animale pentru daunele pe care le-au facut singuri nu demonstreaza decat ori inconstienta ori un egoism extrem... :nunteleg: .
Iar treaba cu disparitia trasaturilor cred ca-i doar "folclor"... cred ca "manelistii surzi" care populeaza malurile ii sperie mult mai mult. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 24. iulie 2014, 06:47

In natura raportul dintre prada si pradator se regleaza singur si la nivele de finete care ne depasesc.
Nu apar dizarmonii in aceasta relatie decat cand isi baga coada priceputul in toate..."OMUL".
S-a constatat stiintific ca reducerea sau disparitia pradatorului afecteaza in sens negativ atat prada cat si ecosistemul intreg(aparand diverse dezechilibre).
Cine nu crede, poate cere detalii pe pm.
Doamne ajuta si pesti multi, sa ne ajunga si noua si vidrelor.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 24. iulie 2014, 07:38

Niciodata din ceea ce cunosc eu vidrele n-au afectat echilibrul ecologic...

Absolut de acord cu acest punct de vedere! Daca am extinde putin gandirea ,azi maine cei care prind scobari o sa-si doreasca sa dispara somnul ca le papa scobarul si trasaturi zero cand trece un somn prin zona... :ochi:
Singura "vidra" care este periculoasa pentru Mures este omul ! Atat prin braconaj ,dar mai ales, atentie, prin creatiile sale ...Adica produse chimice "interesante" ,inclusiv detergenti ,sampoane ,gel de dus :rizi:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 24. iulie 2014, 08:29

Referitor la echilibrul natural, în Afric în urmă cu vreo 70 de ani erau aproximativ 450000 de lei şi turme nenumărate, acum mai sunt aproximativ 20000, după gîndirea de acum s-ar fi spus atunci "ăştia mâncă tăt în câţiva ani". Oare cât îi mai trebuie omului să înţeleagă că ceea ce i s-a dat de la Dumnezeu în stăpânire este foarte bine reglat şi nu trebuie decât să aibă grijă să nu deregleze?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

CalinTM

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 24. iulie 2014, 08:31

si eu sunt de parere ca vidrele fac parte din ecosistem si au rolul lor, DAR eu am o mare problema cu cormoranii care ierneaza pe mures, stoluri de 300 care papa la peste mic de anu urmator e jale. La noi e interzis de lege sa se vaneze, dar am vazut o emisiune unde in ungaria pe tisa parca s-a emis autorizatie speciala pt cormorani care fac mari distrugeri si s-a organizat vanatoare cu 2 barci si vanatori pe ambele maluri. Un exeplu fff bun de urmat!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 24. iulie 2014, 08:51

Am un cumnat in Italia care are un lac.A primit o rugaminte diin partea italienilor sa incerce sa inventarieze cormoranii care stau pe lacul lui .De ce? Pai in urma "inventarului" s-a decis numarul de cormorani care vor fi eliminati de pe zona respectiva!Insa! Atentie mare! Acest demers se pare ca a aparut in Italia datorita pierderilor inregistrate in acvacultura de firmele italiene! Si cum acolo statul nu poate ramane insensibil la plangerile oamenilor de afaceri ... Una peste alta nu sunt convins ca e ok ce au facut italienii...La unguri e la fel. Cinstit vorbind ,pasarile sunt atrase de pestele care exista in aceste acumulari ARTIFICIALE .create de om si populate de acesta in scopul obtinerii de profit! O alta cauza a migrarii cormoranilor pe ape private este reducerea drastica a pestelui din habitaclu lor natural. In cazul tarii noatre , decimarea Deltei are un rol important in aceasta migratie. Si pe mine ,sincer , ma fac acesti pescari fabulosi (am numit cormoranii) sa-i urasc uneori mai ales ca ,pe Mures ,de multe ori omoara mreana/scobarul si le manaca ochii si apoi ii lasa morti pe apa :soc: Bine ,cadavrele pestilor vor hranii biotopul natural al Muresului in continuare.Ceva imi spune insa ca tot omul are un rol esential in invazia Muresului de aceste pasari... :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 24. iulie 2014, 09:06

Unul din motive… claritatea apei!
Cu ani in urma, cind in Rin (scuze Adi, dar tra sa-l dau exeplu) vizibilitatea apei era redusa, si la fiecare ridicare a momelii din apa atarnau resturi de cirpe, hartii si diferite alte mizerii, se prindeau f bine pesti si peste zi. Era mult mai mult peste ca si acuma, spun pescarii batrani. Si interesant, nici cormorani nu erau.
Acuma, peste zi abia mai poti pacali cite un peste, pe care il prinzi ori in ape adanci, ori cind apa e puscata. Peste zi acestia se ascund de rapitorii mai mari, dar si de cormorani. Am observant de ex ca, atunci cind apa e limpede tare, vezi cormorani pe Rin grupati, dar numai spre seara, cind incep pestii sa se apropie de maluri, si numai in anumite locuri. Ca peste ziua, canci peste in apa pina la 2-3 m adancime (in afara de cite un somn sanatos care se incalzeste la soare si i se rupe si de 100 de cormorani!).
Cind apa e puscata cormoranii sunt resfirati si se scufunda si fac km intregi pe sub apa, pina iasa cu cite un peste afara. Grea munca!

Dar oricum o invartim, nici cum nu-I bine:
Apa limpede = apa curata, pesti numai noaptea, plin de cormorani
Apa murdara = pesti si ziua, nici un cormoran, dar apa vizibil poluata :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 24. iulie 2014, 09:21

Cormorani/pelicani/etc. au fost de cand lumea si d-aia n-au disparut pestii.
Treaba-i ca din 100 pesti oamenii omoara 95 dupa care se supara pe cormorani daca iau 1 din aia 5 care-au ramas... tot un fel de egoism... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 24. iulie 2014, 11:48

Si pe mine ,sincer , ma fac acesti pescari fabulosi (am numit cormoranii) sa-i urasc uneori mai ales ca ,pe Mures ,de multe ori omoara mreana/scobarul si le manaca ochii si apoi ii lasa morti pe apa :soc:
Eu ma indoiesc ca un cormoran prinde un peste doar pt ai manca ochii, dar daca cineva a vazut cu ochii lui asa ceva, eu nu-l pot contrazice :nunteleg:
O fi fost cormoran cu obiceiuri japoneze ca doar aia mananca dinr-un rechin doar aripioara... :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 24. iulie 2014, 11:53

Cormoranii ori se scufunda dupa pesti, ori ataca din zbor, in picaj, lovind pestii in ochi/ cap, ptr ca apoi sa ii poata prinde mai usor. Pestii mai mari scapa de obicei de atacul cormoranului, si mor apoi in urma ranilor.

Este si un video pe Youtube despre cormoranii pe apele germane, il caut si il voi pune (scuze de comparatia cu apele germane, dar ma indoiesc ca pe apele romane sau facut studii si documentare...)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 24. iulie 2014, 12:01

Este si un video pe Youtube despre cormoranii pe apele germane, il caut si il voi pune (scuze de comparatia cu apele germane, dar ma indoiesc ca pe apele romane sau facut studii si documentare...)
Despre studii nu stiu, dar eu(si sunt convins ca si altii care petrec timp pe malul apei) am vazut doar cormorani care ieseau de sub apa cu pestele-n cioc si-l inghiteau cu totul, din aia de ciugulesc doar ochii inca n-am surprins, dar mai este vreme... Si-n lumea animala se mai gasesc ciudatenii...
In schimb am vazut obleti si alti pesti mici lasati pe mal de pescari si care aveau ochii mancati de furnici, sau alte vietuitoare. Oricum am vazut pescarusi care culegeau pestisori din astia ce pluteau pe suprafata apei, sau chiar de pe mal.
Doamne ajuta tuturor.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 24. iulie 2014, 12:02

Mie nu mi separe nimic rău că spui ce este pe Rin, sau Anem ce este pe Po, etc., mai ştim ce este prin lume, ...
Apropo de aripioare de rechin, am văzut un reportaj detul de amplu despre acest fenomen, nu au nici un gust, le mănâncă doar din ... nu ştiu ce motiv, supei i se dă gust cu tot felul de ingrediente.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 24. iulie 2014, 12:16

Este si un video pe Youtube despre cormoranii pe apele germane, il caut si il voi pune (scuze de comparatia cu apele germane, dar ma indoiesc ca pe apele romane sau facut studii si documentare...)
Despre studii nu stiu, dar eu(si sunt convins ca si altii care petrec timp pe malul apei) am vazut doar cormorani care ieseau de sub apa cu pestele-n cioc si-l inghiteau cu totul, din aia de ciugulesc doar ochii inca n-am surprins, dar mai este vreme... Si-n lumea animala se mai gasesc ciudatenii...
In schimb am vazut obleti si alti pesti mici lasati pe mal de pescari si care aveau ochii mancati de furnici, sau alte vietuitoare. Oricum am vazut pescarusi care culegeau pestisori din astia ce pluteau pe suprafata apei, sau chiar de pe mal.
Doamne ajuta tuturor.


Nu gasesc videoul acela la repezeala, dar se poate sa ma fi inselat! Pozele arata insa o multime de pesti morti in urma atacurilor de cormorani, sau dupa o perioada din cauza ranilor infectate, dar in nici o poza nu se vad pesti fara ochi. Se pare ca alte animele se servesc cu ochii pestilor, ce au murit in urma atacurilor de cormorani: kormoran verletzt fische - Google-Suche
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 24. iulie 2014, 12:27

Am vazut un documentar, in legatura cu pasarile care scot ochii pestilor, in care erau tot niste pasari de apa care normal se hraneau cu pesti intregi, dar cand hrana era abundenta, si erau satui, ciuguleau doar ochii pestilor si ii lasau asa plutind. Cica ar fi bogati ochii in ceva vitamine, minerale, etc si de asta ii prefera. Posibil sa fie acelasi fenomen si la cormorani
:nunteleg:
Born to fish, forced to work...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 24. iulie 2014, 12:37

Am vazut un documentar, in legatura cu pasarile care scot ochii pestilor, in care erau tot niste pasari de apa care normal se hraneau cu pesti intregi, dar cand hrana era abundenta, si erau satui, ciuguleau doar ochii pestilor si ii lasau asa plutind. Cica ar fi bogati ochii in ceva vitamine, minerale, etc si de asta ii prefera. Posibil sa fie acelasi fenomen si la cormorani
....cu ani in urma pe Timis, de dimineata, dupa un atac al Cormoranilor, au ramas scobari morti pe mal..
.... dar .... :soc: fara ochi !!!si :nunteleg: de ce ??
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 24. iulie 2014, 12:40

Animalele salbatice - un pericol pt. pesti?

Am mutat discutiile referitoare la subiectul curent, dintr-un topic nepotrivit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 24. iulie 2014, 12:58

Am vazut un documentar, in legatura cu pasarile care scot ochii pestilor, in care erau tot niste pasari de apa care normal se hraneau cu pesti intregi, dar cand hrana era abundenta, si erau satui, ciuguleau doar ochii pestilor si ii lasau asa plutind. Cica ar fi bogati ochii in ceva vitamine, minerale, etc si de asta ii prefera. Posibil sa fie acelasi fenomen si la cormorani
....cu ani in urma pe Timis, de dimineata, dupa un atac al Cormoranilor, au ramas scobari morti pe mal..
.... dar .... :soc: fara ochi !!!si :nunteleg: de ce ??

Acelasi lucru l-am vazut si eu pe Mures si am concluzionat ca probabil cormoranii sunt de vina.Pana la urma nu conteaza chestia cu ochii ,insa uneori omoara mai mult decat mananca! Asta e clar ! Nu stiu daca o fac de placere ,este putin impotriva legilor naturii ,dar mai sunt cazuri in care pradatori satui se distreaza sau aleg doar anumite parti "bune" din prada.

Oricum ,cand nu o sa mai fie pesti suficienti ,cormoranii se vor rarii ...Vor putea creste probabil doar un pui ,in loc de 2-3-4 ,vor migra aiurea .Omul in schimb ,dupa ce gata cu pestii ,animalele, plantele ,etc va trece la ...om!Tot o chestie ...naturala :doaaamne: