Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 26. februarie 2013, 08:35

Gamakatsu 16 Treble, Owner ST-66 si Owner ST-41

:salut: ,
deoarece de curand a fost o discutie la noi pe forum in legatura cu ancorele de somn forjate si destul de ieftine, as dori sa deschid acest subiect si sa prezint scurt cele 3 tipuri de ancore din titlu, pt a sti cu care nu veti avea niciodata probleme sa scapati vre-un somn:

Gamakatsu 16 Treble si Owner ST-66
- ambele tipuri sunt concepute pt pescuit oceanic
- owner st 66 este mai gros, mai solid, mai rezistent, 4x Strong, dar si o idee mai scump ca gamakatsu
- gamakatsu 16 treble este mai ascutit si ceva mai subtire, intra mai bine la contra, si suficient de Strong
- cu nici una din modele nu am auzit sa se piarda somni in drill, sa se desfaca carligele.

Owner ST-41
- foarte ascutite, destul de subtiri (chiar la limita inferiaora as putea spune), 2x Strong
- parerea mea este ca aceste ancore ST41 sa fie folosite doar in locuri deschise, cu lansete moi si frana nu stransa la maxim

Aici o poza a unui St41 indreptat de un somn de 1,8 metri (somnul a fost prins, ancora era in gura si arata asa ca in poza):
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 26. februarie 2013, 09:07

Fără discuții owner st 66 . :relax:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 4. martie 2014, 15:40

Fără discuții owner st 66 . :relax:


cand vine vorba de pescuit dedicat dupa somn fara nici cea mai mica ezitare ST66 ... pentru alte specii sunt OK atat seriile de ST3* sau ST4* ... am prins somn (e adevarat ca nu monstrii) si cu ele fara sa mi le deschida.

Gamakatsu nu am incercat, nu am inca nici un motiv sa schimb ST66 plus ca din cate imi amintesc, pe aici Gamakatsu sunt ceva mai scumpe :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 5. martie 2014, 09:04

Gamakatsu sunt mult mai scumpe aici. Owner ST66 1/0 sunt bune pentru vobler de 10cm sau shad de 12 cm? Din poze nu-mi dau seama cât de mari sunt.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 5. martie 2014, 10:11

Ovidiu pe vobler de 10 cm n-as pune ancore mai mari de nr.4 cu maxim nr.2 (daca e un crank mai "grasut" gen Norizi). 1/0 mi se par exagerat de mari (mai ales ca sunt si foarte grele). La guma de 10-12cm iar la fel desi acolo poti sa mergi pe ceva trilinguri mai mari de 4 daca le implanti langa bila nu pe coada.
Personal pe voblere pun doar Owner ST 36 sau 41 ori Gamakatsu mai slabute putin(gen Magic Eye) pentru ca prefer sa pierd un peste decat un vobler bun. :nunteleg: . Pe de alta parte e drept ca pe zona mea somni imensi (2+) inca nu sunt :gandesc:
Oricum ca idee intre 2 ancore una mai mica si din aliaj mai rezistent si una mai mare dintr-un aliaj mai moale o prefer pe prima, pe ideea ca , cu cat e mai lung bratul carligului cu atat e mai usor de indreptat :ochi:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 5. martie 2014, 11:09

De fapt mă interesează pentru shad între 12 şi 15 cm, am Gamakatsu 16 treble 1/0 şi sunt mari, mi-ar trebui un număr mai mici şi nu ştiu cum sunt Owner ST66 1/0. De fapt trebuia să întreb care este mai mare din cele două?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 5. martie 2014, 11:20

Salut Ovidiu,
pt ce sunt mari? Pt somn, sau pt naluca folosita?
Eu dau cu 1/0 la clonc, si intra si somn de 40 cm, le inghite de numa-numa… Ai deschis gura la un somn de 10 kg sa vezi cam cite ancore de 1/0 ar intra acolo?
Atentie mare, caci guma nu e guma! Vrei sa dai la somn pe substrat, ai nevoie neaparat ca ancora sa stea sus. Daca guma e prea ingusta, de calitate mai ..hmmm-hmmm, pica pe-o parte si nu vine bine prin apa.
Pt somn NU as merge sub marimea 1! Personal la gume de 12-16 cm as ramane la 1/0 (Gamakatsu si Owner ST66) si la 1/0 si 2/0 Owner ST 41.
La gume de 10 cm nu as merge sub marimea 1, de 2x forjate cel putin.

Voi incerca sa gasesc pina la intalnirea din 24.04. citeva modele de gume ce se preteaza acestui pescuit cu ancora mai babana in spate, si voi incerca sa gasesc si citeva monturi gata facute. Le vom putea de ex si test ape o incinta cu plata :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 5. martie 2014, 12:00

Salut Ovidiu,
pt ce sunt mari? Pt somn, sau pt naluca folosita?
Sunt mari şi grele pentru năluca de 12 cm. Am gumă pe care merge bine 1/0 dar are 16cm şi-i destul de dodoloaţă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 5. martie 2014, 12:04

............ori care ancora care...NU... depaseste grosimea voblerului...nu e buna ,muscatura se va produce pe corpul voblerului,pestele eviita ancora s-au se agata superficial,
cu exceptia cand voblerul este inghitit,si nu mai conteaza marimea ancorei.... !!! :bravo: .
P.s ...marimea si grosimea,.... intodeauna conteaza !! :rizi: :rizi: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 7. martie 2014, 01:02

pe de alta parte un vobler care bate bine dar are ancore mici prinde mai multi pesti decat unu cu ancore mari si ascutite care nu atrage pe nimeni sub apa :zambet: :ochi:
ancorele prea mari si prea grele schimba evolutia unui vobler chiar pana acolo incat nu mai aduce atacuri .
Deci intr-adevar marimea si grosimea conteaza si in plus dar si in minus :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 7. martie 2014, 05:07

Ovidiu, am masurat si cantarit ancorele:

Owner ST 66 1/0 = Gamakatsu Tr 16 1/0
forma, dimensiuni, greutate... identice.

Da, asta este o "problema" la voblere. Daca ancora e prea mare, nu mai evolueaza bine.
La o guma la care se pozitioneaza ancorele sus in zona corpului, coada tot asa ii va bate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 7. martie 2014, 07:20

Mulţam fain, înseamnă că trebuie ceva mai mic.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 7. martie 2014, 08:23

Sunt mari şi grele pentru năluca de 12 cm. Am gumă pe care merge bine 1/0 dar are 16cm şi-i destul de dodoloaţă.

1/0 sunt super pt. năluci de 12 cm -shaduri.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 7. martie 2014, 08:32

Atunci îi bine, problema-i rezolvată.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 7. martie 2014, 08:36

O ancora de 1/0 ST66 sau TR16 cantareste 3 grame si e destul de compacta.
In caz ca totusi nu merge, atunci un 1/0 ST41 (2x forjata), dar aici nu cu frana stransa la max.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 7. martie 2014, 09:10

O ancora de 1/0 ST66 sau TR16 cantareste 3 grame si e destul de compacta.
In caz ca totusi nu merge, atunci un 1/0 ST41 (2x forjata), dar aici nu cu frana stransa la max.

Risc mare, de ce nu un nr. 2 ( 4x sau 6x ) . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 7. martie 2014, 09:40

O ancora de 1/0 ST66 sau TR16 cantareste 3 grame si e destul de compacta.
In caz ca totusi nu merge, atunci un 1/0 ST41 (2x forjata), dar aici nu cu frana stransa la max.

Risc mare, de ce nu un nr. 2 ( 4x sau 6x ) . :gandesc:


La spinning e intotdeauna un risc mai ridicat, si asa ...
In ideea de a monta pe un shad o ancora de 1/0 sau 2/0 - ST66, shadul trebuie sa fie destul de ...solid, si putin in forma de V ptr a nu pica pe lateral.
Nu toate shadurile de 12 cm suporta o ancora de 1/0 sau 2/0 de grosimea/marimea ST66. Iar la unul de 10 cm trebuie deja coborat la 1/0 St41. Asta mai ales la shadurile inguste.

St 41 sunt o idee mai subtiri, iar cu ST41 2/0 sau scos si somni de 2,4 m. Clar ca nu cu frana la maxim stransa, si nu intr-un drill de 10 min.

Un ST66 marimea 1/0 este la fel de greu ca un ST41 marimea 2/0, dar mai compact, mai "echilibrat" pe shad. Sub 12 cm shaduri nu as cobora nici eu, mai degraba pt Mures, unde apa nu are 12 - 20 m adancime ca la Dunare, chiar si shaduri de 15 cm.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 7. martie 2014, 10:20

Cred că o altă alternativă ar fi Mustad Ultrapoint 1/0, sunt mai mici decât 1/0 ST66 sau TR16, din câte ştiu şi foarte tari.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 7. martie 2014, 10:24

eu folosesc niste jiguri de la Mustad, de la 2/0 pana la 6/0 daca imi aduc bine aminte, dar nu stiu sa iti spun codul. cert este ca multe dintre ele le deschid cu PP de 15lb ...

Ovidiu, ti-as recomanda sa ramai pe Owner pentru a fi sigur ... ST66 face toti banii si daca pescuiesti in locuri pe care le cunosti sau cat de cat curate pune-le pentru siguranta. in locuri noi si pline de agataturi (dar niciodata pe PO) eu unul de regula folosesc chestii mai "de sacrificiu" iar in cazul in care scap vreun somn din cauza lor nu pot spune decat "asta este" :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 7. martie 2014, 10:28

eu folosesc niste jiguri de la Mustad, de la 2/0 pana la 6/0 daca imi aduc bine aminte, dar nu stiu sa iti spun codul. cert este ca multe dintre ele le deschid cu PP de 15lb ...


Eu unul nu as folosi deloc carlige de jiguri la somn, doar ancoritze.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com