Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 22. octombrie 2012, 16:28

salaul in perioada rece ...

Nu sunt pescar de salau, de cand umblu la pescuit inca nu am plecat niciodata de acasa cu gandul sa dau special dupa el. Am pescuit de cateva ori cand mai facem o pauza de la somn sau avat dar nu am prins niciodata atunci cand il cautam. Am prins mai multi salai dar toti luati din greseala de regula cand pescuiam la somn si mai rar cand dadeam la avat. Din pacate drilurile cu salaii mi se par slabute in comparatie cu alti rapitori dar daca altceva nu vrea atunci merg si astia.

Vazand ca se raceste vremea si atat avatul cat si somnul probabil vor deveni din ce in ce mai apatici propun o oarecare discutie in ceea ce priveste pescuitul salaului cu artificiale, in mod special la gume pentru ca la voblere pierderile dintr-o partida se pot ridica la sume impresionante (am incercat si incerc in continuare la somn si avat sa pescuiesc pe fund si rareori scapam fara 5-6 voblere pierdute). Chiar daca e un forum de pescuit la somn consider ca poate avea loc si o discutie despre salau, incepand de la naluci pana la locurile in care sunt sanse mari sa il intalnim si continuand cu orele cele mai potrivite, temperaturi si alte detalii de acest gen.

Stiu ca sunt destui pe aici pe forum care printre alti pesti rapitori cauta si salaul in mod special cu gume si tocmai din motivul asta sper sa iasa o discutie interesanta. :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 22. octombrie 2012, 20:39

Chiar asa ,hai sa vedem ce-i cu dihania asta! Eu anul acesta sunt disperat ,am luat doar trei reprezentanti ai speciei ... :nervos:

3

luni, 22. octombrie 2012, 23:39

disperatule :zambet:
m-ai "secat" cu salaii astia, altceva nu visezi :zid:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 23. octombrie 2012, 07:13

Cred ca lipsa spectaculozitatii deosebite a drilului cu salai este compensata de satisfactia pescarului la capturarea acestui peste care necesita scule performante si in general o tehnica mult superioara celei necesare la capturarea altor specii, folosind artificiale. Nu vreau sa subestimez alte metode de pescuit pe care le practic si eu foarte des dar o lingura la stiuca (doar ca exemplu), recuperata liniar sau cu mici jocuri, poate fi lansata si c-o "coada de matura"... nu se compara cu a sti ce-i pe substrat numai din "informatia transmisa" de un jig relativ usor.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 23. octombrie 2012, 10:29

salaul cred ca e pestele care ridica cel mai des intrebarea "ce nu fac bine?". Practic esti tentat sa crezi ca daca i-ai gasit locu l-ai rupt dar nu-i chiar asa. Cel mai trist e cand i-ai gasit cuibul, sti ca e acolo, cineva langa tine prinde si tu nu :nervos: . Te uiti la ala de linga, faci ce face el, pui guma ca a lui pe bila ca a lui si tot nimic :nervos: :nervos: te enervezi , iei batul lui si-ii dai batu tau (ca vorba aia poate echipamentu-i de vina) el prinde si tu nu. :nervos: :nervos: :nervos: te enervezi si mai tare, il muti pe el in locul tau si iei tu locul lui , pastrezi in continuare batu si tehnica lui si din nou el prinde si tu nu :nervos: :nervos: :nervos: :nervos:
La final el merge acasa cu poze cu pesti si tu cu poze cu peisaje (pentru ca la un moment dat te resemnezi cu pescuitul si treci la birdwatching) . Ajuns acasa, te uiti in oglinda , te privesti lung si exclami "ba da prost mai esti" :doarecapu: :doarecapu: "sa nu fi tu in stare sa prinzi un peste pescuind la ei in bucatarie? :doarecapu: :doarecapu: " analizezi problema in lung si in lat si inevitabil ajungi la intrebarea : "Ce plm nu fac bine?" :gandesc: :gandesc: :gandesc:

6

marți, 23. octombrie 2012, 17:19

brrrr,
nasol scenariu :zid:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 23. octombrie 2012, 19:16

nasol, dar cit se poate de realist, am asistat si am incercat si eu , la Dunare, erau 2 baieti la "pipait", montura cu pestisor si plumb lunguiet, culisant, ei prindeau si noi am avut numai agataturi, locul cam
acelasi unde a stat Zoran in August cu cortul..oricum , de pe mal este si mai greu, din barca te mai ajuta curentul, poate dai de un gropan cu salai mai multi si unde sint multi , nu sint toti la fel de isteti..
Acuma incepe intr-adevar sezonul de salau pe Dunare, nu ramine decit perseverenta, cindva se prinde si spielul
Fir intins! :ciao:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 23. octombrie 2012, 19:33

disperatule :zambet:
m-ai "secat" cu salaii astia, altceva nu visezi :zid:


Pai ce ai vrea sa-mi doresc sa prind ? Stiuci? :ochi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 24. octombrie 2012, 09:20

Din punctul meu de vedere nu foarte avizat de altfel (sunt unii pe aici care ma baga-n buzunar cand vine vorba de pescuitul salaului -practic nu teoretic-), in sezonul rece lucrurile se cam desfasoara in "slow motion" . Recuperarea atat la voblere cat si la jiguri se face de la incet spre foarte incet cu pauze cat mai lungi si opriri cat mai dese . Ce intra la capatul firului tine de cum ai ales locul ca poate fi salau , biban,stiuca,avat, clean sau somn mai rar se intampla sa iei mai multe specii din acelasi loc.De fapt, dupa viteza de recuperare , alegerea locului e a doua conditie de baza care determina succesul in sezonul rece (desi mai degraba ar fi prima dar am inceput eu prost enumerarea)

10

miercuri, 24. octombrie 2012, 21:09

cu siguranta alegerea locului este primordiala pentru sansa de a prinde un salau.
tin minte ca la inceputurile in spinning cand "muream" - ca alti disperati de pe aici :drac2: ) - sa prind un salau, imi faceam tot felul de ganduri si procesae de constiinta ca nu stiu sa pescuiesc si ca nu sunt in stare sa prind un salau
defapt pescuiam "in lanul de porumb" si oricat de bun pescar as fi fost, in veci nu as fi prins acolo un salau - nu ca acuma as fi cine stie ce pescar, dar intre timp norocul a schimbat balanta in favoarea mea in batalia cu dintosii :bucuros2:

p.s. pentru evitarea scenariilor de mai sus, evitati sa mergeti la pescuit insotiti de astfel de "baftosi" :nervos:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 25. octombrie 2012, 20:06

Mda...Profesore esti invitat de unul dintre disperatii de pe aici sa vii la Aiud sa prinzi un salau pe Mures. :welcome: Pentru ca nici unul din baftosii Aiudului nu a reusit sa o faca anul acesta...Astfel incat astept cu nerabdare sa descoperi locurile care gem de salai pe Mures. :buaaaah: Poti sa aduci si barca poate dam de praguri... :rizi: Noah,nu-i bine? :bravo:

12

vineri, 26. octombrie 2012, 22:03

maestre, ma refeream la postarea lui King
cat priveste pescuitul salaului, sper sa iti arat unul zilele astea :ochi:

pasek

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 14. septembrie 2012

Locație: Targu Jiu

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 27. octombrie 2012, 17:53

stimati colegi, eu cred ca in primul rind trebuie sa pescuiesti in locul unde stau salaii !!! vorba lui Adi: daca dai in cimpul cu varza, oricum ai recupera tot nu o sa prinzi nimic.
un al doilea factor foarte important este perseverenta, rabdarea si increderea ; chestia aia cu " poate nu fac ceva bine" este foarte paguboasa.
P.S. @Adi si Zamfi : am inlaturat blestemul !!!! :zambet:

14

sâmbătă, 27. octombrie 2012, 20:51

felicitari colegu, felicitari,
ceva detalii??
in privat binenteles

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 28. octombrie 2012, 19:43

Bravo colegu! :bucuros2:
Arata-mi si ie un salau ca de la Adi tot am asteptat ... :drac2:

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 18. noiembrie 2012, 13:02

Se stie ca salaul e un peste caruia ai plac structurile. Rar il gasesti pe « campie ». In perioada rece trebuie cautate structurile sau gropile invecinate cu structuri pe unde isi fac veacul bancurile de albitura.
Ca un exemplu, asta vara stateau pe un loc in care era o padure taiata sub ape, acum cand s-a racit nici urma de peste in zona.
Fara sonar e aproape imposibil de cautat aceste locuri precum si bancurile cu pesti.
Atasez niste poze facute la sonar, chiar as fi curios daca dungile care insotesc pictogramele cu pesti ar putea fi niste somni.


.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 18. noiembrie 2012, 15:13

Functia "fish id" trebuie sa fie off. Nu trebuiesc vazute pictograme. Altfel si frunzele iti apar tot ca pictograme de pesti.

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 18. noiembrie 2012, 17:43

Daca anulez functia de fish ID, cum fac diferenta dintre pesti si frunze? Pestii in acest caz cum apar pe sonar ?
M-a frapat ca la 2-3metri adancime nu era nimic, iar pe doua gropi de 8-10m se umplea afisajul sonarului cu pictograme de pesti. Ma gandesc ca pe lac, fruzele ar fi fost in miscare mai degraba pe apa mica, de cativa metri. Pe o groapa de 8 metri oare sa fie frunze in miscare la un metru de fund ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 18. noiembrie 2012, 18:41

Daca anulez functia de fish ID, cum fac diferenta dintre pesti si frunze? Pestii in acest caz cum apar pe sonar ?


Citi pesti citesti tu acuma pe sonarul tau? (poza a doua)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

kistler

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Iasi

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 18. noiembrie 2012, 18:51

Pai sunt vreo 14 pictograme.

Subiecte asemănătoare