Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Silviu09

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »Silviu09«

Răspunsuri: 3

Membru din: 17. octombrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 17. octombrie 2014, 10:31

Vreau sfaturi pentru a prinde somn la jig pe Dunare

Salut, sunt Silviu si sunt ...pescar de spinning. Pescuiesc de 10 ani la spinning (99%) in special la salau, dar vreau sa ma perfectionez pentru pescuitul la somn tot la spinning, pe Dunare, ultimul loc in care ma simnt bine la pescuit. Chiar si cand nu prind nici un peste, la Dunare simt ca imi incarc bateriile. Nu am mai prins somn la dunare la spinning de prin 1995, cand prindeam la lingurita foarte frecvent. De cate ori am pescuit la jig am prins numai salau stiuca si bibani, rar avat. Intrebarea mea este: Exista o regula anume pentru a prinde somn la jig pe Dunare? Precizez ca pescuiesc de pe mal, nu am nici barca nici partener de pescuit din barca...

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 17. octombrie 2014, 18:22

deci te-ai înscris( la noi :ochi: ) :welcome: în forum...Bine ai venit

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 17. octombrie 2014, 20:28

Salut si bun venit. :salut:

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 17. octombrie 2014, 22:57

doar pescuim,pescuim si pescuim

este foarte interesant ,dar din punctul meu de vedere somnul simte bine vibratiile iar niste shaduri, twistere cu bataie puternica ar putea sa-ti aduca niste somotei , eu zic sa incerci cat mai mult si vreau sa-ti dau un sfat ,nu uita de OSCILANTE, sunt cele mai bune la somn(deoarece cu voblere nu prea dau in ape necunoscute dev frica sa nu le agat) atunci prefer oscilantele, chiar mi-am facut citeva din niste linguri vechi si ponosite,chiar bat bine. :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 07:34

Salut Silviu, si din partea Echipei, bun venit pe forum! :noroc:

Exista o regula anume pentru a prinde somn la jig pe Dunare? Precizez ca pescuiesc de pe mal, nu am nici barca nici partener de pescuit din barca...


Nu, nu exista o regula, doar suntem la pescuit! :zambet: Iar nalucile ce aici functioneaza, poate dincolo nu sunt deloc interesante ptr specia vizata.
Stilul de jigging la salau nu-l poti pune in aplicare 1:1 ptr somn, schimband doar guma in forma sau culoare! Somnii ce-i vizezi tu de pe mal sunt cei care vin la rapit de obletei, babusca, caras, crap, sau de adunat guvizi din mal, ce-i mai usor de prins in zona unde merg ei la rapit. Daca dai dupa salau si prinzi salai, iar la un moment dat iti intra un somn, probabil ca acesta era in cautare de hrana, vizand salaii din zona. Si daca il nimeresti cu jiggul pe la mustati, nu-l refuza.
Somnii stau peste zi prin gropane, sau, daca apa are temp ridicate, in curent puternic lipiti pe fundul apei, acolo unde apa e cea mai oxigenata. De obicei acolo nu ajungem cu jigul de pe mal, decit in raurile mici, nu la Dunare.
Nemtii care merg pe Po sau Ebro si dau "special" dupa somn la gume de pe mal, il cauta intre ape, tragand liniar! Nu jigguind pe fund! In functie de greutatea capului si marimea gumei variaza adancimea unde cauta somnii ce-s chiar la rapit prin maluri.

Spiningul de pe mal dupa somn la gume este o metoda fregvent folosita de foarte multi pescari in germania, putand cu costuri mici sa varieze intre marimea nalucii, forma si adancimea de prezentare.
In plus, o bataie de guma in curent nu se compara cu o bataie de vobler cu paleta mare sau de lingura/oscilanta mare, care daca doar o ti in curent fara sa mulinezi, iti "rupe "dupa scurt timp incheietura!
Si inca un plus, forma unei gume si capul greu din plumb rotund permite sa pescuiesti chiar in cei mai puternici curenti, opunand cea mai mica rezistenta la apa fata de toate nalucile destinate somnului. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 11:15

In perioada asta, cu apa in racire accentuata, poti gasi somnul si mai aproape de maluri. Somnul iese la vanat pentru ingrasare si este activ inclusiv ziua. Asa ca, sanse sa te intalnesti cu somnul, ai in cam toate zonele in care exista puiet. La ce momeli? Asta depinde doar de flerul si inspiratia fiecaruia. Eu l-am cautat in perioada asta si pe voblere si pe gume, dar de prins l-am prins numai pe gume, dand dupa salau :). Momeala: shaduri mici ( 6.2-7.5 cm ) atat cu vibratie redusa cat si cu vibratie mai agresiva. Totul e sa il gasesti....
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 14:19

Foarte corect,Attila! :bravo: totul este sa-l caute caci la un moment va pune gura.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 17:14

Momeala: shaduri mici ( 6.2-7.5 cm ) atat cu vibratie redusa cat si cu vibratie mai agresiva. Totul e sa il gasesti....

Asta-i ! Recomand cu incredere Kopyto. :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 17:52

Nu am mai prins somn la dunare la spinning de prin 1995, cand prindeam la lingurita foarte frecvent. De cate ori am pescuit la jig am prins numai salau stiuca si bibani, rar avat.

pai, eu inteleg ca-l"cauta", sau? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Silviu09

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »Silviu09«

Răspunsuri: 3

Membru din: 17. octombrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 21:08

Multam de raspunsuri. Ca idee, firul textil este suficient de rezistent la frecarea din dintii somnului? Eu pescuiesc destul de light, cu fire de 10 lb.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 21:34

Daca folosesti jiguri e bine sa pui leader. Un jig in gat si un PP de 10 lbs "liber" pe peria de dinti a somnului ...La voblere si oscilante mai merge si fara . Daca nu e mare somnul si drillul e scurt! :rizi:

Pentru textil de 40 lbs eu nu folosesc leader... :soc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 23:30

Multam de raspunsuri. Ca idee, firul textil este suficient de rezistent la frecarea din dintii somnului? Eu pescuiesc destul de light, cu fire de 10 lb.


Urca macar la 15 sau 20 lb daca vrei sa prinzi somni pana la 20, 25 de kg INSA parerea mea e ca trebuie sa folosesti inaintas fluorocarbon sau mono macar de 0,35mm pentru a nu avea surprize neplacute.



Pentru textil de 40 lbs eu nu folosesc leader...


Mama, iti place adrenalina nu gluma :rizi: mie imi e frica sa pescuiesc fara inaintas si cu firul de 80 lb :soc:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 19. octombrie 2014, 07:14

Și eu recomand cu încredere Kopyto 057 dar de 10-12 cm și înaintaș, nu te risca fără dacă vrei să-l vezi. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 20. octombrie 2014, 19:14

:salut: Bine ai venit pe forum :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 20. octombrie 2014, 21:51

Și eu recomand cu încredere Kopyto 057 dar de 10-12 cm și înaintaș, nu te risca fără dacă vrei să-l vezi. :pescuit:

Ce grosime de fir folosesti si ce inaintas?

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 21. octombrie 2014, 19:16

Ce grosime de fir folosesti si ce inaintas?

Textil de 0,8 mm. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 21. octombrie 2014, 19:42

E normal! La ce dihanii prinde omul... :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 21. octombrie 2014, 20:06

E normal! La ce dihanii ...
nu scapa omul! :noroc: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 21. octombrie 2014, 20:45

E normal! La ce dihanii ...
nu scapa omul! :noroc: :rizi:

Iar te mananca chelea? :rizi: Pai pe Dunare si eu dau mai heavy ...Oare de ce incep iar discutia? :rizi:

Ps: si omul mai scapa...Auzi ca l-a scapat pe "bunicul" ca nu s-a intepat bine.Daca era firul mai subtire altfel era intepatura! :) Scuze Larry ca nu stiu ce vorbesc :inchinare:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 21. octombrie 2014, 20:59

Daca era firul mai subtire altfel era intepatura!

Neee... la un fir gros, intepatura e mai ferma! :noroc: Da, Larry nu-i scapa ca s-a rupt firul, leaderul, sau s-a indreptat ancora, ci doar ca nu a fost bine intepat: contra contra-timp, sau nu suficient de puternica si prinsa pe placa... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare