Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 29. noiembrie 2012, 13:49

Multiplicator Cormoran Corboss 810 pentru pescuitul la clonc ?

Ce parere aveti despre acest multiplicator Cormoran Corboss 810 ?
Am vrut sa folosesc asa ceva in trecu , modelul 510 , dar era putin cam greu. Acum a aparut modelul in discutie , care are aceleasi caracteristici cu 510-le , dar la numai 530g.
Consider ca are urmatoarele avantaje fata de mulineta cu tambur fix :
- nu rasuceste firul
-nu prezinta riscul de a face "peruci"
- contorul ajuta in momentele in care momeala nu se mai vede pe sonar atat de bine ( turbulente , iese din raza datorita curentilor , apa mica ... )
- poate mai robusta ... ( desi inca nu am avut probleme cu longbow-rile mele )
-capacitate de fir ridicata
-frana rapida in momentul inteparii chiar daca lanseta este lasata in asteptare pe o frana mai slaba .
- se lucreaza cu ea mai usor sus-jos atunci cand reglam apa . Momentan folosesc ambele maini cand dau drumul momelii fiind nevoit sa dau pik-up-ul , deoarece pe "frana se rasuceste foarte tare firul .

Exista si dezavantaje ?
A folosit cineva 510-le sau 610-le ( similar , dar mai mare ) ?
De 810 nu intreb daca a fost folosit deoarece este model nou aparut .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 30. noiembrie 2012, 03:57

Salut Dan,
eu cred ca modelul nou s-ar putea incerca, de ce nu?

Dar, parerea "generala" a mea este ca acest multiplicator are pre mult shiki-miky pe ea, si parca si prea mult plastic. Singurul "avantaj" fata de alte multiplicatoare il vad doar in chestia ca o pescuiesti ca o mulineta normala, adica: atirna si poti mulina cu stanga normal, dinspre tine in jos.

Modelele 510 si 610 nu prea sunt apreciate de pescarii de somn din Germania, mai mult de pescarii de Norvegia, Marea nordului... Binen-teles ca a fost folosita si testata, dar nu este de nimeni recomandata ca o mulineta de incredere in pescuitul de somn.

Si asa ceva ca in video-clip-ul urmator, care cred ca toti il cunoastem, poate intra pe Dunare, Olt sau Mures oricind:

Video
-

Video




In rest, avantajele ce le-ai enumerat le au toate multiplicatoarele. (mai putin chestia cu contorul)
Mie imi place sa pescuiesc la somn cu scule pe care sunt sigur, iar acele scule ar fi in momentul de fata, daca ar fi sa pescui cu multiplicatoare, unele de la Penn (seria GT) sau Shimano (TLD si Tyrnos). Bine-nteles ca mai sunt si alte multiplicatoare 100% de competitie la pescuitul somnului, cum ar fi de la ABU, Okuma, ... , dar preferatele mele ar fi cele mai sus enumerate.

De ex, eu nu-mi cumpar scule pt balta "x", in ideea ca acolo nu-s somni mai mari de 1,8 metri. Nu sti niciodata unde ajungi la pescuit, si atunci, siguranta si placerea in sculele folosite tra sa fie pe primul loc. Cel putin asa-i la mine. :ochi:

Dar, m-am descurcat suf de bine pina acuma si cu mulinete normale.
Pt clonc eu folosesc deocamdata un Slammer cu baitrunner, unde cu un klick pot lasa firul in jos, fara sa trebuiasca sa deschid tamburul, si nici nu se rasuceste firul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 30. noiembrie 2012, 09:09

Am mai cautat putin prin forumurile germane, iar rezultatul sau concluzia este ca, modelele 510 si 610 n-au prea fost deloc reusite:
- rulmentii au ruginit
- frana a ruginit
- axul principal indoit, instabil!?


Atasez o poza dintr-un forum german al pescarilor de mare, unde un Moderator se plange de acest multiplicator:



PS: Ma distantez de aceste supozitii, pt ca nu sunt ale mele, ci provin de la alti pescari
:rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

vineri, 30. noiembrie 2012, 11:59

Poate cu modelul nou elimina aceste probleme ... Este si mai scump .

Intrebarea mea se referea mai mult la avantajele oferite de un multiplicator ( sau nu ) fata de mulineta cu tamburul fix.

Am facut referire la Corboss 810 (510 ,610 ) deoarece este singura varianta de multiplicator ( pe care o cunosc ) cu care cred ca pot sa pescuiesc datorita faptului ca se pozitioneaza pe lanseta ca o mulineta "normala" , sub lanseta , cu manivela pe stanga .
Celelalte multiplicatoare ,cel putin pentru mine , ies din discutie deoarece in asteptare lanseta are tendinta sa se rasuceasca cu multiplicatorul in jos ... daca nu este bine fixata ( la mine nu este ) , iar jonglatul cu adancimea apei devine anevoios .

Tot ce ma intereseaza este daca pot lucra mai usor cu montura pe verticala folosind un multiplicator .( Pescuiesc singur si mai bag si cate doua lansete cand fac "probe" :zambet: )
Eventual sa nu existe alte probleme deranjanta ... cum este cea cu axul sau cu rugina ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 30. noiembrie 2012, 12:50

Din cate am inteles, tot discutii pe acele forumuri, modelul mai vechi - Corboss 30 SL - era mai reusit decit 510 si 610, atat calitatea pieselor cit si robusticitatea complexa. Se mai gasesc pe ebay cu 35 - 40 de euro.

Normal ai putea folosi orice multiplicator ca o mulineta normala, adica atirnata in jos, trebuie doar sa te obisnuiesti sa manivelezi invers decit acuma :) La clonc merge, ca n-ai mult de mulinat, doar citiva metri. dar daca tra sa aduni firul de la o montura dusa la 200 de metrii :doarecapu:
Si da, la un multiplicator firul nu se rasuceste niciodata si poti rapid cu baitrunnerul sa lasi montura in jos.

Probabil ca acest model nou, la acest pret, o avea si ceva inbunatatiri tehnice si calitative, si nu doar de design sau nume.
Mai exista si varianta fara contor: Corboss BIG CAT MEGA LIFTER , cu 25 de euro mai ieftina decit 810.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

vineri, 30. noiembrie 2012, 17:22

Am vazut si modelul Corboss BIG CAT MEGA LIFTER .Arata mai bine . Optez insa pentru varianta cu contor pentru utilitate. ( Am avut de multe ori probleme cu sonarul pentru ca nu poate depista ambele lansete pe care le folosesc ...)
Sper sa nu imi insele asteptarile pentru ca ... le-am comandat ...
Multumesc Zoran pentru raspunsuri .

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 30. noiembrie 2012, 17:51

Dan, nu te costa nimic sa-ti facu cu marker permanent semne pe fir. Eu am procedat in felul urmator:
- primul semn este la 2m , apoi din metru in metru pana la 5m unde fac semn distinctiv (rosu si albastru) si apoi iar din metru in metru cu albastru, iar la 10m tot cu albastru si rosu.
In felul asta stiu foarte exact la ce adancime las montura si mi-e indiferent daca se afla sau nu in conul sonarului.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 30. noiembrie 2012, 17:53

Counter-ul de la mulineta te va pacali. El masoara cu o precizie relativa undeva pe la jumatatea tamburului.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 30. noiembrie 2012, 19:22

Daca nu vezi momeala pe sonar, pescuitul la clonc e cam nasol. Counterul si semnele pe fire is inutile.

10

vineri, 30. noiembrie 2012, 19:56

Am pescuit asa destul de mult timp. Poate chiar mai simplu: Notam primul semn la 3m si pe urma din 2 in 2 m. Ma ajutam de un semn de pe lansete ce arata lungimea de 1m pana la apa . Adica daca doream sa pescuiesc la 6m duceam al 3-lea semn de pe fir in dreptul semnului de pe lanseta , la 7m duceam acelasi semn la nivelul apei , la 8m semnul 4 de pe fir la semnul de pe lanseta ... si tot asa . Astfel injumatateam semnele facute pe fir fata de varianta ta .
Folosind doua lansete ,pe adancimi total diferite , jongland cu ele si eventual prinzand sau verificand momeala ... ajungeam ametit acasa :zambet: . ( Totul corelat cu cel mai ieftin sonar care indica numai adancimea ).
Ba mai mult cand venea seara se termina pescuitul !
Problema cea mai grava aparea cand agatam sau trebuia schimbata o portiune de fir deteriorat. Sa desenezi cu markerul pe firul ud este chiar o problema . Pe acest motiv semnele le faceam cu matisaje de fir textil de diferite culori. Puteam sa le mut cu unghia in caz ca era nevoie. Tot un balamuc era si asa.
Cu sonarul este mai simplu , dar si acesta are unele scapari care te lasa "orb" . Mai ales cand folosesti doua lansete cat mai distantate intre ele. Contorul este o simpla verificare in astfel de situatii.
Dan, nu te costa nimic sa-ti facu cu marker permanent semne pe fir. Eu am procedat in felul urmator:
- primul semn este la 2m , apoi din metru in metru pana la 5m unde fac semn distinctiv (rosu si albastru) si apoi iar din metru in metru cu albastru, iar la 10m tot cu albastru si rosu.
In felul asta stiu foarte exact la ce adancime las montura si mi-e indiferent daca se afla sau nu in conul sonarului.

11

vineri, 30. noiembrie 2012, 20:08

In competitiile de crap folosesc un multiplicator cu contor pentru a masura firele si a pune semne pe ele sau pentru a le pune la clips atunci cand vreau aruncari precise. Din ce am sesizat masoara destul de exact la suprafata tamburului.Acum poate difera modelele ...
La clonc unde lungimea firului desfasurat este relativ mica abaterile nu sunt atat de mari si importante .Totodata diferentele se pot retine si si se pot lua in calcul atunci cand folosim contorul.
Counter-ul de la mulineta te va pacali. El masoara cu o precizie relativa undeva pe la jumatatea tamburului.

12

vineri, 30. noiembrie 2012, 20:23

Cand pescuiesc pe langa un prag de 3 m si pe o adancime de 6m sonarul indica adancimea de 6m si configureaza pragul la 3 m. Cum plasez momeala intre 3 si 6m ?
In zona barajelor exista asa zisele pile. Pereti de beton de aprox 6m aflati sub apa la 5-10m care au rol de rezistenta a constructiei si de ghidare a suvoaielor. Tin destul de mult peste. Personal pescuiesc destul de greu in aceste zone fara semne pe fie. Singurul avantaj este adancimea relativ constanta ce nu necesita decat un semn ... sau un contor
Daca nu vezi momeala pe sonar, pescuitul la clonc e cam nasol. Counterul si semnele pe fire is inutile.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 30. noiembrie 2012, 20:44

O vezi pe sonar!

14

vineri, 30. noiembrie 2012, 22:24

La mine nu o arata. De fapt montura o suprapune peste substrat si nu se deosebeste ( in situatiile pe care le-am expus mai sus ).
O vezi pe sonar!

15

vineri, 30. noiembrie 2012, 22:27


In zona barajelor exista asa zisele pile. Pereti de beton de aprox 6m aflati sub apa la 5-10m care au rol de rezistenta a constructiei si de ghidare a suvoaielor. Tin destul de mult peste. Personal pescuiesc destul de greu in aceste zone fara semne pe fie. Singurul avantaj este adancimea relativ constanta ce nu necesita decat un semn ... sau un contor
Daca nu vezi momeala pe sonar, pescuitul la clonc e cam nasol. Counterul si semnele pe fire is inutile.


Atentie in apropierea barajelor pescuitul sportiv este STRICT interzis !... in unele locuri aceasta distanta este de 500 m, si amenda pe masura :doaaamne:

16

vineri, 30. noiembrie 2012, 22:34

Este ca aia cu porcul ... ca tot vine Craciunul. Nu trebuie taiat . Trebuie impuscat ! :zambet: Tot amenda mare ! :ochi:
...
Cunosc
aceasta prevedere , dar nu am vazut pana acum nicio amenda si nici pe
cineva sa tina cont de ea de la organele de control si pana la pescari
... Cel putin pe Olt ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 30. noiembrie 2012, 22:40

Cand pescuiesc pe langa un prag de 3 m si pe o adancime de 6m sonarul indica adancimea de 6m si configureaza pragul la 3 m. Cum plasez momeala intre 3 si 6m ?
In zona barajelor exista asa zisele pile. Pereti de beton de aprox 6m aflati sub apa la 5-10m care au rol de rezistenta a constructiei si de ghidare a suvoaielor. Tin destul de mult peste. Personal pescuiesc destul de greu in aceste zone fara semne pe fie. Singurul avantaj este adancimea relativ constanta ce nu necesita decat un semn ... sau un contor
Daca nu vezi momeala pe sonar, pescuitul la clonc e cam nasol. Counterul si semnele pe fire is inutile.


Dan, ce sonar folosesti? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

18

vineri, 30. noiembrie 2012, 22:43

humminbird 718 .
Mai am si alte "probleme" in depistarea monturii ... ( Totusi nu cred ca este problema sonarului ). Destul de rar , dar deranjante .

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 30. noiembrie 2012, 22:54

In competitiile de crap folosesc un multiplicator cu contor pentru a masura firele si a pune semne pe ele sau pentru a le pune la clips atunci cand vreau aruncari precise. Din ce am sesizat masoara destul de exact la suprafata tamburului.Acum poate difera modelele ...
[/quote]

Inceraca sa pui 150m de fire de pe o rola de 300m, tinand cont de counter si apoi discutam referitor la lungimea firului reala de pe tambur. Counter-ul masaoara cat de cat corect daca tamburul este la "ras" si apoi incepi sa "extragi" fir si asta... pana la un moment dat. Acum, chestia cu umplutul tamburului ce si cat trebuie, sti si tu ca este relativa. Mai departe... nu mai spun nimic.

P.S. A nu se face cumparatie cu un counter care se monteaza pe lanseta (nu este incorporat in mulineta). Nicio data un combo nu va fi la fel de exact ca si o scula dedicata (vezi scanner + imprimanta + copiator raportat la un scanner dedicat, un copiator si o imprimanta dedicata.

Pe scurt: Nu merita sa-ti iei un multiplicator anume doar pentru ca are counter. Ala este un accesoriu cu folosinta pur informativa si relativa.

20

vineri, 30. noiembrie 2012, 23:46

Inceraca sa pui 150m de fire de pe o rola de 300m, tinand cont de counter si apoi discutam referitor la lungimea firului reala de pe tambur. Counter-ul masaoara cat de cat corect daca tamburul este la "ras" si apoi incepi sa "extragi" fir si asta... pana la un moment dat. Acum, chestia cu umplutul tamburului ce si cat trebuie, sti si tu ca este relativa. Mai departe... nu mai spun nimic.

P.S. A nu se face cumparatie cu un counter care se monteaza pe lanseta (nu este incorporat in mulineta). Nicio data un combo nu va fi la fel de exact ca si o scula dedicata (vezi scanner + imprimanta + copiator raportat la un scanner dedicat, un copiator si o imprimanta dedicata.

Pe scurt: Nu merita sa-ti iei un multiplicator anume doar pentru ca are counter. Ala este un accesoriu cu folosinta pur informativa si relativa.


Inteleg foarte bine ce spui. Strict geometric problema se pune bine , dar practic lucrurile stau altfel deoarece in cazul nostru tamburul nu se goleste incat sa influenteze afisajul.

Pentru un tambur cu diametrul de 60mm si lungime de 60mm , cu un fir de 0,80mm , la desfasurarea unui singur rand de spire ies prin inelele lansetei 14m de fir ! Abateri nu exista !! La randul urmatot ies 13,80 m , deci o eroare de 20cm la primii 28 m. Total nesemnificativ !
Imi doresc sa ajung sa pescuiesc si cu randul urmator de spire :ochi: , dar deja se numeste drill . :zambet:

P.S. Imi placea mai mult modelul fara contor . Era si mai ieftin . Totusi am nevoie de contor ...

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Dan Mitranescu« (1. decembrie 2012, 00:12)