Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.
tuturora!
...eu nici nu merg la pescuit de șalău
.Acum peste de apa dulce consum doar pastrav si somon pe care ii prind in supermarket.Am incercat si somn si m-am jurat ca nu mai vreau niciodata(nu imi place, e prea gras).Cand am inceput sa practic carpfishing unde stiti crapul prins cu boilesuri trebuie eliberat s-a intamplat o schimbare, nu stiu senzatia aia dupa ce ii faci poza sa il eliberezi e ceva frumos, ma face sa ma simt BINE
.Vreau sa fiu inteles bine:eu practic catch and release, dar nu condamn pe cine nu il practica, adica sunt de acord cu aceia care mai i-au acasa cate un peste, doi, dar nu cu cei ce pleaca cu masina plina.In ceea ce ii priveste pe cei ce omoara somnii mari, am cateva idei:
) Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mane81« (14.11.2012, 21:27)
:daca mergi la pescuit si o singura captura echivaleaza cheltuielile(altfel din buzunar suportate)esti de condamnat daca valorifici captura?eu sunt pescar fanatic,dar nu ipocrit,recunosc ca daca un peste are o valoare reala o fructific.mea culpa.poate in occident somnul nu are cautare,dar in balcani,in estul europei,somnul este o delicatese.intre noi,fie vorba,o rachie cu branza si slana,un caltabos langa jumari,o mamaliga cu lapte proaspat,un peste proaspat dar cu oase,cum le pica la occidentali?![]()
si inca o chestie:in general capturile impresionante sunt rare,fiecare doreste sa imortalizeze acele clipe,sa guste placerea,sa savureze clipa,
dupa cate capturi impresionante te desparti de trofeu zambind?sincer....,daca ar valora ceva?
cui ii pasa?
![]()


:daca mergi la pescuit si o singura captura echivaleaza cheltuielile(altfel din buzunar suportate)esti de condamnat daca valorifici captura?eu sunt pescar fanatic,dar nu ipocrit,recunosc ca daca un peste are o valoare reala o fructific.mea culpa.poate in occident somnul nu are cautare,dar in balcani,in estul europei,somnul este o delicatese.intre noi,fie vorba,o rachie cu branza si slana,un caltabos langa jumari,o mamaliga cu lapte proaspat,un peste proaspat dar cu oase,cum le pica la occidentali?![]()
si inca o chestie:in general capturile impresionante sunt rare,fiecare doreste sa imortalizeze acele clipe,sa guste placerea,sa savureze clipa,
dupa cate capturi impresionante te desparti de trofeu zambind?sincer....,daca ar valora ceva?
cui ii pasa?
![]()
Sări de informațiile utilizatorului
Membru din: 25.04.2012
Locație: Giroc
Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat
. Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (23.02.2013, 17:40)
Dar ei fusera "valorificati".
Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22.12.2012, 07:43)
Sări de informațiile utilizatorului
Membru din: 25.04.2012
Locație: Giroc
Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat
) la fel si cand vezi un peste sau un iepure sau ceva, exista acolo undeva pornirea de a-l duce acasa sa-l mananci.
Da` n-am fi considerati ca fiinte rationale daca ne-am baza numa` pe instincte, cel putin in exemplu` cu animalele...
.
. Poate daca mai trec ceva sute o sa realizam si noi ca un animal mort, uscat si atarnat poate avea un rol didactic da` nu estetic.Pentru Software-ul: Burning Board®, dezvoltat de WoltLab® GmbH






