Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

41

Mittwoch, 3. Dezember 2014, 09:19

Cum naiba prind unii somni iarna la spining ca eu nu am ciupit nici unul pana acuma intr-o viata de pescar.
Si m-am straduit.!


ideea de baza consta in gasirea locurilor in care stau dupa care urmeaza un pescuit de anduranta insistand cu chestii cat mai variate care poate il vor provoca ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Fortgeschrittener

Beiträge: 323

Registrierungsdatum: 6. April 2014

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

42

Mittwoch, 3. Dezember 2014, 12:10

Cum naiba prind unii somni iarna la spining ca eu nu am ciupit nici unul pana acuma intr-o viata de pescar.
Si m-am straduit.!


ideea de baza consta in gasirea locurilor in care stau dupa care urmeaza un pescuit de anduranta insistand cu chestii cat mai variate care poate il vor provoca ...


SI parca ar trebui evolutia nalucii cat la lenta si cat mai la mustata... Trasatura e la fel de frumoasa ca in apele calde :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

43

Mittwoch, 10. Dezember 2014, 21:42

Cum naiba prind unii somni iarna la spining ca eu nu am ciupit nici unul pana acuma intr-o viata de pescar.
Si m-am straduit.!


ideea de baza consta in gasirea locurilor in care stau dupa care urmeaza un pescuit de anduranta insistand cu chestii cat mai variate care poate il vor provoca ...


SI parca ar trebui evolutia nalucii cat la lenta si cat mai la mustata... Trasatura e la fel de frumoasa ca in apele calde :)


Absolut, in ceea ce priveste viteza de recuperare si pozitionarea ei ... cu toate ca am prins vreo 2-3 cazuri cand iti ingheta mana pe lanseta si ceva somni dadeau in voblere atunci cand specia tinta era clar avatul cu o viteza de recuperare mult peste cea care te asteptai sa fie pe placul mustaciosilor. Surprizele fac pescuitul si mai placut :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

44

Donnerstag, 11. Dezember 2014, 04:50

Ptr ca tot suntem la grosimea firului, sa va ganditi bine cind alegeti si la urmatoarele aspevte, nu doar la placerea de a lansa:
- somnii sunt f activi cind se tulbura si creste apa, ceea ce implicit aduce mizerii pe apa gen crengute, crengi, iarba, smocuri de iarba...
- cu un fir prea subtire ii dati sansa sa "navigheze" unde vrea el, si prea mult timp, avand toate sansele sa adune cit mai mult gunoi pe fir, sau sa ajunga in locuri de unde sa nu-l mai puteti scoate!
- cu un fir prea gros, nu se poate lansa, decit cu naluci mai grele :noroc:

Ceva de genul: http://youtu.be/FO3vkIvZYlg?t=2m
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Profi

Beiträge: 811

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Nachricht senden

45

Donnerstag, 11. Dezember 2014, 11:23

Se întâmplă mai rar să se camufleze aşa bine dar se întâmplă. :zambet:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

46

Sonntag, 28. Februar 2016, 11:56

Cand aveti situatii de genul asta cu o gramada de lemne pe apa, minimul necesar e o lanseta si mulineta puternica iar firul minim 0,40mm.Baiatul asta foloseste de 80lb si tot pierde somni pe Po cand raul e "rau".Uitati-va la sfarsit cand somnul intra in lemne si firul cedeaza.Eu cu Anem pescuim in locuri mult mai "rele" decat asta, aici pescarul e pe un brat al Po-ului fara curent prea puternic.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

47

Sonntag, 28. Februar 2016, 12:14

Cand aveti situatii de genul asta cu o gramada de lemne pe apa, minimul necesar e o lanseta si mulineta puternica iar firul minim 0,40mm.Baiatul asta foloseste de 80lb si tot pierde somni pe Po cand raul e "rau".Uitati-va la sfarsit cand somnul intra in lemne si firul cedeaza.Eu cu Anem pescuim in locuri mult mai "rele" decat asta, aici pescarul e pe un brat al Po-ului fara curent prea puternic.


Mdaaa... :gandesc:... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

48

Sonntag, 28. Februar 2016, 12:21

Cand aveti situatii de genul asta cu o gramada de lemne pe apa, minimul necesar e o lanseta si mulineta puternica iar firul minim 0,40mm.Baiatul asta foloseste de 80lb si tot pierde somni pe Po cand raul e "rau".Uitati-va la sfarsit cand somnul intra in lemne si firul cedeaza.Eu cu Anem pescuim in locuri mult mai "rele" decat asta, aici pescarul e pe un brat al Po-ului fara curent prea puternic.


Mdaaa... :gandesc:... :zambet:


Poate imi amintesc sa fac un video cand e Po-ul umflat bine sa va arat cum plutesc copaci de 10 chiar 15m pe apa :rizi:
Imaginati-va cum pescuim pe timp de noapte cand nu se vede bine si incercam sa vedem unde lansam :rizi: Ce se vede in filmul asta e "parfum" :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

49

Sonntag, 28. Februar 2016, 13:07

Mane, si o crenguta mica poate deteriora firul. De aceea cu cit mai gros, cu atata mai bine.
O alta chestiune f importanta, regleaza frana intre 5 si 6 kg-forta, si nu mai umbla la ea! Nu ai ce sa cauti cu degetele pe tambur. Un mini touch prea mult poa sa imprime tensiuni in fir, echivalete cu frane-forta si de 20 kile. Si atunci pocneste ceva... :noroc:
Si crede-ma, nu-l intereseaza pe somn daca ai leader de 1 mm si fir de 0,45-0,50 mm, sau daca ai linie de salau. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

50

Sonntag, 28. Februar 2016, 13:22

Da,interesant.Desi personal as fi ales altfel pozitia de pescuit. E bine uneori sa te gandesti ce faci daca iti intra monstrul ...Unde-l aduci ,unde-l obosesti , chestii din astea marunte :rizi: Oricum a muncit ceva omul!

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

51

Sonntag, 28. Februar 2016, 13:38

Mane, si o crenguta mica poate deteriora firul. De aceea cu cit mai gros, cu atata mai bine.
O alta chestiune f importanta, regleaza frana intre 5 si 6 kg-forta, si nu mai umbla la ea! Nu ai ce sa cauti cu degetele pe tambur. Un mini touch prea mult poa sa imprime tensiuni in fir, echivalete cu frane-forta si de 20 kile. Si atunci pocneste ceva... :noroc:
Si crede-ma, nu-l intereseaza pe somn daca ai leader de 1 mm si fir de 0,45-0,50 mm, sau daca ai linie de salau. :noroc:


Stiu ca si chiar decat o crenguta mica poate fi fatala, de mana pe tambur nici nu pomenesc..."trebuie" pus mana pe tambur doar daca vezi ca nu mai ai fir pe mulineta insa stiu ca atunci e foarte posibil ca ceva sa cedeze :rizi: Nu pot sa reglez frana de acasa si sa o las asa pentru ca am vazut cu ochii mei cum la anumite mulinete dupa ce le lasam mult timp fara sa umblu la frana parca era putin blocata :gandesc: Adica trebuia putin mai multa forta sa plece frana sau trebuia sa desfac putin si totul era ok.Ei bine chestia asta si faptul ca am citit pe ceva forumuri si bloguri ca e"e bine" sa nu tinem frana tot timpul blocata m-a facut ca in ultimul timp cand ajung acasa sa imi desfac frana de la toate mulinetele.Bine, de curand am citit ca ar fi bine sa deblocam si antireturul insa pe asta nu o aplic :rizi: Chestia cu frana putin blocata dupa ce nu am umblat la ea ceva timp mi s-a intamplat la o Daiwa sprinter, la un Shimano exage si la un Black cat 680 FDX :gandesc:

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

52

Sonntag, 28. Februar 2016, 13:51

Da,interesant.Desi personal as fi ales altfel pozitia de pescuit. E bine uneori sa te gandesti ce faci daca iti intra monstrul ...Unde-l aduci ,unde-l obosesti , chestii din astea marunte :rizi: Oricum a muncit ceva omul!


Probabil te referi ca ar fi trebuit sa se pozitioneze in partea opusa a canalului ce intra in curentul principal :gandesc: eu m-as fi pozitionat tot unde era el pt ca daca ar fi plecat pe curent in dreapta firul ar fi atins in mod sigur in pilonii de la constructia aia...Ar mai fi si faptul ca poate nu are voie sa se apropie prea mult de anumite baraje sau constructii, spre ex am baraje la care pot sa pescuiesc la 5m de baraj :buaaaah: altele la 40m :zambet: si altele pe la vreo 200 :doarecapu: asta ca sa fiu in regula si sa nu risc vreo amenda.

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

53

Sonntag, 28. Februar 2016, 21:45

Zoran, se vede ca pewcuiesti somn din barca. De pe mal de nenumarate ori esti nevoit sa lucrezi cu degetele pe tambur pentru a forta pestele mult peste ceea ce ai face in mod normal cu frana. Individul tinea mana pe tambur cu speranta ca reuseste sa scoata somnul de sub crengaraiele alea ... efectiv nu avea de ales.

Da,interesant.Desi personal as fi ales altfel pozitia de pescuit. E bine uneori sa te gandesti ce faci daca iti intra monstrul ...Unde-l aduci ,unde-l obosesti , chestii din astea marunte :rizi: Oricum a muncit ceva omul!


Bine zice Zamfi. Ideea e ca in partea cealalta a canalului nu ai curent in zona malului si nici in zona constructiei respective ... deci la nevoie acolo puteai sa fortezi pestele mult mai OK decat in curent. In locul din care pescuia el trebuia obligatoriu sa il tragi contra curentului si somnul se ajuta tot timpul de chestia asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

54

Sonntag, 28. Februar 2016, 21:57

Anem, nu are nimica daca pescuiesti somnul din barca sau de pe pe mal. La frana reglata la 6kgf (daca lanseta si linia face fata), scoti in 20 min orice somn pe mal, nu are cum sa iti ia atatia meti de fir.
Dar daca reglezi frana dupa simtul tau, al pescarului, fara cantar, risti ca la 3 - sau 3,5 - sau 4,2 kgf, drillul cu un somn de 2 m sa dureze 1 ora. Sau 5 min, fiind nevoit sa pui mana pe tambur :nunteleg:
Si nu inteleg de ce trebuie riscat??? Dar nah, fiecare cu stilul sau. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

55

Montag, 29. Februar 2016, 20:27

La frana reglata la 6kgf (daca lanseta si linia face fata), scoti in 20 min orice somn pe mal,


Zoran , cu tot respectul pentru modul de evaluare al unei persoane care traieste in Germania (stiti voi aia cu precizia germana!) ,dar vreau sa-ti spun ca asta e maxima! Atata precizie nici la Mercedes nu cred ca am vazut! :rizi:
Fara suparare , dar ...pescuitul nu are nici o regula ! Ca daca ar fi matematica cred ca ma lasam de mult ! :rizi:

Hai ca ai fost simpatic! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

56

Montag, 29. Februar 2016, 20:47

Zamfi, sunt si voi ramane un simpatic. As cum esti si tu, si Anem, si majoritatea aici pe forum. Unii, cum sunt de ex eu, m-am convins singur de treava cu frana. Altii insa continua sa pescuiasca cu speranta ca vor avea noroc :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

57

Montag, 29. Februar 2016, 20:57

:prieteni:

Zoran ,stii cum e : norocul (mai) tine si cu cei indrazneti! :bravo:

wdec252002

Schüler

Beiträge: 78

Registrierungsdatum: 9. März 2015

Wohnort: Cluj

  • Nachricht senden

58

Montag, 29. Februar 2016, 21:31

Eu am impresia ca adevarul este undeva la mijloc. Cu un combo mai light, de cele mai multe ori o frana reglata la 6-7 kg este la limita maxima a mulinetei si daca intra un peste mai serios doar mana pe tambur te mai ajuta. Daca ne gandim ca majoritatea pescarilor prefer un pescuit mai usor, nu cred ca acestia regleaza frana la maxim. La un combo mai heavy, cu o frana de 12-15 kg, reglata la 6-7 kg, daca intra un somn de 1-1.2 metri, il zbori pe mal in 3 secunde si nu mai ai parte de nici un dril. Daca intra un somn de peste 2 metri si il ajuta si curentu si este si un curent de rau mare, doar o ajustare facuta la frana iti da o sansa sa il vezi pe mal. O frana reglata de acasa la care sa nu mai umbli eu o vad doar pentru situatii ideale. :noroc:

59

Montag, 29. Februar 2016, 22:16

si daca intra un peste mai serios doar mana pe tambur te mai ajuta. :


Sau tigara pe fir ....te scapa de baie :prieteni:

mane81

Profi

Beiträge: 1 433

Registrierungsdatum: 15. April 2012

Wohnort: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Nachricht senden

60

Montag, 29. Februar 2016, 22:37

In seara asta m-am jucat putin cu mulinetele prin casa :zambet:
Am reglat franele si am ajuns la concluzia ca de la 5kg in sus in cazul meu e putin cam periculos in anumite situatii cand pescuiesc in locuri abrubte, locuri cu o gramada de bolovani unde nu reusesti sa iti tii bine echilibrul :gandesc: Cred ca e putin cam riscant in momentul cand iti da un somn sanatos in lanseta daca ai frana prea stransa, dupa testele facute acum mi-am dat seama ca pescuiesc cu frana intre 4 si 5 kg.Sicer imi e putin frica sa o strang mai tare pana in momentul atacului, in timpul drilului e alta treaba acolo daca trebuie strang la maxim. :noroc: