Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 10. martie 2014, 07:56

montura somn in curent puternic, langa pom in apa...

Apropos de pescuit ,imi spune si mie cineva un tip de montura ptr somn care sa se preteze la pescuit in curent puternic,si ce anume sa folosesc ca inaintas deoarece unde pescuim noi este un copac scufundat si firul se freaca de el iar in timpul drilului firul cedeaza.Pentru pescarii din Galati ,stie cineva daca a inceput sa mearga pestele pe undeva(oriunde)ca asa ce m-am saturat de vremea asta si ard de nerabdare sa plec la peste.Ar fi atatea lucruri de spus si de dezbatut despre pescuit,legislatie si nu in ultimul rand despre braconaj incat abia astept sa discut cu voi . :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 10. martie 2014, 08:07

...Apropos de pescuit ,imi spune si mie cineva un tip de montura ptr somn care sa se preteze la pescuit in curent puternic,si ce anume sa folosesc ca inaintas deoarece unde pescuim noi este un copac scufundat si firul se freaca de el iar in timpul drilului firul cedeaza...


Forfach la montura de 1,3 mm textil sau 1,2 mono, iar ca inaintas as pune 0,7 mm textil circa 10 m, fir principal 0,65 mm. In crengaraie din astea as folosi la coropisnite sau rame un singur carlig, pluta de grund neaparat si fir mon de sacrificiu la plumbi.

La grund cu momeala peste viu as folosi de max 20 cm, tot un singur carlig, de min. 7/0. Pluta grund + fir mono la plumb de sacrificiu.

Dar cea mai buna metoda in zone din acestea accidenatate este pescuitul din barca cu pluta de suprafata, momeala sa fluture 0,5-1 m deasupra de crengile din apa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

luni, 28. aprilie 2014, 21:49

Forfach la montura de 1,3 mm textil sau 1,2 mono, iar ca inaintas as pune 0,7 mm textil circa 10 m, fir principal 0,65 mm..

Daca folosim inaintas nu slabim rezistenta ansamblului la tractiune?(numarul de noduri imi da batai de cap).........(atentie,la tractiune deoarece la frecare categoric ansamblul cu inaintas este mai bun)
Se da urmatorul montaj: ancora-carlig-forfach 1,2mm(3noduri(2 noduri fara nod la ancora si carlig si 1 bucla)+carabina cu vartej de 120kg(1 nod duncan)inaintas0,7mm/15-20m/105kg(1nod duncan)-fir principal 0,65mm86kg(1nod duncan)....
..nodul dintre inaintas si firul principal
Tot montajul montura/carabina/inaintas presupun ca este mai rezisteant decat firul principal ...dar...numarul de noduri,mai precis 6, imi da de gandit :gandesc:
Pe rolele de fir este scris in kg forta de tractiune a firului/rezistenta la nod...firul de 0,7mm(inaintasul) rezista 105kg la nod,ce se intampla daca se fac doua noduri?Scade rezistenta montajului la52,5kg?

4

luni, 28. aprilie 2014, 21:55

Mam gandit sa pun inaintas pe 1mulineta 20m si pe alte 2 mulinete cate 10m ptr. a "proteja" firele de 0,66 deoarece mai dau mulinetele jos de pe bete si n-am de gand sa tai si sa fac noduri din firul de 0,66m la fiecare partida,deoarece la sfarsit de sezon am sa raman cu cativa cativa metri de fir mai putin pe tambur :zambet:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 28. aprilie 2014, 22:23

Florine vad ca nu glumesti deloc, inseamna ca pescuiesti in locuri unde e "agatatura" sanatoasa.In mod sigur daca iti intra un somn mai imbracat ai mari sanse sa il scoti pe mal :bravo: Se foloseste si pe Po am vazut inaintas de 10, 20 metri insa eu unul neplantand monturile cu barca am nevoie sa pot lansa de pe mal si din cauza asta deocamdata nici nu ma gandesc sa folosesc inaintas.Daca folosesti Gigafish Powerline de 0,66 parerea mea e ca poti sa te lipsesti de inaintas, eu il pescuiesc de ceva timp si nu am avut probleme de nici un fel.

6

luni, 28. aprilie 2014, 23:01

Daca folosesti Gigafish Powerline de 0,66 parerea mea e ca poti sa te lipsesti de inaintas, eu il pescuiesc de ceva timp si nu am avut probleme de nici un fel.

:bravo: ...
Mam gandit sa pun inaintas pe 1mulineta 20m si pe alte 2 mulinete cate 10m ptr. a "proteja" firele de 0,66 deoarece mai dau mulinetele jos de pe bete si n-am de gand sa tai si sa fac noduri din firul de 0,66m la fiecare partida,deoarece la sfarsit de sezon am sa raman cu cativa cativa metri de fir mai putin pe tambur :zambet:

Stiu ca ma pot lipsi de inaintas, firul e foarte bun,am avut si de 0,53 si,chiar daca n-am scos somn mare cu el,(1,3m,)m-am convins ce poate firul :buaaaah: :bucuros2: !