Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 26. ianuarie 2014, 19:15

Chiar crezi ca de fiecare data cand ai avut salaul la guma ai simtit si atacul? Esti optimist colegu!

Da, cred ca l-am simtit atunci cand nu s-o limitat sa se uite numa` si daca nu eram prea plecat dupa avioane... :rizi: .
Daca as fi convins de contrariu as fi foarte trist gandindu-ma la cat am dat pe bete tocmai pt. treaba asta... :).
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 26. ianuarie 2014, 19:30

Bravo tie colegul! Eu ,cu voia ta binenteles :noroc: , imi mentin parerea ca inca nu s-a inventat batul care sa simta orice atingere a salaului .Indiferent cum il cheama ...
Iar un pescar care vrea maximum, de la el in primul rand, trebuie sa vada intai atacul si apoi sa-l simta! Asta cand chiar pescuieste! Tot parerea mea si tot cu voia ta :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 26. ianuarie 2014, 19:35

:)))
Ai dreptate ca nu se poate obtine performanta fara concentrare insa, asa cum dealtfel suntem de acord, ii greu s-o faci daca provocarile sunt prea distantate in timp.
Dar asa cum ai spus si tu de multe ori, mai mult sau mai putin direct, a merge la pescuit nu are neaparat legatura cu a fi "obligat" sa prinzi peste... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

44

duminică, 26. ianuarie 2014, 19:41

Bravo tie colegul! Eu ,cu voia ta binenteles :noroc: , imi mentin parerea ca inca nu s-a inventat batul care sa simta orice atingere a salaului .Indiferent cum il cheama ...
Iar un pescar care vrea maximum, de la el in primul rand, trebuie sa vada intai atacul si apoi sa-l simta! Asta cand chiar pescuieste! Tot parerea mea si tot cu voia ta :prieteni:
+1 :noroc:
Eu asa m-am obisnuit sa ma uit pe fir si nu pot face altfel. Chiar daca am un singur atac pe zi.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 26. ianuarie 2014, 20:12

Mi-este foarte greu sa cred ca poti sa simti ce-i pe fund (mal, nisip, pietre, frunze etc.) dar nu simti un atac... NU vreau sa contest nici un stil de pescuit dar pt. mine pescuitul "profesional" la salau ar fi legat la ochi... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 26. ianuarie 2014, 20:24

Acuma,ca tot e cod afara :) , precizarea ca discutam in general de balti trebuie facuta ...din nou.
Pe Mures sau pe Dunare ,unde firul este in general tensionat de curent si unde salaul este mult mai agresiv ,zic eu, pot da si eu legat la ochi! :rizi: de altfel imi aduc aminte de un pescuit superb ,la Murighiol , cand dadeam la salau STAND PE SCAUN (pe mal) :soc: ,la gume si ma suna telefonul din vesta. Trec batul din mana dreapta in stanga si caut dupa telefon in vesta de pescuit. In timp ce raspund la telefon ,un tovaras salau imi da un ciocan de-mi ia mana stanga cu tot cu bat!! Nu avea mai mult de 2 kg.

Reversul ar fi in toamna trecuta ,pe o balta langa Sibiu cand am prins doi salai doar din faptul ca jigul nu a atins fundul in timpul normal pentru locul respectiv,ca sa zic asa...Efectiv firul a planat o secunda in plus...La unul am vazut ,e drept , si o usoara tresarire a firului ,dar extrem de fina .Poate ca in final apucam sa simt atacul si in bat ,doar ca nu a mai apucat sa continue atacul :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 26. ianuarie 2014, 20:30

Tot din ciclu` "pana trece codu`" :) io nu cred ca salau` de balta ii altfel decat salau` de curgatoare... de ce ar fi?!?
In legatura cu firul tensionat: lipsa contactului cu naluca ii pierzatoare oriunde pescuiesti... daca in ACESTE ocazii ne referim la vizualizarea trasaturii, atunci sunt perfect de acord cu voi si ce am spus eu este doar o completare. "Ma risc" sa afirm ca profesionlismu` unui pescar la artificiale ar fi apreciat corect din procentul in timp in care se afla in contact ("tactil" vorbind...) cu nalucile cu care pescuieste...
Pestii ca si oamenii au momente cand is mai energici la fel cum au momente cand is mai apatici... ca asta depinde de luna, presiune, ora etc., habar n-am.
Da` mi se pare ca la un rau in curent, unde guma tzopaie "din piatra in piatra" ii mai greu sa "izolezi" o trasatura mai fina decat intr-o "balta" unde orice miscare o declansezi tu si partial stii la ce sa te astepti din ce-ai simtit anterior....
Trasaturile "de prost gust" ies din discutia asta "de finete", evident... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 27. ianuarie 2014, 12:30

Citat

io nu cred ca salau` de balta ii altfel decat salau` de curgatoare... de ce ar fi?!?

cam din acelasi motiv pentru care un manuitor de telecomanda si macator de popcorn nu-i la fel de sprinten ca un sportiv :zambet: :ochi:
salaului de balta nu-i ia apa papa de la bot asa ca-si permite sa fie mai sedentar si mai circumspect. are timp sa se joace cu hrana precum mata cu soarecele, pe riu nu-i la fel , acolo (p)apa trece pietrele raman :drac2: daca nu ataca la timp s-a cam lins pe bot .

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 27. ianuarie 2014, 13:46

Cel mai elocvent ,zic eu ,exemplu este urmatorul :avatul! Cine pescuieste la spinning stie ca este o diferenta mare intre numarul de avati capturati la naluci pe rau si cei capturati pe balta! Acelasi peste ,aceleasi obiceiuri insa in balta iti "citeste" si gramajul inscriptionat pe lingura... :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

50

vineri, 4. aprilie 2014, 09:23

mi-as dori sa am pe aici si ceva lacuri pe unde avatul sa fie prezent (este lacul din Mantova dar prefer sa nu merg pe acolo) sa incerc si eu sa vad cum este pescuitul avatului pe lacuri. Am prins destui avati pe anumite portiuni ale unui canal unde curentul lipseste cu desavarsire si iti da senzatia de balta. Printr-un anumite lac din Italia sunt indivizi ce il pescuiesc (chiar cu succes) cu echipamente clasate undeva intre UL si L cu jiguri de pana in maxim 5 grame si gume micute cu o miscare ce se apropie de zero … dar doar in anumite perioade.

Cat despre salau … aici chiar nu am nimic de zis, inca incerc sa invat sa pescuiesc pestele asta. Cu cateva mici exceptii sporadice, de cate ori dau dupa salau prind somn … din pacate in apele in care pescuiesc salaul nu este atat de bine reprezentat, adica sunt ceva salai dar intr-un numar destul de mic si mi se par aproape imposibil de gasit, mai ales de pe mal.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

51

vineri, 4. aprilie 2014, 10:08

Cu ocazia interventiei lu` anem am recitit ultimele postari din topicu` asta si mi-am adus aminte ca mai vroiam sa zic ceva apropo de "statatoare vs. curgatoare" si am uitat. :)
Noi pescarii facem in mod repetat analogii intre "cum am proceda noi"/"ce ne-ar placea noua"/"unde am manca/dormi/ascunde/etc. noi" si aceleasi lucruri facute de pesti.
Parerea mea, cu toate ca fac si eu de nenumarate ori aceasta "analogie", este ca foarte probabil ne inselam in majoritatea cazurilor.
Spun asta legat de afirmatiile cum ca pestii de apa curgatoare "au muschi" iar aia de statatoare nu au, aia de curgatoare se reped ca bezmeticii la mancare ca is lihniti spre deosebire de aia de statatoare care is cu burtile pline permanent, aia de curgatoare stau in anumite locuri/structuri pe cand aia de statatoare nu stau niciodata acolo sau invers etc. etc. ... ar fi mult de vorbit, poate n-am dat exemplele cele mai potrivite da` cred ca ati inteles ce-am vrut sa zic: omu` nu-i peste si pusu` in locu` celuilalt nu prea cred ca functioneaza des. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare