Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 22. februarie 2012, 16:43

Somn de 80 de kg prins pe Timiș!?

Am vrut sa fac in vara lui 2011 o partida de pescuit la somn pe Timis, de vreo 3-4 zile. Am fost insa lamurit de alti pescari ca n-are rost sa pescuim pe Timiș la somn, deoarece nu mai este peste pe raul Timiș.
După ce m-am intors in Germania, am fost înștiințat ca cică ar fi fost in septembrie câțiva pescari din Timișoara (foarte aproape de locul unde voiam eu sa pescuiesc) și au reusit sa captureze un somn de 80 kg, care a muscat la plătică.
A auzit careva de aceasta captura recenta? Este o minciuna sau chiar s-a intimplat?

Orice informație este bine venita, mai ales direct de la sursa în cauza (daca este adevarat). Daca mai exista și poze, ar fi superb!

Nu ne interesează ce s-a intimplat cu pestele dupa capturare, ci cum s-a întâmplat: montura, momeala, cind a muscat (ziua sau noaptea, data), cit de mare a fost pestele...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 48

Membru din: 20. februarie 2012

Locație: deta timis romania

Profesia: particular constructi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 22. februarie 2012, 18:33

in ce zona sa prins pestele ?si perioada mai exacta .

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 22. februarie 2012, 18:35

Pe la podul de la Ciavoș, în septembrie 2011.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 48

Membru din: 20. februarie 2012

Locație: deta timis romania

Profesia: particular constructi

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 26. februarie 2012, 10:59

uitate pe banatul ai primit raspuns!!

DACY

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 30. martie 2012

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 14. mai 2012, 09:02

Buna Tuturor!!!!

TOT AM ASTEPTAT PE CINEVA SA DESCHIDA SUBIECTUL ASTA,LEGAT DE SOMNII DE PE TIMIS....PESCUIESC DE CAND MA STIU PE TIMIS MAI EXACT DE PE LA 11-12 ANI SI VREAU SA VA SPUN SINCER CA DESI AM PESCUIT IN CATEVA RAURI DIN TARA CU POTENTIAL MARE DE SOMN SINGURUL DE CARE AM RAMAS IMPRESIONAT ESTE TIMISUL SI SPUN ASTA DEOARECE AM AVUT DESTULE PERIPETII IN ACEST SENS...CEI CARE SE PLANG CA "NU MAI ESTE PESTE PE TIMI"SE INSEALA AMARNIC SAU SE REFERA STRICT LA POPULATIILE DE MREANA ,SCOBAR,CLEAN...DIN 100% PESCARI DIN ZONA LUGOJULUI 90% SUNT CU SCOBARITUL SAU VIZEAZA ALTE SPECII DECI E NORMAL SA NU MAI PREA FIE "PESTE".SUNT POT SPUNE "RETRO"VIS A VIS DE ECHIPAMENTUL DE PESCUIT IN SENSUL CA AM RAMAS INCA LA LINIILE MONOFILAMENT,IN REST SUNT TOT TIMPUL IN CAUTARE DE TEHNICI SI MOMELI.PROBLEMA PE TIMIS ESTE CA CEL PUTIN IN ULTIMII 5-6 ANI E CA NU CONFERA CONDITII CONSTANTE DE HRANIRE A RAPITORULUI IN SENSUL CA TEMPERATURA,DEBITUL SI "CONSISTENTA"APEI SE MODIFICA IN INTERVALE MICI DE TIMP DATORITA EXCAVATIILOR DIN AMONTE SI BARAJELOR DIN CARAS-SEVERIN.AM AVUT PARTIDE DE PESCUIT IN CARE AM STAT LA "PANDA"2-3 ZILE SI NIMIK,ALTADATA IN 3-4 ORE CAPTURAM 4-5 BUCATI.PANA SA REVIN CU CEVA POZE VA POT SPUNE CA PERSONAL CEL MAI MARE CARE L-AM PRINS PE TIMIS A FOST DE 28KG CU FIR DE 0.5 PE CARE NUMAI EU STIU CUM L-AM SCOS SI DRILLURI CU RUPTURI LA FIRE DE 0.70-0.75 CU GRAMADA,TOCMAI DE ASTA IMI DOREST SA TREC LA FIRE TEXTILE..IN GENERAL LA MONTURA CLASICA DE GRUND (FARA PLUTA DE GRUND)EXEMPLARELE NU AU FOST MARI(CEL MAI MARE ,7KG)ORICUM PT CELE MAI MICI DE 5KG AM FOST UN REX HUNT ELIBERATOR...(NU MANANC PESTELE PRINS).E DREPT CA SA PRINS IN ZONA "GRADINA ROBILOR" DE LA NOI SOMN DE 60KG(A FOST DAT SI IN ZIAR)DAR LA PRIPON...CEEA CE NU-I FAIRPLAY SI NICI LEGAL PLUS CA NICI INDIVIDUL NU CRED CA SA BUCURAT DE ADEVARATA LUPTA(SPER).ORICUM CEL MARE(27.8KG) L-AM PRINS LA PLUTA CULISANTA CU PLUMB IN CAPAT (CAT-O- COPTER SAU ASA CEVA) AVAL DE DIGUL DE LA COSTEI,UNDE SE SPUNE CA SE AFLA UNUL FOARTE MARE CARE A DAT SI IN DOUA BETE O DATA,PERSONAL O SA INCERC SA "VERIFIC"ANUL ASTA,BINEANTELES DUPA CE TREC LA FIRE TEXTILE...EU AM DAT STARTUL"POVESTIILOR"ASA CA PANA REVIN CU POZE SPER SA MAI FIE CINEVA DIN ZONA CARE SA-MI SUSTINA PAREREA SI CONVINGERILE CA ...ESTE SOMN SI INCA MARE PE TIMIS!!!!

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 14. mai 2012, 09:44

Respect......pentru un om ce știe să pescuiască și își iubește țara, multe râuri de la noi din țară sunt super populate cu somn, necesită doar localizare . :prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

DACY

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 30. martie 2012

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 14. mai 2012, 09:59

PROBLEMA STII CARE ESTE?SUNT PESCARI CARE NU "TRAIESC" MOMENTUL SI ASTEPTAREA.EI MERG DOAR SA ADUCA CEVA IN COS ACASA CA SA-SI DOVEDEASCA "VALOAREA".PT.EI NOAPTEA ,PANDA,ASTEPTAREA SI LINISTEA CE TI-O OFERA NATURA NU PREA ARE VALOARE.EU TOCMAI PT ASTA MERG LA PESCUIT,NU AM MAI FOST PE TIMP DE ZI DE NUSH CATI ANI,NOAPTEA ARE FARMECUL EI...MAI BINE PRIND UN PESTE DE CARE SA MA BUCUR CU ADEVARAT DECAT SA-MI DOVEDESC "VALOAREA"PRINZAND ZECI DE KG DE PUIET CU TONE DE MOMEALA.SPER SA NE SCHIMBAM IDEOLOGIILE FATA DE ACEASTA PASIUNE SI SA APRECIEM MAI MULT TOT CEEA CE TINE DE PESCUIT!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 14. mai 2012, 13:23

Dacy, pe net cand scrii cu majuscule inseamna ca tipi. Ori noi nu suntem surzi. Merci.

DACY

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 30. martie 2012

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 14. mai 2012, 14:00

Cu scuzele de rigoare,scriu de la servici unde utilizez caps lock-ul...fara intentie..nu stiam ca se aplica "regulile"de mess...de retinut oricum!

Subiecte asemănătoare