Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

81

marți, 3. februarie 2015, 10:43


Ca si motorizare am optat pentru un Suzuki 40 hp injectie, nu pentru ca nu s-ar fi descurcat cu 20 sau 25 hp dar am gasit un motor de nerefuzat din punct de vedere a pretului si a orelor de functionare. Cu barca incarcata cu toate bagajele de pescuit, elica diametru 11 1/2" si pas de 13" viteza maxima 65 km/h cam in 90% acceleratie , iar ca viteza medie de deplasare in jur de 40 km/h.

Nici nu trebuie mai mult, oricum e foarte bine gandita , esti pregatit pentru orice situatie cu ea, doar ridici ancora si... devii nomad :bucuros2:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

82

marți, 3. februarie 2015, 13:20

am si eu comandata una identica :bucuros2:
la 1 iunie ar trebui sa fie gata!
asta este barca de Dunare care poate sta la apa pe durata intregului sezon!
abia astept sa ies cu ea la :pescuit:
tot cu un 40 cp va fi echipata si a mea!

83

joi, 5. februarie 2015, 04:22

:salut: salut colegi pescari ,in urmatoarea perioada doresc sa cumpar o barca din aluminiu si din pacate nu stiu ce alegere sa fac. ...


Si cum e Cristi, la ce model te-ai orienat pina la urma? :gandesc:
Nu m-am decis inca,sa treaca saptamana asta cu frig si vant si ma duc sa incerc un canadian(cea pe care am masurat mai inainte) de 3,7 sa vad cum se comporta cu doua persoane si motor de 5 cai si cu statu in picioare iar daca imi va place sunt pe net vreo 2-3 sau direct Italia. Raman la barca de aluminiu cu gandu ca daca o sa am probleme in timp si va trebui reparata am un prieten sudor si mecanic auto si o voi repara in oras nu vreau sa ma deplasez zeci sau sute de km cum am facut cu gonflabila.

Răspunsuri: 24

Membru din: 26. ianuarie 2015

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

84

joi, 5. februarie 2015, 18:08

am si eu comandata una identica
la 1 iunie ar trebui sa fie gata!
asta este barca de Dunare care poate sta la apa pe durata intregului sezon!
abia astept sa ies cu ea la
tot cu un 40 cp va fi echipata si a mea!
Bravo felicitari . Asteptam sa ne prezinti rezultatul si aici si pe Capcompas. Cam scapi inceputul de sezon, dar cine o sa aiba barca noua? :apl: .
Revin cu cateva raspunsuri:

Costuri de exploatare pe an pentru barca asta sau una asemanatoare ar fi:

-marina care poate varia de la 100 sau 300 ron/luna (daca doresti sa o ai la apa nonstop , sau poti sa o tii pe un peridoc si in cazul asta cheltuielile de cheiaj sunt 0 lei),
-antifouling anual pt cele tinute la apa , cam 200...300 ron in functie de marca,
-revizii motor obligatorii la 100 ore de functionare sau o data pe an : ulei motor , ulei grup, filtre benzina , filtru ulei, 400 500 ron la reprezentanata sau cu 200 in regie proprie,


Despre sobolani ce sa-ti spun @adiwolf, am mai gasit cand am fost in Delta ceva resturi de porumb sau pelete mancate noaptea de sobo dar cam atat. Asta nu ma deranjat, dar pe viitor am sa montez un repelent cu ultrasunete ce se alimenteaza la 12 Volti (merg si pe auto sa nu roada sobolanii cablurile din compartimentul motor) deoarece in iarna asta am gasit urme de sobolan pe prelata acoperita de zapada. Eu evit sa las mancare, nada sau barca murdara de momeli sau bale de peste.


Etapele mai amanuntite ale constructiei se pot vedea pe Capcompas in topicul "cum se naste o barca",
Cat despre pret nu ma intrebati, pentru ca nu am facut descrierea ei din motive pecuniare sau de reclama, efectiv am vrut sa prezit experienta mea de pescar vizavi de proiecarea, contructia, exploatarea si armarea barcilor.
Cam atat, hai ca eu am poluat destul topicul, daca unul din admini vrea sa mute postarile mele intr-un topic nou in care sa ne prezentam barcile motoarele sau experienta fata de ele ,sa putem toti invata, eu unul nu ma supar.


@cristi cristi, iti doresc sa-ti gasesti barca visata si sa te bucuri de ea.


Salut si fire intinse :pescuit:









Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

85

joi, 5. februarie 2015, 20:00

ce sa spun.............pe de o parte sper sa dau barca actuala cat mai repede si pe de alta parte sper sa vand barca dupa ce vine cea noua pentru a ma bucura de inceputul de sezon
om vedea..............dar voi pune poze pe masura ce Vali va evolua cu lucrarile

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

87

duminică, 8. februarie 2015, 07:02


Un mare minus cred ca=l reprezinta cele 2 randuri de anvelope (iarna ,vara)pe care trebuie sa le ai la ea.
...cogito ergo sum.

Subiecte asemănătoare