Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. septembrie 2015, 06:33

Oricand pot prind somn!

:salut: ,
in curand mai trece un sezon fierbinte de pescuit la somn, indeosebi ptr metoda la clonc. Unii au prins mai putin, altii deloc, unii sunt la inceputuri, iar altii au devenit chiar experti. Ptr cei din urma, care sunt cei dintai: puteti spune ca ati reusit sa cunoasteti comportamentul somnilor, si ca oricand iesiti pe apa, puteti prinde somni? Sau macar sa-i poftiti la o muscatura, ciuguleala, indiferent de vreme sau de poftele acestora? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 14. septembrie 2015, 18:34

Amu nu stiu daca musai tot timpul si in toate conditiile as prinde somn dar, deocamdata cate ceva am scos la poza in fiecare partida dedicata somnului sezonul asta. E drept ca experienta din mai multe stiluri de pescuit somnul precum si teoria buchisita peste ierni si-a cam spus cuvantul in cazul meu insa, fara un dram de noroc, oricat ai fi de priceput, ai mari sanse la o gherla . :bucuros:
Mai trebuie sa recunosc si ca la mine o partida are o zi si 2 jumatati de regula (de vineri seara si pana duminica la amiaz :zambet: ) asa ca am avut mai multe sanse la jumatea de ora in care papa pestele :ochi:
In mod cert totusi pe vant puternic, n-am reusit sa prind somn cu nici o metoda (nici clonc, nici spin-jig si nici stationar ) astfel ca , de cele mai multe ori, daca viteza vantul depaseste 4m/s nici macar nu mai pescuiesc ca e doar chin si munca fara folos. In rest am prins in mai toate conditiile de atmosferice, de la canicula la furtuna, si in 10 din 12 luni ale anului (in alea 2 nu ma lasa gheata :zambet: ).
Pot sa zic ca am o buna idee despre comportamentul somnului, mai ales in zona mea, si ca de cele mai multe ori ii localizez relativ repede insa, cu toate astea , uneori pur si simplu nu se lasa pacaliti nici macar cei mici .
Mie greu sa cred ca cineva ar putea merge la sigur la fiecare iesire in orice fel de conditii cu atat mai mult pe ape salbatice din Romania. :gandesc:
Cred insa ca, cineva experimentat si cu temele facute, poate pleca de acasa de multe ori cu sanse peste 50% de a prinde peste ( poate chiar si la fiecare partida).Restul mai tine si de hazard :)