Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 28. august 2013, 12:08

Ancore ori carlige mari vs ancore ori carlige mai mici

Am constatat cu totii ca numerele ancorelor / carligelor difera de la producator la producator sau chiar de la un model la altul.
Initial, cand am inceput sa pescuiesc la clonc, foloseam carlige artizanale mari cat o cutie de chibrituri. Prindeam, nu pot spune ca nu. Ulterior, cand am avut acces la carlige mari ce se pretau acestui stil de pescuit foloseam carlige 10/0, acestea avand o lungime totala de vreo 7cm. Prindeam la fel de bine ca si in cazul artizanalelor. Cam aceiasi poveste si la stationar, doar ca acolo foloseam ancore mari (modelul cu care dadeau oamenii "de bine" la japca. De anul trecut, cand am reinceput sa pescuiesc la clonc am incercat tot felul de marimi ale carligelor si ancorelor. Pot spune ca am avut capturi cu toate marimile, insa, de curand am testat montura cu carlig si ancora mica (deschiderea bratului sub 2cm). Ca si prima constatare a fost reducerea numarului de somni maricei sau chiar punctabili ratati.
Drept este ca incarcatura de momeala scade simtitor folosind carlig si / sau ancora mici, dar se pare ca somnul "asimileaza" mult mai usor momeala si numarul ratarilor scade simtitor.
La inceputul sezonului trecut, cand foloseam ancora / carlige marimi mari traiam cu senzatia ca marimea face diferenta si scap de mocute. Anul asta, cand a fost o reala "invazie" de somotei, acestia luau momeala indiferent de marime si chiar mai bine la numerele mari. Odata cu reducerea marimii, numarul de somotei a scazut, dar... nu a fost eliminat.

Voi cam ce pareri aveti raportat la "lozinca": montura cu ancora / carlig numar mare => peste mare sau reciproca... => peste mic?
Mi-as dori ca discutiile sa fie purtate nu pe marimi gen 8/0 ci cu niste dimensiuni in cm

P.S. Daca si subiectul asta va fi transformat in polemica promit sa uit de existenta acestui forum.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 30. august 2013, 21:44

Dupa o multime de vizualizari nimeni nu a scris nimic. Inteleg ca fiecare a constatat cate ceva raportat la marimea carligelor / ancorelor folosite insa i se pare normal sa tina pentru el aceasta informatie. In acelasi mod procedez si eu acum. Nu are nicio importanta ce am cosntatat pana acum si in ce "schema" am folosit carligele / ancorele, respectiv momeala la care au pretat cel mai bine. Voi faceti cum stiti ca va este mai bine, ca la fel procedez si eu in continuare. Important este sa ni se dea din "casa", noi sa citim, sa luam aminte si apoi mai vedem noi ce informatii pertinente mai apar aici pe forum.
Topicul acesta a fost un test pentru mine referitor la comunicarea pe forum. Traiasca polemicile si mistocariile ca la alea ne pricem si le iubim cu totii. :noroc:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 30. august 2013, 23:05

pe mine ma intereseaza subiectul pt ca mi-am pus problema recent daca ratez din cauza ca am carlig+ancora si daca nu ar trebui sa raman doar la ancora, sau doar la carlig, as fi scris daca as fi avut o experienta care sa-mi permita o parere bazata pe practica si nu pe teorie :D
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 31. august 2013, 09:45

Voi cam ce pareri aveti raportat la "lozinca": montura cu ancora / carlig numar mare => peste mare sau reciproca... => peste mic?
Mi-as dori ca discutiile sa fie purtate nu pe marimi gen 8/0 ci cu niste dimensiuni in cm
Nu cred ca este o regula,depinde si ce ai norocul sa intre si cat de bine "absoarbe" momeala somnul.De ex.am prins la carlige mici (4cm carligul si ancora sub 2 cm deschizatura) punctabil si am avut ratare la carlig de 7 cm si deschizatura ancorei de 3 cm tot punctabil.Ca ratari am avut mai multe la carlige mari vs mici.Cred ca ratarile depind de pozitia somnului fata de momeala in momentul atacului,cat de bine o "absoarbe",cu cat e mai multa(grea) cu atat o "absoarbe"mai greu.Data viitoare voi incerca sa tin leader-ul mai "adunat" cu un elastic usor intre vartej si carlig sa ii permit o mai mare "libertate"in momentul atacului.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 31. august 2013, 12:05

@Eugen

Am citit si eu acum topicul.Nu o sa "dau din casa " la acest subiect din simplu motiv ca nu ma pricep la clonc si nici la monturile voastre :nunteleg: asta insa nu inseamna ca nu vreau sa colaborez pe forum .Unde mai inteleg si eu ce si cum :rizi: O zi buna. :prieteni:

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 31. august 2013, 17:15

Eu nu cred ca o momeala mare va fi absorbita mai greu decat una mica. Gagimanul are gura cat Gara de Nord si din moment ce poate inghiti un crap de 4Kg (somn de 54Kg pe lacul Moara Vlasiei 2 in timpul unui concurs de crap) nu vad ce l-ar deranja de 150 - 200g de rame, scoici etc Fierataniile cred ca le simte. Asa cum am mai spus, pana de curand foloseam ancore mari imperechetate cu carlige tot mari. De fiecare data cand aveam trasatura de somn punctabil fie il ratam, fie dura drill-ul cateva secunde. Cand am trecut pe "unghie de furnica" am mai avut o singura ratare (chiar nu mi-o pot explica) in rest fie am prins fie a scapat dupa 2-3 minute de drill.
Spunea Johny ca este tentat sa renunte la carligul de la montura si sa lase doar ancora. Sincer, nu-l sfatuiesc sa faca asta. Sa miscoreze marimea ancorei si a carligului, eventual sa mute carligul deasupra ancorei si vor fi mai putine ratari. Hai sa o gandim putin...
In cazul carligului sub ancora, carligul are pozitie unica de intepare si de multe ori somnul nu apuca sa aspire si ancora datorita, nu rar, intepaturii premature si nu intotdeauna suficient de puternica.
In cazul ancorei sub carlig, sansa de a intepa prematur din care sa rezulte ratarea scade semnificativ, zic eu, deoarece o ancora are 3 puncte de intepare deci sansele sunt X3. La montura asta, de foarte putine ori am prins peste cu carligul (probabil ca doar in el mai aveam momeala in acel moment). Pentru mine, carligul este numai un suport pentru momeala care ajuta la o prezentare cat mai buna.

Importanta este si distanta dintre carlig si ancora (sau dintre ancora si carlig). La mine intotdeauna curbura carligului va fi pozitionata in dreptul ochetului de la ancora. De ce? Pentru simplul motiv ca-mi tine momeala grupata. Ramele sunt intepate in partea groasa si insirate pe carlig precum viermusii, iar dupa ce le intep si in ancora acestea nu mai au voie sa atarne mai mult de 3-4cm + lucreaza (se misca) foarte bine. In cazul scoicilor, acestea sunt prezentate in masa compacta + imi permit sa las libere acele fasii musculare ale scoicilor care falfaie foarte "elegant" in curent.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 31. august 2013, 19:54

deci eu urmaresc, astept pareri, carligul deasupra ancorei sau invers, ar merge si un poll :D
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 31. august 2013, 21:23

Nu-mi permit sa dau sfaturi ca nu am performante extraordinare la somn, dar din ce-am experimentat pana acum am ajuns la concluzia ca ancora medie sau mare plus carligul, pus deasupra sa, dar mai mic decat ancora,, dupa cum ai spus si tu Gagimane, sunt mai eficiente decat carligele mari, la simplu, sau distanta mare intre ele si ancora. Somnul cand intra-n contact cu nada o "pipaie" cu mustatile inainte s-o clampaneasca. Dupa ce o clampaneste tinde s-o inghita, iar asta se intampla in zona din fata a gurii unde numai daca-l prinde acul sau ancora de mandibula reusesti sa-l intepi cum trebuie, sau musca ca sa striveasca ( cochilia scoicii, sau a racilor precum si pestii ), cand e nemancat si intamplator se agata de cerul gurii. Doar atunci sunt sanse. N-am prins somn pana acum agatat din gat sa pot spune ca o absoarbe. Pana acum i-am agatat din cerul gurii sau din mandibula.
Mecanica unui carlig mare este intotdeauna mai diminuata fiindca acel ac, functie de momeala pe care o poarta, se intoarce in gura lui sau nu. De cele mai multe ori acul il inteapa daca-l prinde si ii fuge firul catre coltul gurii, dar eu nu mai mi-aduc aminte cand s-a intamplat asta. Bineinteles ca nu mai pescuiesc la ac simplu la montura demult. Una e sa aiba varful expus cum e in cazul monturilor pentru peste momeala si alta e sa aiba rame / lipitori, scoica pe ele.
In mare parte depinde de modul in care se hraneste. Daca e sigur pe momeala sau apatic, o va testa bine inainte s-o clampaneasca. Daca simte ancora, dupa ce a prins-o, iar ancora e proasta si nu inteapa bine, scuipa si pleaca. Rareori ii gasesti in ipostaze rapace, sa atace momeala direct fara s-o "mustaceasca". Asta face de regula moacele si de-aia se prind multe.
Eu folosesc de cativa ani ancorele si carligele Gamakatsu de 3/0, la "carnuri" + coropisnite si ac Mustad de 4/0 cu aceleasi ancore la monturile pentru peste. De Gamakatsu-uri sunt foarte multumit, dar sunt scumpe insa merita toti bani. Inca astept sa gasesc si marimi mai mari si m-ar interesa ceva dublu, 5/0, 6/0, dar tot Gamakatsu pentru ca am senzatia ca nu fac selectia somoteilor, cu "carnuri" mici.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 1. septembrie 2013, 08:09

Pt mine sunt la fel de bune atat ancorele mari cit si cele mici. Depinde de situatie, de momeala folosita, dar si de comportamentul la trasatura a somnilor. Daca acestia sunt lenesi sau f suspiciosi, atunci ancore cit mai mici sau chiar trec doar pe carlige. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

duminică, 1. septembrie 2013, 17:20

eu dau cu ancora sub carlig sau doua carlige legate la o distantza de 10-15cm unu de celalalt ,toti somni agatat-i au fost agatati cu carligul de sus in coltul guri,doar unul singur (mai maricel ) a fost agatat in coltul guri cu carligul si in gat cu ancora.

de regula, din lipsa carasilor mari,folosesc cate 2 carasei-unul pe ancora ,unul pe carlig si am avut rezultate ,doar ca din cate am observat montura sta "cam anemica pe apa" probabil din cauza ca ,,,carasei nu pot inota unul din cauza celuilalt! :gandesc:

ionut81

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 27. februarie 2014

Locație: Slatina

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 27. februarie 2014, 14:21

salut!
am o neclaritate la ce am citit :daca forfacul are 1.5 m şi plumbul culisat este sus,atunci când lansezi de pe mal nu se încurcă firul principal cu forfacul,datorită plumbului care zboară înainte?

12

joi, 27. februarie 2014, 14:32

:salut: este vorba de montura la clonc :gandesc: :noroc:

ionut81

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 27. februarie 2014

Locație: Slatina

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 27. februarie 2014, 14:33

pe amatori îi ajută cineva?

ionut81

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 27. februarie 2014

Locație: Slatina

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 27. februarie 2014, 14:34

bun,merci,dar de pe mal?

15

joi, 27. februarie 2014, 14:37

Cauta aici cred ca ai sa gasesti raspusul cre te intereseaza Monturi și tehnici :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 27. februarie 2014, 15:31

Se-ncurca si se lasa greu lansate. De aceea e bine sa le duci, sau metoda celor 2 lansete. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com