Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 15. octombrie 2014, 07:18

Mi se pare chiar mai greu si mai "arhaic" sa scoti pestele ulterior cu mosoru` ala... asa ca-i o sansa in plus pt. peste...


Daca cumva nu ai vazut inca un asemenea "sforas", hai ca iti explic eu cum este... e un fir de 2 pina la 3 mm grosime, jos este un plumb, iar din circa metru in metru sunt 2 pina la 5 carlige. Capatul sforasului este legat de barca, daca cumva pestele e prea mare sa se oboseasca singur, tragand barca dupa el. Chiar ti se pare ca ar avea sanse in plus de scapare? :gandesc:

Si da, Informer, legea nu specifica ca nu ai voie sa dai contra cu firul in mana :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 15. octombrie 2014, 07:21

Ceva de genul acesta, numai fara lanseta, si cu fire care nu le mai rupi din nici o agatatura:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 15. octombrie 2014, 07:21

I se poate spune şi linie de mână, se pescuieşte la mare cu aşa ceva dar are doar un cârlig . Prin specificul ei oferă doar bucuria capturii nu şi a drilului.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 15. octombrie 2014, 07:47

Nu cred ca numarul de carlige are vreo legatura cu sforasul sau cu lanseta... la oricare poti sa pui 1 sau poti sa pui 10.
Grosimea firului este deasemenea irelevanta pt. ca nu te opreste nimeni sa pescuiesti pe Dunare cu lanseta de ton, daca asta vrei.
Deasemenea poti sa blochezi frana mulinetei si s-o infigi in stativul de la barca, daca vrei sa obosesti pestele cu barca... :rizi: .

Si da, cum zice Ovidiu, la guvizi se pescuieste de multe zeci de ani cu firul pe sticla de bere... :).
Nu pescuiesc cu sforas si nici nu cred c-am sa pescuiesc vreodata... dar incerc sa fiu impartial si sa nu tratez problema intr-un mod "ingust".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 15. octombrie 2014, 07:51

la oricare poti sa pui 1 sau poti sa pui 10.

Poti, dar e admis maxim 2. Sau? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 15. octombrie 2014, 07:53

Poti, dar e admis maxim 2. Sau?

Pai aia spuneam si eu: poti sa incalci legea punand mai mult de 2 carlige indiferent daca faci asta pe sforas sau pe lanseta, NU doar pe sforas cum a postat un coleg, anterior... :limba: :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 15. octombrie 2014, 09:28

In ideea de a reveni la subiectul topicului repet ceea ce am spus si mai sus cu cateva mesaje. Sunt convins ca se poate gasi o lanseta de spinning greu, lanseta ce sa arunce pana in vreo 150-200 de grame, care sa se descurce OK la jiguri si eventual la voblere dar care totusi sa faca fata si unui pescuit la clonc.

Stiu si o lanseta de genul asta, lanseta ce se descurca superb cu gume si chiar voblere si care are suficienta putere pentru a putea fi folosita inclusiv la clonc. Doar ca lanseta respectiva sare bine de bugetul pomenit de cineva mai sus.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 15. octombrie 2014, 09:41

Anem, depinde cum se vrea a face jiggingul la somn. Daca e in stil de salau, atunci nu. Daca e doar lanseu si recuperare liniara ca la voblere, atunci ar merge si Taffi Vertical.
Voi testa la Weekend cu fir de 0,35 si 0,5 mm, cu voblere si cu gume dif capuri, cum se lasa lanstae. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 15. octombrie 2014, 10:31

Parerea mea pur personala si deci subiectiva este ca nu poti sa fi si cu mandra si cu draga, si lanseta care sa satisfaca ambele stiluri nu exista tocmai in cauza compromisurilor facute in favoarea unui stil sau altul.Daca e mai de clonc, va fi prea grea si butucanoasa pentru spinning si daca e mai usoara si maniabila e prea finuta pentru clonc..

In plus, lansetele pentru naluci pot fi categorisite in doua mari familii, 1 pentru reactive, 2 pentru plastice...

Doua lansete in barca-una pentru naluci si una pt. clonc, nu cred sa produca mare deranj..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 15. octombrie 2014, 13:57

Am găsit ceva care, cred că merge la clonc, spinning şi jigging: Team Daiwa Pilk, 2,25m, 90-300g, 300g. Cine ştie dacă or fi de calitate, ridică sau nu ridică 6 kg (????).

Mai este şi Daiwa Megaforce Jigging 2,1m, 150-300g, 285g care dacă ridică 6 kg (???) cred că din barcă merge la cele trei stiluri.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 16. octombrie 2014, 08:06

I se poate spune şi linie de mână, se pescuieşte la mare cu aşa ceva dar are doar un cârlig . Prin specificul ei oferă doar bucuria capturii nu şi a drilului.
La asta mă refeream:
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 16. octombrie 2014, 08:10

Am găsit ceva care, cred că merge la clonc, spinning şi jigging: Team Daiwa Pilk, 2,25m, 90-300g, 300g. Cine ştie dacă or fi de calitate, ridică sau nu ridică 6 kg (????).
PANIC & "Team Daiwa Pilk" (Test No.2) - YouTube
Salut şi bucuraţi-vă de natură.