Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 22. iulie 2015, 21:24

Am mutat aici unele postari cu acest subiect din alte topicuri.


Acu` ce inseamna scule de top si scule low cost, ca de ex. tot echipamentu` meu uzual de clonc costa nou pe la 100 - 120 euro (lanseta WFT NC BF 2,1m, Penn Slammer 760 + fir Gigafish + carlige Gamakatsu)?
Da` n-as zice ca nu-i un echipament foarte OK si ca n-as putea scoate cu el fara probleme orice somn... ar trebui sa-mi iau o Stella pt. ce? :rizi:
Evident ca daca vb de spinning la salau, deja se schimba chestiunea... :zambet: .
Cred ca subiectu` asta-i "complex si are aspecte" :)... cred ca discutat pe tipuri de pescuit ar fi mai relevant. :nunteleg:
(de ex. sunt curios de diferentele functionale obiective si nu de pret intre un feeder Preston si un feeder Energo... :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 22. iulie 2015, 22:41


am observat ca daca se merge pe clasa din mijloc, cu un pas inspre top de multe ori gasesti cam aceeasi calitate dar putin mai urat vopsita sau altfel prezentata. motiv pentru care majoritatea sculelor mele se situaeaza in partea aia ... evident in functie de intrebuintare poate cobora si sub linia aia de mijloc.

am mai observat o chestie ... pe aici lucrurile la mana a doua chiar se vand la preturi de mana a doua. astfel, nu au fost deloc putine cazurile in care mi-am cumparat scule ca noi cu mai bine de 40% sub pretul produsului nou sau mi-am cumparat chiar si la un sfert de pret anumite chestii care necesitau doar o revizie mai atenta. de naluci nici nu pomenesc, nu putine au fost cazurile cand mi-am luat naluci de 20 si ceva de euro cu 5-6 euro bucata doar pentru ca utilizatorii doreau chestii noi ... intre timp partea cu nalucile am cam lasat-o de-o parte.

ps: de regula prefer un model de mijloc de la firme remarcate decat modelele de top de la firme cu un nume indoielnic. asta tot pe propria piele am invatat-o ...

Subscriu...apropo de prejudecata de a cumpara doar nou...in functie de pret...calitate...disponibilitate...si "piticii" de pe creier...din ce in ce mai rar vad un produs nou aparut care sa merite interes...in schimb...redescoper obiectele vechi...durabile...veti vedea ca se ia...revenirea spre trecut...dupa cum am mai spus...in toate domeniile...aproape... :ochi:...cata vreme se recunoaste ca nu tine de varsta...calitatea... :zambet:
@informer
Din nefericire...am ambele feedere...pe care n-am apucat sa le folosesc...in cutia de pe masina...la Blaj...apropo de utilizat...o lanseta este Daiwa TD Heavy Feeder 3,90 / pana la 150 g...cealalta...Preston DM 13'2"/80 g, ambele utilizate, a doua in stare super...dar si pretul pe masura...prima...utilizata...dar...buna...si pretul...foarte convenabil...pacat ca n-am reusit sa le bag in apa...:)...sper cat de curand sa le alatur un DM 12'8"/60 g...pana cresc cei mici...ca trebuie sa le pregatesc si lor ceva... :pauza:
P.P.S. Iar pana sa le folosesc...daca tot nu am reusit...inca...ma gandesc la o lanseta de feeder care sa impace nevoile unui incepator, cu pescuitul pe o balta la pesti mici si medii, sa ma scoata la liman si daca apare vreo surpriza, dar si pe apa curgatoare...cu alte cuvinte...ceva de hartaneala...cu care sa-mi fac ucenicia...si sa nu-mi para prea rau daca se intampla ceva...desi...mi-ar parea rau dupa orice am...ca nu am luat ceva care sa nu-mi placa...indiferent ca a fost nou sau nu... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »evergreen« (22. iulie 2015, 22:58)


informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 23. iulie 2015, 07:24

P.P.S. Iar pana sa le folosesc...daca tot nu am reusit...inca...ma gandesc la o lanseta de feeder care sa impace nevoile unui incepator, cu pescuitul pe o balta la pesti mici si medii, sa ma scoata la liman si daca apare vreo surpriza, dar si pe apa curgatoare...cu alte cuvinte...ceva de hartaneala...cu care sa-mi fac ucenicia...si sa nu-mi para prea rau daca se intampla ceva...desi...mi-ar parea rau dupa orice am...ca nu am luat ceva care sa nu-mi placa...indiferent ca a fost nou sau nu...


Eu folosesc de cativa ani feedere si pickere Energoteam, despre alea "vorbeam" mai devreme, de 2,7 / 3 / 3.6m... parca "Power Picker / Feeder" se cheama.
Le-am cumparat cumva cu strangere de inima ca-s niste scule ieftine insa am ramas foarte placut surprins de modul cum se comporta la trasatura, la aruncare, in drill, de rezistenta in timp etc.
Le recomand cu caldura.
Scuze pt. off topic.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 23. iulie 2015, 11:19

P.P.S. Iar pana sa le folosesc...daca tot nu am reusit...inca...ma gandesc la o lanseta de feeder care sa impace nevoile unui incepator, cu pescuitul pe o balta la pesti mici si medii, sa ma scoata la liman si daca apare vreo surpriza, dar si pe apa curgatoare...cu alte cuvinte...ceva de hartaneala...cu care sa-mi fac ucenicia...si sa nu-mi para prea rau daca se intampla ceva...desi...mi-ar parea rau dupa orice am...ca nu am luat ceva care sa nu-mi placa...indiferent ca a fost nou sau nu...


Eu folosesc de cativa ani feedere si pickere Energoteam, despre alea "vorbeam" mai devreme, de 2,7 / 3 / 3.6m... parca "Power Picker / Feeder" se cheama.
Le-am cumparat cumva cu strangere de inima ca-s niste scule ieftine insa am ramas foarte placut surprins de modul cum se comporta la trasatura, la aruncare, in drill, de rezistenta in timp etc.
Le recomand cu caldura.
Scuze pt. off topic.

Multumesc! Am auzit de bine despre Spro Done Gabor... :zambet:...scuze...si eu...pentru lipsa legaturii directe cu subiectul... :ochi:
P.S. S-ar putea muta exact postarile sau fragmentele care au alta tema in cadrul unui subiect Lansete pentru incepatori la feeder, la Rubrica de pescuit la alte specii...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 27. august 2015, 06:55

Despre Spro Pellet Feeder Heavy, 3,60-3,90 m(modelul vechi, dupa care au scos Special Pellet) ce parere aveti? Are cineva de vanzare!? :zambet: :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 17. octombrie 2015, 12:57

Am replanificat destinatia celor 3 mulinete Cabelas Prodigy 4500 A(Daiwa Capricorn), putandu-le orienta si pentru feeder, pentru peste mare si/sau pescuit pe Dunare, in curent puternic. Pacat ca nu am cumparat 4 bucati, acum vreo 8 ani, si cu cateva saptamani in urma nu m-am hotarat la timp, cu 49 $, s-a vandut una pe eBay...ceea ce rar se intampla...sunt prea bune pentru pretul care ar atrage cumparatorii...un pret corect i-ar indeparta...daca are cineva de vanzare una... :buaaaah: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare